Quantcast

Asanž počasni građanin Čačka?

Rechke

Veoma poznat
Poruka
11.799
Čačak -- Društvo srpsko-kubanskog prijateljstva pokrenulo je inicijativu da se osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž proglasi za počasnog građanina Čačka.

Dok u kućnom pritvoru u Londonu Asanž čeka odluku o izručenju Švedskoj, ni ne sluti da mu jedno udruženje iz Srbije priprema posebno priznanje.

Društvo srpsko-kubanskog prijateljstva iz Čačka, koje sebe opisuje kao revolucionarnu organizaciju, već prikuplja potpise da Asanž postane počasni građanin tog šumadijskog grada, i to prvi ikada, a porede ga sa Če Gevarom.

Osnivač Društva spsko-kubanskog prijateljstva iz Čačka Bratislav Jugović za B92 objašnjava zašto su odlučili da se upuste u prikupljanje potpisa da osnivač Vikiliksa postane počasni Čačanin.

“Čačak je grad koji voli heroje, voli da podigne glas, kao što je to uradio Džulijan Asanž”, objašnjava on.

Ali kakve veze ima Džulijans Asanž, inače Australijanac, sa prijateljstvom Kube i Srbije? Za Jugovića, osnivač Vikiliksa je Če Gevara modernog doba.

“I jedan i drugi su se suprotstavili imperijalističkim zverima i kapitalističkom poretku. Razlika u njihovoj borbi je što imaju različito oružje. Jedan je bio gerilac, nosio je gvozdeno oružje, a drugi nosi jedno bestežinsko oružje koje se zove informacija, koje je danas najznačajnije i najmoćnije oružje”, ocenjuje Jugović.

Male šanse da Asanž postane Čačanin
Do sada je Asanža podržalo 250 građana Čačka. Planiraju da prikupe hiljadu potpisa, a onda pravac lokalna skupština.

Kakve su šanse da osnivač Vikiliksa zaista i dobije titulu počasnog građanina Čačka? U ovom trenutku – nikakve.

Gradski akti uopšte ne prepoznaju takvu titulu, već je najviše priznanje takozvana decembarska nagrada, kaže predsednik Skupštine grada Veljko Negovanović iz SPS-a, koji sa Novom Srbijom, DSS-om i radikalima čini lokalnu vlast.

“Originalna ideja u svakom slučaju, a sa druge strane ne znam šta je to gospodin Asanž i taj sajt Vikiliks posebno učinio da bi on postao počasni građanin grada Čačka”, kaže Negovanović.

Opozicija u Čačku ima više sluha za predlog o Asanžu kao počasnom građaninu. Lokalni odbornik LDP-a Stojan Marković kaže da bi dao svoj glas, mada poređenje sa Če Gevarom smatra pretencioznim.

“S obzirom ko je sve dobijao nagradu decembarsku grada Čačka i da je svojevremeno čak postojao predlog da ovaj grad podigne spomenik estradnoj umetnici Samanti Foks, onda sam shvatio da ovakav predlog da grad kao počasnog građanina dobije Asanža, ja bih podržao i svakako ću, bude li taj predlog došao na odlučivanje u gradsku skupštinu, dati svoj glas”, poručuje on.

Lokalni radio Ozon pozvao je slušaoce da se izjasne o tome da li osnivač Vikiliksa treba da postane počasni građanin Čačka. Evo šta su rekli neki od njihovih slušalaca:

“Čačak treba da voli dobre investitore i da daje inicijative na tom polju. U redu što je Asanž progovorio i objavio šta je imao, ali to je njegova bitka i svako treba da vodi svoje ratove.”

“Mislim da će to njemu da bude smešno, da će neki ljudi iz nekog grada za koji on nikad nije znao da postoji. Mislim, eventualno može malo da mu laska.”

“Isuviše loše ovaj narod živi da bi se time bavio, prema tome, mislim da je to savršena glupost.”

Velimir Ilić: Ako prođe, biće mi drago

Lider Nove Srbije Velimir Ilić, koji je dugo bio gradonačelnik Čačka, kaže da ne želi javno da iznosi mišljenje o inicijativi da Asanž postane počasni građanin njegovog rodnog grada. Tako bi, pravda se, uticao na odlučivanje gradske vlasti.

“Ja nemam ništa protiv da neko, bez obzira ko je, ko je učinio nešto u svetu, imao petlju da kaže to je tako bilo i da dokaže, postane počasni građanin grada Čačka. Prema tome, ako prođe sve te procedure, meni će biti drago”, kaže Ilić.

Sam Džulijan Asanž naravno ne zna kakvo mu se priznanje u Šumadiji sprema. U Društvu srspko-kubanskog prijateljstva kaže da sa njim nemaju kontakt, ali da bi to baš želeli.

Ako uspeju da proguraju inicijativu o počasnom građaninu, spremni su da idu i korak dalje, pa bi rado jednu ulicu u Čačku nazvali njegovim imenom.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=02&dd=02&nav_id=490035

AntunTun

Veoma poznat
Poruka
10.219
Jeah ja sam odushevljen, chini se da u drushtvu kubansko-sprskome postoje politichke afirmacije, sve cheshtje se pojavljuju u medijima sa krajnje plemenitim ciljevima. Bojim se da su ti mladi komunisti zahuktali politichku kampanju, odlichno, kad ste vetj tu mozhete pozvati i Fidel Kastra, da nam odgovori zashto mu nacija zhivi na tachkicama vetj 50 godina...Politichari, ma koliko delovali pravedno zapravo su **** *****.

AntunTun

Veoma poznat
Poruka
10.219
Zemun je to uradio po diktatu odozgo :) ovo je građanksa inicijativa ;)
Ahaaaam dakle vi ste samo grupa gradjana sa inicijativom? Vidim reklamirate se po novinama, prvo smanjenje poreza za dechije igrachke, sad chast Asanzhu, pa sam pogreshno shvatio da je u pitanju nekakva politichka kampanja. Zapravo greshim i u pitanju je grupa gradjana sa vizijom, dobro je, na tren sam pomislio da ste politichari.

Rechke

Veoma poznat
Poruka
11.799
Ahaaaam dakle vi ste samo grupa gradjana sa inicijativom? Vidim reklamirate se po novinama, prvo smanjenje poreza za dechije igrachke, sad chast Asanzhu, pa sam pogreshno shvatio da je u pitanju nekakva politichka kampanja. Zapravo greshim i u pitanju je grupa gradjana sa vizijom, dobro je, na tren sam pomislio da ste politichari.
Pogrešno si me razumeo, nemam ja nikakve veze sa dotičnim udruženjem, samo sam preneo vest, a dok je nisam video nisam ni znao da to društvo uopšte postoji

Паганини

Primećen član
Poruka
829
Српско КУбанског пријатељства :))) мислим стварно...боље узмите па засадите неко дрво,или чистите смеће...баталите Асанжа...тај није наш...има много пречих од њега који су задужили Српски род а могли би да буду почасни а нису

Rechke

Veoma poznat
Poruka
11.799
Српско КУбанског пријатељства :))) мислим стварно...боље узмите па засадите неко дрво,или чистите смеће...баталите Асанжа...тај није наш...има много пречих од њега који су задужили Српски род а могли би да буду почасни а нису
dokon pop... :) hteli da privuku pažnju na sebe, inače niko ne bi ni znao da uopšte postoje

Rechke

Veoma poznat
Poruka
11.799
Hiljadu građana Čačka potpisalo je peticiju kojom od Skupštine grada traže da osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž bude proglašen za počasnog građanina, rečeno je danas agenciji Beta u čačanskoj skupštini.

Peticija, koju su prikupljali predstavnici čačanskog Društva srpsko-kubanskog prijateljstva, predata je juče upravi Skupštine Čačka.

U peticiji se navodi da je Asanž zaslužio priznanje počasnog građanina Čačka "jer je otkrio mnoge tajne diplomatije svetskih moćnika od kojih se neke tiču i naše zemlje".

Društvo srpsko-kubanskog prijateljstva u Čačku osnovano je krajem 2010. godine.

Globalni uzbunjivač javnosti, sajt Vikiliks objavio je krajem prošle godine hiljade diplomatskih depeša američkog Stejt departmenta koje se odnose na veliki broj zemalja u svetu.

http://www.mondo.rs/s205674/Info/Srbija/Asanz_Cacanin.html

Našlo se 1000 zaludnih :)

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.