Beograd je novi Berlin?

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
66.988
Ne mogu objektivno da poredim dva grada...U Berlinu nisam bila, Beograd na taj način nisam ni istražvala...

Kako se vama koji ste možda domaći i upućeni čini?

Ima racia u ovom poređenju?

Da li je zaista tako bilo da je bila totalno ugušena umetnička scena?

Meni se što se medija tiče čini da nikada nije bilo jednoličnija scena.


"Beograd je novi Berlin": Kako francuski list vidi srpsku prestonicu

Francuski dnevni list je u svojoj reportaži naveo da je Beograd postao novi Berlin, u kom se svakodnevno dešavaju brojne kulturne manifestacije na obali Save.

Stara i zapuštena mesta od pada režima Slobodana Miloševića 2000. godine pretvorena su u zdanja sa kulturnim dešavanjima i zabavnim večerima nove beogradske scene, tako da se istinska kulturna revolucija zaista i desila, preneo je francuski list Figaro.

List u opširnom opisu Beograda piše da je grad sa 1,6 miliona stanovnika, uništen tridesetak puta tokom svoje duge istorije još od rimskog doba, sada dobio novi izgled.

"Oslobodila se čitava generacija kreativnih ljudi koja je tokom ratova devedesetih godina prošlog veka vegetirala", izjavio je izvršni direktor Mikser hausa (House) Ivan Lalić.

Generacija koja sebe nije videla povezanom sa teškim i inertnim institucijama nasleđenim iz bivše Jugoslavije koje su imale monopol na sva kulturna dešavanja, stvorila je jedinstven front preduzetnika, dizajnera, arhitekata i umetnika svih profila u potrazi za infrastrukturom.

Ta nova generacija je u takvim mestima videla jedinstvenu priliku da obalu Save vrati u srce grada, navodi Figaro.
 
Koliko sam razumeo u razgovoru sa ljudima cije misljenje cenim objasnjeno mi je ovako....


Bg je drzava u drzavi. Polovina Srbije je u Bg, mozda i vise, veruju oni koji poslednjih meseci ne mogu da pronadju stan jer za rupu treba da se izdvoji 100-150 eura. Grad koji zivi nocu, nigde u evropi nemate grad koji je toliko aktivan u 3, 4 ujutru. Muzika na sve strane gde god se okrenete. Bg je metropola, nije prestonica. Beogradjana ima daj boze 100.000 a ovo ostalo dosljaci, juzna pruga, lopovi, prevaranti, studenti, k.urve i poneko normalan zaluta. Ne postoji averzija prema crncima azijatima. Dva lopova po glavi stanovnika.
 
Paa i nije baš tako, u Berlinu živi jako puno Turaka, ima jedan deo grada gde žive isključivo Turci, kad šetaš pomislila bi da si u Ankari.. doner kebap, čajdžinice, mesdžide...
Doner je zbvanično nemačko nacionalno jelo, tj tamo je izmišljeno,od strane turaka da, ali je specifičan za Nemačku i konkretno Berlin ;)
Toga nema u Ankari :lol:

Pretpostavljam da misliš na deo oko Kotbuser Tor-a tj Krojcberg samo toi nije isključivo turski kraj ali ih procentualno ima dosta, ali manje više ima ih svuda i sve te ulice u Moabitu, Vedingu, Nojkelnu...imaju doner kebabe,čajdžinice i sl.
Slabo sam zalazio u ex-ist deo pa ne znam kako je tamo ali u centralnim opštinama tj "ringu" je njihovo prisustvo itekako vidljivo.
 
Meni je oduvek BG vukao na "turcizam". Nzm zašto,...
Pre bih tako opisala NS, nego BG.
"Turcizmi" sa Berlinom, :nono3:...niđe veze, stvarno!
Ličiće pre na novi Dubai (Beograd na vodi). :hehe:
Ne,grešiš.
Berlin je po gužvi, žurkama, noćnom životu , pa i čistoći...daleko bliži Beogradu.
Nažalost kada je javni prevoz u pitanju nisu ni u istom univerzumu, a o kulturnoj sceni tek neću.
Ali NS i Berlin nikakve dodirne tačke nemaju.

A za Turke tek grešiš jer Berlin je najveći turski grad van Turske. Objašnjeno gore. Beograd je soc-realistički betonski grad bez trunka orijentalnog osim par imena. On tek nikakve veze sa turskim gradovima nema.
 
Paa i nije baš tako, u Berlinu živi jako puno Turaka, ima jedan deo grada gde žive isključivo Turci, kad šetaš pomislila bi da si u Ankari.. doner kebap, čajdžinice, mesdžide...
Gde ih u Nemačkoj nema?
Msm da u Nemačkoj ima najviše Turska u odnosu na bilo koju zemlju na planeti.Ili bar što se Evrope tiče.
Da li se u Berlinu igde osećaš kao da si negde na "orijentu"? Naravno da ne.
Da li se u Bg-u, osećam kao da sam negde na orijentu,...da. Nekako više "trešti" na Tursko-balkanski, nego na svetski. Berlin je prava kosmopolitska metropola.Takvih gradova nema baš mnogo. Berlin ne možete uporediti ni sa jednim gradom,...on je unikat!
"Copy paste" grad je prosto nemoguće napraviti.
Slično kao i Drezden! :heart:
To jest,...restauraciju Drezdena su i nekako izveli,...sa Berlinom msm, da bi bilo nemoguće.
 
Poslednja izmena:
BG po meni vuče epitet Balkanske metropole sa bogatim i još uvek relativno jeftinim noćnim životom, nešto slično kao Atina. Možda bi to mogla biti neka - "korelacija".
Berlin je cosmolitski,...zato je unikatan!
 
Poslednja izmena:
Koliko sam razumeo u razgovoru sa ljudima cije misljenje cenim objasnjeno mi je ovako....


Bg je drzava u drzavi. Polovina Srbije je u Bg, mozda i vise, veruju oni koji poslednjih meseci ne mogu da pronadju stan jer za rupu treba da se izdvoji 100-150 eura. Grad koji zivi nocu, nigde u evropi nemate grad koji je toliko aktivan u 3, 4 ujutru. Muzika na sve strane gde god se okrenete. Bg je metropola, nije prestonica. Beogradjana ima daj boze 100.000 a ovo ostalo dosljaci, juzna pruga, lopovi, prevaranti, studenti, k.urve i poneko normalan zaluta. Ne postoji averzija prema crncima azijatima. Dva lopova po glavi stanovnika.
Šta su ti studenti skrivili? :D
 
Ne,grešiš.
Berlin je po gužvi, žurkama, noćnom životu , pa i čistoći...daleko bliži Beogradu.
Nažalost kada je javni prevoz u pitanju nisu ni u istom univerzumu, a o kulturnoj sceni tek neću.
Ali NS i Berlin nikakve dodirne tačke nemaju.

A za Turke tek grešiš jer Berlin je najveći turski grad van Turske. Objašnjeno gore. Beograd je soc-realistički betonski grad bez trunka orijentalnog osim par imena. On tek nikakve veze sa turskim gradovima nema.
Da, iz nekog razloga socijalistički brutalizam ljude asocira na orjent, a zapravo je to više istočnoevropska karakteristika (sve zemlje imaju brutalizam ali su ga socijalističke vlasti najviše forsirale)
 
Takodje. Vojvodina i gradovi su kao Austrija po izgledu. Vidi se Austrougarski duh.
Nije baš to pravi Austrijski duh, više vuče na Mađarsku i Budimpeštu.
Eto,...mnogi ljudi prave tu korelaciju između Budimpešte i Bg-a (u Budimpešti nisam bila, doduše 😁), nikako da mi se namesti.
Kažu da im ta dva grada baš sliče, valjda zbog arhitekture.
 
BG po meni vuče epitet Balkanske metropole sa bogatim i još uvek relativno jeftinim noćnim životom, nešto slično kao Atina. Možda bi to mogla biti neka - "korelacija".
Berlin je cosmolitski,...zato je unikatan!
Bliži je Beograd Berlinu nego Atini koja je izrazito mediteranska sa malo orijentalnog šmeka.

Ovo kažem kao Beograđanin koji je porodično vezan za Berlin i ide nekoliko puta godišnje tamo i provede barem 15-30 dana godišnje. Berlin je apsolutno specifičan i tu si u pravu, taj vajb je totalno ne-nemački. Beograd kao što rekoh kači malo te atmosfere ali nije to isti nivo naravno.
 
Bliži je Beograd Berlinu nego Atini koja je izrazito mediteranska sa malo orijentalnog šmeka.

Ovo kažem kao Beograđanin koji je porodično vezan za Berlin i ide nekoliko puta godišnje tamo i provede barem 15-30 dana godišnje. Berlin je apsolutno specifičan i tu si u pravu, taj vajb je totalno ne-nemački. Beograd kao što rekoh kači malo te atmosfere ali nije to isti nivo naravno.
Da bi jedan grad bio kosmopolitski kao Berlin, to podrazumeva da u njemu živi veći broj stranaca, duži niz godina. Zato je i atipičan, mda taj epitet kosmopolitskog grada vuče i Frankfurt. Tamo žive stranci, brojčano više nego Nemci, iako ga mi vezujemo sa "srpsko- gastrerbsjterski " grad.
BG nije poznat kao kospolitski, nije nešto ni Atina,...ali svaki grad ima svoje specifičnosti.
Meni deluje da je BG vrlo sličan Budimpešti, pre nego Berlinu, ali možda se varam.
 
Nije baš to pravi Austrijski duh, više vuče na Mađarsku i Budimpeštu.
Eto,...mnogi ljudi prave tu korelaciju između Budimpešte i Bg-a (u Budimpešti nisam bila, doduše 😁), nikako da mi se namesti.
Kažu da im ta dva grada baš sliče, valjda zbog arhitekture.
E i ovde mogu....Budimpešta je isto česta destinacija za vikende.

Lepša je Budimpešta mnogo od Beograda, i tamo imam osećaj iz nekog razloga kao da sam kući, tj kao da nisam izašao iz Bg-a...i ja sam se uvek pitao zašto.....tj zašto imam taj osećaj ne znam. Ali nije mentalitet nikako jer su Mađari na svoju ruku i nekako ka sebi više orijentisani dok si u Berlinu pa i Beogradu "brzo domaći", noćni život je daleko od Bg-a a tek Berlina...
Možda je tu geografija ulica, reka....ima neke sličnosti, ali više u tom smislu.

Evo @Lorelajn je živela deceniju tamo može o BP naširoko ;)
 
E i ovde mogu....Budimpešta je isto česta destinacija za vikende.

Lepša je Budimpešta mnogo od Beograda, i tamo imam osećaj iz nekog razloga kao da sam kući, tj kao da nisam izašao iz Bg-a...i ja sam se uvek pitao zašto.....tj zašto imam taj osećaj ne znam. Ali nije mentalitet nikako jer su Mađari na svoju ruku i nekako ka sebi više orijentisani dok si u Berlinu pa i Beogradu "brzo domaći", noćni život je daleko od Bg-a a tek Berlina...
Možda je tu geografija ulica, reka....ima neke sličnosti, ali više u tom smislu.

Evo @Lorelajn je živela deceniju tamo može o BP naširoko ;)
Ok,...BG je svakako lep na svoj specifičan način.
Strancima se generalno sviđa! BG i Novi Sad. Uopšteno su svi ti gradovi na Dunavu, specifični na svoj način i jako lepi.
Ja svakako moram posetiti Budimpeštu uskoro. Kažu da je lepa, jednako kao i BG.
Jednostavno,...neki gradovi nas asociraju na dom. Ne osećamo se tamo kao stranci, što opet Budimpeštu može svrstati u kosmopolitski grad.
Tebi verovatno i Berlin tako deluje zbog obitelji, koja je tamo.
 
Poslednja izmena:
Ok,...BG je svakako lep na svoj specifičan način.
Strancima se generalno sviđa! BG i Novi Sad. Uopšteno su svi ti gradovi na Dunavu, specifični na svoj način i jako lepi.
Ja svakako moram posetiti Budimpeštu uskoro. Kažu da je lepa, jednako kao i BG.
Jednostavno,...neki gradovi nas asociraju na dom. Ne osećamo se tamo kao stranci, što opet Budimpeštu može svrstati u kosmopolitski grad.
Lepša je za 2 klase, naročito taj turistički deo....
Ali da, ima to nešto "domaće" kad si tamo...sve kao da ti je poznato.
 
Lepša je za 2 klase, naročito taj turistički deo....
Ali da, ima to nešto "domaće" kad si tamo...sve kao da ti je poznato.
To je taj duh " kosmopolitizma", koji kod nekog grada jednostavno prepoznaš ili ne. Subjektivni osećaj kao da si doma. Sad,... da li je do grada ili do nas (ljudi) samih nisam sigurna. Znači,...Budimpešta ima nešto i od toga.:)
Možda smo mi Srbi "kosmopolitski" narod, pa nas zato stvarno ima svuda po svetu?
P.S.Ja kad vidim jadne Norvežane, kako se "zor'le " upinju da vide Grčku,... a njima tamo stvarno ništa ne odgovara! Ni klima, ni hrana, ni toplo more,...bacili ljude pare takoreći, ne izlaze iz Hotela, kupaju se u bazenu tek kad padne veče i svi već kreću u noćni život. Ćute i trpe. Žali bože! :hehe:
 
Poslednja izmena:

Back
Top