Beogradski centar za ljudska prava

Iskustva lede krv u venama​


Mnogi su odvojili vreme da podele svoja iskustva.


- Prošla sam to tako da mi je jasno ko dan šta se dešava. Nigde nikog sama uplašena, zbunjena, tužna. I posle 23 godine se sećam svega. Pretužno!


- Zetovoj sestri beba umrla u stomaku dve nedelje pred termin, dali joj lavor da se sama porodi ovako isto. Kao da je životinja.


- Kao da ste po mom iskustvu snimili. Sve sam to preživela i ja.


- Ovo je istina, surova... zbog komada posteljice koji mi je ostao posle rođenja zdrave bebe, vraili su me ponovo u bolnicu... To što sam tamo videla, na tom 1. spratu je strašno. Baš kao i u ovom filmu. Majke se porađaju same... u toaletu. Pomažu im žene koje su tu hospitalizovane. Bravo za vas, vreme je da se nešto promeni...


- Ne razumem. U frontu su to radili sa anestezijom i rade doktori (prošle godine). Mislim uklanjaju plod gde nema više srčanog otkucaja, kao na videu. Tešila sam jednu koja je to prošla. A opet pre 10-ak godina u bolnici prijateljica je prošla kao ova žena sa videa... abortus u toaletu. Tako da sam mislila da se to do sada promenilo... ali izgleda da nije tako i kako ti zapadne. Inače ovo je bukvalno horor.


- To što izbaciš nemoj da gledaš, zamotaj u čaršaf.


- Nažalost bila sam prisutna kada je žena prošla kroz apsolutno isti scenario kao u videu, ležala sa nama ostalim trudnicama u sobi bez lekarskog nadzora, prepuštena samoj sebi i nama kao jedinoj podršci, pre tri godine... Jezivo iskustvo.
- Ja sam prisustvovala dva puta u toku dve nedelje koliko sam lezala u bolnici. Ženama samo daju lopatu za wc i kažu mora tako da boli. Dok ne izbaci plod ne vode u salu. Žena je cele noći kukala, probudila ceo sprat, sestre spavale.


- Prošla '97. Čuvam UZ te trudnoće. Ni dan danas ne dođe juli da ne pomislim koliko bi godina imao, kako bi izgledao. Preživljen pakao ne zaboravljam. Imaš u kući jedno. Biće ih još. Rodila sam '98 (drugo dete), boli i dalje.


- Ležala sam dve nedelje na konzervativnoj ginekologiji i doživela da pored mene tri žene na ovaj način dožive pobačaj... Pored mene, krevet do mene. Toliko bolno da se ne može opisati. Boli i telo i duša.


- Da. Ovako se radi. Moja prijateljica, ostavljena da se sama porodi, je morala da skakuće niz stepenište jer njena mrtva beba nije mogla da " ispadne". Izvinjavam se na plastičnom opisu ali toliko je užasno.


https://zena.blic.rs/porodica/video...GVZ9_TjqFXjXaJIeJ0xXHClbKSjhujumG2sS70EjJ64LU
 
Ako sam razumeo priču , koja je bez lepšeg stila u pisanju iste, bez uvoda razrade itd koji sam odnosi na sam izvor informacija,
Pa zar godinama i decenijama nije pisano o abort majstorima , nehumanim ginekolozima , koji kao da namerno još žele da otežaju ženama stanje u kojima se nalaze.
Prva rečenica im je ''da je svaka trudnoća sad rizična trudnoća '' a druga rečenica ,'' da je rizična trudnoća skupa trudnoća ''.
Ponašaju se kao da su one krive što donese novi život na svet.
Nijedno ministarstvo nije uradilo ništa napredno ni pošteno još od 80 tih prošlog veka.
Neko da veliko mito , tj časti za održavanje trudnoće i porodjaj , tako da se na neku čast od 50 nekadašnjih maraka ili sad evrića prosto osećaju uvredjeni.
I ta čast nije bila da nešto uradi bolje nego da ne uradi gore nego što je potrebno.
I pre dvadesetak godina te ''časti'' su bile desetostruke od navedenog ovde iznosa , tako da norme etike nije niko rešio ni do današnjih dana.
...................................................................................................................................................................................
Niti je to izolovan pojedinačni slučaj koji ponekad pročitamo u novinama, već se obično radi o belom mantilu koji je nekome stao na žulj pa je došlo do medija.
 
Sve je tako kako kazu

Najstraanije je sto ste sve vreme u sobi sa trudnicama koje radjaju zdavu i zivu decu a vi cekate najstrasniju stvar u svom zivotu

I da, daju vam metalni lavor i posalju vas u wc, metalni lavor, i kazu vam da ako imate srece sve ce biti u lavoru, pa se bojite da idete u wc jer pojma nemate zelite li da se sve tako zavrsi a samo zelite da se zavrsi

I gledas trudnice koje odlaze i vracaju se sa bebama a ti znas da prolazis pakao i da ces se uprkos tome vratiti bez bebe, za koju si se dobrano vezao posle 5 meseci

I ako imas debelu vezu imas srece da te posle nekog vremema mucenja preuzme doktor koji na tako nehuman nacin pokusava da zavrsi to sto ti nisi uspela u lavoru


Srbija, 21. vek
 
Iznimno sada ne trolam.

Mozda srpski zdravstveni sustav nije jednak recimo singapurskom, mozda je svjetlosne godine udaljen od njega, ali jednostavno ne vjerujem da se zenama kod kojih je iz odredjenog razloga izazvan spontani pobacaj, ne nadje medicinska sestra u blizini ukoliko zatreba.
Drugim rijecima, vjerujem da sestra pred vratima WC-a dezura.
Ja koji s medicinom nemam veze, da se slucajno zateknem u takvoj situaciji kraj totalno nepoznate osobe, izdezurao bi i ucinio najbolje sto znam i mogu da pomognem, pa sve da me to kosta da dusu ispovracam i naredna tri dana povracam, a da ne pricamo o osobi koja je strucno osposobljena za takve stvari.

OK, vjerujem da se tako nesto dogodi, ali u jednom od sto slucajeva, ako ne i rjedje.
To sto babuskaretina u videu tvrdi je isto kao da netko kaze da dok bjesne pozari, vatrogasci pale rostilj i gledaju.
 
Sve je tako kako kazu

Najstraanije je sto ste sve vreme u sobi sa trudnicama koje radjaju zdavu i zivu decu a vi cekate najstrasniju stvar u svom zivotu

I da, daju vam metalni lavor i posalju vas u wc, metalni lavor, i kazu vam da ako imate srece sve ce biti u lavoru, pa se bojite da idete u wc jer pojma nemate zelite li da se sve tako zavrsi a samo zelite da se zavrsi

I gledas trudnice koje odlaze i vracaju se sa bebama a ti znas da prolazis pakao i da ces se uprkos tome vratiti bez bebe, za koju si se dobrano vezao posle 5 meseci

I ako imas debelu vezu imas srece da te posle nekog vremema mucenja preuzme doktor koji na tako nehuman nacin pokusava da zavrsi to sto ti nisi uspela u lavoru


Srbija, 21. vek
Народни Фронт, посебно.
Гаде ми се.
 
Заклела се земља рају да се тајне све сазнају.
Мислим да ће за коју годину ако не и пре занимање медицинских радника бити најомраженије на свету.
Ту ће и часни, нажалост, да испаштају.
Ма неће Боги.
Људи су све болеснији.
Смртност се стравично повећала од ковид ујдурме. Причам пре пар дана са пријатељом који одржава системе једног великог иностраног осигурања, они су спојени на централни светски регистар, да је фрапантно шта се дешава. Наравно, не од ковида.
А медицина ипак много помаже.
Често ми прође кроз главу кад ми се тако заломи пацијенткиња са нпр. миомима материце због којих много крвари и упада у анемију. Данас је то рутинско лечење. Хирургија, пар резова и жена здрава, нема крварења, нема изнуривања организма хипоксијом, а некад је женама животни век био скраћен због тога.
Разних примера има.
Али за порођаје и посебно индуковане побачаје бих их озбиљно кажњавала.
Степен нељудскости у појединим установама је достигао максимум. Посебно тим великим.
 
Заклела се земља рају да се тајне све сазнају.
Мислим да ће за коју годину ако не и пре занимање медицинских радника бити најомраженије на свету.
Ту ће и часни, нажалост, да испаштају.
Ma nece bogi
Znas sta je strasno, sto se covek tada nalazi u posebnom stanju svesti gde ti je cilj da sve sto pre prodje
Kada prodje, ma koliko zvucalo bolesno, ti osetis olaksanje sto je sve gotovo i uopste dalje ne razmisljas o tome sta si prosao, koliko je to nehumano, neljudski, samo potisnes jer gotovo je
Retko ko ima snage da kroz to prolazi opet
Ja evo iskreno dok nisam naisla na sve te ispovesti uopste nisam razmisljala, stavila
sam blokadu vrv, koliko je strasan taj tretman ( daleko od toga da u tim momentima nisi svestan, jesi i proklinjes sve, osecas se jadno, besno, tuzno, poslnizeno, pokvareno, uplaseno ali posle toga gubitak koji imas i osecaj da je taj pakao iza tebe dovede do toga da potisnes taj deo, za koji bj neko trebalo da odgovara)
 
Ma nece bogi
Znas sta je strasno, sto se covek tada nalazi u posebnom stanju svesti gde ti je cilj da sve sto pre prodje
Kada prodje, ma koliko zvucalo bolesno, ti osetis olaksanje sto je sve gotovo i uopste dalje ne razmisljas o tome sta si prosao, koliko je to nehumano, neljudski, samo potisnes jer gotovo je
Retko ko ima snage da kroz to prolazi opet
Ja evo iskreno dok nisam naisla na sve te ispovesti uopste nisam razmisljala, stavila
sam blokadu vrv, koliko je strasan taj tretman ( daleko od toga da u tim momentima nisi svestan, jesi i proklinjes sve, osecas se jadno, besno, tuzno, poslnizeno, pokvareno, uplaseno ali posle toga gubitak koji imas i osecaj da je taj pakao iza tebe dovede do toga da potisnes taj deo, za koji bj neko trebalo da odgovara)
Mnogo mi je žao da si prošla kroz to.
 
Kad sve ovo čitam i kad čujem iskustva prijateljica i rodbine o tretmanu u porodilištima (ili bolnicama uopšte) kod nas, pomislim koliko imam sreće što se nisam tu porodila, pogotovo poslije drugog porođaja kakva sam bila. Da sam se kod nas porađala bila bih proglašena za onu koja ne sarađuje i ko zna kakav bi me tretman sačekao.
Kakve sam sve priče čula od bliskih osoba, od onih komentara babica "kad si se j nije boljelo", do vezivanja žena za sto, pa do tog da kažu da nisi sarađivala, pa te naživo ušiju... I to je samo djelić, a ove priče o indukovanim pobačajima prelaze sve granice...
 
Sve je tako kako kazu

Najstraanije je sto ste sve vreme u sobi sa trudnicama koje radjaju zdavu i zivu decu a vi cekate najstrasniju stvar u svom zivotu

I da, daju vam metalni lavor i posalju vas u wc, metalni lavor, i kazu vam da ako imate srece sve ce biti u lavoru, pa se bojite da idete u wc jer pojma nemate zelite li da se sve tako zavrsi a samo zelite da se zavrsi

I gledas trudnice koje odlaze i vracaju se sa bebama a ti znas da prolazis pakao i da ces se uprkos tome vratiti bez bebe, za koju si se dobrano vezao posle 5 meseci

I ako imas debelu vezu imas srece da te posle nekog vremema mucenja preuzme doktor koji na tako nehuman nacin pokusava da zavrsi to sto ti nisi uspela u lavoru


Srbija, 21. vek
1658477042251.png
 
Ma nece bogi
Znas sta je strasno, sto se covek tada nalazi u posebnom stanju svesti gde ti je cilj da sve sto pre prodje
Kada prodje, ma koliko zvucalo bolesno, ti osetis olaksanje sto je sve gotovo i uopste dalje ne razmisljas o tome sta si prosao, koliko je to nehumano, neljudski, samo potisnes jer gotovo je
Retko ko ima snage da kroz to prolazi opet
Ja evo iskreno dok nisam naisla na sve te ispovesti uopste nisam razmisljala, stavila
sam blokadu vrv, koliko je strasan taj tretman ( daleko od toga da u tim momentima nisi svestan, jesi i proklinjes sve, osecas se jadno, besno, tuzno, poslnizeno, pokvareno, uplaseno ali posle toga gubitak koji imas i osecaj da je taj pakao iza tebe dovede do toga da potisnes taj deo, za koji bj neko trebalo da odgovara)
Да, разумем...
Када су ми остали делови постељице након порођаја који су изазвали сепсу а њиховом непажњом и једва преживех, кажу мој случај од 1000 само двоје исто сам имала тај осећај- прошло је. С тим да сам још била малолетна а моја мама пасивна.
Ћерки жене коју много волим се десило слично, али је она борбена и није пуштала, терала је до краја. И истерала.

Немаш појма колико ми је жао што си прошла кроз то. Уживај у овом детенцету:heart:

Мислила сам на струку генерално. Ово је језиво, али нажалост није ни једино ни најмање зло које раде. Да сада не дубим, сви знамо и за експерименте ( и Менгеле је теорија завере, јел), и за трговину органима, и за крадене бебе и за сурогат мајчинство на црно... Не ради то нико од нас, то раде неки под заклетвом. На то сам мислила и верујем да ће доћи дан када ће стати, ако не дође значи да злу нема краја.
 
Poslednja izmena:
Kad sve ovo čitam i kad čujem iskustva prijateljica i rodbine o tretmanu u porodilištima (ili bolnicama uopšte) kod nas, pomislim koliko imam sreće što se nisam tu porodila, pogotovo poslije drugog porođaja kakva sam bila. Da sam se kod nas porađala bila bih proglašena za onu koja ne sarađuje i ko zna kakav bi me tretman sačekao.
Kakve sam sve priče čula od bliskih osoba, od onih komentara babica "kad si se j nije boljelo", do vezivanja žena za sto, pa do tog da kažu da nisi sarađivala, pa te naživo ušiju... I to je samo djelić, a ove priče o indukovanim pobačajima prelaze sve granice...
Kod nas to sve zavisi ciji si pacijent. Drugarica nema porodjajne bolove, tako se pokazalo kroz vise porodjaja, jednostavno je ne boli, osjeca pritisak i neprijatnost. i stize u porodiliste uvijek dosta kasno jer ne skonta da se poradja. Ali ima svog anesteziologa, provlacenog kroz novine vise puta, i babica se poslednji put smijala, kaze dr ali ona je skroz otvorena, kaze ovaj, cuti znas li ti ciji je ona pacijent.
Tako da u frontu mozes da dobijes epidural i u periodu kada je zvanicno kasno za njega ako si neciji pacijent ali ne mozes ako nisi sem ako ti se ne posreci. U oba nasa velika porodilista mozes da zakazes i carski rez ako zelis, samo treba da vodis trudnocu kod odredjenih ljekara. Sto kaze zena jednog od tih velikih ljekara, kada bi znali sta mi sve radimo, sutra bi nas sve pohapsili.
 
upravo tako. ne samo ko te vodi od lekara, nego d aimas bilo koga . ja sam recimo posle gadnog prvog porodjaja gde sam se osecala bukvalno prepustena sama sebi, za drugi porodjaj nasla babicu koja radi u betaniji, platila, ona me lepo cekala, provela, pazila kako sam, sve sasvim drugacije, nikad ne bi rekao da je isti sistem u pitanju..
i svi to znaju, i svi se prave ludi
 
...
Kakve sam sve priče čula od bliskih osoba, od onih komentara babica "kad si se j nije boljelo", do vezivanja žena za sto, pa do tog da kažu da nisi sarađivala, pa te naživo ušiju... I to je samo djelić, a ove priče o indukovanim pobačajima prelaze sve granice...

...ja pričam da je Srbija zemlja ženomrzaca i pederikusa, a svi me ismevaju, žena je u Srbiji ponižena i omražena, dotle da i one same sebe već mrze, ili postaju ultras-femino-iezbače, što je još gore....
U Srbiji postoji anti-ženski lobi koji podstiče i pobačaj i femino-LGBT pokrete, jer su oba protiv nečeg najlepšeg,radjanja novog života!
A šta oni slave i KOME se klanjaju to ONI najbolje znaju!
.....
BORITE SE ŽENE ZA SVOJA PRAVA, KAD SU VAS VEĆ MUŠKARCI IZDALI!

Kao što su izdali i RSK, RS i Kosmet*!

Srbija je prepuna mačo muškarčina, a na granični prelaz U SRED SRBIJE, niko ne sme ni da prdnebre!
al zato se zdušno ide u kladionicu, gleda fudbal i 10 prebija jednoga, sve sami znaci junaštva!
 
upravo tako. ne samo ko te vodi od lekara, nego d aimas bilo koga . ja sam recimo posle gadnog prvog porodjaja gde sam se osecala bukvalno prepustena sama sebi, za drugi porodjaj nasla babicu koja radi u betaniji, platila, ona me lepo cekala, provela, pazila kako sam, sve sasvim drugacije, nikad ne bi rekao da je isti sistem u pitanju..
i svi to znaju, i svi se prave ludi
И мене је водио и порађао лекар који нам је рођак, који је уредно добио новце, рачунаш дупло си осигуран и опет глупа брљотина због које изгледам као да ме је напао Џек Трбосек.

Мене ужасава неодговорност оних који то јесу. Па погледајте само естетске захвате које пристају да раде. Када пацијенти изгледају као маскоте. То што је неко болестан и тражи дојку дупло већу од своје главе или усне од којих се не виде ни ноздрве ни брада је болест, то је за психијатра и неку установу. Али то што неки од њих пристану да ураде је за суд и одузимање лиценце. Нема тих пара за које смеш то да прихватиш. Твоје је да такву особу упутиш на стручну помоћ, код колеге.

Тако и све остало. Што се зна и још горе што се не зна, или се прави да се не зна.
 

Back
Top