Бензинска криза у САД: Грађани криве Белу кућу

  • Začetnik teme Začetnik teme Zauz
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Zauz

Legenda
VIP
Poruka
54.431
ВЕЛИКА већина Американаца сматра да осећа финансијски притисак због скока цена горива, према резултатима анкете ПБС њуз.

Према анкети, више него осам од 10 Американаца сматра да осећа велики или мањи притисак на кућни буџет због цена горива, док је само 19 одсто њих навело да уопште не осећа притисак.

Поред тога, 63 одсто испитаника у великој мери или у значајној мери криви америчког председника Доналда Трампа за скок цена горива, при чему то сматра 89 одсто Демократа, 32 одсто Републиканаца и 63 одсто независних испитаника.


Око 37 одсто испитаника мало или ни мало криви Трампа. Просечна цена бензина у САД износи или четири или мало изнад четири долара по галону, а предњаче Калифорнија (6,16 долара), Вашингтон (5,75 долара), Хаваји (5,66 долара) и Орегон (5,33 долара).

https://www.novosti.rs/c/ekonomija/vesti/1605020/benziinska-kriza-sad-gradjani-krive-belu-kucu

"One US liquid gallon is equivalent to approximately 3.785 litres."
Због чега се жале кад ово уопште не делује скупо?
 
Zato što tamo troše puno benzina. Veći džipovi i pikapi troše i 20 litara na 100km.
Novi automobili troše nekih 9l na 100km.

A tamo se dosta vozi. Ima ljudi koji idu i preko 400 kilometara dnevno da idu na posao. Prosečno idu oko 50km tamo i nazad na posao. Tako da iako je benzin znatno jeftiniji nego kod nas, oni više para potroše nego mi.
 
Meni se čini da se pišmane. Eno ga Maks prestao da pravi model S i X. Toyota se fokusira na hibrid. Ford je propao sa svojim električnim autima...
Za Kaliforniju znam jer sam sticajem okolnosti boravio nedavno tamo, i tih EV je gomila, cak imaju i Ubere ,EV, bez vozača.. kao robot taksi
 
Kalifornija zaista ima veliki broj EV vozila.
Trump jeste ukinuo federalni program subvencija za EV vozila u iznosu od $7.500, ali su neke države uvele lokalne podsticaje kako bi to delimično nadomestile novim kupcima. Inače, sada se priča da je, uz ove cene goriva, ponovo poraslo interesovanje za EV vozila, a pojedina istraživanja pokazuju da bi mnogi kupci električne automobile kupili i bez državnih subvencija.
Na zapadnoj obali, posebno u prometnijim delovima gradova, galon benzina je često preko $6 i malo ko je srećan zbog toga. Nije problem samo sipati gorivo u auto, visoke cene goriva automatski povlače poskupljenje velikog broja drugih usluga i robe.
 
Za Kaliforniju znam jer sam sticajem okolnosti boravio nedavno tamo, i tih EV je gomila, cak imaju i Ubere ,EV, bez vozača.. kao robot taksi
Ako hoćeš da udovoljiš pobornicima EV:
Od početka 2026. godine, Kalifornija je premašila 2,5 miliona kumulativnih prodaja novih vozila sa nultom emisijom (ZEV). Država, koja prednjači u SAD po usvajanju električnih vozila, zabeležila je da ZEV predstavljaju 18,9% prodaje novih automobila u četvrtom kvartalu 2025. godine. Više od 40% svih električnih vozila prodatih u Sjedinjenim Državama registrovano je u Kaliforniji.​

Realnost:
U prvom kvartalu 2026. godine, prodaja novih električnih vozila (EV) u Kaliforniji pala je na tržišni udeo od 13,7%, sa 63.461 prodatih novih električnih vozila, dok su vozila na benzinski pogon (uključujući hibride) povratila pozicije i zadržala udeo od 61,1%, prema podacima CNCDA za prvi kvartal 2026. godine. Iako država propisuje cilj od 35% ZEV za modele iz 2026. godine, istek saveznih poreskih olakšica krajem 2025. godine usporio je početnu prodaju u 2026. godini.​
 
Cene benzina po galonu 5.5.2026.

Today’s National Average: $ 4.558

One Week Ago: $4.300

One Month Ago: $
4.140

One Year Ago: $
3.154

Ova srednja cena po galonu, kad se prevede u cenu litra iznosi 1.2 dolara ili 120 dinara. Nikakva cena spram naše od 191 dinara.
A da vidimo tabelu koja pokazuje kretanje cena benzina počevši sa 2022. godinom kad je bila viša i od ove sada (kao i kod nas)

image_2026-05-08_212500589.png
 
ВЕЛИКА већина Американаца сматра да осећа финансијски притисак због скока цена горива, према резултатима анкете ПБС њуз.

Према анкети, више него осам од 10 Американаца сматра да осећа велики или мањи притисак на кућни буџет због цена горива, док је само 19 одсто њих навело да уопште не осећа притисак.

Поред тога, 63 одсто испитаника у великој мери или у значајној мери криви америчког председника Доналда Трампа за скок цена горива, при чему то сматра 89 одсто Демократа, 32 одсто Републиканаца и 63 одсто независних испитаника.


Око 37 одсто испитаника мало или ни мало криви Трампа. Просечна цена бензина у САД износи или четири или мало изнад четири долара по галону, а предњаче Калифорнија (6,16 долара), Вашингтон (5,75 долара), Хаваји (5,66 долара) и Орегон (5,33 долара).

https://www.novosti.rs/c/ekonomija/vesti/1605020/benziinska-kriza-sad-gradjani-krive-belu-kucu

"One US liquid gallon is equivalent to approximately 3.785 litres."
Због чега се жале кад ово уопште не делује скупо?
Šta je??? I ameri su sa ruske prešli na američku naftu.. pa im poskupilo gorivo!!??? :hahaha: :hahaha:
 
Zato što tamo troše puno benzina. Veći džipovi i pikapi troše i 20 litara na 100km.
Novi automobili troše nekih 9l na 100km.

A tamo se dosta vozi. Ima ljudi koji idu i preko 400 kilometara dnevno da idu na posao. Prosečno idu oko 50km tamo i nazad na posao. Tako da iako je benzin znatno jeftiniji nego kod nas, oni više para potroše nego mi.
У Србији је за поштене раднике и поштен народ (основна и занат,средња и посао у трафици /фабрици/продавници/рецепцији итд..исл..)куповина половног аутомобила мисаона именица,не деси се никада.
Чак ако успеју да некако да положе возачки обнављају дозволу цео живот ал' никад немају пара за половни ауто,одржавање истог те не возе највише због цене горива.
Код нас јесте јефтино у односу на њих али је највећем броју народа и то недоступно.
Амери кукају на цене горива а имају аутомобиле скоро сви (они који немају возе их чланови породице или убер) не схватају колико су привилеговани.
(Јесте да теоретски нама не требају аутомобили али се доста укида број аутобуса или смањује пролазак истих,све је теже отпутовати негде).
 
Poslednja izmena:
У Србији је за поштене раднике и поштен народ (основна и занат,средња и посао у трафици /фабрици/продавници/рецепцији итд..исл..)куповина половног аутомобила мисаона именица,не деси се никада.
Чак ако успеју да некако да положе возачки обнављају дозволу цео живот ал' никад немају пара за половни ауто,одржавање истог те не возе највише због цене горива.
Код нас јесте јефтино у односу на њих али је највећем броју народа и то недоступно.
Амери кукају на цене горива а имају аутомобиле скоро сви (они који немају возе их чланови породице или убер) не схватају колико су привилеговани.
(Јесте да теоретски нама не требају аутомобили али се доста укида број аутобуса или смањује пролазак истих,све је теже отпутовати негде).
Isti je koncept ako si kratak na kraju meseca.
 
Umesto žalopojki o tome kako drugi narodi žive i kako su „privilegovani“, možda bi više trebalo da se zapitamo šta možemo da uradimo da život u Srbiji bude bolji.

Priče poput: „Od poštenog rada ne može da se živi“ jednostavno nisu potpuno tačne. Svaki roditelj bi trebalo da bude dovoljno ambiciozan i odgovoran da svojoj deci objasni koliko su obrazovanje, radne navike i izbor zanimanja važni za budući život.
Nažalost, umesto jasnog usmeravanja kroz porodicu i kvalitetan sistem, koji u Srbiji već decenijama ne funkcioniše kako treba, mnoga deca danas odrastaju uz sadržaje koji promovišu brzo i lako bogaćenje kao jedini cilj.

Takođe, treba razumeti da poštenje i inteligencija same po sebi ne garantuju materijalni uspeh. Potrebni su znanje, upornost, disciplina, snalažljivost i spremnost da se čovek stalno prilagođava i uči.

Inače cena benzina ne utiče samo direktno na novčanik, nege i posredno uvodi neizvesnost i nesigurnost o budućnosti, pa ljudi “parkiraju pare” i automatski se koči ekonomija.
 
Ma za 10 godina ce tamo svi voziti EV

Neće. Tramp je batalio taj program.

Imati na umu da krupan kapital vodi politiku.

Amerika je globalni policajac, to je funkcija Amerike, a Kina je globalna fabrika, ne Amerika. Kakvo je stanje u Kini? Preko 100 proizvođača električnih automobila.

Za EV treba ogromno investiranje u elektricnu mrezu i prozvodne kapacitete. Struja ne dolazi "iz uticnice".

Pravilo zadnjih 30 godina glasi. Sve što treba da se uradi, prepusti Kini.

Uveren sam da je dugoročna posledica ovoga pritisak na svetsko tržište da pređe na EV. Sa fosilnih goriva na EV. A to je ujedno i cilj, jedan od ciljeva ovog rata. Pretpostavljam tamo negde 2035. godine to će biti više nego očigledno.

Do sad su išli forsiranjem EVa subvencijama i investicijama. Elon Musk sa Teslom kao pionir, upumpano enormno mnogo novca. Na drugoj strani Kina samo niču neka imena nekih porizvođača EVa. Taj proces im se pokazao kao spor, sad će ovim novim otežanim okolnostima dodatno da ubzraju prelazak sa fosilnih goriva na EV.

Drugo. Ti već sad u Srbiji imaš koje kuda punjače za EV i za hibride. Sutra može doći neka kineska kompanija to očas posla da instalira gde treba. A struju moraš da uvezeš, ili da gradiš nuklearnu elektranu, opet se može javiti neka kineska kompanija da to obavi.
 
Isti je koncept ako si kratak na kraju meseca.
Америка има осамсто војних база на свету где се бацају њихове паре и кад би се грађани ујединили да траже смањење броја истих живели би боље ал' они ту свест немају док код нас је стање овакво..

;;.jpg



Мада ни на другој страни не цветају руже....

кк.jpg
 
A tamo se dosta vozi. Ima ljudi koji idu i preko 400 kilometara dnevno da idu na posao. Prosečno idu oko 50km tamo i nazad na posao. Tako da iako je benzin znatno jeftiniji nego kod nas, oni više para potroše nego mi.

Niko ne vozi 400 km do posla ako baš ne mora.

Amerikanci generalno nisu toliko tradicionalisti po pitanju mesta života i mnogo su fleksibilniji kada je preseljenje u pitanju. Zbog boljeg posla često se bez većeg problema presele i u drugi grad ili državu.
Vožnja od 50 km do posla je sasvim prihvatljiva, jer mnogi više ne žele da žive u centrima velikih gradova, već biraju kuću sa dvorištem i više prostora. Uz to, američki gradovi se mnogo više šire u širinu nego u visinu, pa nije teško da cela metro oblast ima i preko 50 km.

I ne treba gledati samo koliko se troši na gorivo, već i odnos tih troškova prema primanjima.
 
Niko ne vozi 400 km do posla ako baš ne mora.

Amerikanci generalno nisu toliko tradicionalisti po pitanju mesta života i mnogo su fleksibilniji kada je preseljenje u pitanju. Zbog boljeg posla često se bez većeg problema presele i u drugi grad ili državu.
Vožnja od 50 km do posla je sasvim prihvatljiva, jer mnogi više ne žele da žive u centrima velikih gradova, već biraju kuću sa dvorištem i više prostora. Uz to, američki gradovi se mnogo više šire u širinu nego u visinu, pa nije teško da cela metro oblast ima i preko 50 km.

I ne treba gledati samo koliko se troši na gorivo, već i odnos tih troškova prema primanjima.
I ako se bune.. znači da na gorivo daju relativno VIŠE nego mi??
 
Niko ne vozi 400 km do posla ako baš ne mora.

Amerikanci generalno nisu toliko tradicionalisti po pitanju mesta života i mnogo su fleksibilniji kada je preseljenje u pitanju. Zbog boljeg posla često se bez većeg problema presele i u drugi grad ili državu.
Vožnja od 50 km do posla je sasvim prihvatljiva, jer mnogi više ne žele da žive u centrima velikih gradova, već biraju kuću sa dvorištem i više prostora. Uz to, američki gradovi se mnogo više šire u širinu nego u visinu, pa nije teško da cela metro oblast ima i preko 50 km.

I ne treba gledati samo koliko se troši na gorivo, već i odnos tih troškova prema primanjima.
Ima mnogo privatnika koji se voze naokolo, što autom, što pikapima a ti ne sekupi dosta dnevne kilometraže. Poskupljenje goriva od 30% u ovako kratkom vremenu generalno zahteva dizanje cena njihovih usluga. Problem je što su cene već sada previsoke tako da su velike šanse da će biti manje posla što zauzvrat znači da cene moraju da bude još višlje da nadomeste gubitak mušterija.
 
I ako se bune.. znači da na gorivo daju relativno VIŠE nego mi??
Na zapadu drzave da.

Po velikim istocnim gradovima koriste taksi i javni prevoz, i ne mogu toliko da se vozikaju svojim automobilima.

Srbi po srpskim selima danas trose vise goriva po coveku nego Ameri koji zive u Njujorku i Filadelfiji.

Danasnjim srpskim seljacima- njima je automobil Bog, bitniji od zene i dece.

Bukvalno najbitnija stvar u zivotu.
 
Ima mnogo privatnika koji se voze naokolo, što autom, što pikapima a ti ne sekupi dosta dnevne kilometraže. Poskupljenje goriva od 30% u ovako kratkom vremenu generalno zahteva dizanje cena njihovih usluga. Problem je što su cene već sada previsoke tako da su velike šanse da će biti manje posla što zauzvrat znači da cene moraju da bude još višlje da nadomeste gubitak mušterija.
Sve u krug, svuda u svetu je isti ekonomski princip…
Nestabilnost je ogroman problem, to znacajno utiče na poskupljenje cene. A poskupljenje cene, dalje podstiče radnike iz siromasnijih država da se sele u bogatije..
 

Back
Top