Baza u Rumuniji uskoro postaje najveća NATO baza u Evropi

i on zadovolji teoretski sve te uslove i sta onda? koja je svrha postojanja nafoa, ako nemas neprijatelja, niko ti nije pretnja? aha, onda bi rusi zajedno sa amerima isli na kinu? a kineska roba bi nam padala sa marsa/// okey boldriche, lukav plan

Pa Nato i nije imao neku svrhu, bio pred raspadom ali je Putin to odlučio da obnovi.

Inače Nato je obrambeni savez čija je svrha odbrana zapadnih vrednosti i zapadnog načina života. To ti je ono demokratija, slobode, kapitalizam. Naravno, postoje sporenja da li je taj model bolji od onoga što nudi istok - diktature, neslobode i represiju (ja mislim da jeste) i dok god budu postojala ta dva tabora, postojaće i tenzije. Za Rusiju lično smatram da je bliža zapadnom modelu, bar ako se gleda sam narod, međutim Putin radi sebičnog ostanka na vlasti ih vodi putem Kine, Iraka i Severne Koreje, što mislim da dugoročno neće funkcionisati. Razumem potrebu za inatom, ali dugoročno, mislim da se zeznuo, prosto nije to isti svet.

Primili su Rumuniju i Bugarsku koje su u to vreme bile zadnje ciganije, Bugarska
je to još uvek.

Tako je. I važno je razumeti razlog zašto su primljene. Zato što je zapad hteo da se proširi ka istoku. Nisu želeli da im granica bude "posred" Evrope već istočnije. Kako su Bugarska i Rumunija bile voljne da se okrenu zapadu (što je svakako pametna odluka), to je bio dovoljan i značajan razlog da se prime iako možda formalno nisu ispunjeni svi uslovi. Isto tako bi i nama progledali kroz prste ako bi odlučili da se okrenemo zapadu i batalimo lizanje sa istokom, ali realno i opipljivo, ne ovo Vučićevo deklarativno. Naravno, naše potencijalno okretanje zapadu nema sad tu težinu koju je svojevremeno imalo u slučaju Bugarske i Rumunije pa bi se verovatno tražile i neke druge reforme. Zato je ponekad bitno neke stvari uraditi u pravom trenutku jer posle kad prođe voz, sve je mnogo teže.

1719162717397.png

POVRATKA NA STARO VIŠE NEMA: Na Balkanu niče najveća NATO baza u Europi!

Udaljena je samo 20 kilometara od obale Crnog mora, 300 kilometara od Odese i 400 kilometara od Sevastopolja na Krimu koji je okupirala Rusija.

o_34034385_1280.jpg

Prije 49 min

Rumunska zračna baza Mihai Kogalniceanu (MK), koja je dobila ime po obližnjem selu, a ono prema liberalnom političaru iz 19. stoljeća, sad će se pretvoriti u najveću bazu NATO-a u Europi. Bit će veća i od Ramsteina u Njemačkoj, piše BBC.

Udaljena je samo 20 kilometara od obale Crnog mora, 300 kilometara od Odese i 400 kilometara od Sevastopolja na Krimu koji je okupirala Rusija.

MK baza će uskoro, javlja britanski javni servis, imati eskadrilu rumunskih F-16, nedavno kupljenih od Norveške, bespilotne letjelice MQ-9 Reaper i vojni grad kroz koji će se rotirati NATO vojska, avijacija i pomorsko osoblje iz 32 zemlje.

Poručnik Charlie Tagg i pilot RAF-a, rekao je za BBC da je puno veća prisutnost SAD-a, njihove infrastrukture, ljudi i opreme. Tvrdi da je ruska invazija na Ukrajinu promijenila i područje nad kojim leti.

"Tokom 2021. godine, borbeni piloti NATO-a letjeli su daleko preko međunarodnih voda u Crnom moru. Sada se drže zone od 12 nautičkih milja iznad rumunskih i bugarskih teritorijalnih voda, kako bi izbjegli nesporazume i eskalirajuće situacije s Rusima", piše BBC.

Tagg je otkrio i da pokazuju Rusima da su aktivni, jasnom porukom letenja s naoružanim mlažnjacima. Vidio je, navode Britanci, dronove Shahed kako idu u Odesu, pomoću izvora topline gdje oružje udara i očitanja radara za praćenje aviona.

Iako avioni NATO-a izbjegavaju nepotrebne susrete s Rusijom, u protekle dvije godine dogodila su se dva incidenta iznad Crnog mora. Ostatak svakodnevnog života u bazi gdje se nalazi 1840 američkih vojnika je miran, piše BBC.

POVRATKA NA STARO VIŠE NEMA: Na Balkanu niče najveća NATO baza u Europi!

rusi su ga ugasili, a jel se zna kada ce biti zavrsena, koje godine, koje decenije, u kom veku? mislim, da pozure rusi i vataju dzadu sa krima i iz ostatka ukrajine, 'de smeju da cekaju da se ta baza zavrsi?

I lepo će poleteti avioni iz Rumunije u borbu sa Rusima, kad ovi pređu Dnjepar i dođu do Odese, i onda će se jednom spominjati: Bila jednom Rumunija, lepa zemlja lepih žena i dobre jagnjetine.
rusi rekli iz koje zemlje polete F16 da gadjaju tu zemlju i taj aerodrom, a sada kazu nafo planeri, neka da mi prvo napravimo novu bazu i nove aerodrome, pa ce onda da oni polecu bas iz nje,... ajd dobro

do skora je bilo cekaj prvo da mi obucimo pilote, lako cemo za piste, moze sa autoputa u ukrajini da polecu, sad ispalo trebaju jos 2 godine francuzi da ih uce kao bolje im ide francuski od engleskog, na kraju ce i svedski da uce i oni da ih obucavaju

samo bre lazu, nafo planeri, i zayebayu

polecite vise da vas ruje njukuju, ajde sta ste se stisli, sad ste bas nasli da pravite bazu, a rat, kad, u 22. veku? pa ko ce da ratuje sad, u 21.? da nece fillipinos? china boogy woogy

Poslednja izmena:
sta komsija zna razliku, vidis da je konzument zute stampe i vucicevih blatoida, samo kopira i kliberi se kao lud na brasno
komsija je posebna sorta. on ima ulogu da budzi algoritam krstarice. zahvaljujuci njegovim trabunjanjima kroz 10-15 godina ivan petrovic je "zaradio" barem300-400 000 repliciranja komsijinih gluposti od strane drugih forumasa.
mogao bi i neku kintu da trazi za minuli rad

Pa svi su primljeni. Jel postoji neka država sa zapadnim vrednostima koja želi u EU/NATO a da nije primljena? Meni nije poznato da se to ikada desilo.
Црна Гора и Северна Македонија.
Не можеш да ме убедиш да Мило није урадио све. Немој ни да покушаваш.
Македонци су и име променили... Само да би се Бугари изненада "сетили" да су Македонци у ствари Бугари са говорном маном. Велесила Бугарска диктира тамо некој Северној Македонији... Треба да поверујем у то?

Spisak uslova smo dobili pre 15 godina. Imaš na netu, 35 pristupnih poglavlja.

Zatvorili smo samo 2 za 15 godina.

Tako da je malo bezveze da pričaš kako mi eto hoćemo a oni nam ne daju.

Lekciju kako se pristupa EU su nam održali Hrvati: podnet zahtev 2003. godine, član 2013. godine.
Mi podneli zahtev 2009. godine (šta smo j. čekali 6 godina?!) i za 15 godina uradili 5% posla.
Ми нећемо? Ето, направили смо Бриселски споразум. Да Срби на КиМ могу да живе као људи. Не мора повлашћено, само да им се гарантује очување културе.
Шта раде Приштинци? Не занима их шта су пре 10 година потписали.
Европа ће наградити оне који Србе туку, протерују, убијају, руше им и цркве и гробља. То ће бити награђено.
Ми смо кажњени зато што се Бриселски споразум не спроводи вољом власти у Приштини.
Објасни ми још једном наведену логику, мени нешто не иде.

Nisi u pravu. Zapadu Rusija nije neka meta. Njima je istok meta, pre svega Kina i Iran i tako te zemlje. Rusija je mogla, i trebala, da ide prema zapadu, ali to naravno ne može kao diktatorska država. Nego otvoriš granice, otvoriš medije... pa možemo da pričamo. Ne treba tu neki spisak da se dostavlja, sve su to jasne stvari. Nego je problem u glavama diktatora jer znaju da bi im se fotelja izmakla ako bi tako uradili. Temelj njihove vlasti je represija i mrak.
Ако Русија није нека мета, зашто је Нато онда тако фанатично заинтересован да угура у чланство све суседе Руске федерације, али не и саму Руску федерацију?
Мени то личи на војно опкољавање. Нато је војни савез, а ширење војних савеза увек има шансу, то је скоро гаранција, да ће некога наљутити.

И формално - а са којим циљем се Нато уопште шири? Хоће ли неко да изазове Трећи светски? Ко, од остатка света, говори о освајању? Ја не видим никога, а ти дај пример, ако нађеш.

Fakat je da se zapad širi prema istoku. Na redu je bila Ukrajina pa Rusija. To je po meni jedan logičan sled događaja pre svega što je metalitet svih tih ljudi vrlo sličan i pro-zapadni. Mi smo vrlo slični Rusima, recimo ovde ćirilica nije uspela da se održi, svi koriste latinicu, ćirilica je samo tu jer postoji zakonska represija da se koristi, ali da ne postoji, svi bi izabrali latinicu gotovo u 99%. To ti pokazuje okrenutost zapadu. Nego se na ovim prostorima ne kapiraju neke stvari kao što je slobodna volja pa nam konstantno nameću neki istočni model potpuno bez zdravog razuma. Isto tako i Putin nameće Rusima. Prosečan Rus ima 98% kontakta sa Evropom a 2% sa Kinom, Iranom i Severnom Korejom, ali je on ipak izabrao da ide na tu stranu (?!). Potpuno jedno pomračenje uma i dugoročno loša strategija. Ne možeš protiv mentaliteta ljudi. Vrednosni sistem se ne uteruje represijom.
Претпостављаш да је ширење једне стране обавезно добар процес? Ја не.

Ћирилица је српско писмо. Захвали комунистима што су га скоро угасили. Законска репресија, како је ти видиш, је обавеза да Срби не забораве ћирилицу.
Не питам те чији си, одакле си. Али замисли само да Хрватима наметну ћирилицу као обавезну. Тако је једнако наметање латинице Србима.

Грозота последица комунизма је да Србија има покрајине, а и границе су тековина комунизма.
Па сада гледамо да запад слепо брани оно што су комунисти нацртали. Како по бившој СФРЈ, тако и у бившем СССР. Каква бре Украјина, Белорусија и сличне ствари? То је све измишљено.

Није ћирилица проблем сама по себи. Ако Бугари уведу евро, писаће ознака и ћирилицом, не брини.

Руси ће се преокренути, не брини. После целе серије инвазија са запада, иако је низ владара хтео руско друштво да окрене западу... Руси су се можда трајно окренули ка истоку. Заслугом запада, наравно.
После инвазије Наполеона, подршке Турској у Кримском рату, увезеног комунизма, напада Хитлера и тренутног Натоовог "продора на исток"... Рекао бих да су Руси испали наивни и спори. Требало је да реагују много брже и оштрије.
Што јаче ударе, то ће задобити веће поштовање.
И немој сад о неким диктатурама, то је рецепт запада. Ако можеш да уцениш противника, да га натераш да ради по твом, то је то. Ако не успеш, онда рат.
Са разликом што се Руси не мешају у унутрашња питања. Само траже да се на њих не вришти.

Интереси свих великих сила су равноправни. Ако неко помисли да може да диктира свима, добиће рат. А у рату је најгоре ако неко помисли да има чаробно конвенционално оружје па да ће се противник препасти.

Црна Гора и Северна Македонија.
Не можеш да ме убедиш да Мило није урадио све. Немој ни да покушаваш.
Македонци су и име променили... Само да би се Бугари изненада "сетили" да су Македонци у ствари Бугари са говорном маном. Велесила Бугарска диктира тамо некој Северној Македонији... Треба да поверујем у то?

U EU se ne ide tako što sebe stavljaš u vazalni položaj ispunjavajući neke uslove. Ne znam odakle ti uopšte da to tako funkcioniše? Što bi neko primio zemlju koja pristaje da bude kolonija? Poenta ulaska u EU je da ispuniš standarde normalne razvijene države i da budeš poželjan partner. Ni mi ni Makedonci to nismo i tu nema šta dalje da se priča. To što ti nekom silom ispunjavaš uslove glumeći žrtvu nije ni malo put ka EU ako si na to mislio, a deluje mi da jesi.

Ми нећемо? Ето, направили смо Бриселски споразум. Да Срби на КиМ могу да живе као људи. Не мора повлашћено, само да им се гарантује очување културе.
Шта раде Приштинци? Не занима их шта су пре 10 година потписали.

Nije ti jasno "mi nećemo"? Ako hoćeš da budeš član EU, moraš da imaš državu koja svojom voljom prihvata zapadne vrednosti, a to su: demokratija, slobode, nezavisne institucije, slobodno tržište... a mi napredno promovišemo autokratiju, korupciju, partijsko zapošljavanje, medijski mrak i nameštene izbore. Eto tako mi nećemo. Jer da hoćemo, to bi promenili.

Европа ће наградити оне који Србе туку, протерују, убијају, руше им и цркве и гробља. То ће бити награђено.

Dok god se ližemo sa Rusjom -> tako je. Tu si u pravu.

Ми смо кажњени зато што се Бриселски споразум не спроводи вољом власти у Приштини.
Објасни ми још једном наведену логику, мени нешто не иде.

Logika je sledeća. Poštovanje, ugled i saveznici čine tvoj uspeh na međunarodnoj sceni. Mi kao država koja kao saveznike ima Putina, Lukašenka, Si Đinpinga i Kim Džong Una, prosto ne možemo da proguramo apsolutno ništa da se dešava u našu korist. Ovaj naš kad ode na zapad, njemu tamo lupaju čvrge. Ponižavajuće za gledati. E pa, tako i prolazimo. Vrlo je jednostavno.

Ако Русија није нека мета, зашто је Нато онда тако фанатично заинтересован да угура у чланство све суседе Руске федерације, али не и саму Руску федерацију?
Мени то личи на војно опкољавање. Нато је војни савез, а ширење војних савеза увек има шансу, то је скоро гаранција, да ће некога наљутити.

И формално - а са којим циљем се Нато уопште шири? Хоће ли неко да изазове Трећи светски? Ко, од остатка света, говори о освајању? Ја не видим никога, а ти дај пример, ако нађеш.

Nato je obrambeni savez zapadnog sveta. Širi se tamo gde se širi i zapadni svet. Prosto nije moguće da Ukrajina bude deo zapadnog sveta a da ne bude član Nato-a. Zašto bi neko ostao izostavljen? Rusija, da hoće, može isto da bude deo svega. Ali ne ono kako ljudi ovde misle da to funkcioniše pa da je dovoljno samo da kažeš "ja hoću" nego lepo usvoji zapadne vrednosti (demokratiju, slobode i kapitalizam) i postaćeš deo zapadnog sveta. Vrlo je jednostavno. Sad je samo problem što to ni Putinu ni Vučiću ne odgovara jer tako gube fotelju dok građanima itekako odgovara. I Srbi i Rusi su taoci politike svojih lidera koji ih vuku u propast suludim idejama da su deo istoka a zaparvo nisu. Šta mi koji moj imamo sa Kinom, Iranom i Severnom Korejom?!

Ћирилица је српско писмо. Захвали комунистима што су га скоро угасили. Законска репресија, како је ти видиш, је обавеза да Срби не забораве ћирилицу.
Не питам те чији си, одакле си. Али замисли само да Хрватима наметну ћирилицу као обавезну. Тако је једнако наметање латинице Србима.

Ćirilica nije srpsko pismo već glagoljica. Kako se glagoljca nije zadržala, tako je na ove prostore došla latinica sa zapada (Rimsko carstvo) pa tek posle i ćilirlica (sa istoka). Oba pisma su potpuno ravnopravna i ćirilica nije ni po čemu srpskija od latinice. Ljudi su izabrali latinicu jer nas Srbe veza sa zapadom daleko više zanima nego veza sa istokom. Inače, to sa nametanjem pisma je totali bulšit. Nemačka se odrekla svog pisma (gotika) i preuzela latinicu, isto tako i Turska. I jesu izgubili na nekom identitetu? Naravno da nisu. Jer identitet nema nikakve veze sa pismom već sa međunarodnim ugledom i ekonomijom. A kako napredna Srbija nema ni jedno ni drugo, onda se vama nacionalistima (koji ste vazda bili gluplja polovina glasača) prodaje priča kako mi gubimo identitet zbog pisma, pa je rešenje, eto, u zakonskoj represiji.

Руси ће се преокренути, не брини. После целе серије инвазија са запада, иако је низ владара хтео руско друштво да окрене западу... Руси су се можда трајно окренули ка истоку. Заслугом запада, наравно.

Jednom kad se okreneš na pogrešnu stranu, to se teško ispravlja. Mislim da je Putin napravio veliku grešku time što je zbog Ukrajine ušao u konflikt sa zapadom. Srećno mu bilo u društvu Kine, Irana i Severne Koreje, čisto sumnjam da će to sve izaći na dobro, ali šta ja znam ;)

Jednom kad se okreneš na pogrešnu stranu, to se teško ispravlja. Mislim da je Putin napravio veliku grešku time što je zbog Ukrajine ušao u konflikt sa zapadom. Srećno mu bilo u društvu Kine, Irana i Severne Koreje, čisto sumnjam da će to sve izaći na dobro, ali šta ja znam ;)
Ne znaš ništa, očito.
Kina je najveće tržište na svetu, a i poseduje svu tehnologiju koju ima Zapad.
Iran je isto tako ozbiljno tržište, plus ima ozbiljnu proizvodnju dronova.
Severna Koreja ima nenormalnu proizvodnju svih vrsta municije i nenavođenih raketa.

Cela Zapadna Evropa nije u stanju da ozbiljno ratuje protiv Rusije ni dva meseca,
nemaju ni ljudstva, ni naoružanja, a pre svega nemaju dovoljno municije.

A samo najveće boodaletine mogu da veruju da bi Rusi štedeli Zapadnu Evropu
kao što štede Ukrajinu, preorali bi to u roku od mesec dana... :mazi:

Kina je najveće tržište na svetu, a i poseduje svu tehnologiju koju ima Zapad.
Iran je isto tako ozbiljno tržište, plus ima ozbiljnu proizvodnju dronova.
Severna Koreja ima nenormalnu proizvodnju svih vrsta municije i nenavođenih raketa.

Svaka im dala, ali to je potpuno drugi svet. Ne znam nikoga ko ide tamo da živi.

Cela Zapadna Evropa nije u stanju da ozbiljno ratuje protiv Rusije ni dva meseca,
nemaju ni ljudstva, ni naoružanja, a pre svega nemaju dovoljno municije.

Pa naravno kada je Evropa odavno stavila katanac na ratne pogone. Nikome u Evropi nije bilo do ratovanja, to je bila stvar prošlosti. Ali pošto je Putin odlučio da to više nije prošlost, nemoj da brineš, očisti se prašina sa mašina i sve se ponovo aktivira. To kako samo Rusi znaju da prave granate je besmislica.

A samo najveće boodaletine mogu da veruju da bi Rusi štedeli Zapadnu Evropu
kao što štede Ukrajinu, preorali bi to u roku od mesec dana... :mazi:

Neka oni prvo preoru Ukrajinu pa ćemo dalje da pričamo ;)

Svaka im dala, ali to je potpuno drugi svet. Ne znam nikoga ko ide tamo da živi.
To je opet druga tema, ne radi se o tome ko bolje živi, već ko bolje ratuje.

Pa naravno kada je Evropa odavno stavila katanac na ratne pogone. Nikome u Evropi nije bilo do ratovanja, to je bila stvar prošlosti. Ali pošto je Putin odlučio da to više nije prošlost, nemoj da brineš, očisti se prašina sa mašina i sve se ponovo aktivira. To kako samo Rusi znaju da prave granate je besmislica.
Ko je rekao da samo Rusi znaju da prave granate?
Ja sam napisao da NATO phičkice iz Evrope nisu u stanju da proizvedu dovoljno.

Neka oni prvo preoru Ukrajinu pa ćemo dalje da pričamo ;)
Jel treba da ti crtam ponovo?
Neće, štede Ukrajinu i Ukrajince, melju ih polako i bez nepotrebnih gubitaka.

P.S.
Šta misliš, zašto najnovije rusko naoružanje ne ide na front u Ukrajinu?
Sve je to u magacinima i bunkerima, čuva se za eventualni sukob sa
NATO phičkicama u Zapadnoj Evropi...

Neće, štede Ukrajinu i Ukrajince, melju ih polako i bez nepotrebnih gubitaka.

E pa dobro, to nisam znao. Putin je vrlo plemenit. Potseća me na našeg Acu komadanta, duša od čoveka 😉

Šta misliš, zašto najnovije rusko naoružanje ne ide na front u Ukrajinu?

Možda zato što ne radi pa neće da se obrukaju? 🤔

U EU se ne ide tako što sebe stavljaš u vazalni položaj ispunjavajući neke uslove. Ne znam odakle ti uopšte da to tako funkcioniše? Što bi neko primio zemlju koja pristaje da bude kolonija? Poenta ulaska u EU je da ispuniš standarde normalne razvijene države i da budeš poželjan partner. Ni mi ni Makedonci to nismo i tu nema šta dalje da se priča. To što ti nekom silom ispunjavaš uslove glumeći žrtvu nije ni malo put ka EU ako si na to mislio, a deluje mi da jesi.
Нормални услови? А за шта то? Да се пре приступања води европска економска и сва остала политика иста као европска. Или да се усвоје и примењују закони који су у складу са ЕУ стандардима?
Шта би било да Чеси нису хтели да продају Шкоду, него да су рекли "имамо ми памети, радићемо за себе". Или да Румуни нису продали Дачију?
На Хвару је пре више година избила побуна када су последњи хотел, седми по реду, требали да продају странцима.
Постоји дебео списак примера.
Даћемо вам да живите нешто боље, али ако нам прво продате све што је вредно помена.
То је равноправност? Мало сутра.
Што дуже "бриселократија" буде измишљала којешта, то ће заинтересоване земље лакше да се окрену другим партнерима.

Nije ti jasno "mi nećemo"? Ako hoćeš da budeš član EU, moraš da imaš državu koja svojom voljom prihvata zapadne vrednosti, a to su: demokratija, slobode, nezavisne institucije, slobodno tržište... a mi napredno promovišemo autokratiju, korupciju, partijsko zapošljavanje, medijski mrak i nameštene izbore. Eto tako mi nećemo. Jer da hoćemo, to bi promenili.
Онда ми објасни како ЕУ не прави обојену револуцију код нас, да свргне некога ко је очигледно склон диктатури?
А у исто време, та иста ЕУ је очигледно пустила ДС низ воду.
Шта из тога треба да закључим?

А да, Ђинђић је хтео Србију у ЕУ тамо негде 2004-2005., и хтео је да коначан договор за КиМ упари са коначним договором за Републику српску.
Е, али ко смо ми да одлучујемо о сопственој судбини? То нама није дозвољено.

Dok god se ližemo sa Rusjom -> tako je. Tu si u pravu.
Ако нађеш решење за увоз гаса без Руса, а да ми то можемо да платимо, подржаћу те за министра економије.
Важи и обрнуто.

Logika je sledeća. Poštovanje, ugled i saveznici čine tvoj uspeh na međunarodnoj sceni. Mi kao država koja kao saveznike ima Putina, Lukašenka, Si Đinpinga i Kim Džong Una, prosto ne možemo da proguramo apsolutno ništa da se dešava u našu korist. Ovaj naš kad ode na zapad, njemu tamo lupaju čvrge. Ponižavajuće za gledati. E pa, tako i prolazimo. Vrlo je jednostavno.
Да, запад се буни и хистерише на свакога на код нема утицаја. Познато.
Америка је хистерисала... па се на крају Њујорк тајмс извинио за изнесену, а измишљену, тврдњу да су се Руси петљали у америчке изборе крајем 2016.

И у исто време имамо у Србији страно финансиране, што медије што странке.
Није до само дволичност, то је и бахатост.

Равноправни партнери раде исто, зар не?
Значи, забрана финансирања, барем странака, са стране. Шта ће од опозиције да остане... Шта ме брига. Ако ови неће да смене вођу, нека то учини неко други.

Nato je obrambeni savez zapadnog sveta. Širi se tamo gde se širi i zapadni svet. Prosto nije moguće da Ukrajina bude deo zapadnog sveta a da ne bude član Nato-a. Zašto bi neko ostao izostavljen? Rusija, da hoće, može isto da bude deo svega. Ali ne ono kako ljudi ovde misle da to funkcioniše pa da je dovoljno samo da kažeš "ja hoću" nego lepo usvoji zapadne vrednosti (demokratiju, slobode i kapitalizam) i postaćeš deo zapadnog sveta. Vrlo je jednostavno. Sad je samo problem što to ni Putinu ni Vučiću ne odgovara jer tako gube fotelju dok građanima itekako odgovara. I Srbi i Rusi su taoci politike svojih lidera koji ih vuku u propast suludim idejama da su deo istoka a zaparvo nisu. Šta mi koji moj imamo sa Kinom, Iranom i Severnom Korejom?!
Нато је војни савез. И није одбрамбени, ни случајно. "Одбрана" је једино западних интереса, а то је већ нека друга категорија.
Као што су се пре министри звали министрима рата, а сада одбране. Друга етикета, исти садржај.

Не видим никакву вредност у томе да морамо да купујемо страно наоружање, а да не смемо да правимо домаће.

Ćirilica nije srpsko pismo već glagoljica. Kako se glagoljca nije zadržala, tako je na ove prostore došla latinica sa zapada (Rimsko carstvo) pa tek posle i ćilirlica (sa istoka). Oba pisma su potpuno ravnopravna i ćirilica nije ni po čemu srpskija od latinice. Ljudi su izabrali latinicu jer nas Srbe veza sa zapadom daleko više zanima nego veza sa istokom. Inače, to sa nametanjem pisma je totali bulšit. Nemačka se odrekla svog pisma (gotika) i preuzela latinicu, isto tako i Turska. I jesu izgubili na nekom identitetu? Naravno da nisu. Jer identitet nema nikakve veze sa pismom već sa međunarodnim ugledom i ekonomijom. A kako napredna Srbija nema ni jedno ni drugo, onda se vama nacionalistima (koji ste vazda bili gluplja polovina glasača) prodaje priča kako mi gubimo identitet zbog pisma, pa je rešenje, eto, u zakonskoj represiji.
Ако се у доба Немањића писало ћирилицом, то је то.
Безвезе је да помињеш готицу, јер је готица веома накићена латиница, и није погодна за штампање. Основа се није променила.

Западно слепило ће ујединити све њихове "непријатеље" против њих.
Свет не жели да покори запад, али запад жели да се меша у унутрашња питања свима осталима.
Том времену долази крај.

1720204661231.png

ALJBIN KURTI u autorskom tekstu za Njujork tajms: Ne sumnjajte u NATO. Spasio je moj narod

"Zapad bi trebao biti ponosan na ovo postignuće. Kosovo je sada priznato kao najviše rangirana demokratija na Zapadnom Balkanu"

Aljbin-Kurti-foto-Beta-AP.webp

05. ЈУЛ 2024.

Neki u Sjedinjenim Državama umanjuju važnost NATO-a. Mnogi evropski partneri zabrinuti su da će nakon predsjedničkih izbora u SAD-u u novembru američka predanost savezu oslabiti. Ali dok se NATO priprema za početak svog summita u Washingtonu u utorak, obilježavajući 75 godina od svog nastanka, želio bih podsjetiti svijet na to kako je NATO urezan u kulturni i politički identitet jedne zemlje u Europi. Moje vlastite – Kosova.

Nemilosrdna srbijanska kampanja koju je vodio srpski lider i jugoslavenski predsjednik Slobodan Milošević 1999. godine donijela je masakre, silovanja i protjerivanje oko polovine većinskog albanskog stanovništva Kosova. Bila je to humanitarna katastrofa. NATO-vo kontinuirano zračno bombardiranje srpskih snaga i položaja zaustavilo je užas. Alijansa je odmah nakon toga poslala gotovo 50.000 vojnika.

Ko bi od mog naroda mogao zaboraviti prizor NATO vojnika kojima se klicalo kad su stigli? Tokom proteklih 25 godina, dok je NATO pomagao u oslobađanju Kosova i održavanju mira, mi smo zauzvrat izgradili demokratiju kako bismo poticali ovaj mir iznutra. Većina svijeta sada priznaje državu znanu kao Kosovo, iako ja više volim albanski način pisanja – Kosova.

Za nas nije bilo sumnje, s obzirom na svježa sjećanja na genocid u Ruandi i Bosni, da bi se situacija na Kosovu brzo pogoršala bez NATO-a. Kao Kosovaru, bolno je čak i zamisliti koliko je gore moglo postati.

Od samog početka NATO-ova intervencija bila je humanitarna. Ali humanitarna intervencija služi i nacionalnim interesima, koliko god mi željeli da ih smatramo različitima. Mir u Europi i zaustavljanje ljudske patnje služilo je nacionalnim interesima članica NATO-a. Sukob na Balkanu povećava rizik od prelijevanja u Zapadnu Europu, ne samo kroz izbjegličke krize nego i uvlačenjem stranih igrača u ovu historijski značajnu geopolitičku granicu, prijeteći sigurnosti Europe.

NATO nije apstraktan entitet koji djeluje sam za sebe. Za to je potrebna politička volja. U slučaju Kosova imali smo političku volju mnogih velikih sila, uključujući i Sjedinjene Države, najveću vojnu silu NATO-a. Državna sekretarka Madeleine Albright poznavala je regiju i strahote evropskih ratova. Uprkos snažnoj povezanosti s Clintonovom administracijom, intervencija je bila dvostranačka. U Kongresu je senator Bob Dole, republikanac, bio snažan zagovornik.

Vojna intervencija uvijek bi trebala biti posljednje sredstvo, a na Kosovu je to i bilo. Sastanci na visokoj razini opetovano su propadali, uključujući razgovore u dvorcu Rambouillet u Francuskoj između srpskih i albanskih predstavnika te američkih, europskih i ruskih zvaničnika. Diplomatija je bila iscrpljena dok su ljudi ubijani. Rat na Kosovu bio je četvrti koji je Milošević vodio u bivšoj Jugoslaviji.

Razmjere okrutnosti zahtijevali su snažan odgovor.
Nakon 78 dana zračnog bombardiranja, najvećeg vojnog napada NATO Saveza od njegovog osnivanja 1949. godine, srpske oružane snage su se povukle. NATO je ostao na Kosovu, a uslijedio je povratak izbjeglica pod upravom i zaštitom Ujedinjenih naroda i Evropske unije.

Prisutnost NATO-a osigurala je mir i omogućila nam obnovu. Vojnici su štitili našu granicu, ali su nam također pomogli da se zaštitimo, uključujući izgradnju naše vojske – Kosovskih sigurnosnih snaga. Početna misija bila je podijeljena između Francuske na sjeveru, Italije na zapadu, Njemačke na jugu i Sjedinjenih Država na istoku, s Ujedinjenim Kraljevstvom na središnjem istoku. Tokom godina, kako je naša stabilnost rasla, NATO je drastično smanjio svoje trupe s početnih 50.000 na nekoliko hiljada.
Zapad bi trebao biti ponosan na ovo postignuće. Kosovo je sada priznato kao najviše rangirana demokratija na Zapadnom Balkanu. Ova transformacija nije bila samo djelo NATO-a; zahtijevao je napore mnogih strana i, što je najvažnije, odlučnost kosovskog naroda koji se uključio u politički proces. Ali NATO je omogućio ovu stvarnost i nije slučajno što rat u Ukrajini označava prvi veliki europski rat u više od 100 godina u kojem zemlje zapadnog Balkana nisu učestvovale. Mir je težak posao i dinamičan – mora se stalno održavati .

Ipak, iako je kosovska demokratija u usponu, rastu i prijetnje njegovoj sigurnosti. U septembru su do zuba naoružane srpske paravojne snage za koje vjerujemo da su došle iz Srbije, zauzele položaje u pravoslavnom samostanu Banjska u, kako je američka vlada nazvala, visoko organiziranim naporima koji su uključivali sofisticirano oružje. Srpske vojne snage mobilizirale su se u blizini naše granice, što su Sjedinjene Države kritizirale kao „destabilizirajuće“. Prošle godine NATO je povećao svoje trupe s 3.770 na oko 4.500 vojnika usred sve većih prijetnji miru.

I dalje ostaju politički izazovi. Bivši ministar propagande za vrijeme Miloševića, Aleksandar Vučić je 2017. godine postao predsjednik Srbije. Njegov uspon označio je povratak Miloševićevoj autoritarnoj, etnonacionalističkoj politici, posebno ekspanzionističkoj politici. Autoritarna politika Beograda posebno je otežala život etničkim Srbima na Kosovu. Morali su se snaći u svojoj ulozi manjine u novoj zemlji s otprilike 93 posto albanskog stanovništva i 7 posto drugih manjina, uključujući Rome i Turke. Srbija je kočila tu integraciju. Etničkim Srbima je bila potrebna hrabrost da se pridruže institucijama i postanu aktivni sudionici u zemlji.

Novi front na Balkanu služio bi Rusiji kao i Srbiji: Srbija bi mogla pokušati agresijom dobiti teritorij, a Rusija bi mogla ojačati kontrolu nad Srbijom kao satelitom, čime bi odvratila pozornost svijeta od rata koji vodi u Ukrajini. Pod gospodinom Vučićem, Srbija je mnogo uložila kako u svoju vojsku tako i u vojnu saradnju s Rusijom. Izvještaj Ministarstva odbrane SAD-a iz 2019. zaključuje da “Srbija pruža najpopustivije okruženje za ruski utjecaj na Zapadnom Balkanu”. Kosovo, nasuprot tome, ostalo je nepokolebljivo prozapadno.

Četvrt stoljeća nakon njegove intervencije, uloga NATO-a na Kosovu dokazuje da je organizacija važnija nego ikada. Njegovo snažno iskustvo u mojoj zemlji pokazuje da su demokratija i institucionalna podrška koju je pomogao uspostaviti, zajedno s vanjskim prijetnjama koje je spriječio, uspješno održavali mir. Nažalost, 25 godina kasnije ponovno smo suočeni s ratom i prijetnjama rata u Europi. Ovdje se mir održava samo našom sposobnošću da ga obranimo kada je direktno doveden u pitanje, a prijetnja od takvog izazova stvarnija je nego ikad.

Back