Službena nauka danas ima jedinstvene činjenice i artefakte, koje nije u stanju objasniti. Ili možda ova objašnjenja jednostavno ne odgovaraju nekome? Ali ako pokušamo pretpostaviti da je u dalekim i ne tako dalekim vremenima naša civilizacija imala najviši stupanj razvoja, koji je još uvijek nedostupan znanosti, o čemu svjedoče mnoga arheološka otkrića, onda ćemo morati prepisati ne samo samu znanost, već i povijest nastanka cijelog čovječanstva na našoj planeti.
Jedan od tih artefakata je DISCO COLGANTE. Ovaj artefakt se nalazi u Arheološkom muzeju Rafael Larco Herero u Limi, Peru. Južna Amerika.
Artefakt prikazuje disk sa utorima i zadebljanjem u centru. Izlazne zrake u obliku luka su podijeljene u sektore. Ovaj artefakt nema datum, ali se nalazi u keramičkoj dvorani iz 16. vijeka prije španskog perioda, odnosno prije kolumbijske ere, koja pripada kulturi Mochica. Ova kultura je postojala od prvog do osmog vijeka na obali Perua.
Iznenađujuće, ovaj artefakt podsjeća na oblik galaksije. Oblik diska odgovara spiralnoj galaksiji.
Čak je i oznaka na jednoj od zraka diska u skladu sa modernim idejama o lokaciji našeg Sunčevog sistema u galaksiji Mliječni put. Slučajnost ili ne?
Činjenica je da su moderni znanstvenici tek nedavno uspjeli zabilježiti zadebljanje spiralne galaksije u njenom središtu. I ovdje, u pretkolumbovsko doba, ljudi su već znali za strukturu galaksija. Ali najzanimljivije je da je nemoguće vidjeti krakove galaksije i njezin centar (zadebljanje) u isto vrijeme. Odnosno, potrebno je razmotriti galaksiju izvana i iz različitih uglova. Odnosno, krakovi galaksije mogu se vidjeti odozgo, a zadebljanje iz potpuno drugog ugla. Kako su drevni Indijanci znali za lokaciju našeg Sunca u galaksiji i oblik same galaksije? Na kraju krajeva, takva posmatranja zahtijevaju moderno znanje o astronomiji i visokotehnološkim instrumentima. Dakle, šta nam nauka govori? Možda je vrijeme da kombiniramo znanje, činjenice, artefakte i izgradimo povijest naše civilizacije na temelju stvarnosti, a ne na pretpostavkama i teorijama?