Bambus

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
67.102
Interesuje me da li neko zna koje se vrste bambusa mogu saditi kod nas.

Na internetu sam videla prodaju sadnica nekog zlatnog, cena je preko 1500 din po sadnici, onda nekog sarenog...6000 din po sadnici...

Ja bih ovaj. Uslikan je ZOO vrtu tu u Srbiji. Dakle sigurno prezimi kod nas. Sigurno je bio preko 10m.

kkk.jpg

ma neka...ali mene vise interesuje sta i kako prakticno...
dakle cene su prilicno uzasne...pogotovo ovo 6k din...
sada...ako hocu onako mali drvored koliko treba da kupim uopste sadnica - mislim jel 3-4 dovoljno da se razmnozi ili treba 20kom...koliko brzo se razmnozava...
koliko prostora mu treba... i tako to...

ja bih volela nesto kao na slici da mi bude, dakle da ne vidim komsije i da imam fini kutak...bas kao na slici

Sta ne pogledas malo u vezi te dvije najcesce vrste na ovom podneblju - Fargesia i Phyllostachy?
Navodno bambus raste kao lud.

Mozda Fargesia, gledam malo slike, ima znatno vise lisca.

Fargesia robusta je dobar izbor za živu ogradu. Uspravan je, robustan. Ima tamno zeleno lišće i svetlo zelene stabljike. Novi izdanci su dlakavi i tamno crvene boje, izbijaju u rano proleće. Ovaj bambus je tolerantniji na sunce od ostalih Fargesia.

Sta ne pogledas malo u vezi te dvije najcesce vrste na ovom podneblju - Fargesia i Phyllostachy?
Navodno bambus raste kao lud.

Mozda Fargesia, gledam malo slike, ima znatno vise lisca.

Fargesia robusta je dobar izbor za živu ogradu. Uspravan je, robustan. Ima tamno zeleno lišće i svetlo zelene stabljike. Novi izdanci su dlakavi i tamno crvene boje, izbijaju u rano proleće. Ovaj bambus je tolerantniji na sunce od ostalih Fargesia.
A nije da kod nas ima opcija za kupovinu istih ali sam ih vidjala u dvoristima tu i tamo i kod nas
Hvala ti :cmok2:

Upravo sam nasla na kupujem prodajem neke sadnice za 400 din to je jos i prihvatljiva cena posto 6000 sigurno necu dati za sadnicu samo ne pise koja je vrsta.

ma neka...ali mene vise interesuje sta i kako prakticno...
dakle cene su prilicno uzasne...pogotovo ovo 6k din...
sada...ako hocu onako mali drvored koliko treba da kupim uopste sadnica - mislim jel 3-4 dovoljno da se razmnozi ili treba 20kom...koliko brzo se razmnozava...
koliko prostora mu treba... i tako to...

ja bih volela nesto kao na slici da mi bude, dakle da ne vidim komsije i da imam fini kutak...bas kao na slici

Kao je to lepo. Doći ćemo videti za par godina kad ti dvorište pretvori u džunglu. :ceka:

Sve to lepo izgleda na slici ili kod drugog ali što dalje od njega. Lepo se primi, skoro na oko raste, ali kad se koren raširi dobijaš džunglu koju bez Totala ne možeš rešiti.
Prijatelj ima u dvorištu i od jedne bezazlene sadnice sad ima 10 m2 :D koje ne može iskoreniti jer je mreža korenja toliko gusta kao kod mente i ako ostane samo jedna žilica opet tera.

Kao je to lepo. Doći ćemo videti za par godina kad ti dvorište pretvori u džunglu. :ceka:

Sve to lepo izgleda na slici ili kod drugog ali što dalje od njega. Lepo se primi, skoro na oko raste, ali kad se koren raširi dobijaš džunglu koju bez Totala ne možeš rešiti.
Prijatelj ima u dvorištu i od jedne bezazlene sadnice sad ima 10 m2 :D koje ne može iskoreniti jer je mreža korenja toliko gusta kao kod mente i ako ostane samo jedna žilica opet tera.
a gde ti je taj prijatelj? :ceka:

Nije daleko. Znači moram otići po sadnicu, odnosno jedan busen korenja :D
Dobro sto nije daleko od tebe...mozda je meni daleko :besna:

Inace saznala sam cene nekoga ko prodaje ove:

Vrsta je Pyllostratus, imamo patuljasti, zlatni i big bambus.

Patuljasti bambus raste do 1.5 - 400din
Zlatni bambus raste do 3 m-400din
Big bambus raste i do 5 m - 600din

E sada...malo me brine to sirenje nekontrolisano...Gde da posadim, sa cime da ga ogranicim :think:

Dobro sto nije daleko od tebe...mozda je meni daleko :besna:

Inace saznala sam cene nekoga ko prodaje ove:

Vrsta je Pyllostratus, imamo patuljasti, zlatni i big bambus.

Patuljasti bambus raste do 1.5 - 400din
Zlatni bambus raste do 3 m-400din
Big bambus raste i do 5 m - 600din

E sada...malo me brine to sirenje nekontrolisano...Gde da posadim, sa cime da ga ogranicim :think:

Šta ćeš plaćati. Ne znam koja je vrsta, raste do 4-5 metara i kod nas se vodi kao korov. Za vikend odem do sela i kod komšije izvadim i posaljem, a ti dalje trljaj glavu. :D
Ograničavavaš ga jedino TOTALOM, i on nije baš najdelotvorniji.

Nemoj da se igraš to kada zapatiš ne može ni brenerom da se iskoreni! Ja doneo nekoliko zelenih za paradajz i pobo u zemlju kaaad vidim prošle godine on se primio. Sad ga sečem svako malo raste. Korovčina!

Ja sam prošle godine zaboravio bambus ukrasni u mraku, spuštene roletne u vikendici. Stoji mi u onim flašama za rakiju sto imaju usko grlo. Bambus zelen ko nov :lol:

Inače ih zovu i palmice. Korov neopevani.

Vodena-palma_slika_O_128427857.jpg

Kaže se kada nešto jako iz srca želiš onda ti se želja i ostvari :zaljubljena:
Nabavila sam baš taj bambus sa prve slike odatle
s0722.gif

Sada me druge stvari muče...

Naime osvanu je tamo natpis da je vrsta

de.jpg

Što i nije problem i slaže se recimo prečnik stabla ali visina ne štima. Svuda piše da ovaj bambus raste do 5m a verujte mi ovaj ima i 10m...Uslikaću ga ovih dana, te starije i velike.

Mislim vidi se i na prvoj slici koliki je naspram klupe, nema šanse da je samo 5m...

Druga stvar...Ja se malo zanela i nisam razmišljala...Bolje da sam tražila male izdanke iz više razloga ali šta ću sada ja sva sretna vozala se sa ovim čudom...A ovo su bebe onih bambusa.

Kropovala sam kola, toliko je virilo iznad kola, iz prozora

ftr.jpg

E sada...da li ja to da prepolovim da bi se lakše primio?
Da li mogu taj odsečeni deo da zabodem? Hoće nešto izrasti iz toga?
Da diram? Ne diram?

Ja sam ubrao zeleni bambus da napravim onu konstrukciju za paradajz, samo zabo u zemlju i sledeće godine imam šta da vidim bambus se primio i raste ko lud. Počupam on opet izdivlja 😑

Ja sam ubrao zeleni bambus da napravim onu konstrukciju za paradajz, samo zabo u zemlju i sledeće godine imam šta da vidim bambus se primio i raste ko lud. Počupam on opet izdivlja 😑
Trenutno sam ga samo zabola negde u zemlju da preživi.
Želim da napravim duž ograde neke duboke 1m betonske žardinjere u koje bih ga presadila uz dužinu cele te ograde.

Back