Automobil, instruktor i ja = kataklizma

Poruka
20.421
Zivim na raskrsnici dve manje prometne ulice.
Valjda bas zato tu auto skole vrse obuku vozaca i vozacica :mrgreen: .
Ta je raskrsnica omiljeno mesto za polukruzno cini mi se svih auto skola u BG.

Po ceo dan se zato cuju kocnice, sirene , o sudarima necu ni da govorim.

Gledam to sa terase pa se mislim....ja bi jednom trebala da polazem tu voznju :sad2:
Aj sto se bojim to cu nekako da prevazidjem , al sto ce da mi trube i sto ce to da me nervira - e to ne mogu. :evil:

Poznato je sta muskarci misle o zenama vozacima, jos je strasnije sta zene misle o zenama vozacima , a sta se globalno misli o ucenicama voznje to vidim kad gledam sa terase nesrecnice za volanom kako se znoje dok sa 4 strane trube drugi ucesnici u saobracaju. :evil:

I KAKO ja sad da se odlucim da sednem za tog drndavog juga pitam vas ja ???

Kako su izgledali vasi casovi , sta vas je nerviralo, plšailo, od cega ste strahvale???
I sad posle svog tog iskustva sta imate da me posavetujete ???

Ajte drage moje ...samo afirmativno molim vas i bez pljuvanja zena vozaca jer TO NIJE TEMA !
 
Moj ti je savet da pronadjesh nekog dobrog instruktora koji zna da ti objasni sushtinu voznje i saobracaja ..i ima da padnesh u nesvest koliko je to jednostavno i prosto..a .mislim da bi se posle dva meseca prijavila za trke...
Slazem se u potpunosti
Zezas ???

A sta je dobar insturktor i gde da ga trazim ???
Ja sam u tripu da mi je to nesavladivo .

Nemam pojma gdje da ga trazis, mozda dobra preporuka bi pomogla.
Nije nesavladivo, ja sam se strasno plasila plus ne znam sto je ljevo, a sto desno, ( kad kaze daj desni pokazivac, a ja upalim ljevi)i veliki sam panicar a to ne ide sa prometom, medjuti sto rece Adoris super instruktor i poslje nekoliko mjeseci si pro...
 
ja sam od non do stop buljila u retrovizore
da proverim da l kocim saobracaj
i upravo to-bila u paranoji da ce svi da nagrnu na sirene ko besni
kad sam savladala cetrvrtu pocela sam da gazim po gasu ko nezdrava
te me je instruktor na svakih 100m smirivao:rumenko: govoreci mi kako nema potrebe za tim i da ce me ostali ucesnici u saobracaju zaobici ako im smetam
(sto i jeste tako, ovi sto trube a mogu da te zaobidju su def. p.icke, a ako trube a nisu p.icke onda te je instruktor 'izvezao' u vreme 'spica' a da za to nisi bila spremna)
 
Ja sam bila prestravljena, imala sam osjecaj da auto upravlja samnom a ne ja sa autom.
Iskreno instruktor mi i nije nesto puno pomogao, jesam naucila da upravljam vozilom ali vozac postajes samo sto duzim iskustvom.
Jos je ovaj moj instruktor bio neki stari perverznjak koji mi je stalno pricao o svojoj zeni i njhovom sexualnom zivotu i stalno je koristio priliku da mi stavi ruku na nogu :evil: Bas mi je bilo neprijatno ali sad mi zao sto ga nisam napala.

Nego poenta je da kada polozis samo vozi sto vise i bitno ti je da pored sebe imas nekoga strpljivog ko ti uliva povjerenje a ne nekog ko stalno zvoca i kritikuje jer se tada samo jos vise zbunis.

Najgore je izbjegavati voznju, tako nikada neces ostati dobar vozac. Mene je tata cim sam donijela kuci vozacku natjerao da sjednem u kola da se provozamo i od tada je to postala rutina svaki dan.
Sada za sebe mogu reci da vozim sasvim dobro, za 6 godina sva sreca nisam izazvala ni jednu nesrecu.
 
heh mirka, skroz te razumem , ja sam polozila pre 4 godine i tek od skoro nesto kao vozim.. trubili su mi dok sam polagala, trube mi i sada,jer jos uvek obnavljam gradivo, al poenta je da se u nekom trenutku naviknes na njih, jerbo ti ne radis nista lose i zabole te uvce sto trube. meni je najvecu pometnju uveo moj tata, kada sam polozila pa sam kao morala da vozim sa njim, njega je bilo sramota kada meni zatrube, pa mi je dizao pritisak onim "ajde, kreni,pozuri, sta si stala, ljudi ne mogu da voze od tebe", sto meni stvori dodatnu nervozu i ode mast u propast, zato je bitno da nadjes nekog kul instruktora,al ja takvog u beogradu ne znam,al mora da ih ima
e sad lako je to reci, ja sam imala trenutke da sam na sred gazele htela da stanem, da izadjem iz auta i predam volan mom tutoru,jer u panici nisam znala sta cu, guzva, sa svih strana nervozni vrsni vozaci trube, meni se auto ugasi i cvrc, e al sam onda shvatila da mi se auto obavezno ugasi bas tad kad krenu da trube i obecela sebi da cu da naucim da ih ne cujem
elem jos nisam naucila jer su mi ukrali vozacku,pa nikako da je izvadim i ponovo pocnem da ih nerviram : )
 
Ni ja ne znam sta je levo a sta desno.
I imam onaj trip od retrovzora nikako ne kapiram sta je gde kad pogledam. Nista mi nije logicno :(
Nikad al ikad nisam sela u auto i vozila.
Jednom sam upalila muzev auto i toliko sam dugo drzala kljuc da je on vristuci dotraco da vidi jel mu ziv neki alnaser kako li se vec zove to cudo .

I od tad ne pipam nista.
Samo one dugmice za spustanje prozora.
 
Zivim na raskrsnici dve manje prometne ulice.
Valjda bas zato tu auto skole vrse obuku vozaca i vozacica :mrgreen: .
Ta je raskrsnica omiljeno mesto za polukruzno cini mi se svih auto skola u BG.

Po ceo dan se zato cuju kocnice, sirene , o sudarima necu ni da govorim.

Gledam to sa terase pa se mislim....ja bi jednom trebala da polazem tu voznju :sad2:
Aj sto se bojim to cu nekako da prevazidjem , al sto ce da mi trube i sto ce to da me nervira - e to ne mogu. :evil:

Poznato je sta muskarci misle o zenama vozacima, jos je strasnije sta zene misle o zenama vozacima , a sta se globalno misli o ucenicama voznje to vidim kad gledam sa terase nesrecnice za volanom kako se znoje dok sa 4 strane trube drugi ucesnici u saobracaju. :evil:

I KAKO ja sad da se odlucim da sednem za tog drndavog juga pitam vas ja ???

Kako su izgledali vasi casovi , sta vas je nerviralo, plšailo, od cega ste strahvale???
I sad posle svog tog iskustva sta imate da me posavetujete ???

Ajte drage moje ...samo afirmativno molim vas i bez pljuvanja zena vozaca jer TO NIJE TEMA !

ja sam danas polozila testove,sutra konacno krecem na voznju :manikir:
cega sam se bojala? hm.. SVEGA.
zeludac mi se okretao na samu pomisao polaganja vozackog..em kosta..em traje mjesecima..a trebam!
prva pomoc nije strasna, jest da je dosadna..testovi su me smarali..padoh prvi put, ljudi plakala sam kao kisna godina :lol:
prije sat vremena ih napokon polozi..
mislim da je voznja najzabavniji dio..
ova procedura prva pomoc, ljekarsko uvjerenje, testovi su dosadniji dio ali istrpi se.

u svakom slucaju kreni, korisno je!
 
Ni ja ne znam sta je levo a sta desno.
I imam onaj trip od retrovzora nikako ne kapiram sta je gde kad pogledam. Nista mi nije logicno :(
Nikad al ikad nisam sela u auto i vozila.
Jednom sam upalila muzev auto i toliko sam dugo drzala kljuc da je on vristuci dotraco da vidi jel mu ziv neki alnaser kako li se vec zove to cudo .

I od tad ne pipam nista.
Samo one dugmice za spustanje prozora.

i ja sam retard za auto :lol:
ali mi svi kazu da je tako najbolje..valjda takve kao mi dosta lakse savladaju voznju..
 
Ni ja ne znam sta je levo a sta desno.
I imam onaj trip od retrovzora nikako ne kapiram sta je gde kad pogledam. Nista mi nije logicno :(
Nikad al ikad nisam sela u auto i vozila.
Jednom sam upalila muzev auto i toliko sam dugo drzala kljuc da je on vristuci dotraco da vidi jel mu ziv neki alnaser kako li se vec zove to cudo .

I od tad ne pipam nista.
Samo one dugmice za spustanje prozora.

pa dobro, ja sam imao instruktora koji mi je, kad sam došao na prvi čas rekao: ajde, vozi...
ne znam kako je on zaključio da ja znam da vozim, ali sam ipak došao u školu vožnje na časove. tad sam imao 18 godina.

ja sam za to da netalentovani ljudi, koji baš nemaju razvijenu motoriku ili smisao za vožnju, ili slićne sposobnosti, odustanu od toga da po svaku cenu postanu učesnici u saobraćaju sa b kat.
 
pa dobro, ja sam imao instruktora koji mi je, kad sam došao na prvi čas rekao: ajde, vozi...
ne znam kako je on zaključio da ja znam da vozim, ali sam ipak došao u školu vožnje na časove. tad sam imao 18 godina.

ja sam za to da netalentovani ljudi, koji baš nemaju razvijenu motoriku ili smisao za vožnju, ili slićne sposobnosti, odustanu od toga da po svaku cenu postanu učesnici u saobraćaju sa b kat.

E tu je kumst.
Kako ja da znam dal sam netalentovana???:think:
Ne bi da bacim bas 250 evra da bi to shvatila ...
Bolje da se testiram nekako :mrgreen: i da te pare ulozim u cipelice jel ako vec u voznju ne treba.

Kako znati ko je talentovan a ko nije?
Koji su parametri za to ?
Ajde pomagajte ako sam netalentovana 'ocu odmah da znam :lol:
 
mirka....ako te zanima da probaš, radoznala si - probaj..
ako imaš strah - odlično, to je sasvim prirodan osećaj nekoga ko nikad nije seo u automobil i mašta kako ide kružnim tokom npr. slavija ili vozi trećom trakom a-putem, ili se plaši kako će on pored tramvaja... itd.. sve je to normalno....., dobar vozač se postaje kad se stekne rutina i vožnja ume da bude i jako zabavna... (mada je većinom smor po gradu)....teorija tu ne igra bitniju ulogu, samo praxa.. to ti je sigurno rekao i žmu, al evo i mi da ponovimo :hahaha:

obično su dobri sportisti i dobri vozači. one osobe koje imaju razvijenu motoriku. zato što su refleksi jako važni...čak i kad imaš automatski menjač da se ne bi zakucala negde ( :
 
Nisam muza ni pitala.
On jedva ceka da ja pocnem da vozim pa da moze da pije kad izlazimo .
I da ne mora da nas vozika kad god ja zavrištim.
Sve mi se cini da bi mu to bas bilo olaksanje i gde sad da mu kazem da cu da mu ucinim takav plezir :lol:

Oce i auto da mi da ...samo da ne vozika vise .

Sad kad bi ga pitala , prvi cas voznje bi mi zakazao za sutra u 6 ujutru , eto toliko mu se zuri .
 
Ni ja ne znam sta je levo a sta desno.
I imam onaj trip od retrovzora nikako ne kapiram sta je gde kad pogledam. Nista mi nije logicno :(
Nikad al ikad nisam sela u auto i vozila.
Jednom sam upalila muzev auto i toliko sam dugo drzala kljuc da je on vristuci dotraco da vidi jel mu ziv neki alnaser kako li se vec zove to cudo .

I od tad ne pipam nista.
Samo one dugmice za spustanje prozora.

Ne zna ni jedna zena.:hahaha:


Vozio sam kamion i polozio iz 4 puta.
Prva dva meseca nisam ni gledao retrovizor u kolima, nego samo bocna ogledala :mrgreen: na zgrazavanje mog oca

I auto mi delovao kao kutija od sibica..
A zove se cudo alnaser
 
Sećam se da sam se u početku obuke osećala kao da nemam dovoljno ruku, nogu i očiju da pritisnem, okrenem, pogledam šta treba. I to prođe. Upravljanje automobilom je kao upravljanje bilo kojom drugom mašinom.
Što se saobraćaja tiče, normalno je da te je strah, ja sam recimo bledela kad čujem "Ajmo preko Slavije". Moj savet ti je da, kad položiš i dok ne stekneš sigurnost, držiš srednju ili desnu traku, prosto da ne smetaš nikome i teraj svoje. A na trubljenje brzo naučiš da odgovoriš psovkom, to postane uslovni refleks :lol:
Parkiranje uvežbaj, odvoji vreme za to bez obzira da li su ti motorika i orjentacija sjajni ili ne, nađi negde neki malo zatureniji parking, da ti se ne smeju dokonjaci i teraj do perfekcije.

Prema mom iskustvu i iskustvu onih oko mene, treba ti jedno godinu dana redovne vožnje u Beogradu da se potpuno opustiš, tako da daj sebi vremena. Za to vreme ćeš i da čukneš auto, i da proklizaš, i da ti recimo pukne guma, i da nepromišljeno zgaziš po gasu, i da ti pišu kaznu :mrgreen:....namaćićeš dovoljno iskustva koje će ti dati samopouzdanje i rutinu :D

E, ja baš volim da vozim :D
 
e pa Mirka sve ću da ti opričam moju golgotu sa vožnjom.
Bilo je to poodavno ali ne u doba kada sam bila devojka već imala dvoje male dece.
Odabir instruktora bio je po principu da tip radi u direkciji sa mojom svekrvom,zna ga kao dobrog instruktora,saobraćajnog inžinjera, a ima i privatnu školu i ajd kod njega.
I nijednog trenutka se nisam pokajala.

Nekada davno sa 16 god. je meni Alfa pokazivao kako se menjaju brzine i ništa mi nije bilo jasno. Posle par godina je opet probao, tad sam upalila kola koja su posle par poskakivanja naravno stala jer sam demonstrativno odustala i shvatila da sam ja antitalenat.
I prolazile godine dok se nisam rešila da naučim da vozim - bilo je krajnje glupo kola stoje ispred kuće a ja pešaka a uz to predstojalo je par meseci Alfine specijalizacije u BGD, kola ispred kapije (nije ih vozio u BGD) a dvoje male dece secam u jaslice i obdanište pešaka. I rešim se. Od kolica u koja ubaciš dvoje dece (jedno stoji, drugo sedi) koja guram kroz sneg na -15 ništa nije moglo da bude gore. Para za taxi naravno nije bilo.

Motiv je dakleM bio jak. Rešenost takođe. I u tome je očigledno stvar.

Prednost relativno poznatog instruktora bila je ta što nisam morala da idem na poligon da čekam vožnju no je on dolazio po mene kući, ja sedala za mesto vozača i išli na vožnju.
I mislila sam da nilad neću da naučim
I da neću imati osećaj koliko su kola široka i duga
I da neću moći da vozim kad me noću neko zaslepi
I da neću moći još milion stvari..

Ali ipak moglo je.
Pokazao koje repere da pratim zarad osećaja prostora, opako držao nogu na kvačilu i ostalo pa mi kola nikad se nisu ugasila, poskakivala i sl, a ja srećno mislila da je sve moja zasluga ali malo po malo učilo se.
Na sredini časova me je uhvatila opaka kriza.
Ništa mi nije išlo od ruke.
Sve što sam znala zaboravila sam, ništa mi nije uspevalo, na poligonu sam kola prerano zaustavljala, nisam uspevala da se parkiram, ma strašno. Čak zarad lakše orjentacije postavio mi neke velike motke za vežbu uparkiravanje, sve sam ih polomila.
E to su bili najgori trenuci - tada sam totalno pukla i mislila da sam najnesposobnije biće.
Jednom je jadan kec pretrpeo takav izliv besa da sam ga slatko išutirala - scena je bila nadrealna- prokuvali kec i besna žena koja ga šutira.

Onda je proradio inat - pa da li sam ja najgora, tolike stvari sam uradila u životu a tu jednu vožnju ne mogu.

I ponovo je krenulo nabolje.

Instruktor i ja smo imali jedan fin odnos, on je mene puno hrabrio (ajde D. nagazi taj gas, ovo je autoput ne skidaj se ispod 80, a ja se us.rala živa kad sam videla koja je brzina, lkrenula u objašnjavanje da treba vozizi brzinom kojom može da se vlada, on na to ajde nisi baba nagazi ga, onda ja opet fizika na delu i proračun kinetičke energije tela koje pri 60 na sat udara u zid i ekvivalencije padu sa 13-og sprata, ali džabe, on je rešio da ja ne budem baba vozač i tako je i bilo.

Testove sam položila iz prve što je normalno, sedneš i naučiš i tu nema mudrosti, a vožnju iz drugog.

Imala sam posle toga teoriju (neprihvaćenu od strane instruktora) da i kad položim stavim na kola L" da se zna da sam svež vozač.
Ne tvrdio je on, čim imaš dozvolu ravnopravni si učesnik, a ja sam htela da me malo ipak paze...

Bilo je posle svega - mama vozi pali gasi (objašnjenje jednoipogodišnje ćerke kako mi se gase kola na semaforu), iza đubretara se ide sporo (nisam smela da pretičem đubretarske kamione u uskim ulicama i sl)

Ali praksa čini svoje.
Sada ladno odvozim 700 km do mora, vozim karavane i život delim na period pre i posle kola.

Sledeće mi je da probam da vozim kamion, tek da napravim jedan krug da vidim kako je.
 

Back
Top