Balkanski mentalitet, kriticki o bahatosti i nekulturi, politici i sire

Kako ocenjujete mentalitet sirokih prostora Balkana i navedeno u ovom postu?

  • Ne, Balkan je olicenje visokih kulturnih standarda i postovanja drugih.

  • Bahatost i nekultura su prisutni na Balkanu slicno drugim krajevima Evrope i sveta.

  • Bahatost i nekultura su izrazeniji na Balkanu nego drugde ali stanje se vidno popravlja.

  • Bahatost i nekultura su izrazeni na Balkanu a stanje se sporo menja, proci ce jos generacija.

  • Da, bahatost i nekultura karakterisu Balkan i to je nepopravljivo.


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

migel59

Poznat
Poruka
8.319
Bugarska je cesto na tapetu evropskih i svetskih medija za korupciju, kriminal, krsenje evropskih pravila i mnogo toga drugog.

Slika Srbije koja se prikazuje u medijma po svetu je cesto negativna po raznim temama.

Ovih dana mogu se gledati scene iz Hrvatske, negativno istaknute u razlicitim medijima po svetu.

I td.

Kada mediji sirom sveta prenose nesto iz neke balkanske zemlje, a radi se o negativnim pojavama, poput korupcije, zloupotrebe moci, nepostovanja institucija i td., naglasavaju da je u pitanju Balkan.

Svakako moze se pomisliti da je rec o propagandi, na zalost neko ko objektivno analizira moze naci iks primera da nije u pitanju propaganda.

Primer jedan veoma fin i blag clanak sa Deutsche Welle:

Balkanski mentalitet – uporna kategorija

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5644218,00.html

...
Hajde neka se pokusaju analizirati evropski i azijski forumi sa balkanskim.

Na evropskim i azijskim forumima vazi nepisano pravilo kojeg se svi pridrzavaju:

nema vredjanja.​

Vazi i drugo pravilo, ne samo da nema vredjanja vec:

bilo koji forumas nema pravo da prosudjuje licnost nekog drugog forumasa.​

Ako neko u oba slucaja, to cini dakle bilo da vredja ili ocenjuje licnost nekog forumasa, dobija kaznu odnosno crveni karton.

Ali to se smatra toliko nekulturnim da veoma retko ko tako postupa, obicno neko neupucen ko zaluta na te forume na primer sa balkanskih prostora.

Ko moze sebi dati za pravo da ocenjuje nekog drugog, jer ima sertifikat za to da je kompetentan, na stranu sto moze imati IQ ispod 80 ili daleko manje poznavati materiju o kojoj je neko pisao, ili biti potpuno neiskusan i sl.?

Treba se koncentrisati, nikako na autora nekog posta, vec na to o cemu se pise, poruku, na izvore koji su korisceni, i uopste na problematiku.

Pa i tada manje se daju negativni komentari onoga sto je napisano, vec se daje svoje misljenje i izvori, koje naravno moze biti potpuno suprotno u odnosu na post koji je citiran.

Dakle na forumima svako moze da misli i pise sta zeli ukoliko ne vredja i ne procenjuje licnosti forumasa, ili pise nesto sto je zabranjeno pravilima foruma, zakonima i sl., svako iskazuje svoj intelekt i sposobnosti.

Na zalost na balkanskim forumima mozemo uociti da se ta pravila, dobra praksa i kultura ne postuju.

Ljudi sa ovih prostora treba da ucestvuju na evropskim i azijskim forumima, da shvate sta znaci:

pravo na drugaciju misao,
na razlicitost,
na raznolikost ideja
i td.

Naravno i moderatori bi trebalo da se obuce da kaznjavaju takve koje vredjaju i daju sebi za pravo da budu ocenitelji i presuditelji drugim forumasima.

Jeste tesko i moderatotima jer balkanski mentalitet se tesko uklapa u Evropu i Aziju, morali bi u pocetku vise da se trude i ulazu sebe, ali bi se to vremenom ipak isplatilo a forumi bi dobili na kvalitetu.

...
Srbi su se devedesitih zalili na zapadnu propagandu po medijima i to cesto s pravom.

Ali ako se neko seti odredjenih primera poput neprofesionalnog izgleda i nastupa pojedinih zvanicnika, pesme brace Bajic o Kolu i Genseru, ili raznih vidovnjaka i baba vracara i mnogih drugih likova i scena serviranih po srbijanskim medijima mogao bi zakljuciti da su i sami Srbi doprinosili slici o sebi.

Zasto je tesko na Balkanu postovati drugog, drugacije misljenje, razlicitost.

Zasto je na Balkanu prisutna bahatost, teznja da se neko ko drugacije misli ponizi, vredja, zasto je vrhunski kriterijum ja pa ja i samo ono sto meni odgovara a ostali nek se nose?

Ovo je negativno u bilo kom smislu. Direktor neke firme koji postupa po principu ja pa ja i ne dozvoljava nikakvo drugo misljenje posle nekog vremena otera sve sposobne ljude i pored sebe ima samo one koji klimaju glavom, klakere. Naravno sposobni ljudi odu kod konkurencije koja firmu gde je pomenuti direktor razbije na trzistu.

Sirom balkanskih zemalja ima mnogo negativnih primera, dajem samo mali segment i to vezano za automobile i druge vrste prevoza.

U nekom vecem gradu u Srbiji kada u odredjenoj situaciji guzve uspete da nadjete mesto za parking dodjete u ocajnu situaciju da ne mozete kolima da izadjete jer se neko tako parkirao da vam je preprecio put, ili ste pesak i prelazite zebru, a ako neko slucajno nije sa ovih prostora jednostavno ne razmislja da moze svasta da se desi, posto ima vozaca koji se ne zaustavljaju.

U Hrvatskoj ljudi moraju da menjaju tablice ako su iz Srbije. Ako se to ne ucini a gledate kako vam neko ostecuje auto ne pomaze ni da objasnjavate ko ste i sta ste, jedino ce prestati ukoliko im dokazete da ste Hrvat ali to proveravaju.

U Bugarskoj na primer moze voznja od Sofije do mora da se pretvori u pakao ako na vas naleti ekipa kojoj je cilj da vas ocerupa, u gradovima dobro obratite paznju da preduzmete sve moguce mere da ne pokradu nesto iz parkiranog automobila ili da se uzdate u srecu da ce vas to zaobici.

Iako verovatno svuda vazi vise manje posebno u Rumuniji paziti po vozovima i autobusima da vas ne odzepare.

U Crnoj Gori ako se kupate na nekoj organizovanoj plazi morate otvoriti cetvoro ociju da vas ne pokosi neki skuter ili vas ne potopi neki lokalni turisticki brodic koji umesto da turiste kupi u nekoj marini, ili barem na nekom ogradjenom delu plaze, to cini nasred plaze gde se ljudi kupaju.

I td.

Sve to se naravno lose odrazava i na politiku, partijske politike se izjednacuju sa drzavnim politikama, donose se pogresne politicke odluke koje su potpuno protiv interesa vecine a odgovaraju uskim grupama i td. i td.

Zasto je Balkan toliko poseban?

Zasto na Balkanu vazi pravilo da se ne postuju i krse pravila, da se o drugima ne vodi racuna nego samo o sebi, da nekultura, prostakluk i uopste ono sto je poznato ka balkanski mentalitet tako dugo opstaju iako je vec decenija kako je zakoraceno u 21 vek?

Naravno svako moze i da se ne slozi sa ovim navodima, otud anketa.

A u pitanju je i dinamicki momenat da li ce biti bolje, moze li se stanje popraviti.
 
Ovo je ovde Balkan kaze pesma, koja to objasnjava koliko-toliko.
Burna ratna istorija, losa ekonomija kao posledica ratova, korupcija i svakojake propagande su naterale ljude da gledaju svoje interese u najboljem i najblazem slucaju. U svim ostalim slucajevima, to izgleda prelazi u povredu prava drugih, bahatost ili nesto gore.
Imati misljenje je ok, prosudjivati nesto kao dobro, lose ili neutralno po nekom svom sistemu vrednosti, ok, ali direktan verbalni ili fizicki napad nikad nije prihvatljiv.
 
Bugarska je cesto na tapetu evropskih i svetskih medija za korupciju, kriminal, krsenje evropskih pravila i mnogo toga drugog.

Slika Srbije koja se prikazuje u medijma po svetu je cesto negativna po raznim temama.

Ovih dana mogu se gledati scene iz Hrvatske, negativno istaknute u razlicitim medijima po svetu.

I td.

Kada mediji sirom sveta prenose nesto iz neke balkanske zemlje, a radi se o negativnim pojavama, poput korupcije, zloupotrebe moci, nepostovanja institucija i td., naglasavaju da je u pitanju Balkan.

Svakako moze se pomisliti da je rec o propagandi, na zalost neko ko objektivno analizira moze naci iks primera da nije u pitanju propaganda.

Primer jedan veoma fin i blag clanak sa Deutsche Welle:

Balkanski mentalitet – uporna kategorija

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5644218,00.html

...
Hajde neka se pokusaju analizirati evropski i azijski forumi sa balkanskim.

Na evropskim i azijskim forumima vazi nepisano pravilo kojeg se svi pridrzavaju:

nema vredjanja.​

Vazi i drugo pravilo, ne samo da nema vredjanja vec:

bilo koji forumas nema pravo da prosudjuje licnost nekog drugog forumasa.​

Ako neko u oba slucaja, to cini dakle bilo da vredja ili ocenjuje licnost nekog forumasa, dobija kaznu odnosno crveni karton.

Ali to se smatra toliko nekulturnim da veoma retko ko tako postupa, obicno neko neupucen ko zaluta na te forume na primer sa balkanskih prostora.

Ko moze sebi dati za pravo da ocenjuje nekog drugog, jer ima sertifikat za to da je kompetentan, na stranu sto moze imati IQ ispod 80 ili daleko manje poznavati materiju o kojoj je neko pisao, ili biti potpuno neiskusan i sl.?

Treba se koncentrisati, nikako na autora nekog posta, vec na to o cemu se pise, poruku, na izvore koji su korisceni, i uopste na problematiku.

Pa i tada manje se daju negativni komentari onoga sto je napisano, vec se daje svoje misljenje i izvori, koje naravno moze biti potpuno suprotno u odnosu na post koji je citiran.

Dakle na forumima svako moze da misli i pise sta zeli ukoliko ne vredja i ne procenjuje licnosti forumasa, ili pise nesto sto je zabranjeno pravilima foruma, zakonima i sl., svako iskazuje svoj intelekt i sposobnosti.

Na zalost na balkanskim forumima mozemo uociti da se ta pravila, dobra praksa i kultura ne postuju.

Ljudi sa ovih prostora treba da ucestvuju na evropskim i azijskim forumima, da shvate sta znaci:

pravo na drugaciju misao,
na razlicitost,
na raznolikost ideja
i td.

Naravno i moderatori bi trebalo da se obuce da kaznjavaju takve koje vredjaju i daju sebi za pravo da budu ocenitelji i presuditelji drugim forumasima.

Jeste tesko i moderatotima jer balkanski mentalitet se tesko uklapa u Evropu i Aziju, morali bi u pocetku vise da se trude i ulazu sebe, ali bi se to vremenom ipak isplatilo a forumi bi dobili na kvalitetu.

...
Srbi su se devedesitih zalili na zapadnu propagandu po medijima i to cesto s pravom.

Ali ako se neko seti odredjenih primera poput neprofesionalnog izgleda i nastupa pojedinih zvanicnika, pesme brace Bajic o Kolu i Genseru, ili raznih vidovnjaka i baba vracara i mnogih drugih likova i scena serviranih po srbijanskim medijima mogao bi zakljuciti da su i sami Srbi doprinosili slici o sebi.

Zasto je tesko na Balkanu postovati drugog, drugacije misljenje, razlicitost.

Zasto je na Balkanu prisutna bahatost, teznja da se neko ko drugacije misli ponizi, vredja, zasto je vrhunski kriterijum ja pa ja i samo ono sto meni odgovara a ostali nek se nose?

Ovo je negativno u bilo kom smislu. Direktor neke firme koji postupa po principu ja pa ja i ne dozvoljava nikakvo drugo misljenje posle nekog vremena otera sve sposobne ljude i pored sebe ima samo one koji klimaju glavom, klakere. Naravno sposobni ljudi odu kod konkurencije koja firmu gde je pomenuti direktor razbije na trzistu.

Sirom balkanskih zemalja ima mnogo negativnih primera, dajem samo mali segment i to vezano za automobile i druge vrste prevoza.

U nekom vecem gradu u Srbiji kada u odredjenoj situaciji guzve uspete da nadjete mesto za parking dodjete u ocajnu situaciju da ne mozete kolima da izadjete jer se neko tako parkirao da vam je preprecio put, ili ste pesak i prelazite zebru, a ako neko slucajno nije sa ovih prostora jednostavno ne razmislja da moze svasta da se desi, posto ima vozaca koji se ne zaustavljaju.

U Hrvatskoj ljudi moraju da menjaju tablice ako su iz Srbije. Ako se to ne ucini a gledate kako vam neko ostecuje auto ne pomaze ni da objasnjavate ko ste i sta ste, jedino ce prestati ukoliko im dokazete da ste Hrvat ali to proveravaju.

U Bugarskoj na primer moze voznja od Sofije do mora da se pretvori u pakao ako na vas naleti ekipa kojoj je cilj da vas ocerupa, u gradovima dobro obratite paznju da preduzmete sve moguce mere da ne pokradu nesto iz parkiranog automobila ili da se uzdate u srecu da ce vas to zaobici.

Iako verovatno svuda vazi vise manje posebno u Rumuniji paziti po vozovima i autobusima da vas ne odzepare.

U Crnoj Gori ako se kupate na nekoj organizovanoj plazi morate otvoriti cetvoro ociju da vas ne pokosi neki skuter ili vas ne potopi neki lokalni turisticki brodic koji umesto da turiste kupi u nekoj marini, ili barem na nekom ogradjenom delu plaze, to cini nasred plaze gde se ljudi kupaju.

I td.

Sve to se naravno lose odrazava i na politiku, partijske politike se izjednacuju sa drzavnim politikama, donose se pogresne politicke odluke koje su potpuno protiv interesa vecine a odgovaraju uskim grupama i td. i td.

Zasto je Balkan toliko poseban?

Zasto na Balkanu vazi pravilo da se ne postuju i krse pravila, da se o drugima ne vodi racuna nego samo o sebi, da nekultura, prostakluk i uopste ono sto je poznato ka balkanski mentalitet tako dugo opstaju iako je vec decenija kako je zakoraceno u 21 vek?

Naravno svako moze i da se ne slozi sa ovim navodima, otud anketa.

A u pitanju je i dinamicki momenat da li ce biti bolje, moze li se stanje popraviti.

Све овде наведено има свугде у свету чак понегде и израженије него на Балкану. Понегде је то умањено стогим законима који се и заиста примењују али не значи да у тим друштвима таква понашања или тензије не постоје.

Генерализација са циљем сатанизације региона.

Анкета није добра и не могу гласати ни за једну опцију. Власт, закони и примена закона су прилагођени са намером несметаног развоја таквих понашања.
 
Све овде наведено има свугде у свету чак понегде и израженије него на Балкану. Понегде је то умањено стогим законима који се и заиста примењују али не значи да у тим друштвима таква понашања или тензије не постоје.

Генерализација са циљем сатанизације региона.

Анкета није добра и не могу гласати ни за једну опцију. Власт, закони и примена закона су прилагођени са намером несметаног развоја таквих понашања.

Nije satanizacija regiona.

Naprotiv, bas je dobro cuti razlicita misljenja i argumente za neku od opcija.

A narocito je dobro cuti da je region Balkana uznapredovao u svakom smislu ili da se ne razlikuje puno po mentalitetu i kulturi od razvijenijih krajeva Evrope i Azije.

Ipak da li se mogu osporiti neke stvari.

Na primer pesaku je lakse preci ulicu u nekom severnoevropskom gradu van pesackog prelaza nego u nekom velikom gradu u Srbiji na pesackom prelazu; nigde u svetu ne napadaju auto sa registarskim tablicama samo zato sto taj auto nosi registracije Srbije sem u Hrvatskoj; tako opasnog puta u Bugarskoj, od Sofije do mora, tesko da ima negde u Evropi i td.
 
Na primer pesaku je lakse preci ulicu u nekom severnoevropskom gradu van pesackog prelaza nego u nekom velikom gradu u Srbiji na pesackom prelazu; nigde u svetu ne napadaju auto sa registarskim tablicama samo zato sto taj auto nosi registracije Srbije sem u Hrvatskoj; tako opasnog puta u Bugarskoj, od Sofije do mora, tesko da ima negde u Evropi i td.

Изгледа да ниси пажљиво прочитао мој пост.
Строги закони и њихова примена су разлог зашто се тамо људи понашају "културно". Код нас је то тек мало кренуло од скора да се уводи. Чак једна реч објашњава доста тога: корупција.
Мислиш да у, како ти кажеш "severnoevropskom gradu", нема оних који воле луду вожњу. Да се не боје казне мислиш да би многе било брига колико су чашица алкохола попили пре него што седну у ауто. Потражи на интернету, одавно сам читао па не знам линк, како су у енглеској "укротили" навијаче на стадионима. Да ли би било то потребно да су се навијачи пристојно понашали?

Ма шта ти требају аргументи. Запути се у неку од тих земаља па пробај онако намерно да прођеш кроз црвено светло или тамо се попни на хаубу неког аутомобила који ти се не допада и скачи док се не улуби па ћеш видети како ћеш проћи.
 
Изгледа да ниси пажљиво прочитао мој пост.
Строги закони и њихова примена су разлог зашто се тамо људи понашају "културно". Код нас је то тек мало кренуло од скора да се уводи. Чак једна реч објашњава доста тога: корупција.
Мислиш да у, како ти кажеш "severnoevropskom gradu", нема оних који воле луду вожњу. Да се не боје казне мислиш да би многе било брига колико су чашица алкохола попили пре него што седну у ауто. Потражи на интернету, одавно сам читао па не знам линк, како су у енглеској "укротили" навијаче на стадионима. Да ли би било то потребно да су се навијачи пристојно понашали?

Ма шта ти требају аргументи. Запути се у неку од тих земаља па пробај онако намерно да прођеш кроз црвено светло или тамо се попни на хаубу неког аутомобила који ти се не допада и скачи док се не улуби па ћеш видети како ћеш проћи.

Гост форума
Dobro, ovo skakanje na haubu je vec patologija onih koji to cine.

Ali sigurno da stoji to sto pises za stroge kazne.

Problem sa kaznama na balkanskim prostorima moze biti da za jedne vaze a za druge ne vaze, tj. da ti drugi na razne nacine se izbore da ne budu imali nikakve posledice za prekrsaj koji su napravili.

Ako se uspe u tome da kazne budu pravicne i iste za sve koji cine prekrsaje onda to bi sigurno dovelo do boljitka.

Ako ides kolima u Hrvatsku sa BG tablicama, a neka ekipa demolira auto, i ta ekipa dobije visoke kazne za takav cin, onda si u pravu.

Svako ko dobije zasluzenu kaznu za svoje nedelo cini dobar primer nekom drugom da se ne isplati da i on to cini.

Ok, znaci ne samo donosenje zakona, vec pre svega dosledna, pravicna, nepristrasna i stroga primena zakona moze da utice vrlo vaspitno i pozitivno.

To znaci da i dosledno kaznjavanje forumasa koji vredjaju i daju negativne analize licnosti drugih, ce imati efekta.

Dobro u prethodnim postovima si dao pretpostavke, a njih treba dokazati, a jesu logicne.

Mada taj zacarani trougao, izmedju korupcije, zloupotrebe moci i nepostovanja institucija, o cemu pise Deutsche Welle, mislim da nije lako prevazici.
 
Изгледа да ниси пажљиво прочитао мој пост.
Строги закони и њихова примена су разлог зашто се тамо људи понашају "културно". Код нас је то тек мало кренуло од скора да се уводи. Чак једна реч објашњава доста тога: корупција.
Мислиш да у, како ти кажеш "severnoevropskom gradu", нема оних који воле луду вожњу. Да се не боје казне мислиш да би многе било брига колико су чашица алкохола попили пре него што седну у ауто. Потражи на интернету, одавно сам читао па не знам линк, како су у енглеској "укротили" навијаче на стадионима. Да ли би било то потребно да су се навијачи пристојно понашали?

Ма шта ти требају аргументи. Запути се у неку од тих земаља па пробај онако намерно да прођеш кроз црвено светло или тамо се попни на хаубу неког аутомобила који ти се не допада и скачи док се не улуби па ћеш видети како ћеш проћи.

Nisu u pitanju "strogi zakoni",vec kako se sprovode od nadleznih organa i svesti samih ljudi koji sprovode zakon.Takvu sitaciju nemoze se porediti sa nama u Srbiji. Imamo mi jasne zakone,mada zadnjih godina malo "uvrnute",koje niko ne sprovodi onako kako bi to trebalo.
U vecem delu Evrope voze i oni koji i popiju malo,da vas podsetim na "pivopije" kojih je veci deo po broju od onih koji ne konzumiraju alkohol.Sama kultura ponasanja u saobracaju na veoma zavidnom nivou u Evropi.
Nece ti internet reci bas istinito sve,vec ljudi koji imaju iskustva sa situacijama. :)
 
Nisu u pitanju "strogi zakoni",vec kako se sprovode od nadleznih organa i svesti samih ljudi koji sprovode zakon.Takvu sitaciju nemoze se porediti sa nama u Srbiji. Imamo mi jasne zakone,mada zadnjih godina malo "uvrnute",koje niko ne sprovodi onako kako bi to trebalo.
U vecem delu Evrope voze i oni koji i popiju malo,da vas podsetim na "pivopije" kojih je veci deo po broju od onih koji ne konzumiraju alkohol.Sama kultura ponasanja u saobracaju na veoma zavidnom nivou u Evropi.
Nece ti internet reci bas istinito sve,vec ljudi koji imaju iskustva sa situacijama. :)

Знам да је лоша примена закона проблем то сам и навео.
Ма та генерализација из уводног поста ми јако боде уши. Као северно од Дунава и Саве је све бајно а Балкан је катастрофа, ма ајде, како да не. Има и тамо некултуре и свега што и овде само у мањем степену.
То је сувише комплексна појава која не може ни да се генерализује нити на тај начин да се пише о њој.
 
Знам да је лоша примена закона проблем то сам и навео.
Ма та генерализација из уводног поста ми јако боде уши. Као северно од Дунава и Саве је све бајно а Балкан је катастрофа, ма ајде, како да не. Има и тамо некултуре и свега што и овде само у мањем степену.
То је сувише комплексна појава која не може ни да се генерализује нити на тај начин да се пише о њој.

Ima svuda,tacno,ali ne treba se ljutiti ako se pominje Balkan i mentalitet Balkana. Da, jeste specifican na svoj nacin,to nemozemo negirati :)
I meni je zao sto je tako,ali ne bezim od istine :)
 
Ima svuda,tacno,ali ne treba se ljutiti ako se pominje Balkan i mentalitet Balkana. Da, jeste specifican na svoj nacin,to nemozemo negirati :)
I meni je zao sto je tako,ali ne bezim od istine :)

Кажем генерализација је проблем јер је са намером сатанизације или претстављања народа који ту живе као дивљаци што није тачно.

То ти је као кад бих ја рекао Немци су алкохоличари. Што такође није тачно јер има пуно међу њима оних који то нису.

Какав је њихов менталитет тек. :roll: То се види по њиховом понашању када дођу овде у средину где им не прете казне, рецимо на Егзит.

А не треба заборавити чињеницу да данас међу њима има велики број досељеника. И како онда тамо ти досељеници постају одједном културни?
 
Кажем генерализација је проблем јер је са намером сатанизације или претстављања народа који ту живе као дивљаци што није тачно.

То ти је као кад бих ја рекао Немци су алкохоличари. Што такође није тачно јер има пуно међу њима оних који то нису.

Какав је њихов менталитет тек. :roll: То се види по њиховом понашању када дођу овде у средину где им не прете казне, рецимо на Егзит.

А не треба заборавити чињеницу да данас међу њима има велики број досељеника. И како онда тамо ти досељеници постају одједном културни?

Da u pravu si vecim delom,osim ono za EXIT.Mislim da nije za pozitivan primer :)
Netreba generalizovati,nisam ni ja tako mislio.Ali ako se jako odragaza negativnost u nekoj regiji,nemozemo izbeci posledice takvih.To ti kaze sama realnost i okolina u kojoj zivimo,ako zivis u Srbiji.
 
Ne smatram da je reci nekome da je glup i zaostao uvek uvreda.
Naravno sve ima svoj kontekst, pa tako ako neko stvarno nehajno iz neznanja pogresi onda mu se treba ukazati na gresku.
Ali kad je neko samoljubiv i egocentrik, pritom jos voli da lupeta gluposti i provocira, e onda ne vidim razlog da mu se ne spusti.
Nema to veze sa kulturnim nasledjem i slicnim pitanjima, te rasisticke generalizacije su prevazidjene.
Treba biti tolerantan i ne nametati drugima svoje misljenje, to je poenta, mada treba i drzati do svog integriteta i casti i ne dozvoliti svakakvim idiotima i provokatorima suvise slobode.
 
Ne smatram da je reci nekome da je glup i zaostao uvek uvreda.
Naravno sve ima svoj kontekst, pa tako ako neko stvarno nehajno iz neznanja pogresi onda mu se treba ukazati na gresku.
Ali kad je neko samoljubiv i egocentrik, pritom jos voli da lupeta gluposti i provocira, e onda ne vidim razlog da mu se ne spusti.
Nema to veze sa kulturnim nasledjem i slicnim pitanjima, te rasisticke generalizacije su prevazidjene.
Treba biti tolerantan i ne nametati drugima svoje misljenje, to je poenta, mada treba i drzati do svog integriteta i casti i ne dozvoliti svakakvim idiotima i provokatorima suvise slobode.

Slazem se :)
 
Кажем генерализација је проблем јер је са намером сатанизације или претстављања народа који ту живе као дивљаци што није тачно.

То ти је као кад бих ја рекао Немци су алкохоличари. Што такође није тачно јер има пуно међу њима оних који то нису.

Какав је њихов менталитет тек. То се види по њиховом понашању када дођу овде у средину где им не прете казне, рецимо на Егзит.

А не треба заборавити чињеницу да данас међу њима има велики број досељеника. И како онда тамо ти досељеници постају одједном културни?

Гост форума
Naravno da su generalizacije i stereotipi neprihvatljivi, ali nije ovde u pitanju satanizacija, naprotiv.

Jedan od velikih problema sa negativnim elementima balkanskog ponasanja je briga iskljucivo za sebe i zanemarivanje bilo kakvog socijalnog doprinosa.

Osobe koje se bahato ponasaju rukovode se principom "ja pa ja".

Za njih su drugi ljudi neprijatelji, idioti i sta sve ne jos.

Takve osobe postave tako svoje kriterijume da misljenje druge osobe koje se ne poklapa sa njihovim automatski se tretira kao neprijateljsko, a to je zaista glupo, danas je vreme saradnje za zajednicki napredak a ne konfrontacije, sto je davno prevazidjeno.

Mozes pogledati i ovde po forumu da ljudi vole da presudjuju o drugim licnostima, sto se, ako pratis forume po svetu, smatra primitivnim i zaostalim, a to je opet posledica samozivosti i egoizma.

To je stetno sa mnogih aspekata. Procitaj uvodni post o direktoru koji svako drugacije misljenje odbacuje. Naravno svi pametni ljudi ga napuste i odu kod konkurencije a ostaju mu samo klakeri koji klimaju glavom. I dok on uziva u tome sto mu drugi povladjuju, nesposobni saradnici zajedno sa njim vuku firmu u ponor.

Znaci, iako generalizacije jesu neprihvatljive, to ne znaci da treba zabijati glavu u pesak, treba govoriti o tome i uticati da se menja svest i kultura, i ostvaruje progres.
 
Poslednja izmena:
Bugarska je cesto na tapetu evropskih i svetskih medija za korupciju, kriminal, krsenje evropskih pravila i mnogo toga drugog.

Slika Srbije koja se prikazuje u medijma po svetu je cesto negativna po raznim temama.

Ovih dana mogu se gledati scene iz Hrvatske, negativno istaknute u razlicitim medijima po svetu.

I td.

Kada mediji sirom sveta prenose nesto iz neke balkanske zemlje, a radi se o negativnim pojavama, poput korupcije, zloupotrebe moci, nepostovanja institucija i td., naglasavaju da je u pitanju Balkan.

Svakako moze se pomisliti da je rec o propagandi, na zalost neko ko objektivno analizira moze naci iks primera da nije u pitanju propaganda.

Primer jedan veoma fin i blag clanak sa Deutsche Welle:

Balkanski mentalitet – uporna kategorija

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5644218,00.html

...
Hajde neka se pokusaju analizirati evropski i azijski forumi sa balkanskim.

Na evropskim i azijskim forumima vazi nepisano pravilo kojeg se svi pridrzavaju:

nema vredjanja.​

Vazi i drugo pravilo, ne samo da nema vredjanja vec:

bilo koji forumas nema pravo da prosudjuje licnost nekog drugog forumasa.​

Ako neko u oba slucaja, to cini dakle bilo da vredja ili ocenjuje licnost nekog forumasa, dobija kaznu odnosno crveni karton.

Ali to se smatra toliko nekulturnim da veoma retko ko tako postupa, obicno neko neupucen ko zaluta na te forume na primer sa balkanskih prostora.

Ko moze sebi dati za pravo da ocenjuje nekog drugog, jer ima sertifikat za to da je kompetentan, na stranu sto moze imati IQ ispod 80 ili daleko manje poznavati materiju o kojoj je neko pisao, ili biti potpuno neiskusan i sl.?

Treba se koncentrisati, nikako na autora nekog posta, vec na to o cemu se pise, poruku, na izvore koji su korisceni, i uopste na problematiku.

Pa i tada manje se daju negativni komentari onoga sto je napisano, vec se daje svoje misljenje i izvori, koje naravno moze biti potpuno suprotno u odnosu na post koji je citiran.

Dakle na forumima svako moze da misli i pise sta zeli ukoliko ne vredja i ne procenjuje licnosti forumasa, ili pise nesto sto je zabranjeno pravilima foruma, zakonima i sl., svako iskazuje svoj intelekt i sposobnosti.

Na zalost na balkanskim forumima mozemo uociti da se ta pravila, dobra praksa i kultura ne postuju.

Ljudi sa ovih prostora treba da ucestvuju na evropskim i azijskim forumima, da shvate sta znaci:

pravo na drugaciju misao,
na razlicitost,
na raznolikost ideja
i td.

Naravno i moderatori bi trebalo da se obuce da kaznjavaju takve koje vredjaju i daju sebi za pravo da budu ocenitelji i presuditelji drugim forumasima.

Jeste tesko i moderatotima jer balkanski mentalitet se tesko uklapa u Evropu i Aziju, morali bi u pocetku vise da se trude i ulazu sebe, ali bi se to vremenom ipak isplatilo a forumi bi dobili na kvalitetu.

...
Srbi su se devedesitih zalili na zapadnu propagandu po medijima i to cesto s pravom.

Ali ako se neko seti odredjenih primera poput neprofesionalnog izgleda i nastupa pojedinih zvanicnika, pesme brace Bajic o Kolu i Genseru, ili raznih vidovnjaka i baba vracara i mnogih drugih likova i scena serviranih po srbijanskim medijima mogao bi zakljuciti da su i sami Srbi doprinosili slici o sebi.

Zasto je tesko na Balkanu postovati drugog, drugacije misljenje, razlicitost.

Zasto je na Balkanu prisutna bahatost, teznja da se neko ko drugacije misli ponizi, vredja, zasto je vrhunski kriterijum ja pa ja i samo ono sto meni odgovara a ostali nek se nose?

Ovo je negativno u bilo kom smislu. Direktor neke firme koji postupa po principu ja pa ja i ne dozvoljava nikakvo drugo misljenje posle nekog vremena otera sve sposobne ljude i pored sebe ima samo one koji klimaju glavom, klakere. Naravno sposobni ljudi odu kod konkurencije koja firmu gde je pomenuti direktor razbije na trzistu.

Sirom balkanskih zemalja ima mnogo negativnih primera, dajem samo mali segment i to vezano za automobile i druge vrste prevoza.

U nekom vecem gradu u Srbiji kada u odredjenoj situaciji guzve uspete da nadjete mesto za parking dodjete u ocajnu situaciju da ne mozete kolima da izadjete jer se neko tako parkirao da vam je preprecio put, ili ste pesak i prelazite zebru, a ako neko slucajno nije sa ovih prostora jednostavno ne razmislja da moze svasta da se desi, posto ima vozaca koji se ne zaustavljaju.

U Hrvatskoj ljudi moraju da menjaju tablice ako su iz Srbije. Ako se to ne ucini a gledate kako vam neko ostecuje auto ne pomaze ni da objasnjavate ko ste i sta ste, jedino ce prestati ukoliko im dokazete da ste Hrvat ali to proveravaju.

U Bugarskoj na primer moze voznja od Sofije do mora da se pretvori u pakao ako na vas naleti ekipa kojoj je cilj da vas ocerupa, u gradovima dobro obratite paznju da preduzmete sve moguce mere da ne pokradu nesto iz parkiranog automobila ili da se uzdate u srecu da ce vas to zaobici.

Iako verovatno svuda vazi vise manje posebno u Rumuniji paziti po vozovima i autobusima da vas ne odzepare.

U Crnoj Gori ako se kupate na nekoj organizovanoj plazi morate otvoriti cetvoro ociju da vas ne pokosi neki skuter ili vas ne potopi neki lokalni turisticki brodic koji umesto da turiste kupi u nekoj marini, ili barem na nekom ogradjenom delu plaze, to cini nasred plaze gde se ljudi kupaju.

I td.

Sve to se naravno lose odrazava i na politiku, partijske politike se izjednacuju sa drzavnim politikama, donose se pogresne politicke odluke koje su potpuno protiv interesa vecine a odgovaraju uskim grupama i td. i td.

Zasto je Balkan toliko poseban?

Zasto na Balkanu vazi pravilo da se ne postuju i krse pravila, da se o drugima ne vodi racuna nego samo o sebi, da nekultura, prostakluk i uopste ono sto je poznato ka balkanski mentalitet tako dugo opstaju iako je vec decenija kako je zakoraceno u 21 vek?

Naravno svako moze i da se ne slozi sa ovim navodima, otud anketa.

A u pitanju je i dinamicki momenat da li ce biti bolje, moze li se stanje popraviti.

BALKAN JE SRCE EVROPSKE UNIJE
 
Десанка Максимовић
Балканац

Не стидим се што сам,
како ви велите,
варварин са Балкана,
тла прљавштине и буре.
Чујте сад,
и код нас има неке
вама непознате културе.

Ви прво испитујете и сумњате,
далеки сте и од рођених синова,
за трпезу своју
не посадите сваког туђина;
ви можете да пијете
а да сваком не пружите
чашу вина.

А код нас су још стари обичаји груби:
ми пуштамо сваког под своје слеме,
код нас се још и с намерником љуби,
код нас се подвизи због гостољубља чине;
код нас сваки човек има
читаво племе
пријатеља и родбине.

Ви, доиста, имате
неколико милиона Христових кипова,
на сваког човека по једнога,
имају га друмови и поља, апсане и школе;
а код нас, кад људи верују у Бога,
у себи га носе,
и тихо му се,
скоро у сну, моле.

Ви, истина, за сваки кут живота
имате справа и машина,
све сте срачунали и све знате;
изуми су ваши за дивљење;
а ми још имамо старинске алате,
али све је код нас још здраво
и природно као глина:
и умирање, и рађање, и живљење.

Ви имате читаве збирке
правила и наука о слободи,
о свему се код вас пише и приповеда;
али ми и по неписаним законима
слободно живимо
и неког природног држимо се реда,
слично огњу, ветру, и води.

Код вас је, збиља, све тачно прописано,
како се једе, говори, облачи;
а ми, кад говоримо, вичемо
и машемо рукама,
и чорбу гласно срчемо,
и у рукавицама смо као на мукама.

Све је код нас заиста просто:
обућу носимо од свињске коже,
пуно је код нас сељачких
навика и ствари;
и краљевски преци наши
доиста су били говедари.

Народ наш, збиља, у гневу може да коље,
руши и пали;
али ми нисмо они што смишљено тлаче,
ми не сматрамо да је свет цели
наше поље;
ми не бисмо поднели
ни урођеник прашуски да због нас плаче;
душа нам је пространа,
иако смо бројем мали.

~ КРАЈ ~

Тако да , нек се ебу они са својом Европом
 
Десанка Максимовић
Балканац

Не стидим се што сам,
како ви велите,
варварин са Балкана,
тла прљавштине и буре.
Чујте сад,
и код нас има неке
вама непознате културе.

Ви прво испитујете и сумњате,
далеки сте и од рођених синова,
за трпезу своју
не посадите сваког туђина;
ви можете да пијете
а да сваком не пружите
чашу вина.

А код нас су још стари обичаји груби:
ми пуштамо сваког под своје слеме,
код нас се још и с намерником љуби,
код нас се подвизи због гостољубља чине;
код нас сваки човек има
читаво племе
пријатеља и родбине.

Ви, доиста, имате
неколико милиона Христових кипова,
на сваког човека по једнога,
имају га друмови и поља, апсане и школе;
а код нас, кад људи верују у Бога,
у себи га носе,
и тихо му се,
скоро у сну, моле.

Ви, истина, за сваки кут живота
имате справа и машина,
све сте срачунали и све знате;
изуми су ваши за дивљење;
а ми још имамо старинске алате,
али све је код нас још здраво
и природно као глина:
и умирање, и рађање, и живљење.

Ви имате читаве збирке
правила и наука о слободи,
о свему се код вас пише и приповеда;
али ми и по неписаним законима
слободно живимо
и неког природног држимо се реда,
слично огњу, ветру, и води.

Код вас је, збиља, све тачно прописано,
како се једе, говори, облачи;
а ми, кад говоримо, вичемо
и машемо рукама,
и чорбу гласно срчемо,
и у рукавицама смо као на мукама.

Све је код нас заиста просто:
обућу носимо од свињске коже,
пуно је код нас сељачких
навика и ствари;
и краљевски преци наши
доиста су били говедари.

Народ наш, збиља, у гневу може да коље,
руши и пали;
али ми нисмо они што смишљено тлаче,
ми не сматрамо да је свет цели
наше поље;
ми не бисмо поднели
ни урођеник прашуски да због нас плаче;
душа нам је пространа,
иако смо бројем мали.

~ КРАЈ ~

Тако да , нек се ебу они са својом Европом

То је суштина. :worth:

Потребно је да и другим корисницима дате репутацију пре него што је поново доделите кориснику MileSaKlise..
 
Мигел као постављач теме и анкете поставио ове опције

Анкета: Kako ocenjujete mentalitet sirokih prostora Balkana i navedeno u ovom postu?

* Ne, Balkan je olicenje visokih kulturnih standarda i postovanja drugih.
* Bahatost i nekultura su prisutni na Balkanu slicno drugim krajevima Evrope i sveta.
* Bahatost i nekultura su izrazeniji na Balkanu nego drugde ali stanje se vidno popravlja.
* Bahatost i nekultura su izrazeni na Balkanu a stanje se sporo menja, proci ce jos generacija.
* Da, bahatost i nekultura karakterisu Balkan i to je nepopravljivo.

А фали му например опција, ми смо ми , и ми не можемо да будемо они. чак шта више ни нећемо ,бар већина. Али запамтите они никада али никада немогу бити Балканци, јер за то треба имати душу.
 
Мигел као постављач теме и анкете поставио ове опције

Анкета: Kako ocenjujete mentalitet sirokih prostora Balkana i navedeno u ovom postu?

* Ne, Balkan je olicenje visokih kulturnih standarda i postovanja drugih.
* Bahatost i nekultura su prisutni na Balkanu slicno drugim krajevima Evrope i sveta.
* Bahatost i nekultura su izrazeniji na Balkanu nego drugde ali stanje se vidno popravlja.
* Bahatost i nekultura su izrazeni na Balkanu a stanje se sporo menja, proci ce jos generacija.
* Da, bahatost i nekultura karakterisu Balkan i to je nepopravljivo.

А фали му например опција, ми смо ми , и ми не можемо да будемо они. чак шта више ни нећемо ,бар већина. Али запамтите они никада али никада немогу бити Балканци, јер за то треба имати душу.

MilesaKlise
To govori da vise ljudi vise dobrih ideja.

Kada bih sada postavljao anketu sigurno bih uzeo ovu sugestiju za opciju u obzir.
 
Back
Top