Asketizam

Preporučujem umerenu askezu koja po logici ponašanja ide s jogom ili bar s čestim meditacijama...
Takva askeza dolazi filozofiranjem i udaljavanjem od potrošačkih navika te sklonošću duhovnom hranjenju na uštrb fizičkom...
anaravno,od filozofije se ne možemo najesti,ali zanemarivanje hrane je proporučljivo jer stvarne potrebe su nam upola manje...
S drugom polovinom se organizam nepotrebno bori...:mrgreen:

duh koji traži ravnotežu ili ushićenje na račun tijela, sigurno je bolestan i ne bi mu trebalo prepustiti kontrolu nad tijelom.
ja bi ipak stremio, da mi je sila, jedinstvu duha i tijela.
na kraju, ne izdvajamo neke organe i funkcije i promatramo ih zasebno, nego u sklopu svih organa i funkcija. kvalitetu te funkcije možemo također samo procijeniti s pogledom na cjelinu – jer šta će jetra bez ostatka? tako to vidim i sa duhom/razumom.
a duhovni svijet je u mašti umornih, kojima je ovaj svijet previše.
pa si slože nešto jednostavnijeg, :lol: svijet za lijenčine.

Poslednja izmena:
duh koji traži ravnotežu ili ushićenje na račun tijela, sigurno je bolestan i ne bi mu trebalo prepustiti kontrolu nad tijelom.
.
...očovečenje možemo videti iz jedne od mnogih ( ali bitnih) ravni ; pa kao takvo i počinje spoznajom da su duh i telo zapravo živo biće ... odnosno, bezdušno telo je nečovek ; a bez telesni duh je manipulativna zlonamerna teza ( koja je više manje dogma za porobljavanje svetine ) ...

Predlažem ti ta to prvo praktično provjeriš pa tek onda da donosiš sud.

provjerio sam ja prijatelju,znam neke ljjude koji su poprilicno drugacije svijesti od recimo prosjecnog covjeka,koji imaju toliko nesvijesti i problema uj zivotu da me i ne cudi sto se odricu necega sto bi trebalo biti normalno, a takodje me ne cude ni ostale njihove odluke(ako oni uopste odlucuju), jer sve to od upravo posebnog stanja svijesti i dolazi, a samo jedna od mnogih izbora je asketizam

Asketizam je gubljenje interesovanja za odredjene zivotne aktivnosti koje nisu neophodne za opstanak i traje dok se ne postigne primarni cilj. Kod vecine stvaralaca u odredjenom periodu moze se naci odredjena kolicina asketizma. Kod ljudi okrenuti duhovnom istrazivanju asketizma je sveobuhvatan, jer podrazumeva iskljucivanje potreba koje nisu neophodne.
Svako je svestan koliko vremena mu je potrebno za obezbedjivanje ishrane, spavanje, uparivanje i parenje, drustvene aktivnosti itd, sasvim je jasno da je odricanje svih ili dela potreba promena nacina koriscenja zivotnog vremena.

Back