Балша Божовић: РТС је дужан да одговори зашто одбија да емитује филм Quo vadis, Aida?

Torrente Bgd

Buduća legenda
Poruka
34.252
Па ти немој да гледаш, верујем да ниси усамљен у томе, али огромна већина грађана ће да одгледа филм.

Његова НВО је поставила питање на које Јавни сервис по Закону о доступности информација мора да одговори.
Zasto mislis da ce da odgleda? I zasto bi morao RTS da emituje taj film.Ne zanima ih taj film. A koga zanima taj moze da pogleda ako zeli bilo gde.

Nikac od Rovina

Iskusan
Poruka
5.388
Ejs...Pa pa sve i da se hemituje kao da ce se procenat povecati
IMG_20220613_210808.jpg

Ma hajte molim vas :kafa:

Poruka
1.586

Pogledajte prilog 1169798

Balša Božović: RTS dužan da odgovori zašto odbija da emituje film Quo vadis, Aida?

Balsa-Bozovic-foto-Regionalna-akademija-za-razvoj-.demokratije-1024x682.jpg

Beta danas 16:49

Regionalna Akademija za razvoj demokratije zahteva od Radio-televizije Srbije da saopšti javnosti u Srbiji razlog zbog kog odbija da emituje film „Quo vadis, Aida?“ koji je dobio najprestižnije evropske i svetske nagrade.

„Budući da su čelnici RTS-a rediteljku ovog filma optužili da širi dezinformacije kada je saopštila da se na RTS-u moraju konsultovati sa Vučićem o prikazivanju najnagradjenijeg filma sa ovih prostora i oštro demantovali takve navode Jasmile Žbanić, Regionalna akademija za razvoj demokratije smatra da je ovo idealna prilika da rukovodstvo RTS-a saopšti javnosti koji je stvarni razlog zbog kog ovaj film nije emitovan na javnom servisu Srbije“, navedeno je u saopštenju koje je potpisao Predsednik Izvršnog odbora Regionalne akademije za razvoj demokratije Balša Božović.

On je zapitao, ukoliko ne postoje politički pritisci, kako to rukovodstvo RTS-a kategorički tvrdi, koji bi drugi razlozi mogli postojati za uskraćivanje najboljeg evropskog filma publici u Srbiji?

Regionalna akademija za razvoj demokratije ponavlja svoj stav da bi prikazivanje ovog filma na javnom servisu doprinelo izgradnji poverenja i pomirenju u regionu, a da suočavanje sa prošlošću i sa temama kojima se film „Quo vadis, Aida?“ bavi nema alternativu u situaciji u kojoj se ponovo glorifikuju politike i zločinci sa kraja prošlog veka.

link

Браво за Балшу! Као што је био учесник протеста "Мурал мора пасти", организованог против графита на коме се налазио лик за геноцид осуђеног босанског ратног злочинца Ратка Младића, када бива физички нападнут, сада Балша брани право Србијанаца да на Јавном сервису који се издржава од њихових пара виде најбољи европски филм Quo vadis, Aida? који се бави темом геноцида у Сребреници. Зашто РТС неће да прикаже феноменално остварење босанскохерцеговачке режисерке Јасмиле Жбанић? Можда да се не "увреде" они Босанци који су чланови СНС-а и СНСД-а?
Zato što nas boli q za balijske žalopojke, slinjenje, cviljenje i slično. Nikoga ne zanimaju laži i izmišljotine. Kada se bude prikazao film o "herojstvu" Nasera Orića koji je zaplio par dana pred pad i ostavio ih kao gomno na kiši, to onda može. Ovako, slinite na OBN-u.

Stojkov Menidjer

Buduća legenda
Poruka
46.065

Balša Božović: RTS dužan da odgovori zašto odbija da emituje film Quo vadis, Aida?

Regionalna Akademija za razvoj demokratije zahteva od Radio-televizije Srbije da saopšti javnosti u Srbiji razlog zbog kog odbija da emituje film „Quo vadis, Aida?“ koji je dobio najprestižnije evropske i svetske nagrade.

„Budući da su čelnici RTS-a rediteljku ovog filma optužili da širi dezinformacije kada je saopštila da se na RTS-u moraju konsultovati sa Vučićem o prikazivanju najnagradjenijeg filma sa ovih prostora i oštro demantovali takve navode Jasmile Žbanić, Regionalna akademija za razvoj demokratije smatra da je ovo idealna prilika da rukovodstvo RTS-a saopšti javnosti koji je stvarni razlog zbog kog ovaj film nije emitovan na javnom servisu Srbije“, navedeno je u saopštenju koje je potpisao Predsednik Izvršnog odbora Regionalne akademije za razvoj demokratije Balša Božović.

On je zapitao, ukoliko ne postoje politički pritisci, kako to rukovodstvo RTS-a kategorički tvrdi, koji bi drugi razlozi mogli postojati za uskraćivanje najboljeg evropskog filma publici u Srbiji?

Regionalna akademija za razvoj demokratije ponavlja svoj stav da bi prikazivanje ovog filma na javnom servisu doprinelo izgradnji poverenja i pomirenju u regionu, a da suočavanje sa prošlošću i sa temama kojima se film „Quo vadis, Aida?“ bavi nema alternativu u situaciji u kojoj se ponovo glorifikuju politike i zločinci sa kraja prošlog veka.

link

Браво за Балшу! Као што је био учесник протеста "Мурал мора пасти", организованог против графита на коме се налазио лик за геноцид осуђеног босанског ратног злочинца Ратка Младића, када бива физички нападнут, сада Балша брани право Србијанаца да на Јавном сервису који се издржава од њихових пара виде најбољи европски филм Quo vadis, Aida? који се бави темом геноцида у Сребреници. Зашто РТС неће да прикаже феноменално остварење босанскохерцеговачке режисерке Јасмиле Жбанић? Можда да се не "увреде" они Босанци који су чланови СНС-а и СНСД-а?
zatvoriti temu

комшија

Stara legenda
Poruka
78.305
1655210853030.png

Reakcija bosanske rediteljke na saopštenje RTS-a

Jasmila Žbanić za Danas: Zašto mi je stalo da se „Quo vadis, Aida?“ prikaže na RTS-u?

Jasmila Žbanić za Danas: Zašto mi je stalo da se Quo vadis, Aida? prikaže na RTS-u? 1

A. Ć.danas 13:50

Rediteljka Jasmila Žbanić reagovala je na saopštenje RTS-a, koje se oglasilo povodom njene izjave da je razgovarajući o mogućnosti prikazivanja filma „Quo vadis Aida?“ na ovoj televiziji neformalno čula da se u ovoj kući za to imaju konsultovati s Aleksandrom Vučićem. Bojkot svog filma Žbanić ne vidi drugačije nego kao političku odluku.

Njeno reagovanje na saopštenje RTS-a, za koje ju je redakcija Danasa zamolila, prenosimo u celosti:

„Kako drugačije, osim političkom odlukom, RTS može objasniti svojim gledaocima zašto im ne prikazuje najbolji evropski film, najbolje rediteljice i najbolje evropske glumice Jasne Đuričić (za 2021 godinu), film nominiran za Oskara, film koji je prikazan na svim kontinentima i dobio ogroman broj međunarodnih nagrada???

Komunikaciju o prikazivanju “Quo vadis Aida?” na RTS-u imala sam sa ljudima bliskim srpskoj vladi i RTS-u, koji su željeli da se film prikaže na javnom servisu u Srbiji.

To su izuzetno ozbiljni, odgovorni i dobronamjerni ljudi te smatram da je tačna informacija koju su mi dali. A zašto je meni stalo da se film prikaže na RTS-u?

Četiri godine sam živjela pod srpskom ratnom artiljerijom i snajperima u Sarajevu bez hrane, vode, struje, grijanja, lijekova… u stalnom strahu za svoj i život svojih najdražih.

JNA, vojska Republike Srpske i pripadnici specijalnih i paravojnih jedinica iz Srbije su nas sustavno ubijali i mučili.

Živjeli smo pod obručem iz kojeg nismo mogli izaći.

Imala sam 17 godina, izgubila rodbinu i prijatelje od granata i snajpera, dok je RTS izvještavao kako mi sami sebe granatiramo i izgladnjujemo.
Ratna propaganda RTS-a nastavila se i poslije rata ne doprinoseći ni istini, ni pomirenju.
Mene kao evropsku filmsku autoricu ova televizija profesionalno ni malo ne zanima, ali me zanima kao građanku BIH.

Simbolički, rat će biti gotov kada javni servis RTS-a prestane biti u službi ratno-huškačke propagande. Građani Srbije, a posebno mladi ljudi, koji zahvaljujući RTS-u pojma nemaju o tome šta se događalo, treba da znaju za zločine sa kojima oni nemaju ništa jer se nisu tada ni rodili.
Zločinci koji su to počinili kriju se iza njih i nastoje da ono što su radili pretvore u kolektivnu krivicu. RTS im u tome pomaže. Mladi treba da znaju istinu kako bi prestali slaviti zločince koji ih drže kao taoce i treba da grade put zajedničke budućnosti kako ne bi došlo do novog rata.

Preduslovi za to su istina i empatija.

Smatram da igrani film Quo vadis, Aida? može otvoriti put boljem razumijevanju i većoj empatiji među ljudima. Nadam se da je nakon trideset godina od početka rata došlo vrijeme za to. Ili nije?, navodi se u saopštenju Jasmile Žbanić.

asketa

Domaćin
Poruka
4.039
Pogledajte prilog 1170570

Reakcija bosanske rediteljke na saopštenje RTS-a

Jasmila Žbanić za Danas: Zašto mi je stalo da se „Quo vadis, Aida?“ prikaže na RTS-u?

Jasmila Žbanić za Danas: Zašto mi je stalo da se Quo vadis, Aida? prikaže na RTS-u? 1

A. Ć.danas 13:50

Rediteljka Jasmila Žbanić reagovala je na saopštenje RTS-a, koje se oglasilo povodom njene izjave da je razgovarajući o mogućnosti prikazivanja filma „Quo vadis Aida?“ na ovoj televiziji neformalno čula da se u ovoj kući za to imaju konsultovati s Aleksandrom Vučićem. Bojkot svog filma Žbanić ne vidi drugačije nego kao političku odluku.

Njeno reagovanje na saopštenje RTS-a, za koje ju je redakcija Danasa zamolila, prenosimo u celosti:

„Kako drugačije, osim političkom odlukom, RTS može objasniti svojim gledaocima zašto im ne prikazuje najbolji evropski film, najbolje rediteljice i najbolje evropske glumice Jasne Đuričić (za 2021 godinu), film nominiran za Oskara, film koji je prikazan na svim kontinentima i dobio ogroman broj međunarodnih nagrada???

Komunikaciju o prikazivanju “Quo vadis Aida?” na RTS-u imala sam sa ljudima bliskim srpskoj vladi i RTS-u, koji su željeli da se film prikaže na javnom servisu u Srbiji.

To su izuzetno ozbiljni, odgovorni i dobronamjerni ljudi te smatram da je tačna informacija koju su mi dali. A zašto je meni stalo da se film prikaže na RTS-u?

Četiri godine sam živjela pod srpskom ratnom artiljerijom i snajperima u Sarajevu bez hrane, vode, struje, grijanja, lijekova… u stalnom strahu za svoj i život svojih najdražih.

JNA, vojska Republike Srpske i pripadnici specijalnih i paravojnih jedinica iz Srbije su nas sustavno ubijali i mučili.

Živjeli smo pod obručem iz kojeg nismo mogli izaći.

Imala sam 17 godina, izgubila rodbinu i prijatelje od granata i snajpera, dok je RTS izvještavao kako mi sami sebe granatiramo i izgladnjujemo.
Ratna propaganda RTS-a nastavila se i poslije rata ne doprinoseći ni istini, ni pomirenju.
Mene kao evropsku filmsku autoricu ova televizija profesionalno ni malo ne zanima, ali me zanima kao građanku BIH.

Simbolički, rat će biti gotov kada javni servis RTS-a prestane biti u službi ratno-huškačke propagande. Građani Srbije, a posebno mladi ljudi, koji zahvaljujući RTS-u pojma nemaju o tome šta se događalo, treba da znaju za zločine sa kojima oni nemaju ništa jer se nisu tada ni rodili.
Zločinci koji su to počinili kriju se iza njih i nastoje da ono što su radili pretvore u kolektivnu krivicu. RTS im u tome pomaže. Mladi treba da znaju istinu kako bi prestali slaviti zločince koji ih drže kao taoce i treba da grade put zajedničke budućnosti kako ne bi došlo do novog rata.

Preduslovi za to su istina i empatija.

Smatram da igrani film Quo vadis, Aida? može otvoriti put boljem razumijevanju i većoj empatiji među ljudima. Nadam se da je nakon trideset godina od početka rata došlo vrijeme za to. Ili nije?, navodi se u saopštenju Jasmile Žbanić.

RTS joj je odgovorio nešto u stilu: Dok ne imenujete osobu koja vam je navodno rekla da Vučić
mora da odobri prikazivanje filma, smatraćemo vas za lažljivicu.

THORGAL

Zainteresovan član
Poruka
301
Jasmila neće stati dok Quo vadis, Aida ne počne da se prikazuje u srpskim školama.

Dovoljno je videti kako je u filmu prikazala Srbe a kako bosanske muslimane i zaključiti o kakvoj se propagandi radi.
Srbi (vojinici naravno jer srpski civili ne postoje) izgledaju kao serijske ubice i cirkuske nakaze, a bosanski muslimani(isključivo civili) kao jagnjad koje vode na klanje:
http://chetnixploitation.blogspot.com/2022/02/quo-vadis-aida-2020.html

Sasha Smirnoff

Aktivan član
Poruka
1.897

link

Јеси приметио да су Младићеве реченице (оне које је он заиста изговорио) толико исечене у филму, да би се од њега направио некакав други, за филм подеснији човек?
Да не говоримо о чињеници да се на правом снимку његовог обраћања сребеничанима у једном од аутобуса за транспорт јасно види да има и мушкараца унутра, док је у филму то представљено тако да су жене одвајане, а мушкарци убијани.

То су само неки од пропагандних трикова због којих филм заиста и не треба приказивати на РТС-у.
У осталом, зар је Дара из Јасеновца (ма какав филм био) приказивана на ХРТ-у? Да ли је Балканска међа приказивана на некој албанској телевизији?

ziltoid

Primećen član
Poruka
804

Božović: Da je bilo pameti prvi bismo videli „Aidu“

Sociolog Ratko Božović rekao je za N1 da u insistiranju rediteljke Jasmile Žbanić da se njen film "Quo vadis Aida" prikaže na Radio-televiziji Srbije ne vidi nikakav pritisak i napominje da smo morali prvi da vidimo taj film - da je bilo pameti i racionalnosti.

„Da je bilo pameti i racionalnosti, mi smo morali taj film prvi da prikažemo jer nije u pitanju ovde ni Srbin, ni Hrvat, ni Bosanac. U pitanju je zločinac. To je ono što ne možemo da shvatimo. Mi smo branili srpstvo i Srbe od nečega što nije trebalo da se brani. Sve jedno kakav je taj film“, rekao je Božović.

On dodaje da je naš problem nesposobnost da se suočimo sa istinom.

Govoreći o odluci RTS-a da ne prikaže film do sada, sagovornik N1 kaže da je u pitanju možda strah od upitnosti ili od posledica "kako će biti primljena informacija da je jedan kolegijum televizijski imao slobode i sposobnosti da odluči nezavisno od bilo koga".

Komentarišući ocene da insistiranje ili želja rediteljke da se film prikaže predstavljaju pritisak na RTS, Božović kaže da pritiska nema i da je potpuno normalna potreba autorke da film vidi publika javnog servisa. https://rs.n1info.com/kultura/ratko-bozovic-o-prikazivanju-quo-vadis-aida-na-rts/

veliki krang

Legenda
Poruka
67.583

krinka5

Elita
Poruka
20.358
Niko se ne tera da gleda taj film. Ko neće - ne mora. Jedino ne znam kako može da ga ocenjuje neko ko ga nije gledao.
Obrćeš stvari , nacionalna televizija podrazumeva da njen program upodobi opštim interesima naroda i država a ne da prikazuje tuđe propagandno nacionalističko smeće . Onaj ko želi da gleda Aidu ima druge načine da to ostvari .

Kataphraktoi

Zainteresovan član
Poruka
438
Svaki film o Srebrenici, koji se ne bavi maršom i probojom 10.000 muslimanskih boraca, od Potočara do Tuzle, obično je propagandno sra**.
Kada bude snimljen film koji donosi svu tu psiholoski dramu boraca ARBiH, dilemu da li se i dalje boriti ili predati, halucinacije, glad, žeđ, napade srpske artiljerije, te spas kad su konačno primorali srpske borce da ih propuste kroz linije i spoje se sa svojim snagama; to ću obavezno gledati i to bi trebalo biti prikazano na RTS.
Ovo neka im gleda Andželina Džoli. Dosta je meni i Vučićevih laži.

БелиВук

Aktivan član
Poruka
1.359
У Црној Гори је филм приказан на RTCG. Тако ће и овде бити. И овде могу они који се не слажу да народ треба да види најбољи европски филм да дођу испред РТС-а и да изразе свој протест, предвођени Zavijetnicom, Махатмом Обрадовичем ...

Tokom prikazivanja filma “Quo vadis, Aida” koji govori o genocidu u Srebrenici, oko dvadesetak osoba protestovalo je ispred ulaza u zgradu RTCG uz transparent na kojem je pisalo Srebrenica nije genocid, POdgorica, 29. decembar 2021.

Tokom prikazivanja filma “Quo vadis, Aida” koji govori o genocidu u Srebrenici, oko dvadesetak osoba protestovalo je ispred ulaza u zgradu RTCG uz transparent na kojem je pisalo "Srebrenica nije genocid", POdgorica, 29. decembar 2021.
Црну Гору воде усташке протуве, Вучић се плаши да изгуби пуно подршке, како год окренеш већина Србијанаца су дефинитивно против потуричке пропаганде да је било геноцида у Сребреници, смејурија потурички пропагандни филм као најбољи.

S

Stihana

Gost
To niko ne bi gledao čak i da ga emituju.

Koja je ovo komedija! Kao, Srbi su fašisti, ali toga nisu svesni, pa ćemo ih ovim metodama prevaspitati kao Nemce posle 2. Svetskog rata, a onda će Srbi postati kikiljavi kao Nemci i zastrašeni da ih neko ponovo ne nazove fašistima, te će dopuštati svakom Janku i Marku da po njima jaše kako hoće.

Baš. Malo morgen.

Prošla baba s kolačima.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.