BANKROT FONDA PIO, PENZIONERI OSTAJU BEZ PARA

NOCNO VREBALO

Aktivan član
Poruka
1.632
Zastrašujuće
BANKROT FONDA PIO, PENZIONERI OSTAJU BEZ PARA?!

(21) Send to friend Print Utorak, 15. Mart, 2011.| Autor: Sandra Mališić
Fondu PIO preti propast, inspektori češljaju dokumentaciju, kasa očerupana, isplata penzija ubuduće veoma neizvesna

BEOGRAD - Zbogom, penzije!
Ukoliko se nastavi ovakva politika u Fondu za Penziono i invalidsko osiguranje zaposlenih, bankrotiraće i fond i penzioneri.

Poslovanje Fonda trenutno ispituje kriminalistička policija, a funkcioneri se redovno goste u najluksuznijim beogradskim kafanama. Na računu koji je juče objavio Kurir stoji da je svaki od prisutnih direktora pojeo i popio po 8.000 dinara! A hiljade penzionera u Srbiji nema toliku penziju!

Ovo za Kurir tvrdi Dragoljub Rajić, član Upravnog odbora Fonda PIO iz Unije poslodavaca Srbije. Rajić tvrdi da će, ako država što pre ne krene u ozbiljnu reformu penzionog sistema, uslediti propast!

- Najveći problem u Fondu predstavljaju nabavke po hitnom postupku, kojima je teško ući u trag. Nije normalno da plata u privredi bude dosta manja od primanja zaposlenih u Fondu, koji se finansira iz te iste privrede! I broj od 3.013 zaposlenih u Fondu, kao i menadžment, koji se bira po stranačkom principu, a ne stručnosti, doprinosi njegovom urušavanju - naglasio je Rajić.

Osim toga, kriminalistička policija već danima češlja dokumentaciju u vezi s brojnim malverzacijama.

Milorad Mijatović, član UO Fonda PIO iz Samostalnog sindikata, kaže da se čeka njihov izveštaj:
- Kad se završi istraga, svi članovi UO izaći će pred javnost, jer rad Fonda PIO mora da bude transparentan. Uvek sam se zalagao za to da i sednice UO budu javne i da njima mogu da prisustvuju novinari.



Za ručak cela penzija

Kurir je juče objavio račun iz restorana „Sinđelić“, koji potvrđuje da je za ručak direktora plaćeno 252.000 dinara za 30 ljudi, u proseku po 8.000 dinara po osobi.



:rtfm:AKO SE OVO ISPOSTAVI KAO TACNO, OVDA JE KRAJNJE VREME DOSLO ZA :rtfm::rtfm:TRECI SRPSKI USTANAK
 
Ova tema ce biti veoma aktuelna u narednom periodu , svake god. broj penzionera se znacajno povecava i kada se oduzmu oni koji su umrli .To je posledica toga sto sada generacije rodjene posle WW2 tzv baby boom generacije , sticu pravo na penziju .Brojne generacije su se radjale sve do pocetka 60-tih .Pored toga imamo i veliki broj zloupotreba i davanja statusa penzionera ljudima koji za to nisu stekli uslove .
 
Zastrašujuće
BANKROT FONDA PIO, PENZIONERI OSTAJU BEZ PARA?!

(21) Send to friend Print Utorak, 15. Mart, 2011.| Autor: Sandra Mališić
Fondu PIO preti propast, inspektori češljaju dokumentaciju, kasa očerupana, isplata penzija ubuduće veoma neizvesna

BEOGRAD - Zbogom, penzije!
Ukoliko se nastavi ovakva politika u Fondu za Penziono i invalidsko osiguranje zaposlenih, bankrotiraće i fond i penzioneri.

Poslovanje Fonda trenutno ispituje kriminalistička policija, a funkcioneri se redovno goste u najluksuznijim beogradskim kafanama. Na računu koji je juče objavio Kurir stoji da je svaki od prisutnih direktora pojeo i popio po 8.000 dinara! A hiljade penzionera u Srbiji nema toliku penziju!

Ovo za Kurir tvrdi Dragoljub Rajić, član Upravnog odbora Fonda PIO iz Unije poslodavaca Srbije. Rajić tvrdi da će, ako država što pre ne krene u ozbiljnu reformu penzionog sistema, uslediti propast!

- Najveći problem u Fondu predstavljaju nabavke po hitnom postupku, kojima je teško ući u trag. Nije normalno da plata u privredi bude dosta manja od primanja zaposlenih u Fondu, koji se finansira iz te iste privrede! I broj od 3.013 zaposlenih u Fondu, kao i menadžment, koji se bira po stranačkom principu, a ne stručnosti, doprinosi njegovom urušavanju - naglasio je Rajić.

Osim toga, kriminalistička policija već danima češlja dokumentaciju u vezi s brojnim malverzacijama.

Milorad Mijatović, član UO Fonda PIO iz Samostalnog sindikata, kaže da se čeka njihov izveštaj:
- Kad se završi istraga, svi članovi UO izaći će pred javnost, jer rad Fonda PIO mora da bude transparentan. Uvek sam se zalagao za to da i sednice UO budu javne i da njima mogu da prisustvuju novinari.



Za ručak cela penzija

Kurir je juče objavio račun iz restorana „Sinđelić“, koji potvrđuje da je za ručak direktora plaćeno 252.000 dinara za 30 ljudi, u proseku po 8.000 dinara po osobi.



:rtfm:AKO SE OVO ISPOSTAVI KAO TACNO, OVDA JE KRAJNJE VREME DOSLO ZA :rtfm::rtfm:TRECI SRPSKI USTANAK

Ствари су далеко горе него што си ти написао:


1.

BEOGRAD 10. 03. 2011
PRESS
ZLOUPOTREBA NOVCA PENZIONERA - U FONDU PIO DAVALI DOTACIJE ORGANIZACIJAMA ČIJI PREDSTAVNICI SEDE U UO
Sami sebi delili pare

Za samo tri godine Fond PiO isplatio bespovratne dotacije u vrednosti od 165 miliona dinara različitim udruženjima penzionera i poslodavaca. Ministarstvo finansija traži povraćaj isplaćenog novca
1
0605-Pancic-Nemanja.jpg

Ko njima da objasni ... A za penzije pomaže država



Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje je za samo tri godine dao bespovratne dotacije u vrednosti od 165.025.000 dinara različitim udruženjima penzionera i poslodavaca čiji se članovi nalaze u njegovom upravnom odboru. Gotovo nijedna od ovih organizacija nije opravdala za koje namene je potrošen novac.Kontrolom koju je sprovela Budžetska inspekcija Ministarstva finansija 2008. godine, a odnosila se na finansijsko poslovanje Fonda PIO u 2005. i 2006. godini, utvrđeno je da je iz sredstava Fonda PIO samostalnih delatnosti nenamenski utrošeno čak 122.125.000 dinara kroz dotacije različitim organizacijama i sindikatima čiji su članovi u UO fonda.
Na odluku Budžetske inspekcije žalio se 2009. tadašnji direktor fonda. Ministarka finansija Diana Dragutinović žalbu je odbila, zbog čega je slučaj trenutno pred Vrhovnim sudom Srbije.
Čekaju Vrhovni sud
- Postupajući po zapisniku Budžetske inspekcije, fond je uputio dopise kojima je tražen povraćaj novca od ovih organizacija, a uputili smo i žalbu Vrhovnom sudu Srbije. Po okončanju postupka, postupićemo po odluci tog suda - navode u fondu i dodaju da od 2009. godine, na osnovu stava Ministarstva finansija, nije više moguće transferisati novac za ove namene, pa ni fond više nije imao ovakvih davanja.
Odlukama UO Fonda PIO 2005. i 2006. 3,5 miliona dinara prebačeno je Savezu penzionera Srbije, Uniji poslodavaca 46,5 miliona dinara, zatim još 50 miliona dinara, a Udruženju penzionera samostalnih delatnosti Srbije dva miliona dinara. Vladi Srbije dat je bespovratni zajam od 20 miliona dinara za saniranje poplava.
- Simptomatično je, na primer, da je Rato Ninković, koji je tada bio na čelu UO fonda istovremeno bio i predsednik Unije poslodavaca Srbije, koja je dobila dotacije od 96,5 miliona dinara. To praktično znači da je u Fondu PIO Rato Ninković odobravao transferisanje novca, a u Uniji poslodavaca Srbije odlučivao o utrošku istog novca - navodi Ivan Ninić, saradnik antikorupcijskog sajta „Pištaljka", koji se bavio ovom temom.
U Uniji poslodavaca Srbije potvrdili su za Press da je novac uplaćen na njihov račun, ali navode da su zbog neregularnosti ubrzo smenjeni tadašnji predsednik Unije Rato Ninković i cela garnitura oko njega.
A
UO Fonda PIO*
- Savez samostalnih sindikata Srbije 2
- UGS „Nezavisnost" 2
- Vlada Srbije 2
- Unija poslodavaca 6
- Savez penzionera Srbije 4
- Savez penzionera Vojvodine 1
- Sindikat penzionera Nezavisnost 1
- Udru`enje poljoprivrednika 1

* Ove organizacije delegiraju svoje predstavnike



- Problem je što je Ninković deo novca utrošio nenamenski, osnovao je firmu „Nautika ups", što je protivno pravilima Unije, koja ne sme da pokreće komercijalne delatnosti. Protiv njega je podignuta prijava, on je tvrdio da za tu svrhu nije utrošio novac dobijen iz Fonda PIO, već novac Unije od članarina - kaže Dragoljub Rajić, portparol Unije poslodavaca i sada član UO Fonda PIO.

Odbijaju da objasne
Ivan Ninić kaže da se sličan transfer iz fonda ponovo desio 2008, kada je ukupan iznos dotacija bio 42,5 miliona dinara.


- Uniji poslodavaca Srbije dato je pet miliona dinara, Granskom sindikatu „Nezavisnost" 5,5 miliona dinara, Savezu samostalnih sindikata Srbije 5,5 miliona dinara, Savezu penzionera Srbije 10 miliona, a zatim još 300.000 dinara, Sindikatu penzionera Srbije milion i Jedinstvenoj samostalnoj sindikalnoj organizaciji Fonda PIO 15,6 miliona. Zanimljivo je da su sve organizacije čiji članovi sede u UO Fonda PIO dobile dotacije - objašnjava Ninić.
U Ministarstvu finansija potvrdili su nam istinitost ovih navoda. Kako Press saznaje, Budžetska inspekcija je prilikom poslednje kontrole, 28. decembra prošle godine, fondu naložila da traži povraćaj novca na svoj račun, jer u finansijskom planu nije precizno navedeno za koje namene će on biti korišćen. Na pitanje Pressa koja je namena novca, ni fond ni većina organizacija koje su dobile novac nisu odgovorili, već je upotrebljena formulacija: „u svrhu realizacije programa".
Ivan Ninić ističe da ostaju nerasvetljena pitanja zašto su novac poreskih obveznika dobijale organizacije čiji su predstavnici u UO fonda, a ne i neke druge, kao i za šta je taj novac trošen.
- Neverovatno je da je Fond PiO praktično pred bankrotstvom i da se 49 odsto finansira iz republičkog budžeta, a davao je šakom i kapom - navodi Ninić.
Ana Vlahović, Beograd


 
2.

BEOGRAD 14. 03. 2011
PRESS
Inspektori ČeŠljaju dokumentaciju i uzimaju iskaze
Istraga: Policija u Fondu PIO

Provera... Najviše se istražuje nenamensko dodeljivanje novca raznim organizacijama i udruženjima čiji su predstavnici bili u UO fonda, o čemu je Press pisao ovih dana
s1
0603-Bosko-Karanovic.jpg


Inspektori Kriminalističke policije za privredni kriminal danima intenzivno češljaju dokumentaciju i uzimaju iskaze u Fondu PIO zbog sumnje da su tamo u prethodne tri godine počinjene mnogobrojne malverzacije, ekskluzivno saznaje Press.
Pod lupom su najviše dotacije od oko dva miliona evra, dodeljivane udruženjima penzionera i poslodavaca i sindikatima, čiji predstavnici sede u Upravnom odboru Fonda PIO, o čemu je Press pisao prethodnih dana u više navrata, a na njih je ukazala i budžetska inspekcija.
Prema našim saznanjima, sumnja se i na druge malverzacije. Inspektori češljaju dokumentaciju, a provere vrše i operativnim putem - prikupljanjem informacija i saslušanjem potencijalnih svedoka.


Prikupljanje dokaza

Fond PIO je tokom 2005, 2006. i 2008. godine davao bespovratne dotacije ukupne vrednosti od 165.025.000 dinara različitim udruženjima i organizacijama, ali samo onima čiji su predstavnici u UO fonda.
- To je klasična zloupotreba službenog položaja - kaže izvor Pressa u policiji.
Naš izvor dodaje i da inspektori sumnjaju na mnogobrojne nezakonite radnje sa dodeljivanjem penzija, pogotovo invalidskim.
- Postoje indicije i da je novac iz PIO fonda na druge načine završavao u privatnim džepovima - saznajemo u policiji.
s2
pres.jpg



Press prvi upozorio... Tekst koji je u našem listu objavljen prošle nedelje

Osnov da policija preduzme predistražne radnje bio je nalaz budžetske inspekcije Ministarstva finansija kao i prijave savesnih radnika u Fondu PIO. Budžetska inspekcija je prilikom poslednje kontrole, 28. decembra prošle godine, fondu naložila da traži povraćaj novca datog za dotacije na svoj račun, jer u finansijskom planu nije precizno navedeno za koje namene će on biti korišćen. Na pitanje Pressa koja je namena novca, ni fond ni većina organizacija koje su dobile novac nisu odgovorili.
Inspektori, takođe, ispituju i zloupotrebe prilikom nabavki računara i ostale opreme, zatim, abnormalno trošenje novca na skeniranje papira (mikrofilmovanje) bez tendera, ali i nezakonite radnje učinjene prilikom dokupljivanja staža.


- Pred kraj prošle godine u fondu su se po ubrzanoj proceduri nabavljali računari. Takođe, bez tendera, posao mikrofilmovanja već više od 10 godina radi jedno te isto preduzeće, kojem godišnje fond plaća po milion evra - kaže izvor Pressa.
b
lisice.jpg



Policija sumnja i na malverzacije prilikom dokupljivanja staža.

- Radi se o tome da je mnogim navodnim članovima kulturno-umetničkih društava povezan staž. Dokupljivanje staža je relativno jeftino, pa su se mnogi dosetili i odjednom počeli masovno da podnose zahteve za kupovinu staža. Sa svim branšama je bilo u redu osim sa kulturno-umetničkim društvima. Ispostavilo se da su izdavali lažne potvrde, što fond nije proveravao. Pa, nije baš cela Srbija igrala folklor - ispričao je naš izvor.


Još bez komentara

Zbog toga je i od kulturno-umetničkih društava zatraženo da dostave svoju dokumentaciju.
- Krivična dela počinile su i institucije koje su izdavale te potvrde, ali i PIO, koji ih je uzeo bez provere. A ta godina staža košta oko 40.000 dinara po najnižoj osnovici - kaže izvor Pressa.


b2
dotacje.jpg




Press juče nije uspeo zvanično da proveri sve ove navode u Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje, ali nam je obećano da ćemo odgovore na sva pitanja dobiti danas. U kabinetu potpredsednika Vlade Jovana Krkobabića naveli su nam da nemaju nikakve veze sa ovim istražnim radnjama:
- To je pitanje za direktorku fonda Draganu Kalinović - rečeno nam je u Krkobabićevom kabinetu.
EKIPA PRESSA
 
3.

BEOGRAD 15. 03. 2011
PRESS
U FONDU PIO POTVRDILI DA JE U TOKU ISTRAGA
Arhiva „pojela" dva miliona evra

Neupućeni članovi - Upravnog odbora sa kojima je Press juče razgovarao slažu se da u poslovanju fonda ima mnogo toga spornog i tvrde da nisu imali uvid u javne nabavke
1
PIO-1.jpg




Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) potvrdio je jučerašnje pisanje Pressa da inspektori za privredni kriminal danima u ovoj instituciji češljaju dokumentaciju zbog sumnji da su počinjene mnogobrojne malverzacije.

- Poslovanje fonda ispituje Policijska uprava za Beograd. Na osnovu dokumentacije koju su tražili možemo reći da im je predmet rada poslovanje fonda od 2006. godine do danas. Njihova analiza je na početku, pa ćemo nešto više o tome šta istražuju moći da kažemo tek po završenom poslu - rekla je za Press Jelica Timotijević, Direktor Sektora za odnose s javnošću Fonda PIO.


Papreni softveri

Press je juče objavio da policija ispituje mnogobrojne malverzacije u fondu, od nenamenski raspodeljivanog novca, preko mikrofilmovanja penzijskih predmeta bez tendera, do nezakonitog dodeljivanja penzija, dokupljivanja radnog staža i sumnjivih nabavki opreme.


- Proverava se prebacivanje arhiva podataka Fonda PIO na mikrofilmove. Godišnje se za to daje dva miliona evra, a kada bi fond kupio opremu, koštala bi pet puta manje. Sve to radi kompanija „Mikrokomerc" bez tendera, a postoji i saznanje da je direktor te firme došao u PIO da radi. Proverava se i dodela penzija, donacija... - kaže izvor Pressa iz policije.


Kako saznajemo, istraga o neregularnostima u fondu, na neki način, traje već gotovo godinu dana, ali se tek nakon pisanja našeg lista intenzivirala i raširila u više pravaca. Zasad inspektori samo češljaju dokumentaciju, posle čega će razgovarati sa rukovodstvom fonda.


Član UO Fonda Dragoljub Rajić kaže da je na sastancima UO nekoliko puta sam postavljao pitanja javnih nabavki i rekonstrukcije zgrada filijala.


- Za dva miliona evra, koliko je prema grubim proračunima izdvojeno za rekonstrukciju zgrade u Novom Sadu, mogao je da se izgradi novi, potpuno funkcionalni objekat od 2.500 metara kvadratnih. Postavljao sam i pitanje zašto softveri i licence toliko koštaju kada ni privatne kompanije u zemlji i okruženju ne plaćaju toliko - rekao je Rajić.
On tvrdi i da članovi UO ne dobijaju izveštaje za šta su sve sprovedene javne nabavke, kakva je njihova struktura, kao ni evidenciju šta je sve nabavljeno pod oznakom hitno.
- UO vidi samo plan javnih nabavki i ništa više. Kada se sprovode hitne javne nabavke, ne postoji zakonska obaveza da se ispoštuje određeni rok, te se bira ponuda koja „najviše odgovara" i koja ne mora da se pravda. Upravo te hitne nabavke nikada nismo videli, a one su osnovni izvor korupcije! Tražićemo da se ukine raspisivanje tendera po hitnom postupku - ističe Rajić.


Kupili 14 „fabija"
I drugi član Petar Mitrović potvrđuje da predstavnici UO nemaju uvid u sve što se dešava u fondu.
- Kada imamo sednice, praktično raspravljamo o stvarima o kojima je već doneta odluka - kaže Mitrović, koji smatra da PIO fond i nije baš za potkusurivanje:


- Sigurno je da ima tu stvari koje nisu bile mnogo transparentne, ali u principu treba pustiti da inspektori završe posao, daju sud, a onda sve to komentarisati? Oni će verovatno sve da pročešljaju, a i treba, kako bi se videlo šta je tu zakonski, a šta nije. Ono što znam jeste da za prethodne dve godine koliko sam ja član, ništa nijednog trenutka nije bilo sporno u aktivnosti samog PIO fonda - tvrdi Mitrović.


A za mnoge je sporno i što je u godini krize i namicanja novca za penzije Fond PIO obnovio vozni park. Prema saznanjima Pressa, pred kraj prošle godine fond je kupio 14 novih automobila marke „škoda fabija".


U Fondu PiO nezvanično su potvrdili za naš list da su nabavljani automobili, mada nisu mogli da preciziraju koliko, a objašnjeno nam je „da je kupovina obavljena po principu staro za novo uz doplatu".
Ekipa Pressa, Beograd
 
Sve ove zloupotrebe koje se desavaju imaju za rezultat dve posledice .Jedan krug ljudi se bogati koji inace se nalazi u dobroj poziciji pored njih imamo i ogroman broj ljudi koji sticu invalidske penzije a da nisu invalidi . Zbog svega toga stradaju obicni osiromaseni radnici , buduci penzioneri kojima se stalno prolongira odlazak u penziju , zatim ce u buducnosti penzija inace biti manja a posto se sve to placa iz budzeta mora se nekome drugome uzeti a pogadjate ko su ti ljudi , pa upravo oni najugrozeniji ,koji zbog pomeranja penzije i novih privatnika ostaju na ulici ovoga puta i bez nadoknade za nezaposlene jer su uslovi restriktivni .To je samo jedan primer kako se na jednoj strani uzima iz budzeta a na drugoj uskracuje i nije ni cudo sto imamo ovakvo socijalno raslojavanje i bogacenje ljudi preko noci sa jedne strane kao i dramaticno osiromasenje drugih.
 
Poslednja izmena:
moja mama je tek dobila resenje posle 2 godine povlacenja po koekakvim salterima.
penzija - 16000
lekovi koje mesecno kupuje - 11000

kako preziveti sa 5000? :confused:

ja sam davno rekla, da sve zaposlene u pio fondu treba poslati da okopavaju kukuruz i krompir :evil:

katastrofa.
ali nemoj se zanositi da obicni radnici u tom fondu uzivaju. ja znam osobu koja tamo radi kao referent, diplomirani pravnik, i ima platu bednih 30ak hiljada dinara, a zatrpani su predmetima i izlozeni stalnom sikaniranju i pretnjama nadredjenih zutih kriminalaca.
cela zemlja je taoc mafijasa na vlasti, njihovog kriminala i nesposobnosti.
 
Zastrašujuće
BANKROT FONDA PIO, PENZIONERI OSTAJU BEZ PARA?!

(21) Send to friend Print Utorak, 15. Mart, 2011.| Autor: Sandra Mališić
Fondu PIO preti propast, inspektori češljaju dokumentaciju, kasa očerupana, isplata penzija ubuduće veoma neizvesna

BEOGRAD - Zbogom, penzije!
Ukoliko se nastavi ovakva politika u Fondu za Penziono i invalidsko osiguranje zaposlenih, bankrotiraće i fond i penzioneri.

Poslovanje Fonda trenutno ispituje kriminalistička policija, a funkcioneri se redovno goste u najluksuznijim beogradskim kafanama. Na računu koji je juče objavio Kurir stoji da je svaki od prisutnih direktora pojeo i popio po 8.000 dinara! A hiljade penzionera u Srbiji nema toliku penziju!

Ovo za Kurir tvrdi Dragoljub Rajić, član Upravnog odbora Fonda PIO iz Unije poslodavaca Srbije. Rajić tvrdi da će, ako država što pre ne krene u ozbiljnu reformu penzionog sistema, uslediti propast!

- Najveći problem u Fondu predstavljaju nabavke po hitnom postupku, kojima je teško ući u trag. Nije normalno da plata u privredi bude dosta manja od primanja zaposlenih u Fondu, koji se finansira iz te iste privrede! I broj od 3.013 zaposlenih u Fondu, kao i menadžment, koji se bira po stranačkom principu, a ne stručnosti, doprinosi njegovom urušavanju - naglasio je Rajić.

Osim toga, kriminalistička policija već danima češlja dokumentaciju u vezi s brojnim malverzacijama.

Milorad Mijatović, član UO Fonda PIO iz Samostalnog sindikata, kaže da se čeka njihov izveštaj:
- Kad se završi istraga, svi članovi UO izaći će pred javnost, jer rad Fonda PIO mora da bude transparentan. Uvek sam se zalagao za to da i sednice UO budu javne i da njima mogu da prisustvuju novinari.



Za ručak cela penzija

Kurir je juče objavio račun iz restorana „Sinđelić“, koji potvrđuje da je za ručak direktora plaćeno 252.000 dinara za 30 ljudi, u proseku po 8.000 dinara po osobi.




:rtfm:AKO SE OVO ISPOSTAVI KAO TACNO, OVDA JE KRAJNJE VREME DOSLO ZA :rtfm::rtfm:TRECI SRPSKI USTANAK
Sta ako je tacno?Da nisu puno jeli u restoranu?:)
 
moja mama je tek dobila resenje posle 2 godine povlacenja po koekakvim salterima.
penzija - 16000
lekovi koje mesecno kupuje - 11000

kako preziveti sa 5000? :confused:

ja sam davno rekla, da sve zaposlene u pio fondu treba poslati da okopavaju kukuruz i krompir :evil:

riba smrdi od glave

u PIO fond te lopove i parazite instalira Boris TAdic i njegov rezim

posle oni cerupaju drzavne firme deo daju u stranacku kasu a deo trpaju u svoj dzep

zato nam je kako nam je . Jer su na vlasti Boris Tadic i demokratska stranka
 

Back
Top