Quantcast

Bashir prihvata otcjepljenje Južnog Sudana

Mingo

Poznat
Banovan
Poruka
8.115

Omar Hasan al-Bashir (Foto: Reuters)

Nova država izvjesna
Bashir prihvata otcjepljenje Južnog Sudana

Sudanski predsjednik Omar Hasan al-Bashir izjavio je u ponedjeljak, nekoliko sati prije službenog objavljivanja konačnih rezultata referenduma o nezavisnosti, da će prihvatiti otcjepljenje Južnog Sudana.

"Danas ćemo saopćiti čitavom svijetu da prihvaćamo i poštujemo izbor stanovništva Juga", rekao je Bashir svojim pristalicama u Kartumu.

"Konačni rezultati referenduma su poznati. Glasali su za secesiju i mi ćemo to poštovati", rekao je predsjednik Bashir, prenosi Reuters.

(FENA)

Mingo

Poznat
Banovan
Poruka
8.115
Sta reci... predsjednik Sudana priznaje secesiju Sudanske teritorije i time priznaje juzni Sudan kao nezavisnu drzavu.Volio bih da se Omar al bashir smijeni sa predsjednickog mjesta i da se pocne sa lioberalizacijom preostalog dijela Sudana.

Ipak ovo nije dobro za Srbiju jer ovo moze posluziti kao primjer Srbiji kako se treba dostojanstveno poriznati otcjepljenje svog dijela teritorije.Mislim da ce Medjunarodna Zajednica polaziti od primjera juznog Sudana tako sto ce Kosovo uporediti sa juznim Sudanom i tako traziti od predsjednika Srbije priznavanje Kosova kao nezavisne drzave.Mislim da ovo ima isuvise veze sa Kosovom jer Barack Obama je izjavio da ce uskoro priznati juzni Sudan tako da se nadzire vec precedent izmedju juznog Sudana i Kosova.Ipak ovaj spor izmedju Kartuma i juznog Sudana se rijesio na miran nacin i vlada Sudana nije negirala volju naroda juznog Sudana tako da se situacija rijesila na jedan miran nacin i licno Omar al Bashir je priznao Juzni Sudan kao posebnu drzavu.Sad ce Amerikanci da pocnu sa usporedbom da ako se situacija moze mirno rijesiti u Africi onda zasto se ne bi mogla rijesiti na Balkanu i ovo ce biti od presudnog znacaja za Srbiju.ocekujem da ce vlada iz Kartuma da prizna Kosovo i mislim da Omar al Bashir sve cini kako bi se odrzao na vlasti i kako bi izbjegao gonjenje Medjunarodnog Suda za ratne zlocine.

Mingo

Poznat
Banovan
Poruka
8.115
Sta se desava Mingo?

Juce Tadzikistan danas juzni Sudan....

Jeli to Islam u defanzivi??
Tadzikistan nije okupiran niti je prijeceno Tadzikistanu ratom ili nekakvim napadom tako da Sudan nema veze sa Tadzikistanom.Bolje procitajte moj gornji post jer ovo ima vece veze sa Kosovom nego sa bilo kojom drzavom.Ipak nadam se da ce Tadzikistan odustati od predaje teritorije Kini i da ce Pamirs planine ostati u sastavu Tadzikistana moje lijepe drzave.

Ayeye_Brazdorf

Domaćin
Poruka
4.290
Tadzikistan nije okupiran niti je prijeceno Tadzikistanu ratom ili nekakvim napadom tako da Sudan nema veze sa Tadzikistanom.Bolje procitajte moj gornji post jer ovo ima vece veze sa Kosovom nego sa bilo kojom drzavom.Ipak nadam se da ce Tadzikistan odustati od predaje teritorije Kini i da ce Pamirs planine ostati u sastavu Tadzikistana moje lijepe drzave.
Budi strpljiv brate moj pa ces imat rahat svoj....

Ayeye_Brazdorf

Domaćin
Poruka
4.290
Sta kazes?Da li se moze uporijediti otcjepljenje Juznog Sudana sa Kosovom i da li se priznanjem Juznog Sudana od vlade iz Kartuma moze na isti nacin pritisnuti Srbija da prizna Kosovo?recite mi da li ima neke veze izmedju ovih dogadjaja?
Srbija se moze pritisnuti na sve zivo. Samo podviknes Borisu i on daje sve sto ti dusa ista. I pritom se izvini. Eto ti odgovora.....

gost 214153

Poznat
Poruka
7.808
Ти рече на некој сличној теми да нипошто не поредимо Судан и Косово. :lol:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.