BELI ANDJEO

kuvar

Zainteresovan član
Poruka
275
Da li ste znali da postoje dve verzije slike Belog Andjela iz Mileseva ustvari to je jedna slika ali se u javnosti razlikuju,u originalu Andjeo pokazuje na nesto prstom da li neko zna sta,to se veoma malo pominje i retko ima gde da se procita.......Da li neko zna sta to andjeo pokazuje?
 

Prilozi

  • freskoslikarstvo_1.jpg
    freskoslikarstvo_1.jpg
    43,5 KB · Pregleda: 54
  • beliandjeo.jpg
    beliandjeo.jpg
    25,9 KB · Pregleda: 48
Ne pokazuje na ovo belo a to je Isusov pokrov,pokrov je bio u milesevu kada su ga vitezi templari u prolazu ostavili.Pokrov je kasnije odnesen.Postoji jedna legenda koja kaze ko poseduje pokrov i loginovo koplje da imam neogranicenu moc,jos jedna zanimljivost vezana za pokrov kaze se da je Kostantin na nikejski sabor usao ogrnut plastom i sa kopljem u ruci.
 
Ne pokazuje na ovo belo a to je Isusov pokrov,pokrov je bio u milesevu kada su ga vitezi templari u prolazu ostavili.Pokrov je kasnije odnesen.Postoji jedna legenda koja kaze ko poseduje pokrov i loginovo koplje da imam neogranicenu moc,jos jedna zanimljivost vezana za pokrov kaze se da je Kostantin na nikejski sabor usao ogrnut plastom i sa kopljem u ruci.

Uvek se obradujem kada cujem za jos nesto sto su Templari otkrili...siguran sam da imas ubedljive dokaze,daleko jace od onih koje je imao Den Braun...
 
Den Braun nije otkrio Ameriku ono sto je on napisao su pisali ljudi mnogo pre njega a on je samo sve to napisao u jednoj knjizi,ovo sa pokrovom nema nikakve veze sa Braunom ovo su istoriske cinjenice a i jasno se na slici vidi.
 
Ne pokazuje na ovo belo a to je Isusov pokrov,pokrov je bio u milesevu kada su ga vitezi templari u prolazu ostavili.Pokrov je kasnije odnesen.Postoji jedna legenda koja kaze ko poseduje pokrov i loginovo koplje da imam neogranicenu moc,jos jedna zanimljivost vezana za pokrov kaze se da je Kostantin na nikejski sabor usao ogrnut plastom i sa kopljem u ruci.

Pokazuje na plastenicu u koju je Isus Hrist uvijen posle skidanja sa krsta na kome je razapet. Templari nikada nisu dosli do plastenice . Bila je u Konstantinopolju do prvog pada grada 1204. od tada joj se gubi trag. Samo dve freske prikazuju plastenicu Isusa Hrista jedna je u manastiru Mileseva, a druga u Raveni u Italiji.
 
Da li ste znali da postoje dve verzije slike Belog Andjela iz Mileseva ustvari to je jedna slika ali se u javnosti razlikuju,u originalu Andjeo pokazuje na nesto prstom da li neko zna sta,to se veoma malo pominje i retko ima gde da se procita.......Da li neko zna sta to andjeo pokazuje?

Како мислиш - две верзије?
Фреска у Милешеви је ова друга слика коју си поставио, а на основу ње су касније настале бројне иконе и разне слике...па и ова прва, вероватно...
 
Ne pokazuje na ovo belo a to je Isusov pokrov,pokrov je bio u milesevu kada su ga vitezi templari u prolazu ostavili.Pokrov je kasnije odnesen.Postoji jedna legenda koja kaze ko poseduje pokrov i loginovo koplje da imam neogranicenu moc,jos jedna zanimljivost vezana za pokrov kaze se da je Kostantin na nikejski sabor usao ogrnut plastom i sa kopljem u ruci.
Hvala ti na ovim prilično neubedljivim pokušajima mistifikacije... Naučio sam nešto korisno, a možeš i ti.

http://209.85.129.104/search?q=cach.../Pavicevic.pdf+Бели+анђео&hl=en&ct=clnk&cd=10

Ipak, evo nekih delova jednog izuzetno vrednog naučnog rada sa ove adrese.

Александра Павићевић, Шта ради и где седи „Бели анђео“? – Један пример конструисања и реконструисања традиције

Бели анђео је део веће композиције, Мироносице на гробу Христовом, насликане фреско техником, у наосу на јужном зиду западног травеја главне цркве манастира Милешеве, у 13. веку.
Следећи иконографска правила, живописац је на слици приказао догађај забележен у Светом писму, којим се описује долазак жена мироносица на Христов гроб у недељу ујутру, после догађаја Распећа, да би – по јеврејском обичају – његово тело помазале миром. Тамо, међутим, оне наилазе на разваљен улаз у гробницу, а ушавши унутра и видевши само посмртне повоје којима је тело „покојника“ било умотано, срећу се са анђелом у белим хаљинама који им саопштава радосну вест о Васкрсењу.

Сходно овоме, у оквиру композиције милешевског сликара приказане су две жене мироносице, Бели анђео који седи – или с обзиром на раширена крила – лебди изнад мермерне гробне плоче и руком показује у гроб у коме се налазе посмртни повоји. У десној руци он држи штап, а преко хаљине, на рамену леве руке, налази се украсна трака, мада се може наћи и тумачење по коме трака симболизује његов чин. Испод њега насликани су и уснули војници који су чували гробницу да би спречили Христове ученике да тајно однесу тело и тиме његову посмртну славу учине већом од оне коју је за свог земаљског живота стекао.

Судећи по православном предању и учењу о бестелесним силама, Бели анђео не представља неку посебну врсту анђеоских бића или посебан чин ове „небеске војске“. С обзиром на улогу коју има у причи чији је садржај приказан на фресци коју анализирамо Бели анђео је – у ствари – Арханђел Гаврило, који свој задатак весника Божијих тајни обавља и овде, објављујући свету Христово Васкрсење.
Бела одећа, односно хаљине у којима је приказан, не представљају његово „свакодневно“ него управо свечано рухо, чија боја симболише светлост и радост Васкрсења и која је назначена у наведеним деловима јеванђеља. У свим другим ситуацијама (на пример, композиција Сабор арханђела, као и Благовести) овај Арханђел се слика потпуно другачије: у обојеним хаљинама, са јасним ознакама свог анђеоског чина који га разликује од других бестелесних сила у овој, небеској хијерархији.

Период деведесетих година двадесетог века донео је, као што је већ поменуто, процес ревитализације религије и реактуелизације улоге цркве (и уопште верских заједница) у животу људи. Површност као битна одлика овог процеса, који је и сам садржао у себи измишљање разних нових традиција, погодовала је цветању не само институционализованих верских аспирација, него и умножавању разних култова, мистичких знања, окултистичких секти и сујеверја. Дисконтинуитет са прошлошћу, слабо догматско образовање и неагилност и аутистичност Српске православне цркве били су плодно тло за развој овакве врсте „духовности“.

У том и таквом историјско-културолошко-антрополошком контексту и Бели анђео је постао „Свети Бели анђео“, свеобухватна икона епохе, чије поштовање асоцира на традицију, прошлост, српство, божанску заштиту, али не и на Васркрсење. Свест о централном догађају хришћанске вере замењена је магловитом представом о заштитнику са митолошко-демонолошким карактеристикама, доносиоцу једнократне среће и спортских успеха, чувару од незгода и болести, и покровитељу финансијских трансакција.
 
""У десној руци он држи штап, а преко хаљине, на рамену леве руке, налази се украсна трака, мада се може наћи и тумачење по коме трака симболизује његов чин.""

Vecu glupost od toga nisam cuo pa andjeli nisu vojska pa da imaju cinove,a to sto pise ona Ljilana Habjanovic-Djurovic je besmisleno sta je ona umislila da sedi pored Boga i zapisuje sta on kaze to je bolesno sto ona pise gde je ona to cula da andjeli imaju cinove ja to nisam dosad procitao ni u jednoj knjizi koju su pisali ljudi koji se mnogo vise razumeju od nje u to.
 
Sistematika i jerarhija anđela po Dionisiju Aeropagitu
Po sv. Dionisiju Areopagitu, sva bestelesna bića mogu se svrstati u tzv. "nebesku jerarhiju" (prema spisu koji se njemu pripisuje "O nebeskoj jerarhiji") u sledeće tri hijerarhije, a svaka u tri činova:

viša:
Serafimi su četvoro- odnosno šestokrilati simboli svetlosti, žar Božije vatre (Jezek. 1,5, Isa. 6, 1), raspaljuju ognjenu ljubav prema Bogu i najbliži su Bogu

Heruvimi prosvećuju premudrošću i bogopoznanjem, čuvari su raja (Post 3, 24)

Prestoli su razumni i po blagodati bogonosni, izlivaju silu pravosuđa na prestole zemaljskih sudija i vladara (Kol , 16)

srednja:
Gospodstva gospodare nižim činovima, daju silu i mudrost, uče druge da vladaju voljom i osećanjima

Sile sprovode nepokolebivo volju Božiju, daju silu čudotvorstva

Vlasti predstavljaju neuništavajućivu harmoniju, krote demone, odbijaju iskušenja

niža:
Načela načeluju nižim anđelskim činovima, brinu za narode i svetovni sud

Arhanđeli blagoveste, prorokuju, ukrepljuju veru

Anđeli su anđeli čuvari, vojska nebeska (Jov 19,12, Ps 103, 21), duhovi (Otkr 1, 4), javljaju manje tajne i namere Božije, podstiču na vrlinu, stoje ljudima najbliže


Samo najviši čin prima svetlost i poznanje od samog Boga, a svi niži činovi se prosvećuju i primaju tajne od viših činova. Oni za svetlošću i poznanjem Božijim čeznu, pa Bog i čoveku otkriva tajne svoga domostroja preko njih, ne zato što su mu oni neophodni, već zato što u to "anđeli žele zaviriti" (1. Pt 1, 12). Ne treba im ni jezik ni sluh, nego bez izgovorene reči predaju jedan drugome vlastite misli i odluke. Oni uvek čine samo jedno: služe Bogu i njegovoj tvorevini.

Oni se svi zajedno nazivaju anđelima (vesnicima), zato što svi služeći Bogu učestvuju u ljudskom spasenju; mada to nije njihova jedina služba. Oni su zbog nje Svetim Duhom u Svetom Pismu dobili ime. Shodno tome se i serafimi kao najviši i Bogu najbliži čin nazivaju arhanđelima (tj. "nadanđelima"), što u ovom slučaju nije naziv čina, nego službe (da se ne poistovećuju sa osmim anđeoskim redom). Svaki od njih, opet, ima različit zadatak: Mihailo, na primer, da brani hrišćansku veru i narod Božiji, Gavrilo da blagovesti itd.

Ima sedam arhanđela. Prvi među aphanđelima je Mihailo, ime mu znači "onaj koji je kao Bog". Drugi je Gavrilo, "sila Božija", treći Rafailo ili "isceljenje Božije". Četvrti među arhanđelima je Urilo ili "Božanska svetlost", Peti je Salatailo, "vrhovni služitelj molitava", šesti Egudilo, "hvala Božija", i sedmi Varahilo, "delitelj blagoslova". Ponekad se pominje kao osmi arhanđel i Jeremilo.

- izvori preuzeti sa pravoslavnog foruma Verujem.org, priredio sveštenik Blagoje Katić
 
Moje misljenje je da je ovo jedna VELIKA GLUPOST,opet pitam kako oni znaju oni su kao videli andjela ili drze Boga za kaput pa znaju hijerarhiju andjela valjda smo mi svi jednaki i ovde i gore,za Boga se kaze da je on nas svevisnji otac a sta su onda andjeli njegovi generali,pukovnici,majori,kapetani itd.Ovo je samo moje misljenje ali kada bi svako malo promuckao glavom video bi da je to normalno.Sve crkvene knjige pripovedaju o jednakosti,milosrdju,ljubavi a sve ovo ne moze ako postoji neka hijerarhija.
 
Добро, вероватно ТИ боље знаш од теолога...
Очигледно си мнооого црквених књига прочитао...
 
Ja imam pravo da kazem moje misljenje kao prvo a kao drugo ako je teolog tako kaze ja nemoram slepo da verujem u to,to je glupo i malogradjanski,to je isto kao kad bih ja rekao Tadic je najbolji samo zato sto je precednik i ja verujem sve sto on kaze.A da ti kazem jos nesto bio sam na predavanju koje je podrzano od strane sinoda gde je covek pricao bas na ovu temu i gde je rekao da Ljilana Habjanovic-Djurovic prica neistine a on je to i napisao u jednom dnevnom listu kao kritiku na njenu kljigu.
 
Da li ste znali da postoje dve verzije slike Belog Andjela iz Mileseva ustvari to je jedna slika ali se u javnosti razlikuju,u originalu Andjeo pokazuje na nesto prstom da li neko zna sta,to se veoma malo pominje i retko ima gde da se procita.......Da li neko zna sta to andjeo pokazuje?

Bijeli anđeo ovđe prikazan je anđeo koji je dočekao žene kad su došle na hristov grob. ovo je Gabriel jer je on glasnik. Pokazuje na plašt u koji je bilo umotano hristovo tijelo. inače su anđeli uvijek bijeli samo se u slikarstvu oni prikazuju u obojenoj odjeći kako bi se znalo o kome se radi (Mihael- crvena Gabrijel-zelena...) Ova freska je sigurno najljepši prikaz anđela u slikarstvu.
 
Ja imam pravo da kazem moje misljenje kao prvo a kao drugo ako je teolog tako kaze ja nemoram slepo da verujem u to,to je glupo i malogradjanski,to je isto kao kad bih ja rekao Tadic je najbolji samo zato sto je precednik i ja verujem sve sto on kaze.A da ti kazem jos nesto bio sam na predavanju koje je podrzano od strane sinoda gde je covek pricao bas na ovu temu i gde je rekao da Ljilana Habjanovic-Djurovic prica neistine a on je to i napisao u jednom dnevnom listu kao kritiku na njenu kljigu.

Тако је сине, покажи им да имаш свој став.

П.С. кувара за прецедника
 
Ок, важи...:lol:

(Извини, знам да није уљудно, али колико имаш година?)

Neznam kakve to veze ima ali sto da ti ne kazem imam osamnest godina,zanima li te jos nesto?
Jos nesto ako hoces da kazes da trebam josda rastem da bih shvatio neke stvari onda da ti kazem da da o ovome sto pricam imam informacije od jednog vladike koga poznajem od mog rodjenja nazalost on vise nije ziv ali on mnogo bolje zna neke stvari nego vi a i ove stvari se pominju u mnogim knjigama kao sto sam napisao pre.
 
Ок, само питам.
Знаш, осим тог владике (који је несумњиво ауторитет у својој струци иако није чуо да постоје чинови и међу анђелима) постоји и многоо, многооо литературе о томе...
 
Idi ti, ipak, da slušaš gradjansko vaspitanje, a nas "malogradjane" pusti da verujemo u šta hoćemo i želimo.

Sta sam ja slusao u skoli ti neznas ako bas hoces da znas pohadjao sam veronauku tri godine i nigde nisam cuo da Andjeli imau cinove.Ponovicu ponovo odrastao sam uz jednog velikog coveka vladiku koga su svi postovali i voleli i bio je prepun znanja koje ja i vi samo mozemo da sanjamo,nikad od njega nisam cuo da Andjeli imaju cinove.
 
Ок, само питам.
Знаш, осим тог владике (који је несумњиво ауторитет у својој струци иако није чуо да постоје чинови и међу анђелима) постоји и многоо, многооо литературе о томе...

Da znam citao sam i rekao sam da se ne slazem sa tim.Jer niko od nas smrtnika ne sedi pored boga pa da zna kako se koji Andjeo zove i da medju njima ima cinova.
 

Back
Top