• Dragi prijatelji, kreiran je nov forum "Socijalna zastita" na kome ce se pricati o svim pitanjima vezanim za ovu aktuelnu temu u drustvu

Beograd je novi Berlin?

Truman

Elita
Poruka
20.809
Nažalost, nikada nisam bio u Berlinu. Jedan Berliner kog sam upoznao u Bg mi reče da tamo noćni život ne staje,tipa održavaju se partiji tri dana bez prekida. Berlin mi deluje kao top kosmopolitski grad, Beograd je možda 50 posto kosmopolitski, a 50 malograđanski i primitivan. Novi Sad se takođe dosta primitivizovao i ima puno bahatih kao i u Bg-u. Ono što viđam u Bg-u je sve više strana, posebnu drugih rasa. Ali ne znači automatski da ako vidiš puno crnaca na Zelenjaku to znači da je grad kosmopolitski.

Vaša Visost...

Domaćin
Banovan
Poruka
3.301
Tačno. Sam grad ima oko 1.2 plus opštine tipa Obrenovac, Mladenovac ima oko 1.7 ukupno.

Ima i Zagreb miljon i 600 000 ako brojimo općine koje su po zagorju, sjeverno od Zagreba, udaljene od Zgareba onoliko kolko je Mladenovac i Lazarevac udaljen južno od Beograda. Još dodaj tome da je zagorje gusto naseljen prostor, gusta mreža povezanih mjesta, sela, dvoraca i vikend naselja, tojest tih zagorskih pola miljona ljudi imalo bi više smisla brojit kao nekakvo metropolitansko pregrađe Zagreba nego Lazarevac, Mladenovac i Obrenovac za Beograd, jer to su jednostavno udaljeni gradovi koji nisu povezani s Beogradom, a jednako su udaljeni ko Sisak i Karlovac od Zagreba. E to je onda već miljon i 700 000 Zagreba...

E sad da i ja ne odem u priču o "miljon i 700 000 Zagreba", današnju zagrebačku županiju bi sa miljon i sto tisuća trebalo skresat na miljon Zagreba i najbliže okolice. Tojest Zagreb je imao 930 000 stanovnika 1990. jer je drugačija bila podjela nego danas, kad mu je administrativno oduzeto 100 000. tojest sad ima oko 800 000, ali s okolicom koja čini gradsko područje realno ima oko miljon ljudi, dok Beograd ima miljon i 200 000. To je stvarni međuodnos, s tim da je Zagreb dosta veći nego Beograd, ali ima manje ljudi...

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
42.087
Nažalost, nikada nisam bio u Berlinu. Jedan Berliner kog sam upoznao u Bg mi reče da tamo noćni život ne staje,tipa održavaju se partiji tri dana bez prekida. Berlin mi deluje kao top kosmopolitski grad, Beograd je možda 50 posto kosmopolitski, a 50 malograđanski i primitivan. Novi Sad se takođe dosta primitivizovao i ima puno bahatih kao i u Bg-u. Ono što viđam u Bg-u je sve više strana, posebnu drugih rasa. Ali ne znači automatski da ako vidiš puno crnaca na Zelenjaku to znači da je grad kosmopolitski.
Da, izađeš iz kluba,klopaš donner kod turaka i na U-bahn stanicu se spustiš a tamo DJ pušta neku muziku i cirka se pivce...imaju takve tripove....jako cool grad,
Inače prvi šok je bio što svi nose pivo ili vino u rukama kad izlaze i tako u metro i po ulici, tj svi se rade mnogo pre nego dođu do kluba ili pub-a i tamo onda nastave i nastave i nastave...:lol:

Žao mi je što sam ga tek u tridesetim godinama otkrio a ne kad sam bio mlađi....za studentariju je raj.

Poruka
50.454
Ne,grešiš.
Berlin je po gužvi, žurkama, noćnom životu , pa i čistoći...daleko bliži Beogradu.
Nažalost kada je javni prevoz u pitanju nisu ni u istom univerzumu, a o kulturnoj sceni tek neću.
Ali NS i Berlin nikakve dodirne tačke nemaju.

A za Turke tek grešiš jer Berlin je najveći turski grad van Turske. Objašnjeno gore. Beograd je soc-realistički betonski grad bez trunka orijentalnog osim par imena. On tek nikakve veze sa turskim gradovima nema.
Dorćol i Kalemegdan

Poruka
50.454
Ima i Zagreb miljon i 600 000 ako brojimo općine koje su po zagorju, sjeverno od Zagreba, udaljene od Zgareba onoliko kolko je Mladenovac i Lazarevac udaljen južno od Beograda. Još dodaj tome da je zagorje gusto naseljen prostor, gusta mreža povezanih mjesta, sela, dvoraca i vikend naselja, tojest tih zagorskih pola miljona ljudi imalo bi više smisla brojit kao nekakvo metropolitansko pregrađe Zagreba nego Lazarevac, Mladenovac i Obrenovac za Beograd, jer to su jednostavno udaljeni gradovi koji nisu povezani s Beogradom, a jednako su udaljeni ko Sisak i Karlovac od Zagreba. E to je onda već miljon i 700 000 Zagreba...

E sad da i ja ne odem u priču o "miljon i 700 000 Zagreba", današnju zagrebačku županiju bi sa miljon i sto tisuća trebalo skresat na miljon Zagreba i najbliže okolice. Tojest Zagreb je imao 930 000 stanovnika 1990. jer je drugačija bila podjela nego danas, kad mu je administrativno oduzeto 100 000. tojest sad ima oko 800 000, ali s okolicom koja čini gradsko područje realno ima oko miljon ljudi, dok Beograd ima miljon i 200 000. To je stvarni međuodnos, s tim da je Zagreb dosta veći nego Beograd, ali ima manje ljudi...
o čemu je reč?

limunada

Buduća legenda
Poruka
25.480

limunada

Buduća legenda
Poruka
25.480
Vasa visosti ( odlican nick 😃),zasto kazete miljun umjesto milion ili milijun?
Zar nije kviz...Tko zeli biti milijunas?
A sto se tice teme...Zagreb mi ne djeluje veci ni po velicini,ni po broju stanovnika od Beograda...cak i bez Obrenovca,Mladenovca i ostalog...Mada mislim da ove dvije opstine i ne spadaju u Bg,neka me neko ispravi ako grijesim?

Maks od crnog luka

Veoma poznat
Poruka
11.723
Gledao sam kakav je bio Berlin 80ih. Prošle godine kada sam bio na ulicama rodnog kraja u Savamali, ličilo mi je na Berlin tog doba. Tada su očistili nekako grad. Bio je onako, sterilno čist i novoofarban, doduše je bila kiša, ali pored toga ne znam kako porediti Berlin sa beogradom.
umetnička scena je koliko vidim ista kakva je i uvek bila, samo su siromašni krajevi nekako pohipsterizovani.

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
58.083
Evo sada jedno kviz-pitanje!

Slušajte pažljivo. Koji od navedenih gradova je nakosmopolitskiji?

a. Berlin
b. Beograd
c. Istanbul
d. Priboj na Limu

Nemojte žuriti sa odgovorom, dobro promislite!
ako cemo kao zaista da se udubimo u materiju...

Iako nisam bila u Berlinu mislim da je jedini grad sa spiska Berlin koji moze da se nazove kosmopolitski.
U Istanbulu, iako grad ima oko 20 miliona stanovnika, ja nisam videla toliko razlicitih nacija ni kultura...Jeste neki mix islama i hriscanstva ali nema mi taj vajb kosmopolitskog grada.

Dejan73

Iskusan
Poruka
5.410
ako cemo kao zaista da se udubimo u materiju...

Iako nisam bila u Berlinu mislim da je jedini grad sa spiska Berlin koji moze da se nazove kosmopolitski.
U Istanbulu, iako grad ima oko 20 miliona stanovnika, ja nisam videla toliko razlicitih nacija ni kultura...Jeste neki mix islama i hriscanstva ali nema mi taj vajb kosmopolitskog grada.
Ali zato leži na dva kontinenta!

FDDD

Iskusan
Poruka
5.853
samo vas čitam i smejem se :lol:

baš ga iebo (ko ga voli) "kosmopolitski" grad pun narkomana, skitnica, turaka koji žive kao da su zaspali ispod ispod džamije u Ankari, raznoraznih neradnika i protuva iz trećeg sveta koje tumaraju nonstop.
treba biti mazohista ili totalni ludak pa da mu ovo bude lepo

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
58.083

baš ga iebo (ko ga voli) "kosmopolitski" grad pun narkomana, skitnica, turaka koji žive kao da su zaspali ispod ispod džamije u Ankari, raznoraznih neradnika i protuva iz trećeg sveta koje tumaraju nonstop.
istina....mozda je dovoljno samo biti tinejdzer ili biti pedoseksual... :D
mene zaista nikada nisu privlacile te stvari...cak ni tada

Dejan73

Iskusan
Poruka
5.410

:zcepanje:bravo! Ja nisam nikada bio ali bio moj burazer, kad sam ga pitao pa kakav je Berlin, reko mi je "kakav? pederri, kurrve, narkomani, eto kakav je!"

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.