Beograd je novi Berlin?

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
42.348
Bg je zapravo slicniji Stambolu, sto je i logicno.
Ali baš ništa ne liči na Stambol...i to da dodam nažalost jer je Istambul prelep grad. Pravi orijent sa svim svojim pozitivnim "haosom". Beograd je istok Evrope. Klasični,sa nekim dodirima sa srednjom Evropom tj, onaj uži centar....zbog čega i podseća na Budimpeštu ponekad.
Čak i Sofija ima kakve takve dodirne tačke ali BG ne. Orijent je ovde sistematski izbrisan od 1830-te a posle ww1 već nije imao veze a što je preteklo dotučeno je posle 45'.

Ako mislite na mentalitet..ne. Ili ne znate Turke.

Emilia Marty

Poznat
Poruka
9.820
Ali baš ništa ne liči na Stambol...i to da dodam nažalost jer je Istambul prelep grad. Pravi orijent sa svim svojim pozitivnim "haosom". Beograd je istok Evrope. Klasični,sa nekim dodirima sa srednjom Evropom tj, onaj uži centar....zbog čega i podseća na Budimpeštu ponekad.
Čak i Sofija ima kakve takve dodirne tačke ali BG ne. Orijent je ovde sistematski izbrisan od 1830-te a posle ww1 već nije imao veze a što je preteklo dotučeno je posle 45'.

Mislim na stihijsku gradnju.

limunada

Buduća legenda
Poruka
26.026
Zapravo,ne znam s kojim bih gradom mogla da uporedim Bg i da kazem da lici.🙂
Na Sofiju tek ne lici.Sofija je gradic za Bg.Nekako mi nije metropola ni po cemu.
A nije ni slicne vibracije.Sofija mi ima smek tih "istocnih",komunistickih gradova.
Zapravo, svaki grad je prica za sebe.
A i nas licni osjecaj je razlicit,nevezano kakav je grad realno.
Meni je recimo Barselona bio realno predivan grad,arhitektura,parkovi,more...sve je lijepo...ali me nesto nije "dirnuo".Ne znam kako to objasniti.

Dejan73

Iskusan
Poruka
6.368

A na koji Turci konkretno mislite, na one iz Bavarske ili one iz Anadolije?

moonja..

Buduća legenda
Poruka
30.859
I meni je Budimpesta djelovala nekako slicno Beogradu fizicki.Mada je vjerovatno arhitektonski ljepsa.
Ali mentalitet gradova,nije ni slican.
Budimpesta mi je bila nekako sterilna,tiha,dosadna.Zatvoris oci u ulici Vaci i kao da nema zive duse.
Beograd je uvijek ziv i bucan.
Mozda je to njegov "orjentalni"dio.
U Berlinu nisam bila.
Ne, na BG liči Njujork ili bliže recimo Solun...podseća
Meni je BP mnogo socrealizma na malom. Ali mi je okej..

limunada

Buduća legenda
Poruka
26.026
da si mnogo putovala :lol:

mislim da imamo posebnu vezu sa turskom, samo to.
Nisam mnogo putovala.Samo po Evropi,i to uglavnom kratko i nedovoljno.😂
Ne bih se slozila da imamo posebnu vezu sa Turskom,ja je bar nemam,ali da smo dosta obicaja od njih uzeli,jesmo.Nekih losih,nekih dobrih.
Ali ipak i pored toga se u Istanbulu nisam osjecala "domace",nego bas kao turista...iako mi je sve to orijentalno manje,vise poznato.

Emilia Marty

Poznat
Poruka
9.820
Nisam mnogo putovala.Samo po Evropi,i to uglavnom kratko i nedovoljno.😂
Ne bih se slozila da imamo posebnu vezu sa Turskom,ja je bar nemam,ali da smo dosta obicaja od njih uzeli,jesmo.Nekih losih,nekih dobrih.
Ali ipak i pored toga se u Istanbulu nisam osjecala "domace",nego bas kao turista...iako mi je sve to orijentalno manje,vise poznato.
nznm, onda je individualno. ja sam se bas osecala nekako kao da sam iz udaljene provincije dosla u metropolu, kao neki indijac koji je dosao u London itd :lol:

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.