Beograd je novi Berlin?

Dok verujem da se svaki turista sa naših prostora, čim ode u Frankfurt i sretne prvog zemljaka, već oseća k'o da je doma!
Ja pređem ulicu kad čujem srpski za svaki slučaj :lol:....ne nije to taj osećaj.
Imaš gradova čije ti frekvencije jednostavno gode kao Budimpešta i Berlin. Nikada taj osećaj nisam imao u Italiji ili Španiji, koliko god bili lepi.
Kao što mi je Bangkok druga kuća a Sajgon mi nije legao.

Inače iz istog porodičnog razloga sam ranije često bio u Nordrajn-Vestfalen i tamošnjim gradovima uključujući i Dizeldorf i nikada ali nikada ni na tren nisam imao sumnje da sam stranac u Nemačkoj. Isto važi recimo za Cirih, a i da ne pominjem unutrašnjost Mađarske. U Berlinu i BP toga nema.
 
Evo @Lorelajn je živela deceniju tamo može o BP naširoko ;)
hmmm :think:

U BP sam zivela u BG-u nisam :lol:
Iz tog razloga verujem da je tvoje poredjenje verodostojnije.


Po mentalitetu ljudi mislim da su neuporediva ta dva grada, ma ni cela Srbija i Madjarska.

Rekla bih da BG ima svoje ljude i reke ( te dve stvari su meni najupecatljivije) a BP istoriju i kulturu.

Ovako na prvu :)
 
Gde ih u Nemačkoj nema?
Msm da u Nemačkoj ima najviše Turska u odnosu na bilo koju zemlju na planeti.Ili bar što se Evrope tiče.
Da li se u Berlinu igde osećaš kao da si negde na "orijentu"? Naravno da ne.
Da li se u Bg-u, osećam kao da sam negde na orijentu,...da. Nekako više "trešti" na Tursko-balkanski, nego na svetski. Berlin je prava kosmopolitska metropola.Takvih gradova nema baš mnogo. Berlin ne možete uporediti ni sa jednim gradom,...on je unikat!
"Copy paste" grad je prosto nemoguće napraviti.
Slično kao i Drezden! :heart:
To jest,...restauraciju Drezdena su i nekako izveli,...sa Berlinom msm, da bi bilo nemoguće.
E pa sad kažeš da je kosmopolitski a onda kažeš da u njemu nema orijenta. Nije tačno da nema orijenta ima ga i zato je izmedju ostalog kosmopolitski. U Berlinu ima dvadesetak džamija a u Beogradu postoji samo jedna!
 
Doner je zbvanično nemačko nacionalno jelo, tj tamo je izmišljeno,od strane turaka da, ali je specifičan za Nemačku i konkretno Berlin ;)
Toga nema u Ankari :lol:
Nije tačno da je doner "izmišljen" u Nemačkoj, Doner kebap je nastau u Turskoj još u vreme otomanske imperije. A to da u Ankari nema doner kebaba to je kao da si napisao da u Ankari nema džamija! Ali da doner kebaba ima više u Berlinu nego u istanbulu ili Ankari, to je možda i tačno. Ali to samo demantuje one koji tvrde da u Berlinu nema orijenta...
 
Poslednja izmena:
Ne mogu objektivno da poredim dva grada...U Berlinu nisam bila, Beograd na taj način nisam ni istražvala...

Kako se vama koji ste možda domaći i upućeni čini?

Ima racia u ovom poređenju?

Da li je zaista tako bilo da je bila totalno ugušena umetnička scena?

Meni se što se medija tiče čini da nikada nije bilo jednoličnija scena.


"Beograd je novi Berlin": Kako francuski list vidi srpsku prestonicu

Francuski dnevni list je u svojoj reportaži naveo da je Beograd postao novi Berlin, u kom se svakodnevno dešavaju brojne kulturne manifestacije na obali Save.

Stara i zapuštena mesta od pada režima Slobodana Miloševića 2000. godine pretvorena su u zdanja sa kulturnim dešavanjima i zabavnim večerima nove beogradske scene, tako da se istinska kulturna revolucija zaista i desila, preneo je francuski list Figaro.

List u opširnom opisu Beograda piše da je grad sa 1,6 miliona stanovnika, uništen tridesetak puta tokom svoje duge istorije još od rimskog doba, sada dobio novi izgled.

"Oslobodila se čitava generacija kreativnih ljudi koja je tokom ratova devedesetih godina prošlog veka vegetirala", izjavio je izvršni direktor Mikser hausa (House) Ivan Lalić.

Generacija koja sebe nije videla povezanom sa teškim i inertnim institucijama nasleđenim iz bivše Jugoslavije koje su imale monopol na sva kulturna dešavanja, stvorila je jedinstven front preduzetnika, dizajnera, arhitekata i umetnika svih profila u potrazi za infrastrukturom.

Ta nova generacija je u takvim mestima videla jedinstvenu priliku da obalu Save vrati u srce grada, navodi Figaro.
poredjenje sa berlinom je zbog kabarea verovatno, lafajet ima izvanredan program.
 
I meni je Budimpesta djelovala nekako slicno Beogradu fizicki.Mada je vjerovatno arhitektonski ljepsa.
Ali mentalitet gradova,nije ni slican.
Budimpesta mi je bila nekako sterilna,tiha,dosadna.Zatvoris oci u ulici Vaci i kao da nema zive duse.
Beograd je uvijek ziv i bucan.
Mozda je to njegov "orjentalni"dio.
U Berlinu nisam bila.
 
Ako cemo po mentalitetu, meni se do sada najvise dopada Slovenija...kako geografski tako i u mentalitetu - u sredini...
Ne volim preteranu bucnost, navalentnost, tu energiju - u facu...Ne volim ni ekstremno povucene, mirne, tihe i sterilne...

I da...za Budimpestu si u pravu...to je u sustini neverovatno miran grad...Mirniji i od Novog Sada...Realno posle 8 jedva ces videti lokalce da se setaju, kafenisu (radnim danima) sem u centru a i rekla bih da su ti ljudi 70% turisti i stranci koji tamo rade...

Meni na pomen Berlina padaju na pamet zurke i grafiti. Sada kome je sta privlacno....Nisam vise u tim godinama kada mi nocni zivot definise jedan grad.
 
E pa sad kažeš da je kosmopolitski a onda kažeš da u njemu nema orijenta. Nije tačno da nema orijenta ima ga i zato je izmedju ostalog kosmopolitski. U Berlinu ima dvadesetak džamija a u Beogradu postoji samo jedna!
Jeste cosmopolitski grad,...to nema toliko veze sa muslimanima koji tamo žive.
Čak i kada bi ih preplavili muslimani,...Berlin bi ostao isti!
Postoje gradovi koji jednostavno, odišu takvim duhom uvek, nebitno koji ljudi u njima žive. Obično u njuma živi i radi veći broj stranaca.
Nemoguće je nametnuti im nešto "svoje".
Berlin i orijent, stvarno nemaju nikakve veze.
To je kao kad bih uporedila Berlin i Istambul.
 
Jeste cosmopolitski grad,...to nema toliko veze sa muslimanima koji tamo žive.
Čak i kada bi ih preplavili muslimani,...Berlin bi ostao isti!
Postoje gradovi koji jednostavno, odišu takvim duhom uvek, nebitno koji ljudi u njima žive. Obično u njuma živi i radi veći broj stranaca.
Nemoguće je nametnuti im nešto "svoje".
Berlin i orijent, stvarno nemaju nikakve veze.
To je kao kad bih uporedila Berlin i Istambul.
Muslimani ih jesu već u dobroj meri preplavili, ne kažem da je to ni loše ni dobro, prosto to je činjenica... Nemačka još i nekako opstaje, za razliku od Francuske. Pariz će, ako se ovako nastavi, vrlo uskoro biti pretežno muslimanski grad. Marselj, mislim da je već većinski muslimanski. U Marselju postoje delovi grada koji i vizuelno liče na orijentalne, ulična prodaja, orijentalne radnje, orijentalni restorani, na ulici uglavnom čujete arapski jezik... Mislim nemam ja ništa protiv muslimana i arapa, daleko od toga ali to je prosto trend u Evropi. Da li je to dobro ili ne, ne znam... neka svako proceni.
 
Meni je Istanbul pravi orjentalni grad.
Nikako ga ne bih mogla nazvati evropski,mada mu naravno nista ne fali u smislu da nema nesto sto nema i u ostalim evropskim gradovima.
Ali se ipak u svemu osjeca da to vise nije Evropa.
Jeste,...grad iz "1001" noći. 🤩
Još jedan grad "unikat".Ja sam bila ubeđena da mi se neće svideti, prijatno sam bila iznenađena.I više od toga.
Da,...čak i kad si u Evropskom delu Istanbula, ipak je to orijent. Veze sa Evropom nema, osim što pripada delu Evrope, samo teritorijalno.
Grad je sedište Vaseljenske patrijaršije, znači centar pravoslavlja. Ali,...samo kao "državica u državi". Nema taj cosmopolitski duh,...već je pravi orijent!
 

Back
Top