Da postavimo šta kaže i Domentijan:
Pogledajte prilog 599003
Reči ovde ne ostavljaju prostora za višestruko tumačenje. Savin životopisac kaže da je srpska Crkva nezavisna na isti način kao što je i država, a opis izbora njenog poglavara koji navodi suštinska je definicija autokefalnosti.
Šukovićev izvor, odakle razvlači i citira, nisu uopšte istorijski izvori već ovaj članak jednog svog kolege, Vladimira Jovanovića:
https://www.antenam.net/istorija/11...ina-slavi-spc-sv-sava-nije-dobio-autokefaliju
Vaseljenski patrijarh Filotej kaže sledeće, da je car Dušan učinio:
Dakle, problem koji se ističe jeste što je svetovna vlast narušila autonomno pravo jedne pomesne Crkve i predala te eparhije drugoj. Isterani su silom eparsi koji su tu bili kanonski postavljeni, a jedna susedna Crkva saučestvovala je u mešanju u nadležnost druge. To je bio ključni razlog. Zato su car i patrijarh dobili anateme; jer je izvršeno kršenje pominjanih crkvenih kanona (gore, na koje se bezuspešno više od jednog veka ranije pozivao Dimitrije Homatijan) i mnogobrojne crkve i manastiri bili otrgnuti od carigradskog arhieopiskopa i političkom odlugom podvrgnuti srpskoj Crkvi.
Tačno je da je Joanikijevo proglašenje za patrijarha bio jedan (u kanonskom pogledu) problematični čin, ali iz dostupnih izvora iz druge polovine XIV stoleća, ne može se zaključiti da u pređašnjem periodu srpska Crkva nije bila autokefalna, niti da je u tom periodu to bilo stanovište vasljenske patrijaršije u Carigradu. Na osnovu zapisa koje nam je ostavio patrijarh Filotej, reči Danilovog učenika, spisa Jovana Kantakuzina,...nigde se ne može ni naslutiti da je stav Vizantije bio da Srbi nisu imali svoju autokefalnu Crkvu. Patrijaršijska titula stvar je počasnog zvanja, a ne kanonskog stanja autokefalije. Arhiepiskop Hrizostom II kiparski nalazi se na čelu jedne autokefalne Crkve, kao i grčki arhiepiskop Jeronim II.
To je sad već ulazak u političke prilike obrazloženja zašto se nešto dogodilo. To, iako je za istoriju naravno od suštinske važnosti, za ovu konkretnu diskusiju nije od presudnog značaja, isto kao što je nebitno koji su razlozi što je Rimsko carstvo bilo podeljeno na Zapad i Istok, ako diskutujemo o pitanju
da li su postojala dva različita cara od kraja V stoleća. Ne postoje nikakve indicije da je posle 1261. godine, kada je jedinstvo Pravoslavne crkve u Konstantinopolju obnovljeno, bilo došlo do povratka na pređašnje stanje, pa niti zahteva sa strane Romeja da do toga dođe.