Beogradski centar za ljudska prava

Poslednja Igra Leptira

Veoma poznat
Poruka
13.256
Upravo to i jeste problem kod nas, moraš imati vezu i/ili moraš da platiš. Koliko njih je loše prošlo na porođaju u RS jer nisu imali/znali da moraju da plate za carski, tad je tarifa bila 500 KM. Muče jadne žene, odugovlače jer čekaju novac, a na kraju premine ili porodilja ili beba ili oboje.

Kod mene je na drugom porođaju bila situacija koju opisuješ, bilo kasno za epidural. Da je to bio prvi porođaj vjerovatno bi bio i posljednji. Prvi je bio s epiduralom, ništa ne boli, guraš kad kažu. Bez epidurala ne samo da sam mislila da ću umrijeti već sam i htjela da umrem, samo da bol prestane. Vrištala sam da ću umrijeti, da mi daju epidural, svugdje me je bilo samo na na krevetu, najviše na podu, a oni svi fini i ljubazni prema meni.
Ne znam kakvi bi bili prema tebi kod nas u manjim porodilistima. Par njih zaista hvale. Jedino sto su mali. I nikada nisam cula niti citala da se neko zalio na njih.
Ali ova masovna su druga prica. I mozda nije moguce smiriti 5-6 zena koje leze u isto vrijeme nekim finim nacinom. To ne znam. Ja sam bila sama u tom boksu, zene iz sobe su bile sa po jos jednom, te boksove nisam vidjela ali sam cula vise zena oko sebe u tim odvojenim boksovima, tada je zbog korone anesteziolog bio slobodan i sve smo dobile epidural sem onih koje su zakasnile, odbile ili su ciganke, njih ne tretiraju kao ljude. I ta jedna zena koja je zakasnila a porodila se prije mene mi je utjerala strah u kosti. Ne znam da li sam nesto uzasnije cula. Ali nisam cula nikoga sem nje, niti da vice niti da je tetosi.
Ali to je nesto na sta si spreman. Znas da nsce biti zurka. Ovo iz teme je pakao. Neljudskosti.
Da ti znas da to nije tretman koji svako dobija. Znaci moze zena koja plati da dobije brigu preko potrebnog a druga ne dobije ni neophodno, klozet i metalni lavor. Ali oni znaju koliki strah postoji kod radjanja i da ce malo ko da se buni, nego ce biti srecan sto je izvukao zivu glavu i zato se ponasaju kao bogovi.
Hirurzi, ginekolozi i pedijatri, osioni do granica gadjenja.

86bogomoljka

Buduća legenda
Poruka
48.647
То је занимање које су изабрали. И које се бира из зна се којих разлога а не јер "звучи" или јер се заради. На првом месту мора бити жеље да се другоме помогне, олакша.
И сестре исто. Чуј- заморај "то" у пешкир.
Па, мамицу ти твоју! Колико бездушан мораш бити, макар виђао 100 пута дневно и радио за џ, не можеш остати равнодушан. Осим ако ниси звер.
А њихов неко када само добије температуру скиче као пред клање. У већини случајева. Тада нема будите мирни, не паничите, полако... него све супротно.
У рату се пружи помоћ непријатељском војнику као свом иако је ту да смакне и тебе и твоје, а овде долазе жене које су биле срећне, имале жељу и планове, намуче се као све остале а одлазе празних руку. :( И они тако. Па да их згромиш!

Ona Marge

Poznat
Poruka
9.028
Najgora stvar u svemu je kad nemaš podršku, bilo medicinskog osoblja, bilo voljene osobe.
Mm je prisustvovao drugom porođaju. Ta podrška i sigurnost koju sam osećala je učinila da sve prođe bar upola lakše u odnosu na prvi porođaj. Nekako i osoblje se drugačije ponaša kada nisi "sama".
I nije ništa platio, samo je otišao do načelnika, realno izneo razloge zbog kojih želi da prisustvuje. Dobio je potpis načelnika i upute za briseve grla i nosa jer je takvo pravilo.

limunada

Elita
Moderator
Poruka
24.800
Najgora stvar u svemu je kad nemaš podršku, bilo medicinskog osoblja, bilo voljene osobe.
Mm je prisustvovao drugom porođaju. Ta podrška i sigurnost koju sam osećala je učinila da sve prođe bar upola lakše u odnosu na prvi porođaj. Nekako i osoblje se drugačije ponaša kada nisi "sama".
I nije ništa platio, samo je otišao do načelnika, realno izneo razloge zbog kojih želi da prisustvuje. Dobio je potpis načelnika i upute za briseve grla i nosa jer je takvo pravilo.
Tako je to i u zivotu.Cim neko vidi da si sam i da niko ne stoji iza tebe,ne da ti nece pomoci,nego ce ti i odmoci.
Nasuprot tome, onim kojim realno nije potrebna neka pomoc,svi ce trcati da pomognu,jer vide neki interes u tome.
Ja sam nedavno bila u bolnici na jedan dan i mogu reci da sam gore ocekivala.
Nije bila neka specijalna ljubaznost,ali nije bilo ni nekog bezobrazluka.Jedino sto ti sestra da papiric na kom pise ime lijeka koji treba da nabavis,a ne mozes mrdnuti iz kreveta.A ako ti neko spolja donese nema kako da doda jer ne pustaju nikog da udje.
Kasnije sam ukapirala da je mozda trebalo da dam pare sestri da ona ode i nabavi taj lijek.
Inace,igrom slucaja sam ranije vidjela kako se odvratno ponasaju na prijemnom odjeljenju za ginekologiju.Sestra se izdire na te zene koje su dosle na porodjaj.
Ista ta sestra,zapamtila sam je,prema meni je bila normalna i cak je uzela moje stvari da nosi.
Imala sam osjecaj da im je neko naredio da moraju biti ljubazni.Iako to nije bila neka prevelika ljubaznost,ali bar nije bilo izivljavanje.
Znaci,sve se moze kad se hoce.
U privatnim zdravstvenim ustanovama bilo koje vrste su svi ljubazni.Zbog toga sto se placa,a konkurencija je prilicna.
Niko ne trazi neko specijalno tetosenje,ali bar osnovna kultura i humanost nisu na odmet.
Moram reci jos i ovo,tada nisam mogla nista jesti,a ona servirka sto donosi hranu me nutka kao dijete.I samo zbog njene ljubaznosti sam uzela nazor koji zalogaj.
Ona nije morala da bude ljubazna,a bila je i vise od toga.
Tako da,svugdje ima ljudi i neljudi.

86bogomoljka

Buduća legenda
Poruka
48.647
Obican porodjaj, ma koliko grozno iskustvo bilo, ne moze da se poredi sa tretmanom indukovanog pobacaj kod nas, iz vise razloga

Bez da umanjujem bilo koje lose iskustvo - ma koliko teme delovale srodno - ipak to nisu
Наравно.
Прва и основна разлика је добијање и губитак бебе. Ма шта се збивало током процеса није упоредиво. У првом случају знаш зашто си трпео, у другом си празан и намучен.

86bogomoljka

Buduća legenda
Poruka
48.647
Tako je to i u zivotu.Cim neko vidi da si sam i da niko ne stoji iza tebe,ne da ti nece pomoci,nego ce ti i odmoci.
Nasuprot tome, onim kojim realno nije potrebna neka pomoc,svi ce trcati da pomognu,jer vide neki interes u tome.
Ja sam nedavno bila u bolnici na jedan dan i mogu reci da sam gore ocekivala.
Nije bila neka specijalna ljubaznost,ali nije bilo ni nekog bezobrazluka.Jedino sto ti sestra da papiric na kom pise ime lijeka koji treba da nabavis,a ne mozes mrdnuti iz kreveta.A ako ti neko spolja donese nema kako da doda jer ne pustaju nikog da udje.
Kasnije sam ukapirala da je mozda trebalo da dam pare sestri da ona ode i nabavi taj lijek.
Inace,igrom slucaja sam ranije vidjela kako se odvratno ponasaju na prijemnom odjeljenju za ginekologiju.Sestra se izdire na te zene koje su dosle na porodjaj.
Ista ta sestra,zapamtila sam je,prema meni je bila normalna i cak je uzela moje stvari da nosi.
Imala sam osjecaj da im je neko naredio da moraju biti ljubazni.Iako to nije bila neka prevelika ljubaznost,ali bar nije bilo izivljavanje.
Znaci,sve se moze kad se hoce.
U privatnim zdravstvenim ustanovama bilo koje vrste su svi ljubazni.Zbog toga sto se placa,a konkurencija je prilicna.
Niko ne trazi neko specijalno tetosenje,ali bar osnovna kultura i humanost nisu na odmet.
Moram reci jos i ovo,tada nisam mogla nista jesti,a ona servirka sto donosi hranu me nutka kao dijete.I samo zbog njene ljubaznosti sam uzela nazor koji zalogaj.
Ona nije morala da bude ljubazna,a bila je i vise od toga.
Tako da,svugdje ima ljudi i neljudi.
Све мање ће и приватни бити љубазни јер су навикли људе на приватно. Сада и тамо чекаш, и тамо су осорни.
То је до човека а не до институције.
Моја мама је имала јако леп третман приликом операције дојке. Она је одушевљена и приступом и негом и свим.
Ја исто могу само речи хвале рећи за кућну негу. Када су долазили и деди и баки. Ни једно лоше искуство немамо. Напротив.
Ја сам лично имала одвратно током порођаја и стекла сам утисак да ме због година још више понижавају. Можда сам само била осетљивија не знам јел сам са ове дистанце објективна. Оно што је сигурно да су ми генетичари приликом разговора у трудноћи показали шта значи зло- три дебеле, маторе жентураче које ми се ругају и саветују да абортирам, говоре да ће ми дете имати зечју усну, поремећаје рада срца, психичке проблеме... Дошла сам кући гледајући црнило испред, дословно ми се смркло. Вратио ми се вид тек станицу пред излазак. Толико охолости нисам могла ни да наслутим.

Тако да све то зависи. Или је неко човек или олош.

Manastirka

Elita
Poruka
23.770
Све мање ће и приватни бити љубазни јер су навикли људе на приватно. Сада и тамо чекаш, и тамо су осорни.
То је до човека а не до институције.
Моја мама је имала јако леп третман приликом операције дојке. Она је одушевљена и приступом и негом и свим.
Ја исто могу само речи хвале рећи за кућну негу. Када су долазили и деди и баки. Ни једно лоше искуство немамо. Напротив.
Ја сам лично имала одвратно током порођаја и стекла сам утисак да ме због година још више понижавају. Можда сам само била осетљивија не знам јел сам са ове дистанце објективна. Оно што је сигурно да су ми генетичари приликом разговора у трудноћи показали шта значи зло- три дебеле, маторе жентураче које ми се ругају и саветују да абортирам, говоре да ће ми дете имати зечју усну, поремећаје рада срца, психичке проблеме... Дошла сам кући гледајући црнило испред, дословно ми се смркло. Вратио ми се вид тек станицу пред излазак. Толико охолости нисам могла ни да наслутим.

Тако да све то зависи. Или је неко човек или олош.
Takve ne bi trebalo uopšte da rade sa LJUDIMA!
Još manje da budu u porodilištima.
Daš im da sređuju neke papire po bolnici i ćao!

Manastirka

Elita
Poruka
23.770
Скренули смо са конкретног случаја из увода. Али све то има везе са третманом.
Ima i te kako,...jer su bolnice, socijalne ustanove, vrtići i škole, ustanove gde se od zaposlenih očekuje viši stepen empatije. Ko toga nema u sebi,...neka promeni profesiju, umesto što maltretira ljude! Posle čitaš u novinama,...pobili lekare, napali bolničarke i sl. Sa ovakvim tretmanima, nije ni čudo.
Tako sam se naslušala priča o svakakvim maltretiranjima po staračkim domovima.
P.S. Ja bih po tim ozloglašenim bolnicama i ostalim ustanovama i institucijama gde rade psihopate, postavila skrivene kamere.Je.beš ti privatnost, kad je "đavo odneo šalu"!
Neka se samo neko požali- "puste snimak i molim lepo"!
To jeste finansijski izdatak, ali para vredi.
Mi smo inače svi u Kompaniji , 24/7 pod kamerama, k'o u Velikom bratu.
Ne zato što tako mora, već zato što je i više nego svrsishodno.

Poslednja izmena:

mali roker

Veoma poznat
Poruka
13.789
Наравно.
Прва и основна разлика је добијање и губитак бебе. Ма шта се збивало током процеса није упоредиво. У првом случају знаш зашто си трпео, у другом си празан и намучен.

To je ko da kidaju deo tebe.
Do jednog trena tu je, zamišljaj taj maleni zamotuljak u naručju, već sledećeg ruke ti ostaju prazne a u duši bol
. Vremenom prođe, možda nekad
Povremeno se zapitaš gde bi bilo šta bi radilo kakvi bi bili naši odnosi
Vreme zaleči nastaviš život dobiješ drugo dete uživaš u njemu i opet povremeno se setiš da je ćerka mogla da ne bude sama već da ima brata ili sestru
Tešiš se i govoriš sebi ko zna zašto je to dobro, ali uvek ostaja ta neka praznina taj delić tebe koji nije uspeo
Život se nastavlja
Uživaš u detetu koje jeste tu i koje raste

Софија

Buduća legenda
Poruka
49.481
Има, наравно.
Али има и неописивих монструма.
Па као и у свим осталим професијама.
Никад услов за упис медицине није био психотест.

Тако да, не треба нико да се изненађује.
Човека не чини његова струка примарно, већ карактер. А људи има хуманих, алтруистичних, а и перфидних, лоших, увијених у целофане...
Једино што се то у медицини лакше види.
Сто пута сам писала, а и колеге које се баве етиком, медицина је монденско занимање увек била. Добије се титула испред имена. Тако да ту заврши велики број интересџија и комплексаша. Ако се добро сећам, у уџбенику за Етику у медицини је и писало да свега 3% или 5% људи медицину упише из хуманизма и алтруизма.
На страну што је сам факултет јако напоран и што је школовање целоживотно па су лекари у том контексту увек имали велико поштовање јер треба сву ту школу проћи, те испите положити и тај стрес проживети.
Свакако то је лични изборпа не може бити оправдање за надменост и безобразлук.
Враћам се на почетак, то је ствар карактера.
Наравно има и разних пацијената.
Примера ради, Вишеградска, рађаоница, жена се порађа други- трећи пут. Глумата губитак свести.
Скупио се тим око ње, притисак идеалан 120/80. Зашто то ради? Зашто глумата? Па зато што је идиот.
Шта мислите, како се то решава? Фино? Тешко. :)
Тако да није ту лако донети суд док се не сагледа ствар из оба угла.
Али свакако да има безобразлука, што сам на почетку теме и рекла.

86bogomoljka

Buduća legenda
Poruka
48.647

Човека не чини његова струка примарно, већ карактер. А људи има хуманих, алтруистичних, а и перфидних, лоших, увијених у целофане...
Сто пута сам писала, а и колеге које се баве етиком, медицина је монденско занимање увек била. Добије се титула испред имена. Тако да ту заврши велики број интересџија и комплексаша. Ако се добро сећам, у уџбенику за Етику у медицини је и писало да свега 3% или 5% људи медицину упише из хуманизма и алтруизма.
На страну што је сам факултет јако напоран и што је школовање целоживотно па су лекари у том контексту увек имали велико поштовање јер треба сву ту школу проћи, те испите положити и тај стрес проживети.
Примера ради, Вишеградска, рађаоница, жена се порађа други- трећи пут. Глумата губитак свести.
Скупио се тим око ње, притисак идеалан 120/80. Зашто то ради? Зашто глумата? Па зато што је идиот.
Све јасно.
Да, није лако ни са пацијентима.

zendeli

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.580

Ima tih nekih razmaženih žena s kojima sigurno u toj situaciji ne može fino jer nije svjesna da oduzima doktorima vrijeme koje je možda nekom drugom od životne važnosti.

86bogomoljka

Buduća legenda
Poruka
48.647
Ima tih nekih razmaženih žena s kojima sigurno u toj situaciji ne može fino jer nije svjesna da oduzima doktorima vrijeme koje je možda nekom drugom od životne važnosti.
Некако верујем да када човека нешто стварно боли он чува снагу. Не троши је на кукање и хистерију.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.