Штрајкачи траже новог власника
У „Икарбусу” се с нестрпљењем очекује одговор руских власника којима треба осам дана да га саопште. Штрајкачи писали руском амбасадору у Београду, а он писмо проследио српском премијеру и председнику
Ранији протест: Председник Синдиката Велимир Глигорић Радници „Икарбуса” с нестрпљењем очекују сутрашњи дан, тачно 14 часова, када би представник руског менаџмента Александар Имидијев требало да им саопшти шта је Управни одбор „Автодетала” у Уљановску прошлог четвртка одлучио о њиховој судбини. Како је радницима саопштено, потребно је чак осам дана да ова информација „допутује” из Русије.
– Уколико не будемо задовољни протестоваћемо – каже Велимир Глигорић, председник Штрајкачког одбора.
Штрајкачки одбор је, иначе, пре два дана због ситуације у којој су се нашли упутили отворено писмо председнику и премијеру Русије Дмитрију Медведеву и Владимиру Путину и српским државним званичницима.
Штрајкачи су недавно писали и руском амбасадору у Србији Александру Конузину, а наду за фирму виде у томе што се он после њиховог писма обратио председнику и премијеру Србије с молбом да се овом предузећу пружи помоћ. Такође, надају се и да ће имати неке користи од кредита у вредности милијарду евра које је Русија обећала Србији.
– Од државе која нам је нашла оваквог власника тражимо помоћ. И то не било какву. Не новац за плате или оних 5.000 динара за предузећа која су у штрајку. Ми тражимо да држава врати своје акције, распише нови тендер, одблокира фирму, реши проблем намета и дугорочних кредита – каже Глигорић.
Око 700 радника „Икарбуса” ступило је у генерални штрајк 1. јула захтевајући да им се исплате заостале зараде и уплате сви доприноси. Они су од почетка године примили само две зараде и, како тврде, угрожена им је егзистенција.
У отвореном писму председнику и премијеру Русије штрајкачи су навели да су поред низа свакодневних преговора, овлашћени представници „Автодетал-сервиса” неразумни, бескрупулозни, немају разумевање за презадужене и гладне запослене у „Икарбусу”, а својим поступцима доводе у питање пословни углед, репутацију руских партнера и жељу за сарадњом у области индустрије.
Одбор наводи и да нови власник остаје при ставу да „дуговања запослени забораве на дужи период” и да „треба да без личне зараде завршавају производњу аутобуса” за купце – „Ласту”, „Веолију” и град Сарајево, „у коју нису уложили и немају намеру да уложе средства за завршетак производње”.
„Успели су да буквално избаце незавршену производњу поручених аутобуса дугогодишњег италијанског пословног партнера из Болоње за италијанско тржиште и онемогућавају његово даље присуство као пословног партнера са планом сарадње у наредним годинама”, наводи се у писму Штрајкачког одбора.
Ни Агенција за приватизацију нема слуха за раднике, сматрају радници, „јер не спречава шпекулацију и не раскида штетне уговоре по привреду земље”.
„Штитећи се законским роковима, не осврће се на биолошки опстанак запослених, њихове чланове породице и обећану производњу. Не врши контролу да ли купац испуњава обавезе према уговору од самог почетка примене и не преиспитује оправданост куповине акција из портфеља Акцијског фонда”, наводи Штрајкачки одбор.
Агенција, иначе, у контролу долази 17. августа.
„Влада Србије добро зна да свуда у свету, па и код нас има много појединаца који добро разумеју проблеме кроз које пролазимо, а чији је интерес да профитирају на несрећи народа, да максимално искористе његово знање и имовину коју нису купили. Дозвољава им се да да несавесно инвестирају шпекулишући економском кризом и да улажу капитал у привреду, само са циљем да извуку максимални профит...”, оцењено је у отвореном писму Штрајкачког одбора.
Уговором о продаји „Икарбуса” који је склопљен средином прошле године са руском компанијом „Авотодетал-сервис” било је предвиђено да Руси за пакет акција ове београдске фабрике аутобуса и специјалних возила издвоје 7,2 милиона евра и да у првој години инвестирају 1,4 милиона евра. „Икарбус” је акционарско друштво са 730 запослених и до сада је био лидер у производњи аутобуса у југоисточној Европи.
Ј. Рабреновић
[објављено: 06/08/2009]