Atlantida, mit ili realnost?

postojo je jedan turski moreplovac,
mislim da je bio gusar
zvao se Piri Rejs
ziveo je u 16 veku i imao je mape sa iscrtanim celim svetom... od par hiljada godina unazad...
kad je manje leda bilo na polovima

i atlantide nije bilo :(

a pricha o njemu i tim mapama je stvarno fascinantna.
ako neko zna nek pishe o tome, ja to listo mnogo odavno.
 
Moje neko misljenje o Atlantidi je da je postojala u blizini danasnje Australije i oko mnogobrojnih ostrva koja su u blizini Australije.
Ovu tezu povezujem sa tim da su odatle u dva pravca krenuli Atlantidjani.
Jedni su krenuli u Egipat gde su gradili piramide a drugi su krenui preko Pacifika put nekadasnjih civilizacija Maja,Inka i Asteka gde su takodje gradjene piramide.
Pored "slucajnosti" veoma slicnih gradjevina u Egiptu i Americi navescu jos jedan razlog zasto smatram da su Atlantidjani odnosno Atlantida bila nekada blizu Australije.
Pores toga sto je Australija poslednji otkriveni kontinent to je i najmladji kontinent a u isto vreme ima potpuno specifican kako biljni tako i zivotinjski svet.Na kraju krajeva pa u tim oblastima je najveca dubina mora tj. okeana na svetu-11034m.
Ovo je neko moje misljenje.
Sta mislite?
 
crow:
postojo je jedan turski moreplovac,
mislim da je bio gusar
zvao se Piri Rejs
ziveo je u 16 veku i imao je mape sa iscrtanim celim svetom... od par hiljada godina unazad...
kad je manje leda bilo na polovima

i atlantide nije bilo :(
Po Platonovom tekstu iz price koju je ispricao Kritija,Atlantida je potonula mnogo ranije,
nekih 9500 godina pre Hrista.Vise cu napisati kasnije,ima tu dosta zanimljivosti...
 
Rujevit:
Moje neko misljenje o Atlantidi je da je postojala u blizini danasnje Australije i oko mnogobrojnih ostrva koja su u blizini Australije.
Ovu tezu povezujem sa tim da su odatle u dva pravca krenuli Atlantidjani.
Jedni su krenuli u Egipat gde su gradili piramide a drugi su krenui preko Pacifika put nekadasnjih civilizacija Maja,Inka i Asteka gde su takodje gradjene piramide.
Pored "slucajnosti" veoma slicnih gradjevina u Egiptu i Americi navescu jos jedan razlog zasto smatram da su Atlantidjani odnosno Atlantida bila nekada blizu Australije.
Pores toga sto je Australija poslednji otkriveni kontinent to je i najmladji kontinent a u isto vreme ima potpuno specifican kako biljni tako i zivotinjski svet.Na kraju krajeva pa u tim oblastima je najveca dubina mora tj. okeana na svetu-11034m.
Ovo je neko moje misljenje.
Sta mislite?
To se ne slaze sa Platonovim opisom.On jasno kaze "s one strane Heraklovih stubova(Gibraltara)".Mislim da je Australija jedno od mnogih mesta na kojim je otkrivana Atlantida,ali i o tome kasnije...
 
Zanimljivo je da Kritija pricu (koju je,kao sto sam rekao,zapisao Solon nekih 150 godina ranije sa kamenih tablica hrama u Saisu)pocinje govoreci o drzavi tzv.pra-Atinjana,starom zaboravljenom narodu koji je u vreme Atlantide ziveo na teritoriji antcke Grcke.Ti pra-Atinjani su bili nesto kao super narod:njahrabriji,najposteniji,najjaceg duha i bili su na celu neke vrste koalicije naroda koja se borila protiv Atlantidjana.Atlantidjani su navodno bili velika nacija sve dok ih bogatstvo i neizmerna zelja za moci nije iskvarila,tada su krenuli da u jednoj jedinoj kampanji pokore tadasnji svet,i uspeli su da pokore sve sem tih pra-Atinjana koji su ih pobedili,a potom oslobodili ostale porobljene narode."A onda je u jednom strasnom danu i jednoj jedinoj uzasnoj noci Atlantidu i sav njen junacki rod progutalo more..."Navodno su ih Bogovi kaznili za oholost.Sto neko vec rece,i da je sve apsolutna fikcija prica je fascinantna,a ima tu jos mnogo toga...
 
^MaX^:
Sta je sa tako cesto spomenutijom civilizacijom koja je isceznula ne ostavivsi ni trega ni glasa a ni bilokakvih dokaza da je postojala. Cuveni Bermudski trougao, i njegove tajne. Misli se da je tamo isceznulo ostrvo Atlantide, iako kao sto vec rekoh nije dokazano. U raznim grckim i drugim epovima spominje se postojanje ove veoma napredne civilizacije. Po jednima, misli se da postoji veoma veliko magnetno polje na bermudima, po drugima to su velike kolicine vazduha koje se nalaze u dubini mora i koje kada izlaze na povrsinu sa sobom na dnu mora povlace sve brodove i objakte koje se nalaze u blizini... Ja licno nemam svoje misljenj o ovoj temi, zato sam i pokrenuo ovu temu. Bas me interesuju misli drugih...

Pa mozda nije postojala bas Atlantida ali svaka legenda pociva na necemu.Verovatno je postojalo neko kopno koje je potopljeno,u vidu nekog veceg ostrva ili nesto sl.A mozda je neko samo preradio ideju o velikom potopu ;)
 
U Politikinom zabavniku, od pre godinu dana izasao je zanimljiv tekst o jednom lovcu na blago sa potopljenih brodova, koji je tvrdio da je pronasao Atlantidu, ali nije zeleo da oda mesto. Da bi to dokazao doneo je jednu kristalnu kuglu navodno sa Atlantide i ustupio je muzeju. Kugla se i danas cuva u njemu i utvrdjeno je da emituje nekakvu energiju, koja se pojacava kada se u nju upere suncevi zraci ili vestacka svetlost. Platon takodje pominje da su se Atlantidjani klanjali nekakvom kristalu.

Danas medjutim ni jedan od ronioca koji su pronasli kristal, nije vise u zivotu tako da mesto pronalaska ovog kristala ostaje misterija.

Prekucao bih ceo tekst, ali sam trenutno u Pirotu, dok mi je taj broj zabavnika uostao u Nisu.
 
Pri lociranju Atlantide Platon je bio jasan.Kopno sa one strane Heraklovih stubova,gde je sada mulj a nekada se moglo slobodno ploviti,preko njega na druge otoke a iz njih na citav kontinent.Platon je ovim poslednjim prakticno imenovao Ameriku.Pitanje je kako je on znao za nju nekih 1700 godina pre njenog otkrica?Danas je dokazano da su Vikinzi mnogo pre Kolumba jos u ranom srednjem veku doplovili do Severne Amerike i tamo osnovali naseobine,a nekih 1300 g.p.n.e.Fenicanski moreplovci su u cast Egipatskog Faraona oplovili Afriku tako da je moguce da su oni,kao najbolji moreplovci antike znali za Ameriku ali to cuvali kao tajnu iz interesa,posto su istovremeno bili i trgovci.Dijaloge u kojima opisuje Atlantidu Platon je izdao neposrdno pre kraja svog zivota bas iz straha da ova njegova fantasticna prica ne izazove protivljenje zbog nesklada u odnosu na klasicno Helenisticko shvatanje sveta.U dijalozima je dat detaljan opis glavnog grada i ovlaz topografija ostrva.
 
Mesta na kojima je kroz istoriju "otkrivana" Atlantida:Severna Amerika(Fransisko Lopez da Gomara)
,Brazil(Fransis Bekon),Azorska ostrva,(jedan Jezuitski svestenik ga ubo)Svedska,Italija,Juzna Afrika,
Jermenija,Mala Azija,Krit,Spanija,Cejlon,Bermudski trougao,Antarktik,Grenland,...
S tim uvezi je i tzv."slucaj Sliman" kada je 1912. unuk cuvnog nalazca Troje objavio u novinama clanak o dedinoj zaostvstini.Tvrdio je da poseduje bronzanu solju na kojoj se nalazi natpis na Fenicanskom(u vezi sa mojim prethodnim postom):"Od kralja Kronosa od Atlantide".Ovo i par drugih artifakata navodno je nadjeno je u slojevima Troja I i II.Prica se ispostavila kao lazna.
 
O jezicima cu drugom pilikom...
Svi zaboravljaju najprirodniju stvar-pored skoro svakog mora postoji kopno ili neka geografska odrednica istog naziva.Atlanski okean se tako zove od pamtiveka a nigde nema kopna po kome je dobio ime.Vecina "pronalazaca"Atlantide zanemarivala je 2 vazne cinjenice:geografsko lociranje u Atlantiku i to da je ostrvo potonulo-da ga vise nema.Postoji mnogo dokaza koji idu u prilog cinjenici da je bas u vreme o kome Platon govori u Atlantiku postojalo povece kopno,skoro ko mali kontinent.
Osnovni razlog zbog koga se trenutno ne smrzavamo tu gde jesmo je kraj poslednjeg ledenog doba u Evropi,Kvartara,nekih 10 000 g.p.n.e.Pre tog vremena Golfska struja skretala je znatno severnije ne zapljuskujuci obale Evrope.Skoro citav satri kontinent je bio pod ledom.Uticajem Golfske struje od pocetka Kvintara dolazi do otapanja glecera i znatnog povecanja nivoa mora.Kraj Kvartara se u potpunosti poklapa s Platonovim datiranjem propasti Atlantide ako se uzme u obzir cinjenica da je najverovatnije doslo do greske pri prepisu(tako da Atlantida nije nestala oko 9500 g.p.n.e.nego nekih 1000 godina kasnije-sto se poklapa sa pocetkom kalendara Maja ali o tome drugom prilikom).Logican zakljucak je da je pre navedenog vremena postojalo nesto kao brana u Atlantiku sto je skretalo toplu Golfsku struju i time drzalo Evropu u ledu.
 
Атлантик је добио име по Атласу.
Атлантиду помиње САМО Платон.
Све цивилизације су се развијале мање-више уједначено. Немогуће је да се једна цивилизација енормно технолошки разликује од других.
Може, али само ако је дошљачка - ванземаљска.
Што сигурно није случај.
 
Adalv:
Атлантик је добио име по Атласу.
Атлантиду помиње САМО Платон.
Све цивилизације су се развијале мање-више уједначено. Немогуће је да се једна цивилизација енормно технолошки разликује од других.
Може, али само ако је дошљачка - ванземаљска.
Што сигурно није случај.
a odakle znash bratanche da se ljudska perverzija jednog trenutka nije prirodi smuchila pa reshila da malo resetuje stvari, par Katrin, 2-3 cunamija...

dodushe...
i to ima kontraargument, ako je bilo neshto tako razvijeno, na nechemu je moralo da se razvija, a prirodni resursi (pre svega rude metala, nemetala i sl) su ostale netaknute.
a mozda im to nije ni trebalo 8)

mislim... tema je zanimljiva...
a ja mislim da ako je atlantida postojala da jeste bila napredna, al u odnosu na antiku, a ne na nas danas.

jedan moj drug je imo teoriju da su delfini ustvari atlantidjani 8)
a koliko su te zivotinje razvijene, mentalno, mislim... mozda je i u pravu :D
 
Замисли овако: ти данас напишеш књигу и споменеш Рат за прстен и Господара прстена.
И та књига преживи крах цивилизације.
И неко дешифрује писмо, прочита и?
Добијеш присталице постојања Средње земље и противнике.
И добијеш "?" да ли је то историја, надувана историја, алегорија или машта.
 
Adalv:
Атлантик је добио име по Атласу.
???Postoji starogrcki mitski Atlas koji drzi svt na ledjima,ali Grci bas i nisu zalazili iza Sredozemlja.Mislim da je Atlas bio Titan,nisam siguran a po predanju su oni bili divovi koji su ziveli pre pocetka vremena...sto ide u prilog tezi o tome da su atlantidjani,ako su
postojali bili crvenokosci(ko Americki Indijanci) visoki preko 2 metra.(jedna od teorija ne bi da zalazim u sta i kako)
Атлантиду помиње САМО Платон.
Tako je,ali prica nije njegova.O hronologiji njenog toka do Platona pisao sam u jednom od svojih prethodnih postova.
Све цивилизације су се развијале мање-више уједначено. Немогуће је да се једна цивилизација енормно технолошки разликује од других.Може, али само ако је дошљачка - ванземаљска.Што сигурно није случај.
Ja nisam spominjao vanzemaljce,a pretpostavka o pravoj liniji progresa istorijsog razvoja civilizacija je pogresna.Postoje kroz istoriju usponi i padovi.Moguce je da je Atlantida bila dovoljno razvijena da gradi gradjevine poput Egipatskih piramida,ali nedovoljno da prezivi kataklizmu svetskih razmera(sto ne bismo mogli ni mi sa svim svojim tehnloskim naretkom)
 
Adalv:
Замисли овако: ти данас напишеш књигу и споменеш Рат за прстен и Господара прстена.
И та књига преживи крах цивилизације.
И неко дешифрује писмо, прочита и?
Добијеш присталице постојања Средње земље и противнике.
И добијеш "?" да ли је то историја, надувана историја, алегорија или машта.
Sam si sebi odgovorio.Da se krah desi,ne samo da ne bi prezivela knjiga nego i svi tragovi o nasoj civilizaciji,nakon protoka dovoljno vremena ne bi postojali.Ali to ne znaci da je
nikada nije ni bilo.
 
frozen1982.:
???Postoji starogrcki mitski Atlas koji drzi svt na ledjima,ali Grci bas i nisu zalazili iza Sredozemlja.

Нису излазили, али су знали за постојање океана с друге стране Хераклових стубова.
И Атлантски океан се зове по Атласу, носиоцу неба, што не значи да су га Грци тако назвали. Они су имали дргуи назив, али заиста не могу да ти кажем који јер се не сећам. Давно сам читао грчке митове.

frozen1982.:
Ja nisam spominjao vanzemaljce,a pretpostavka o pravoj liniji progresa istorijsog razvoja civilizacija je pogresna.Postoje kroz istoriju usponi i padovi.Moguce je da je Atlantida bila dovoljno razvijena da gradi gradjevine poput Egipatskih piramida,ali nedovoljno da prezivi kataklizmu svetskih razmera(sto ne bismo mogli ni mi sa svim svojim tehnloskim naretkom)

Ванземаљце сам поменуо ја, а пирамиде нису никакав проблем, можеш и ти да их направиш (ако имаш пара да платиш довољан број радника).

frozen1982.:
Da se krah desi,ne samo da ne bi prezivela knjiga nego i svi tragovi o nasoj civilizaciji,nakon protoka dovoljno vremena ne bi postojali.Ali to ne znaci da je nikada nije ni bilo.

Требало би да научиш шта је хипотеза, односно претпоставка. Ја сам прептоставио да је књига преживела крах (наравно и још нека) што не захтева преиспитивање и небитно је. Битно је оно што следи.
 
Adalv:
Нису излазили, али су знали за постојање океана с друге стране Хераклових стубова.
И Атлантски океан се зове по Атласу, носиоцу неба, што не значи да су га Грци тако назвали. Они су имали дргуи назив, али заиста не могу да ти кажем који јер се не сећам. Давно сам читао грчке митове.
Ti si spomenuo da je okean dobio ime po Atlasu.Ja sam samo rekao da se ne zna KO je i KAD dao ime Atlantiku.

Ванземаљце сам поменуо ја, а пирамиде нису никакав проблем, можеш и ти да их направиш (ако имаш пара да платиш довољан број радника).
Piramide jesu problem jer i uz svu danasnju tehniku bilo bi tesko izgraditi takve gradjevine na taj nacin,a kamoli za ljude od pre 4500 godina koji nisu znali ni za tocak kao sto se zvanicno tvrdi.

Требало би да научиш шта је хипотеза, односно претпоставка. Ја сам прептоставио да је књига преживела крах (наравно и још нека) што не захтева преиспитивање и небитно је. Битно је оно што следи.
Ja sasvim dobro znam sta je hipoteza.Takodje znam i da svaka hipoteza nije cinjenica.Hipoteza je da je Platon pricu izmislio kao sto je isto tako hipoteza da je Atlantida postojala.Ni jedno ni drugo nisu cinjenice.
 
frozen1982.:
Piramide jesu problem jer i uz svu danasnju tehniku bilo bi tesko izgraditi takve gradjevine na taj nacin,a kamoli za ljude od pre 4500 godina koji nisu znali ni za tocak kao sto se zvanicno tvrdi.

То ти мислиш да је тешко. Не можеш да посматраш то време на основу свог времена. Многи то чине и онда живе у заблуди да су људи пре пар хиљада година били глупи. Поента је да нису били глупи, само нису имали оволико информација колико ми имамо данас.
Грађење пирамида је и данас тежак посао, али само зато што је обиман. Зачудило би те када би знао каква су све практична решења имали у то време. Знаш ли да је Ератостен пре нешто више од 2 000 година израчунао скоро тачан обим Земље. Пази ово је битан детаљ: знао је да је Земља лопта, сазнање због којег се неких 1 500 година касније губила глава (време које је ближе нама), и знао је да тачно измери њен обим. И то врло просто. Знаш ли ти?
 
Adalv:
То ти мислиш да је тешко. Не можеш да посматраш то време на основу свог времена. Многи то чине и онда живе у заблуди да су људи пре пар хиљада година били глупи. Поента је да нису били глупи, само нису имали оволико информација колико ми имамо данас.
Грађење пирамида је и данас тежак посао, али само зато што је обиман. Зачудило би те када би знао каква су све практична решења имали у то време. Знаш ли да је Ератостен пре нешто више од 2 000 година израчунао скоро тачан обим Земље. Пази ово је битан детаљ: знао је да је Земља лопта, сазнање због којег се неких 1 500 година касније губила глава (време које је ближе нама), и знао је да тачно измери њен обим. И то врло просто. Знаш ли ти?
Ovo nije tema o piramidama.Na kultnim stvarima ima o njima.Tamo sam napisao zasto smatram da po zvanicnoj verziji nije bilo moguce.Zvanicna verzija tadasnje ljude smatra za poludivljake,ne ja.Nije problem samo u obimu posla.O njima mozemo da nastavimo raspravu tamo,ako zelis.
 

Back
Top