Bugarska je cesto na tapetu evropskih i svetskih medija za korupciju, kriminal, krsenje evropskih pravila i mnogo toga drugog.
Slika Srbije koja se prikazuje u medijma po svetu je cesto negativna po raznim temama.
Ovih dana mogu se gledati scene iz Hrvatske, negativno istaknute u razlicitim medijima po svetu.
I td.
Kada mediji sirom sveta prenose nesto iz neke balkanske zemlje, a radi se o negativnim pojavama, poput korupcije, zloupotrebe moci, nepostovanja institucija i td., naglasavaju da je u pitanju Balkan.
Svakako moze se pomisliti da je rec o propagandi, na zalost neko ko objektivno analizira moze naci iks primera da nije u pitanju propaganda.
Primer jedan veoma fin i blag clanak sa Deutsche Welle:
Balkanski mentalitet – uporna kategorija
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5644218,00.html
...
Hajde neka se pokusaju analizirati evropski i azijski forumi sa balkanskim.
Na evropskim i azijskim forumima vazi nepisano pravilo kojeg se svi pridrzavaju:
Vazi i drugo pravilo, ne samo da nema vredjanja vec:
Ako neko u oba slucaja, to cini dakle bilo da vredja ili ocenjuje licnost nekog forumasa, dobija kaznu odnosno crveni karton.
Ali to se smatra toliko nekulturnim da veoma retko ko tako postupa, obicno neko neupucen ko zaluta na te forume na primer sa balkanskih prostora.
Ko moze sebi dati za pravo da ocenjuje nekog drugog, jer ima sertifikat za to da je kompetentan, na stranu sto moze imati IQ ispod 80 ili daleko manje poznavati materiju o kojoj je neko pisao, ili biti potpuno neiskusan i sl.?
Treba se koncentrisati, nikako na autora nekog posta, vec na to o cemu se pise, poruku, na izvore koji su korisceni, i uopste na problematiku.
Pa i tada manje se daju negativni komentari onoga sto je napisano, vec se daje svoje misljenje i izvori, koje naravno moze biti potpuno suprotno u odnosu na post koji je citiran.
Dakle na forumima svako moze da misli i pise sta zeli ukoliko ne vredja i ne procenjuje licnosti forumasa, ili pise nesto sto je zabranjeno pravilima foruma, zakonima i sl., svako iskazuje svoj intelekt i sposobnosti.
Na zalost na balkanskim forumima mozemo uociti da se ta pravila, dobra praksa i kultura ne postuju.
Ljudi sa ovih prostora treba da ucestvuju na evropskim i azijskim forumima, da shvate sta znaci:
pravo na drugaciju misao,
na razlicitost,
na raznolikost ideja i td.
Naravno i moderatori bi trebalo da se obuce da kaznjavaju takve koje vredjaju i daju sebi za pravo da budu ocenitelji i presuditelji drugim forumasima.
Jeste tesko i moderatotima jer balkanski mentalitet se tesko uklapa u Evropu i Aziju, morali bi u pocetku vise da se trude i ulazu sebe, ali bi se to vremenom ipak isplatilo a forumi bi dobili na kvalitetu.
...
Srbi su se devedesitih zalili na zapadnu propagandu po medijima i to cesto s pravom.
Ali ako se neko seti odredjenih primera poput neprofesionalnog izgleda i nastupa pojedinih zvanicnika, pesme brace Bajic o Kolu i Genseru, ili raznih vidovnjaka i baba vracara i mnogih drugih likova i scena serviranih po srbijanskim medijima mogao bi zakljuciti da su i sami Srbi doprinosili slici o sebi.
Zasto je tesko na Balkanu postovati drugog, drugacije misljenje, razlicitost.
Zasto je na Balkanu prisutna bahatost, teznja da se neko ko drugacije misli ponizi, vredja, zasto je vrhunski kriterijum ja pa ja i samo ono sto meni odgovara a ostali nek se nose?
Ovo je negativno u bilo kom smislu. Direktor neke firme koji postupa po principu ja pa ja i ne dozvoljava nikakvo drugo misljenje posle nekog vremena otera sve sposobne ljude i pored sebe ima samo one koji klimaju glavom, klakere. Naravno sposobni ljudi odu kod konkurencije koja firmu gde je pomenuti direktor razbije na trzistu.
Sirom balkanskih zemalja ima mnogo negativnih primera, dajem samo mali segment i to vezano za automobile i druge vrste prevoza.
U nekom vecem gradu u Srbiji kada u odredjenoj situaciji guzve uspete da nadjete mesto za parking dodjete u ocajnu situaciju da ne mozete kolima da izadjete jer se neko tako parkirao da vam je preprecio put, ili ste pesak i prelazite zebru, a ako neko slucajno nije sa ovih prostora jednostavno ne razmislja da moze svasta da se desi, posto ima vozaca koji se ne zaustavljaju.
U Hrvatskoj ljudi moraju da menjaju tablice ako su iz Srbije. Ako se to ne ucini a gledate kako vam neko ostecuje auto ne pomaze ni da objasnjavate ko ste i sta ste, jedino ce prestati ukoliko im dokazete da ste Hrvat ali to proveravaju.
U Bugarskoj na primer moze voznja od Sofije do mora da se pretvori u pakao ako na vas naleti ekipa kojoj je cilj da vas ocerupa, u gradovima dobro obratite paznju da preduzmete sve moguce mere da ne pokradu nesto iz parkiranog automobila ili da se uzdate u srecu da ce vas to zaobici.
Iako verovatno svuda vazi vise manje posebno u Rumuniji paziti po vozovima i autobusima da vas ne odzepare.
U Crnoj Gori ako se kupate na nekoj organizovanoj plazi morate otvoriti cetvoro ociju da vas ne pokosi neki skuter ili vas ne potopi neki lokalni turisticki brodic koji umesto da turiste kupi u nekoj marini, ili barem na nekom ogradjenom delu plaze, to cini nasred plaze gde se ljudi kupaju.
I td.
Sve to se naravno lose odrazava i na politiku, partijske politike se izjednacuju sa drzavnim politikama, donose se pogresne politicke odluke koje su potpuno protiv interesa vecine a odgovaraju uskim grupama i td. i td.
Zasto je Balkan toliko poseban?
Zasto na Balkanu vazi pravilo da se ne postuju i krse pravila, da se o drugima ne vodi racuna nego samo o sebi, da nekultura, prostakluk i uopste ono sto je poznato ka balkanski mentalitet tako dugo opstaju iako je vec decenija kako je zakoraceno u 21 vek?
Naravno svako moze i da se ne slozi sa ovim navodima, otud anketa.
A u pitanju je i dinamicki momenat da li ce biti bolje, moze li se stanje popraviti.
Slika Srbije koja se prikazuje u medijma po svetu je cesto negativna po raznim temama.
Ovih dana mogu se gledati scene iz Hrvatske, negativno istaknute u razlicitim medijima po svetu.
I td.
Kada mediji sirom sveta prenose nesto iz neke balkanske zemlje, a radi se o negativnim pojavama, poput korupcije, zloupotrebe moci, nepostovanja institucija i td., naglasavaju da je u pitanju Balkan.
Svakako moze se pomisliti da je rec o propagandi, na zalost neko ko objektivno analizira moze naci iks primera da nije u pitanju propaganda.
Primer jedan veoma fin i blag clanak sa Deutsche Welle:
Balkanski mentalitet – uporna kategorija
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5644218,00.html
...
Hajde neka se pokusaju analizirati evropski i azijski forumi sa balkanskim.
Na evropskim i azijskim forumima vazi nepisano pravilo kojeg se svi pridrzavaju:
nema vredjanja.
Vazi i drugo pravilo, ne samo da nema vredjanja vec:
bilo koji forumas nema pravo da prosudjuje licnost nekog drugog forumasa.
Ako neko u oba slucaja, to cini dakle bilo da vredja ili ocenjuje licnost nekog forumasa, dobija kaznu odnosno crveni karton.
Ali to se smatra toliko nekulturnim da veoma retko ko tako postupa, obicno neko neupucen ko zaluta na te forume na primer sa balkanskih prostora.
Ko moze sebi dati za pravo da ocenjuje nekog drugog, jer ima sertifikat za to da je kompetentan, na stranu sto moze imati IQ ispod 80 ili daleko manje poznavati materiju o kojoj je neko pisao, ili biti potpuno neiskusan i sl.?
Treba se koncentrisati, nikako na autora nekog posta, vec na to o cemu se pise, poruku, na izvore koji su korisceni, i uopste na problematiku.
Pa i tada manje se daju negativni komentari onoga sto je napisano, vec se daje svoje misljenje i izvori, koje naravno moze biti potpuno suprotno u odnosu na post koji je citiran.
Dakle na forumima svako moze da misli i pise sta zeli ukoliko ne vredja i ne procenjuje licnosti forumasa, ili pise nesto sto je zabranjeno pravilima foruma, zakonima i sl., svako iskazuje svoj intelekt i sposobnosti.
Na zalost na balkanskim forumima mozemo uociti da se ta pravila, dobra praksa i kultura ne postuju.
Ljudi sa ovih prostora treba da ucestvuju na evropskim i azijskim forumima, da shvate sta znaci:
pravo na drugaciju misao,
na razlicitost,
na raznolikost ideja i td.
Naravno i moderatori bi trebalo da se obuce da kaznjavaju takve koje vredjaju i daju sebi za pravo da budu ocenitelji i presuditelji drugim forumasima.
Jeste tesko i moderatotima jer balkanski mentalitet se tesko uklapa u Evropu i Aziju, morali bi u pocetku vise da se trude i ulazu sebe, ali bi se to vremenom ipak isplatilo a forumi bi dobili na kvalitetu.
...
Srbi su se devedesitih zalili na zapadnu propagandu po medijima i to cesto s pravom.
Ali ako se neko seti odredjenih primera poput neprofesionalnog izgleda i nastupa pojedinih zvanicnika, pesme brace Bajic o Kolu i Genseru, ili raznih vidovnjaka i baba vracara i mnogih drugih likova i scena serviranih po srbijanskim medijima mogao bi zakljuciti da su i sami Srbi doprinosili slici o sebi.
Zasto je tesko na Balkanu postovati drugog, drugacije misljenje, razlicitost.
Zasto je na Balkanu prisutna bahatost, teznja da se neko ko drugacije misli ponizi, vredja, zasto je vrhunski kriterijum ja pa ja i samo ono sto meni odgovara a ostali nek se nose?
Ovo je negativno u bilo kom smislu. Direktor neke firme koji postupa po principu ja pa ja i ne dozvoljava nikakvo drugo misljenje posle nekog vremena otera sve sposobne ljude i pored sebe ima samo one koji klimaju glavom, klakere. Naravno sposobni ljudi odu kod konkurencije koja firmu gde je pomenuti direktor razbije na trzistu.
Sirom balkanskih zemalja ima mnogo negativnih primera, dajem samo mali segment i to vezano za automobile i druge vrste prevoza.
U nekom vecem gradu u Srbiji kada u odredjenoj situaciji guzve uspete da nadjete mesto za parking dodjete u ocajnu situaciju da ne mozete kolima da izadjete jer se neko tako parkirao da vam je preprecio put, ili ste pesak i prelazite zebru, a ako neko slucajno nije sa ovih prostora jednostavno ne razmislja da moze svasta da se desi, posto ima vozaca koji se ne zaustavljaju.
U Hrvatskoj ljudi moraju da menjaju tablice ako su iz Srbije. Ako se to ne ucini a gledate kako vam neko ostecuje auto ne pomaze ni da objasnjavate ko ste i sta ste, jedino ce prestati ukoliko im dokazete da ste Hrvat ali to proveravaju.
U Bugarskoj na primer moze voznja od Sofije do mora da se pretvori u pakao ako na vas naleti ekipa kojoj je cilj da vas ocerupa, u gradovima dobro obratite paznju da preduzmete sve moguce mere da ne pokradu nesto iz parkiranog automobila ili da se uzdate u srecu da ce vas to zaobici.
Iako verovatno svuda vazi vise manje posebno u Rumuniji paziti po vozovima i autobusima da vas ne odzepare.
U Crnoj Gori ako se kupate na nekoj organizovanoj plazi morate otvoriti cetvoro ociju da vas ne pokosi neki skuter ili vas ne potopi neki lokalni turisticki brodic koji umesto da turiste kupi u nekoj marini, ili barem na nekom ogradjenom delu plaze, to cini nasred plaze gde se ljudi kupaju.
I td.
Sve to se naravno lose odrazava i na politiku, partijske politike se izjednacuju sa drzavnim politikama, donose se pogresne politicke odluke koje su potpuno protiv interesa vecine a odgovaraju uskim grupama i td. i td.
Zasto je Balkan toliko poseban?
Zasto na Balkanu vazi pravilo da se ne postuju i krse pravila, da se o drugima ne vodi racuna nego samo o sebi, da nekultura, prostakluk i uopste ono sto je poznato ka balkanski mentalitet tako dugo opstaju iako je vec decenija kako je zakoraceno u 21 vek?
Naravno svako moze i da se ne slozi sa ovim navodima, otud anketa.
A u pitanju je i dinamicki momenat da li ce biti bolje, moze li se stanje popraviti.





