- Poruka
- 1.329
Beogradski krug: Intelektualci koji su pružili otpor ratnom huškanju i nacionalizmu
https://balkans.aljazeera.net/teme/2023/7/6/beogradski-krug-intelektualci-koji-su-pruzili-otpor-ratnom-huskanju-i-nacionalizmu
Krug se zalagao Srbiju koja nije htjela zatvarati oči nad zločinima počinjenim u ime nacije, kaže Zoran Amar, koji je s Bojanom Tončićem snimio dokumentarni serijal o toj organizaciji.
Beogradski krug osnovan je u aprilu 1992. godine, kao vid protesta i otpora nacionalizmu i ratnohuškačkoj politici Slobodana Miloševića (Al Jazeera)
Povezani otporom prema ratnohušačkoj retorici i nacionalizmu, koji je ‘90-ih godina prošlog stoljeća okupirao većinsku svijest Srbije, grupa književnika i intelektualaca formirala je u aprilu 1992. Beogradski krug, hrabro se suprotstavljajući politici Slobdana Miloševića i dižući glas protiv ratova u bivšoj Jugoslaviji.
“Sve je počelo od Filipa Davida, ‘Kao i uvek’, kako bi Nenad Prokić rekao”, kaže Zoran Amar, reditelj koji od 1991. živi na relaciji Kalifornija – Beograd.
“Svakog dana u podne skuplja se u kafiću ‘Galerija’ grupa sličnomišljenika i provede preciznih 60 minuta pričajući o svemu i svačemu. I tako godinama, a ja sam postao deo ‘tima’ pre više od 10 godina”, prisjeća se u razgovoru za Al Jazeeru.
Dodaje kako je 2017. godine, bez jasne ideje zašto, počeo snimati intervjue s osnivačima te nadstranačke organizacije, okupivši neke od najvažnijih svjedoka tog vremena koji su govorili za Krug, poput Latinke Perović, Ivana Čolovića, Filipa Davida, Dubravke Stojanović i Sonje Biserko.
“Moja želja je bila da sačuvam od zaborava taj pokret, tu ideju, taj entuzijazam. Vremenom, sve se iskomplikovalo, ali mi je to pomoglo da shvatim šta tačno želimo da uradimo i kako to treba da izgleda kratka serija o Beogradskom krugu. Al Jazeera je razumela te razloge i mi smo najveći deo posla završili u poslednjih šest meseci”, kaže Amar.
Trodijelni dokumentarni serijal Beogradski krug, autora Zorana Amara i Bojana Tončića, bit će prikazan od petka, 7. jula do nedjelje, 9. jula u 23:05 sati u programu Al Jazeere Balkans. Nakon toga serijal će biti dostupan online.
- Kako pamtite svoj rodni grad kojeg ste napustili ‘90-ih kada se, uz sve ratne užase, dešava i formiranje i djelovanje Beogradskog kruga?
Studio B, gde sam radio od osnivanja TV stanice, je bio zatvoren 9. marta 1991. godine. Bez ikakvog pravnog postupka, na silu, voljom jednog čoveka. A grad je postajao sve čudniji, nova generacija nacionalista i ikonografija četništva preplavili su rodni Beograd. Počeo je da preovlađuje očaj, da bi se u kratkom vremenu stvorio jedan meni nepoznat grad koji je postao palanka, sa sve manje ljudi koje sam poznavao. Postao sam stranac u rodnom gradu.
- U trenutku osnivanja Beogradskog kruga već je postojao niz antiratnih grupa i organizacija. Šta je ono što je ovu organizaciju izdvajalo i činilo drugačijom?
Unutar Kruga se formiralo mišljenje o korenima problema srpskog nacionalističkog identiteta, u vreme kada je većina intelektualaca, pisaca, umetnika, akademika zagovarala svoju “istinu” o ugroženoj Srbiji i potrebi da se stvori jedna država svih Srba. Ta potreba je Srbiju koštala mnogo, suviše. Posledice su gotovo, pa nenadoknadive.
- Osnovan kao vid protesta i otpora nacionalizmu i Miloševićevom režimu, Beogradski krug se, između ostalog, zalagao za ‘Drugu Srbiju’. Šta je zapravo bila ta ‘Druga Srbija’? Postoji li danas mogućnost uspostavljanja takve Srbije?
Filip David je uvek govorio da je on bio i ostao član “Drugačije Srbije”, Srbije koja nije htela da zatvara oči nad zločinima počinjenim u ime nacije. I potpuno je u pravu. Taj dijalog je neophodan, ali još uvek se čini teško ostvariv.
- Svjedočeći djelovanju Beogradskog kruga ‘90-ih, ali i istražujući dodatno za ovaj dokumentarni serijal, možete li reći koliku je snagu i utjecaj imao taj pokret otpora?
Za nacionaliste, srbofašiste, sledbenike Ljotića, Velimirovića, Mihailovića, cele te grupe “velikih” i “dokazanih” Srba, to je grupa intelektualaca koji su izdajnici, negatori, mrzioci svega “svetog”.
- Šta je bilo ključno za taj antiratni vrisak? Koliko je bilo važno pokrenuti tu pobunu i dići glas, iako značajnije promjene u tom kontekstu više nisu bile moguće?
Kako je Konstatinović rekao, a ja iskoristio kao podnaslov serije: bila je to Srbija koja se nije mirila sa zločinima počinjenim u njeno ime.
- ‘Kada, ako ne sada’ i ‘Ko će, ako ne ja’, rekao je Ivan Čolović, jedan od osnivača Beogradskog kruga, pojašnjavajući moralni imperativ koji pojedinca tjera da ustane protiv nepravde. Stavovi i izjave onih koji su bili dio Beogradskog kruga i danas zvuče aktuelno. Kako to komentirate?
Mislim da je Srbija, a i šire, gotovo pa ceo Balkan, priklješten stalnim batrganjem o tome šta je aktuelno, a da ne analizira zašto je aktuelno. Proces i razvoj događaja svako koristi od tačke koja njemu odgovara i tu se ništa nije promenilo već jako dugo.
- Vaši sagovornici, uglavnom učesnici Beogradskog kruga, navode da su opozicionari prozivani, da su im crtane mete na čelo, da se lagalo o njihovim zahtjevima i ciljevima… Nečemu sličnom svjedočimo i danas na protestima protiv nasilja koji se od maja održavaju u Srbiji. Možete li napraviti komparaciju između ovih protesta?
Živimo u svetu gde je, na žalost, imperativ da se nešto prvo sruši da bi nešto drugo i drugačije možda izgradilo.
- Kako gledate na današnje djelovanje intelektualaca i umjetnika u javnosti? I kako vidite Beograd danas?
IZVOR: AL JAZEERA
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
U vremenu kada memorandumsko-crkvena anti-politika postaje državna i kada jogurt-revolucija donosi svoje prve "plodove" i izvan republičkih granica, u okolnostima kada su sledeći probuđene aveti prošlosti samozvane nacionalne veličine, dojučerašnji članovi Saveza komunista, nudili površno protumačen kosovski mit umesto utvrđenih istorijskih činjenica i nacional-šovinističku frazeologiju umesto evropskog puta, a pri tome preko državne televizije turobnu realnost sankcija i propast srpske ekonomije prikazivali u iskrivljenom ogledalu i lažno, nastao je Beogradski Krug. To udruženje nezavisnih intelektualaca zajedno s tadašnjem antiratnim pokretom kome su pripadali, svi su nazivali Drugom Srbijom. A to ime je pogrešno. Danas, na 28. godišnjicu genocida u Srebrenici i usred masovnih protesta protiv nasilja koje je temelj svakom nacional-šovinizmu, mi znamo da je to zapravo bila ona PRAVA SRBIJA.