Beograd - neutralna teritorija i deveti federalni subjekt SFRJ?

Da li je greška što od BG-a nije stvorena 9 federalna jedinica?

  • Da

  • Ne


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

bg pashaluk

Primećen član
Banovan
Poruka
538
8.jpg


SFRJ je imala 8 federalnih subjekata: 6 republika i 2 pokrajine
Beograd je bio glavni grad Jugoslavije i sve vreme od 44 do 91 funkcionisao de facto kao deveta federalna teritorija. Imao je ingerencije koje su imale republike i svoju imovinu, samo nije imao predstavnike u federalnim institucijama.
Spadao je u veliku ekonomsku cetvorku Jugoslavije (Slovenija, Hrvatska, Vojvodina i BG)
S obzirom da je svakako funkcionisao kao posebna celina, mislite li da bi bilo bolje da su drugovi od Beograda napravili teritoriju neutralnu od ostalih republika? Logicno je da glavni grad multinetnickih federacija bude neutralan...
 
У време када су створене федералне јединице у бившој ФНРЈ, Београд није био оволики као на приказаној мапи.
И дефинитивно није функционисао као посебна целина
По тој логици, сваки главни град федералне републике могао је да буде нека посебна административна целина.
А која би била сврха тога?
 
Beogradu treba ukinuti sve privilegije koje ima kao glavni grad i njih premestiti recimo u G.Mianovac eventualno Kragujevac ili tako nešto. Čak i N.Sad bi bilo daleko efikasnije rešenje.

Ono što treba odmah zatim uraditi je da se naplate nekretnine koje su dobili "politički funkcineri" iz nekadašnjih "bratskih republika" kao i njihovo korišćenje, upotreba i zakup od 1946.g. pa do danas a zatim te nekretniine vratiti pravim vlasnicima ili njihovim naslednicima.

Oreol Beograda kao jugoslovenske prestonice pretvoriti u oreol srpskog najvećeg grada.

Ako nekom to ne odgovara vrata Beograda su širom otvorena pa mu volja da ide gde god hoće. Istok. zapad, sever, jug .....
 
Beogradu treba ukinuti sve privilegije koje ima kao glavni grad i njih premestiti recimo u G.Mianovac eventualno Kragujevac ili tako nešto. Čak i N.Sad bi bilo daleko efikasnije rešenje.

Ono što treba odmah zatim uraditi je da se naplate nekretnine koje su dobili "politički funkcineri" iz nekadašnjih "bratskih republika" kao i njihovo korišćenje, upotreba i zakup od 1946.g. pa do danas a zatim te nekretniine vratiti pravim vlasnicima ili njihovim naslednicima.

Oreol Beograda kao jugoslovenske prestonice pretvoriti u oreol srpskog najvećeg grada.

Ako nekom to ne odgovara vrata Beograda su širom otvorena pa mu volja da ide gde god hoće. Istok. zapad, sever, jug .....

Nece moci, nasi politicari jos sanjaju krnju Jugu sa centrom u BG-u. :roll:
 

Back
Top