Bajford bez penzije i ikakvih prava

Najbolje sto su dali i Sladjani Milosevic u vreme kada je tek 50 godina napunila , ko da je u rudniku ili policiji radila . :mrgreen:

То за Слађану је посебан скандал. Кад видим ту баба девојку, са вечито идиЈотским фризурама, како се надобудно и уображено пренемаже по телевизијама, одмах мењам канал. У чему је то она заслужна за културу ове земље?! Мики, Мики велики..... :mrgreen:

То за Слађану је посебан скандал. Кад видим ту баба девојку, са вечито идиЈотским фризурама, како се надобудно и уображено пренемаже по телевизијама, одмах мењам канал. У чему је то она заслужна за културу ове земље?! Мики, Мики велики..... :mrgreen:

skandal!
mora da je pevala i koštunici na žurkama ili orgijama, drugačije nije mogla da zasluži

Ето сви заједно да се потсетимо ко је све декретом постао "национална класа". :lol:

Али оно што ми је најсмешније у тим списковима то је да није изостављен ни један Чивутин из области културе и уметности без обзира да ли је стварно нешто урадио у свом послу или не... невероватни су...

Али оно што ми је најсмешније у тим списковима то је да није изостављен ни један Чивутин из области културе и уметности без обзира да ли је стварно нешто урадио у свом послу или не... невероватни су...

Да, они су неизоставни.....

Evo na primer ko je dobio prve srpske pasoše, u vidu "zaslužnih građana". Pasoši su dodeljeni u Skupštini Srbije. Neki od dobitnika, pod rednim brojevima:

Br. 11: student, bavi se i naučnim radom, ne piše kakvim i čega je student.

Br. 12: neko iz Zrenjanina ko je dobitnik mnogih nagrada na međunarodnim takmičenjima, ostaje tajna kojih nagrada i na kakvim takmičenjima.

Br. 16: "prvi je uveo razbijanje kamena u bubregu".

Br. 21: članica humanitarnog FK "Lavovi".

Br. 38: neki Nišlija koje je "učio decu folklorOM" (tako piše)

Br. 39: "Obišao svet motociklom i uručivaLI domaćinima srpske zastave".(tako piše)

Br. 59:"iz zapaljene kuće dva puta spasio staricu". Iz dve kuće, ili je spasio pa je bacio unutra da bi je opet spasio?

Br.73: "višestruki pronalazač para".

Br. 174: "filosof, autorka dva remek dela". Koja?

Br. 198: "član Crvenog krsta".

A Bajford je morao da se pomuči oko dobijanja srpskog pasoša.

A ti si upućen u kulturu isto koliko i u medicinske principe doniranja organa...

BEOGRAD - Timoti Džon Bajford, legendarni televizijski reditelj, u pola veka dugoj karijeri stigao je da bude profesor, prevodilac, pisac, glumac, fotograf... Našu kulturu svojevremeno je zadužio izvanrednim televizijskim serijama za decu: „Neven”, „Babino unuče”, „Poletarac”, „Nedeljni zabavnik”, „Metla bez drške”. Ni pre ni kasnije nije bilo sličnog sadržaja u produkciji naših televizija. Danas je Timoti u sedamdesetoj godini života. Zdravlje mu je ozbiljno narušeno, ali je prinuđen da radi kako bi preživeo. Sa suprugom živi na Zvezdari s osećanjem da nije zaslužio tako surovo ignorisanje društva čiju je kulturu mnogo zadužio.

- Pre nekoliko nedelja službenici opštine Vračar u Beogradu doveli su u pitanje moje pravo na zdravstvenu zaštitu u Srbiji jer nisu dobro poznavali Konvenciju između Engleske i Srbije o zbrinjavanju pacijenata. Uostalom, već pet godina sam državljanin Srbije, a i to se dogodilo jer je lično predsednik Tadić intervenisao - počinje priču za „Blic” Timoti Džon Bajford.

Razočaran je odnosom države prema njemu.
- Zbir administrativnih zavrzlama me je ostavio bez mogućnosti da kao slobodan umetnik uplaćujem sebi staž i time jednog dana steknem pravo na penziju. Kada sam počeo da snimam televizijske serije za decu u Beogradu, predao sam zahtev da postanem član Udruženja dramskih umetnika SFRJ. Rekli su mi da je to nemoguće jer sam strani državljanin. Bez članstva u Udruženju, kao slobodan umetnik nisam mogao za sebe da uplaćujem staž i tako sam ostao bez penzije. Do pre šest godina nisam imao državljanstvo Republike Srbije. Čim sam ga stekao otišao sam u Penzioni fond gde su mi objasnili da bih pravo na redovnu penziju stekao tek ako bih svakog meseca narednih petnaest godina uplaćivao staž. Sve do svoje 80. godine života, što je potpuno neizvesna stvar. Ko mi garantuje da ću živeti do tada. Imam ozbiljne probleme sa zdravljem i sav novac koji supruga i ja zaradimo ide na moje lečenje. Neki siguran novac bi mi dobrodošao jer mislim da sam svojim autorskim radom u Srbiji zaslužio da dostojanstveno proživim koliko mi je još ostalo - objašnjava Bajford.

Mnoge ugledne ličnosti sa javne scene u Srbiji među kojima je najviše umetnika i televizijskih profesionalaca predlagale su dva puta Timotija Džona Bajforda za nacionalno priznanje koji mnogi krste nacionalnom penzijom.

- Džabe kada nemam redovnu penziju, a to je prvi uslov za dobijanje nacionalnog priznanja. Nemaju ni sportisti redovnu penziju, pa ostvarivanjem značajnih rezultata na velikim takmičenjima stiču pravo na nacionalno priznanje. Neka serija „Neven” bude moj najveći sportski uspeh u životu. Nisam siguran da je administracija u Srbiji spremna da u mom slučaju napravi presedan. Bio bih unikatan jer nijedan stranac nije toliko dugo radio i živeo u Beogradu poput mene a ostao bez radnog staža i penzije i tek u 65. godini života stekao pravo na državljanstvo - zabrinut je Bajford.

U poslednjih nekoliko godina izdavačka kuća PGP-RTS prodavala je kompletnu seriju „Neven” na DVD formatu. Nekoliko puta je doštampavan tiraž, ali Timoti Džon Bajford nije dobio ni jedan jedini dinar autorskog honorara.

- Oni čekaju da ih tužim pa da mi plate, a znaju da ja to neću nikad uraditi, nemam živaca za to, više volim da radim nego da idem po sudovima - kaže Bajford, i napominje da ima spremljen scenario za snimanje televizijske serije za decu.

- Nekoliko puta sam pokušavao preko različitih službi u RTS da se najavim za razgovor sa Aleksandrom Tijanićem, generalnim direktorom, ali nisam imao uspeha u toj nameri.

http://www.blic.rs/Kultura/Vesti/232388/Bajford-bez-penzije-i-ikakvih-prava

U Srbiji razni Kurtiši i Ilići dobijaju penzije a neko ko godinama stvara emisije za decu ne može.O autorskim pravima da ne govorimo.Koliko solidarnosti pokazujemo prema našima,ništa bolji nismo prema strancima koji su nas zadužili na ovaj ili onaj način.
Dovoljno je da se setimo Arčibalda Rajsa.

Sramota Tadićeve Srbije. Mnogi od nas su odrastali uz tv ostvarenja Bajforda, i sigurno da je zadužio naciju time, i nije zaslužio ovakav tretman.

Ukinuti te penzije,nepotrebne su i nepostene,koliko je ko ulagao toliko i treba da dobija kroz penziju.Ako ne ulaze,nekj pase travu.necu ja da ga izdrzavam.
Konkretno,Timoti Dzon Bajford je dok je zaradjivao,zaradjivao 10 prosecnih plata mesecno u Srbiji.Minimalno.I sad ja da mu dajem penziju i da ga lecim.Nek crkne,ko ga yebe,nek mu daju englezi.Dace mu,ali kad prdne mrtav,pametni ljudi,samo ovde kod sirotinje i glupog naroda mogu da prolaze takve nebuloze.

Poslednja izmena:
Ukinuti te penzije,nepotrebne su i nepostene,koliko je ko ulagao toliko i treba da dobija kroz penziju.Ako ne ulaze,nekj pase travu.necu ja da ga izdrzavam.
Konkretno,Timoti Dzon Bajford je dok je zaradjivao,zaradjivao 10 prosecnih plata mesecno u Srbiji.Minimalno.I sad ja da mu dajem penziju i da ga lecim.Nek crkne,ko ga yebe,nek mu daju englezi.Dace mu,ali kad prdne mrtav,pametni ljudi,samo ovde kod sirotinje i glupog naroda mogu da prolaze takve nebuloze.
Ти издржаваш Мирослава Илића и Мериму Куртиш.Али то је твој ниво и треба да ти отимају паре за њих.

Pa ovo oko Bajforda je još jedan u nizu dokaza da vlasti nemaju pojma šta rade.

Moram da citiram Nušića ovom prilikom:

U Srbiji prilike su take
Babe slave, preziru junake
Zato i vi ne mučite se džabe
Srpska deco postanite babe.

Bajford je svakako junak jednog vremena i čovek koji je učinio da socrealistička doktrina u medijima ustukne pred njegovom lucidnošču. A možda je to i njegov glavni greh?

Прочитао сам,само што те нико из власти неће питати за мишљење.

Vlast je vec drugi problem,oni su totalne budale,odakle im ideja uopste da pomenu nekakve penzije koje narod treba da daje od poreza,a pola penzionog fonda koji je narod zaradio a politicari pokrali,se dotira iz budzeta inace ne bi im ale odakle da se isplacuuju zaradjene penzije.A vlast deli kaopm i sakom nezaradjene penzije i to jos po 50 000,oni i ne znaju koliko je to para,tudje pa krcme kako im se svidi.Koliko treba mesecno da uplacujes u fond,40 godina naravno,pa da bi imao pezniju 50 000 rsd?! I cije pare oni daju,jesu li normalni,sta me briga za bilo koga kad su u pitanju pare?! Penzije se isplacuju iz FONDOVA,i to ne sme drzava da dirne,sta ima drzava sa tim? Posto su pokrali fondove sad moraju da dotiraju iz budzeta,ali to znaci stednju a ne rasipanje sa nekakvim nacionalnim penzijama,kakve bre nacionalne penzije ,kakve su to budalastine gde toga ima?!

Свака част Бајфорду, изузетно га ценим, али и петљање са администрацијом је део живота и овде и у његовој земљи и свуда на западу. То је морао да зна много раније и да то регулише. Иначе да је на бази свог опуса заслужио националну пензију - заслужио је сигурно и то пре многих који су ни криви ни дужни постали корисници исте.

Иначе то око неплаћања ауторских права је срамота.
Slažem se...Inače kod nas gledaju da prevare ljude i oko manjih stvari,posebno kad vide da je stranac,ne razume jezik,a nema zaleđinu neke NVO, pa je moguće da čoveku niko nije dao nikakvu informaciju...

Gde su kolege umetnici da podignu glas protiv ovakve ocigledne nepravde?

Ili mi danas u Srbiji smatramo da je pravi umetnik i dalje onaj koji kraj zivota doceka u bedi i koga slava i priznanja stignu posle smrti? Kasnimo za svetom nekoliko stotina godina.

Jedino mu moze pomoci ako neki politicki mocnik oceni da bi mu spasavanje Bajforda od bede donelo politicke poene pa da se zauzme da dobije status umetnika i sav pripadajuca prava. Tu bi i glas naroda imao neki uticaj...nazalost, to je tako..

Back