Beogradski centar za ljudska prava

godinu dana zena nije mogla da prica o ovome. kakvo uzasno traumaticno iskustvo i kakva sreca za dete na kraju
I nikako mi nece biti jasno zasto su tako surovi?! Zasto? Zasto?

Jer…kako sam se ja porodila. Svi su bili dobri, nezni, babica prava smejalica, pozitivna, bodrila me je, tepala mi, a bolelo me je, uh, mislila sam da mi se telo cepa na dva dela i da cu umreti. Sve sam potpuno prirodno prosla bez ikakve anestezije.
I posle su svi bili fenomenalni.

Zato je i tragicno koliko smo ogrubeli i prestali da postujemo jedni druge.
Daj bar osnovnog postovanja, ako vec ne mozes i neces da mi budes podrska.
 
I nikako mi nece biti jasno zasto su tako surovi?! Zasto? Zasto?

Jer…kako sam se ja porodila. Svi su bili dobri, nezni, babica prava smejalica, pozitivna, bodrila me je, tepala mi, a bolelo me je, uh, mislila sam da mi se telo cepa na dva dela i da cu umreti. Sve sam potpuno prirodno prosla bez ikakve anestezije.
I posle su svi bili fenomenalni.

Zato je i tragicno koliko smo ogrubeli i prestali da postujemo jedni druge.
Daj bar osnovnog postovanja, ako vec ne mozes i neces da mi budes podrska.
Ja imam isto odlično iskustvo i kad ovakve stvari čitam jeza me prodje. Uvijek pomislim na svoju kćer i na snajku, što da ne i mislim da bih nekog udavila za njihov takav tretman.
 
Kako je ovo mogutje u Srbiji!?
Mene je ovo mnogo rastuzhilo a najvishe mi bode ochi kad se sjetim price "dok su drugi narodi visili u drvechu srbi su jeli zlatnom kashikom"

😭😭




Strasno.
Treba da se pokrene peticija.
Vise stotina hiljada ljudi da potpise pa da se zahteva drugacija organizacija.
Mnogo je trula klupa oko porodilista, treba sve promeniti.
Za sta sve nismo podizali kredite i za sta sve u ovom momentu ne podizemo kredite (dok se na tv-u gadimo EU) tako da treba izgurati tu pricu do kraja jednom za svagda i smanjiti arbitrarnost. Isti tretman za sve.
Nema druge.

Ja inace mislim da je kod nas klima oko porodjaja, roditeljstva i male dece nenormalna.
Ruzni komentari na svakom koraku.
Nema postovanja, od zena se previse ocekuje, mnogo se zene kritikuju, surovost se preporucuje za necije dobro...primitivna je kultura strasno.
Ne postuje se privatnost pa otud i ti sramni lavori...pod izgovorom razmazenosti ljudi se vredjaju, a ako si se nasao uvredjen sam si kriv sto si uvredljiv, sta vise - glup si, zato se i vredjas.
E, to je to isto i sa pobacajima, ako imas traumu, traumi si sklon.
Nece biti, traumu ima jer je iskustvo traumaticno.
Uvredu oseca uvredjen.
Ranu oseca slab.

A slabi su svi koji su nemocni i zavisni, u ovom slucaju trudnice ali nista mnogo bolji nismo ni prema starcima, bolesnim ljudima, invalidima...naravno, svako u svom domenu.

Problem je u nama. U kulturi punoj prikrivene agresije.
Sasvim je logicno da zena nakon tog lavora vise ne zeli (svesno ili podsvesno) decu a onda predsednik kaze da su zene sebicne i sve babe se saglase.
I umesto da se resi problem kulturna matrica je takva da se opet ona ista zena krivi jer je razmazena i sebicna.
Ne sme sebi covek da dopusti traumu i...onda pukne...treba pricati, treba potpisati i treba zahtevati, to je novac od poreza tih zena. Od svih ponizenih zarad koristi lopova na vlasti. Njihov nije ni dinar.
 
Kad sve ovo čitam i kad čujem iskustva prijateljica i rodbine o tretmanu u porodilištima (ili bolnicama uopšte) kod nas, pomislim koliko imam sreće što se nisam tu porodila, pogotovo poslije drugog porođaja kakva sam bila. Da sam se kod nas porađala bila bih proglašena za onu koja ne sarađuje i ko zna kakav bi me tretman sačekao.
Kakve sam sve priče čula od bliskih osoba, od onih komentara babica "kad si se j nije boljelo", do vezivanja žena za sto, pa do tog da kažu da nisi sarađivala, pa te naživo ušiju... I to je samo djelić, a ove priče o indukovanim pobačajima prelaze sve granice...

Ma ja sam celog zivota vazila za "dobro dete" jer sam se "rodila" za deset minuta prirodno i bez glasa. To je moja mama smatrala za veliki uspeh. Nije vikala, bila je uzdrzana sa dobrom bebom. I u obe trudnoce se ugojila samooo 9 kilograma.

Trebalo mi je trideset godina zivota da shvatim kakve su to gluposti. Niti sam ja bika dobra, niti sam imala svest da budem "dobra", niti je ona junak bez glasa, niti je uspeh devet kilograma.
Ali to su mitovi u nasem narodu. Odomaceni.
 
Strasno.
Treba da se pokrene peticija.
Vise stotina hiljada ljudi da potpise pa da se zahteva drugacija organizacija.
Mnogo je trula klupa oko porodilista, treba sve promeniti.
Za sta sve nismo podizali kredite i za sta sve u ovom momentu ne podizemo kredite (dok se na tv-u gadimo EU) tako da treba izgurati tu pricu do kraja jednom za svagda i smanjiti arbitrarnost. Isti tretman za sve.
Nema druge.

Ja inace mislim da je kod nas klima oko porodjaja, roditeljstva i male dece nenormalna.
Ruzni komentari na svakom koraku.
Nema postovanja, od zena se previse ocekuje, mnogo se zene kritikuju, surovost se preporucuje za necije dobro...primitivna je kultura strasno.
Ne postuje se privatnost pa otud i ti sramni lavori...pod izgovorom razmazenosti ljudi se vredjaju, a ako si se nasao uvredjen sam si kriv sto si uvredljiv, sta vise - glup si, zato se i vredjas.
E, to je to isto i sa pobacajima, ako imas traumu, traumi si sklon.
Nece biti, traumu ima jer je iskustvo traumaticno.
Uvredu oseca uvredjen.
Ranu oseca slab.

A slabi su svi koji su nemocni i zavisni, u ovom slucaju trudnice ali nista mnogo bolji nismo ni prema starcima, bolesnim ljudima, invalidima...naravno, svako u svom domenu.

Problem je u nama. U kulturi punoj prikrivene agresije.
Sasvim je logicno da zena nakon tog lavora vise ne zeli (svesno ili podsvesno) decu a onda predsednik kaze da su zene sebicne i sve babe se saglase.
I umesto da se resi problem kulturna matrica je takva da se opet ona ista zena krivi jer je razmazena i sebicna.
Ne sme sebi covek da dopusti traumu i...onda pukne...treba pricati, treba potpisati i treba zahtevati, to je novac od poreza tih zena. Od svih ponizenih zarad koristi lopova na vlasti. Njihov nije ni dinar.
👏👏👏
 
Strasno.
Treba da se pokrene peticija.
Vise stotina hiljada ljudi da potpise pa da se zahteva drugacija organizacija.
Mnogo je trula klupa oko porodilista, treba sve promeniti.
Za sta sve nismo podizali kredite i za sta sve u ovom momentu ne podizemo kredite (dok se na tv-u gadimo EU) tako da treba izgurati tu pricu do kraja jednom za svagda i smanjiti arbitrarnost. Isti tretman za sve.
Nema druge.

Ja inace mislim da je kod nas klima oko porodjaja, roditeljstva i male dece nenormalna.
Ruzni komentari na svakom koraku.
Nema postovanja, od zena se previse ocekuje, mnogo se zene kritikuju, surovost se preporucuje za necije dobro...primitivna je kultura strasno.
Ne postuje se privatnost pa otud i ti sramni lavori...pod izgovorom razmazenosti ljudi se vredjaju, a ako si se nasao uvredjen sam si kriv sto si uvredljiv, sta vise - glup si, zato se i vredjas.
E, to je to isto i sa pobacajima, ako imas traumu, traumi si sklon.
Nece biti, traumu ima jer je iskustvo traumaticno.
Uvredu oseca uvredjen.
Ranu oseca slab.

A slabi su svi koji su nemocni i zavisni, u ovom slucaju trudnice ali nista mnogo bolji nismo ni prema starcima, bolesnim ljudima, invalidima...naravno, svako u svom domenu.

Problem je u nama. U kulturi punoj prikrivene agresije.
Sasvim je logicno da zena nakon tog lavora vise ne zeli (svesno ili podsvesno) decu a onda predsednik kaze da su zene sebicne i sve babe se saglase.
I umesto da se resi problem kulturna matrica je takva da se opet ona ista zena krivi jer je razmazena i sebicna.
Ne sme sebi covek da dopusti traumu i...onda pukne...treba pricati, treba potpisati i treba zahtevati, to je novac od poreza tih zena. Od svih ponizenih zarad koristi lopova na vlasti. Njihov nije ni dinar.

Bravo !!

Upravo tako 🌸
 
Najprije bi ljudi koji rade u bolnicama trebali da se nauce lijepom ponasanju i kulturi ophodjenja,pa tek onda sve ostalo.
Kakav je to nacin,a prisustvovala sam toj sceni,da kad ti zena dodje na prijem u porodiliste,ti kao medicinska sestra se izdires na nju i kazes onako s vrata grubo i drsko ...sta je,sta ste dosli toliki.
A zena je bila u pratnji dvije bliske osobe,i vjerovatno osjeca strah.I umjesto da je ohrabri ili da bar bude elementarno pristojna,medicinska sestra joj u startu nabije jos veci strah,kao da ide na klanje,a ne na porodjaj.
I to mi je nedostatak kucnog vaspitanja,nevezano za profesiju.
 
Radila sam i ja sa ljudima.I to gdje su dolazili uglavnom nadrndani i spremni na svadju ali nisam nikad nikog docekala neljubazno,ni nekulturno.
I ne zato sto mi je to neko naredio,vec zato sto je tako normalno.
Da. Jedno leto sam provela menjajuci koleginicu u prijemnoj kancelariji u sudu. Da, imala sam 25 godina i to je trajalo kratko vreme i zaista jeste izazov raditi sa strankama, ali profesionalnost mora biti na nivou. Jednom je deka potegao noz objasnjavajuci da je resio da ubije sudiju. Sa tim nozem je prosao pravosudnu strazu i dosao u prijemnu. A zapravo je samo hteo da ga neko saslusa. Smirili smo ga kolega i ja, poslali kuci, obavestili strazu i sve se dobro zavrsilo. A da sam bila nadrndana, mozda bi se predomislio i ubio mene. 🤷‍♀️
 
Da. Jedno leto sam provela menjajuci koleginicu u prijemnoj kancelariji u sudu. Da, imala sam 25 godina i to je trajalo kratko vreme i zaista jeste izazov raditi sa strankama, ali profesionalnost mora biti na nivou. Jednom je deka potegao noz objasnjavajuci da je resio da ubije sudiju. Sa tim nozem je prosao pravosudnu strazu i dosao u prijemnu. A zapravo je samo hteo da ga neko saslusa. Smirili smo ga kolega i ja, poslali kuci, obavestili strazu i sve se dobro zavrsilo. A da sam bila nadrndana, mozda bi se predomislio i ubio mene. 🤷‍♀️
Ja bih mogla roman napisati kakvih je tu bilo slucajeva.🙂
Samo jednom u jednom slucaju je bilo opravdano kad je koleginica najurila stranku i nije bila nimalo ljubazna.😃
Ta zena je danima dolazila i smarala da joj se otpise neki dug koji je naravno bio njen,sve pricajuci o bolesnom sinu i nabrajajuci njegove tegobe do u sitne detalje.
I svi su joj zaista strpljivo i dugo objasnjavali,trudili se oko nje.Oduzimala je vrijeme svima jer su joj se po sto puta objasnjavale iste stvari.I tako danima.Kad je vidimo ujutro,a dodje prije svih nas,smrkne nam se pred ocima.Ali opet sve ljubazno,polako,objasnjavaj hiljaditi put.
I tako jednog dana ona dodje i leze na pod i poce da kuka i valja se po podu...Mi vise ne znamo sta cemo s njom.
Slucajno udje jedna koleginica u nasu kancelariju i kad je vidje samo joj rece...ustaj i mars napolje.😀
Ona ustade brzinom munje i ode i vise nikad nije dosla.🙂
Posle saznamo da uopste nije tako jadna kakvom se predstavljala i da je bila savrseno svjesna da je napravila toliki dug.
 
Radila sam i ja sa ljudima.I to gdje su dolazili uglavnom nadrndani i spremni na svadju ali nisam nikad nikog docekala neljubazno,ni nekulturno.
I ne zato sto mi je to neko naredio,vec zato sto je tako normalno.
Сваки пут се изнова шокирам када неко да себи за право да буде према некоме неваспитан. Када надређени повиси тон на запосленог, када неко грубо дочека странку...
Дешавају се ситуације у којима је тешко исконтролисати се, али то посматрам као реакције на неку акцију. Али овако...
И ја важим за љубазну не јер неко очекује да се смешкам и трепћем него јер је то основна култура понашања. Дрчна сам у ситуацијама више када ми неко вређа интлигенцију него када ми вређа маму, рецимо. Преко овог првог не могу да зажмурим јер браним част, а ово друго иде том на част.
 
Da. Jedno leto sam provela menjajuci koleginicu u prijemnoj kancelariji u sudu. Da, imala sam 25 godina i to je trajalo kratko vreme i zaista jeste izazov raditi sa strankama, ali profesionalnost mora biti na nivou. Jednom je deka potegao noz objasnjavajuci da je resio da ubije sudiju. Sa tim nozem je prosao pravosudnu strazu i dosao u prijemnu. A zapravo je samo hteo da ga neko saslusa. Smirili smo ga kolega i ja, poslali kuci, obavestili strazu i sve se dobro zavrsilo. A da sam bila nadrndana, mozda bi se predomislio i ubio mene. 🤷‍♀️
На моју колегиницу је лик репетирао пиштољ јер је његовом сину написала малигну дијагнозу. И није била грешка.
Како се дрзнула?
 
Има лудог медицинског особља, али има и јако финих људи.
Медицинско особље чини 1% популације. Преосталих 99% су пацијенти који итекако могу бити луди, неваспитани и безобразни.

Искулирајте мало, испашће да Србији нико никад није доживео коректан третман без везе. А сви знамо да јесте.

Једно је реално говорити о проблемима и ја их као неко из те струке итекако јасно дефинишем, а друго је препричавати сваку причу коју је испричала/о озлојеђен пацијент јер му др није преписао магнет који би он баш да уради и ако нема индикацију за то.
 
Једно је реално говорити о проблемима и ја их као неко из те струке итекако јасно дефинишем, а друго је препричавати сваку причу коју је испричала/о озлојеђен пацијент јер му др није преписао магнет који би он баш да уради и ако нема индикацију за то.
sta to tacno ti kao neko iz struke jasno definises? dosla si ovde na temu da malo zavedes red i da nas iskritikujes sto imamo losa iskustva i jos smo se drznuli da o njima govorimo, pa ajde da cujemo te probleme koje samo ti, ocito, mozes da prozres, ovo me sad bas jako interesuje.
 
sta to tacno ti kao neko iz struke jasno definises? dosla si ovde na temu da malo zavedes red i da nas iskritikujes sto imamo losa iskustva i jos smo se drznuli da o njima govorimo, pa ajde da cujemo te probleme koje samo ti, ocito, mozes da prozres, ovo me sad bas jako interesuje.
Ако би прочитала тему од почетка, схватила би. ;)
 

Back
Top