Artix linux

Јел си стартоваo dbus?
Хтео бих да поново пробам runit и seatd. Могу нормално да радим и нормално да се улогујем. Али немам Lightdm.
Само преко конзоле.
Када инсталирам Lightdm, појави ми се екран и шта год да упишем врати ме на главни екран. Ставио сам dbus, lightdm у оквиру старта.
Да ли треба да се направи група seatd за корисника ?
 
Хтео бих да поново пробам runit и seatd. Могу нормално да радим и нормално да се улогујем. Али немам Lightdm.
Само преко конзоле.
Када инсталирам Lightdm, појави ми се екран и шта год да упишем врати ме на главни екран. Ставио сам dbus, lightdm у оквиру старта.
Да ли треба да се направи група seatd за корисника ?

Па најлаше само преузмеш runit iso.

Мораш да ставиш lightdm-runit dbus-runit пошто Artix има више инит система па мора и скрипта за сваки инит систем да се преузме.
 
Poslednja izmena:
Па најлаше само преузмеш runit iso.

Мораш да ставиш lightdm-runit dbus-runit пошто Artix има више инит система па мора скрипта да се преузме.
Инсталирао сам са Runit base и инсталирао цео систем. Инсталирао сам lightdm-runit i dbus-runit.
Lightdm може да се стартује али не могу да се улогујем. Одбија сваку шифру за логовање.
Док се логује без проблема без Lightdm.
 
Инсталирао сам са Runit base и инсталирао цео систем. Инсталирао сам lightdm-runit i dbus-runit.
Lightdm може да се стартује али не могу да се улогујем. Одбија сваку шифру за логовање.
Док се логује без проблема без Lightdm.

Lightdm колико знам није завистан од elogind-a осим за lock screen.
 
Инсталирао сам са Runit base и инсталирао цео систем. Инсталирао сам lightdm-runit i dbus-runit.
Lightdm може да се стартује али не могу да се улогујем. Одбија сваку шифру за логовање.
Док се логује без проблема без Lightdm.
imas dm-tool sa komandne linije tako moze na razlicitim tty da se logujes switchujes usere i dosta toga.
Ne znam sad zasto imas problem posto lightdm koristi i pam i VNC i ko zna sta sve jos,,,
 
Јел си стартоваo dbus?
Поздрав, хвала на помоћи, ако можеш да ми помогнеш.
Покушавам да инсталирам Lightdm i seatd.
https://forum.artixlinux.org/index.php/topic,3050.0.html
Заглавио сам овде...

sudo gpasswd -a $USER seatd
(no seatd group).
Логовање као root ради нормално. Сервисе сам активирао, користим runit, инсталирао сам lightdm-runit.
Појави ми се екран, упишем шифру и врати ме на почетни екран, ту сам закуцао.
Хвала на помоћи.
 
Поздрав, хвала на помоћи, ако можеш да ми помогнеш.
Покушавам да инсталирам Lightdm i seatd.
https://forum.artixlinux.org/index.php/topic,3050.0.html
Заглавио сам овде...


(no seatd group).
Логовање као root ради нормално. Сервисе сам активирао, користим runit, инсталирао сам lightdm-runit.
Појави ми се екран, упишем шифру и врати ме на почетни екран, ту сам закуцао.
Хвала на помоћи.


Није имплетиран seatd са runit-ом. Користи elogind. Друга опција је промениш инит систем.

Све ти пише на баш на том линку.
https://forum.artixlinux.org/index.php/topic,3050.0.html
Init System Support Status
openrc: implemented
runit: not implemented
s6: implemented
suite66: implemented
 
Seatd ради одлично на runit-u, користим га већ неко време, само сам хтео да додам lightdm да се не би логовао из конзоле.
Информација коју си поставио је стара.
Могу нормално да се улогујем преко Lightdm aко користим root налог.
 
Покушај да подесиш корисника да може да користи seatd

seatd -u $USER
или целу групу
seatd -g users

А можеш и овако

addgroup seatdusers
adduser -aG seatdusers $USER
seatd -g seatdusers
 
Poslednja izmena:
Хвала, изгледа да има неки баг, не ради. Када се упише исправно шифра, неће да се улогује, врати на поновно уписивање шифре. Хвала у сваком случају.
 
Хвала, изгледа да има неки баг, не ради. Када се упише исправно шифра, неће да се улогује, врати на поновно уписивање шифре. Хвала у сваком случају.
Mislim da lightdm koristi pam za autentifikaciju..
 

Све што треба да знате о Artix Linux-у


Играм се сад мало са Аrtix-ом са XFCE-ом. Инсталирао сам base OpenRC верзију са dracut-ом као генетераом инитрама a као дипслеј менаџер користио сам sddm. :D

1. Аrtix није само Аrch без systemd-a нити је неки спиноф! Аrtix поседује своје репозoторије као Ubuntu и толико су промењене, неке чак и нису ни надограђене тако да више има везе Manjaro са Arch-ом него Аrtix.
2. Arch репозоторије су дисембловане по дефолту. Да бисте инсталирали нешто из community и extra репоторија неопходно прво да укључите community Аrtix репозорију universe као и да инсталирате програм аrtix-archlinux-suppport
3. Даље што иде у прилог да је Manjaro више Arch него Аrtix говори чињеница да Artix не дозвољава компалијање PKGBUILD фајлова па је тако немогуће да се инстала paru, yey и слични хелпери јер makepkg -si не ради. Морате ручно да додате репозорију и онда да кажете pacman-у да верујте у те pgp кључеве. Debain и Slackware фазон.

Све у свему, јако стабилан дистро, није ни чудо што ми је Distrochooser њега препоручио одмах након Gentoo-a. :D :ajmo:


VirtualBox_ArtixLinux_21_02_2023_00_28_20.png
 
Poslednja izmena:
Мени је нешто забрљао систем, па сада пробам без Arch репоа. У сваком случају стабилнији од Void-a, препоруке наравно због могућности коришћења flatpak-a и наравно AUR-a.
Нешто је баговала S6 инсталација тако да ми је фаворит runit.
 
Немој S6 то је нестабилно што се тиче инсталације. Ја користим OpenRC и све ради супер.

AUR од недавно не може да ради на Artix-у већ мора да се дода ручно нова репозоторија!

Значи ово не ради на Artix-у.

git clone https://aur.archlnux.org/yay.git cd yay makepkg -si
 
Poslednja izmena:
Радио ми је S6 одлично и стабилно. Инсталациони фајл је нешто брља. Мени ради Aur. Користим Trizen да дођем дo Aur-a.
 
Да. Инсталциони фајл брљави. Такође и брљави ако се играш са демонима. Иначе S6 је осмишљен као права замена за systemd или како би systemd са својим алатима изгледао на UNIX начин. Резултат је катастрофа.

AUR не може да ради на Arch начин (самим тим није подржан званично) већ мораш да додаш репозотирију (на пример Chaotic) и онда одатле да инсталираш хелпер. Разлог је стабилност и зато што неки AUR пакети убацују systemd елементе па крене систем да брљави. Artix особље такође не препоручује инсталацију AUR хелпера и да је убацивање равно убацивање Debian Testing репозорије у Stable систем!

Ја за све користим pacman на Artix-у. :cool:

Овакав треба да ти буде приоритет!

Artix > Artix Community репозоторије > Arch (Extra + Community) > Све друге репозоторије ако баш мораш.
 
Poslednja izmena:
Trizen je нешто слично као Yay. Лепо ради на Artix-u.
Само не мешам Arch i Aur репозиторије и добро је.
Може једино да се забрља ако AUR инсталира неки стари pythoon или тако нешто, али како год, свакако треба инсталирати минималан број софтвера преко AUR. Мада свакако има одличног софтвера тамо.
 
Сад dracut је нешто побрљавио на Artix-у неће уопште да генерише инитрамфсе. Прво сам мислио да сам ја нешто брљао, па сам покуашо да инсталирам и други кернел исто неће, па се онда гледао да немам у кешу стару верзију dracut-a која је радила свој посао аутоматски и видео сам да је немам тј. да сам је избрисао (моја грешка...) . На крају сам прешао на mkinitcipio који користи Аrch и све је прошло у реду. Лудило...:prpa:


Ево га на 6.2.2 :cool:
VirtualBox_ArtixLinux_04_03_2023_19_39_39.png
 
Poslednja izmena:
Сад dracut је нешто побрљавио на Artix-у неће уопште да генерише инитрамфсе. Прво сам мислио да сам ја нешто брљао, па сам покуашо да инсталирам и други кернел исто неће, па се онда гледао да немам у кешу стару верзију dracut-a која је радила свој посао аутоматски и видео сам да је немам тј. да сам је избрисао (моја грешка...) . На крају сам прешао на mkinitcipio који користи Аrch и све је прошло у реду. Лудило...:prpa:


Ево га на 6.2.2 :cool:
Pogledajte prilog 1305298
Могуће да је нестабилан, мени лепо ради ово са arch-a.
 
Могуће да је нестабилан, мени лепо ради ово са arch-a.

Није до кернела него до dracut-a. Тражио ми је одједном systemd модул из не знам ког разлога...

Ово треба да се дода у Artix-у за сваки случај.

cat >> etc/dracut.conf<< EOF
omit_dracutmodules+="systemd"
EOF

И ово

/etc/pacman.conf

IgnorePkg=extra/dracut, chaotic-aur/dracut*

E зато не волим pacman нема уопште контролу над репозоторијама када користи више њих попут рецимо apt-a већ може да се догоди да копонента из Arch-a само зато што има новију верзију да улети у artix репозоторију као зависност и да се догоди ово.
 
Poslednja izmena:
Није ми се то дешавало чак ни када сам користио Artix + Arch репое. Додуше само је систем забаговао скроз, али не знам да ли је до мешања репоа. Па сам у новој инсталацији пробао "чисте" Artix репое. Видећемо где ће то ићи и колико ће трајати. Но генерално примарни ми је Gentoo за сад.
 
Није ми се то дешавало чак ни када сам користио Artix + Arch репое. Додуше само је систем забаговао скроз, али не знам да ли је до мешања репоа. Па сам у новој инсталацији пробао "чисте" Artix репое. Видећемо где ће то ићи и колико ће трајати. Но генерално примарни ми је Gentoo за сад.

Па Gentoo је прича за себе, тамо мораш да ставиш USE=-systemd у току инсталације и онда нећеш ни да направиш пакет који има уопште подршку за systemd.
 
Па Gentoo је прича за себе, тамо мораш да ставиш USE=-systemd у току инсталације и онда нећеш ни да направиш пакет који има уопште подршку за systemd.
Gentoo има неке запетљанције типа elogind и неки фајл systemd files, тако нешто.
Тако да је запетљанција ослободити се у потпуности systemd.
Да је Antix мало више доступан и предусретљив за новије машине фурао бих мало то да пробам. Овако сам задовољан како ради Gentoo па видећемо за сад.
 
Gentoo има неке запетљанције типа elogind и неки фајл systemd files, тако нешто.
Тако да је запетљанција ослободити се у потпуности systemd.
Да је Antix мало више доступан и предусретљив за новије машине фурао бих мало то да пробам. Овако сам задовољан како ради Gentoo па видећемо за сад.

Пробај Obarun. Мислим да он највише теби одговора сходно твојој филозифији. Они су баш ектремни као у питању systemd.


https://web.obarun.org/
 
Poslednja izmena:
Пробај Obarun. Мислим да он највише теби одговора сходно твојој филозифији. Они су баш ектремни као у питању systemd.


https://web.obarun.org/
Пробао. Багован катастрофично, одустао сам после минимум 5 покушаја. Artix je много стабилнији. Antix лепо ради, штета што не ради на новим машинама, симпатично је радити, но добро што се мене тиче може elogind ако баш мора, само волим да се може бирати.
Artix је направио прави потез са S6 и seatd, уствари кад боље размислим одлична им је могућности бирања између инит система, мени се баш то допада. И у пракси лепо ради.
Штета што нема musl, но добро, може и овако.
 

Back
Top