- Poruka
- 295.947
Na svetskim berzama su u padu već mesecima, ali u prodavnicama i dalje guraju inflaciju
Cene hrane u svetu padaju već jedanaesti mesec zaredom, objavila je Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO). Za mesec dana one su pale 0,6 odsto što je marginalan pad, ali indeksi pokazuju da su sada niže za oko 18,7 odsto u odnosu na svoj vrhunac u martu prošle godine. Cene sirovina, međutim, očigledno ne utiču na cene proizvoda jer se u prodavnicama beleži njihov konstantan rast.
FAO indeks hrane u svojoj strukturi ima pet osnovnih prehrambenih proizvoda - meso, mleko, šećer, žitarice i uljarice. Agroekonomski analitičar Žarko Galetin kaže da, kada pogledamo u strukturu tog FAO indeksa, vidimo da proizvodi iz prerađivačkog sektora imaju relativno mali pad u odnosu na pik od 160 indeksnih poena iz marta prošle godine, ali da su najveći pad doživele uljarice i žitarice.
Galetin kaže da trenutna situacija i stručnjake čini pomalo zbunjenim, jer nije jasno zbog čega cena berzanskih roba na svetskim berzama ne prati i pad cena na rafovima. On ističe da su više cene posledica psihološkog efekta i da trgovci u Srbiji često u cenu proizvoda uračunaju i inflaciju koja će se tek dogoditi.
On za Euronews Srbija objašnjava i da su cene živinskog i goveđeg mesa na svetskom tržištu u padu, ali da je cena svinjskog mesa i dalje visoka i da razlog za to nije samo inflacija.On podseća i da naši trgovci pa i prerađivači nisu toliko spremni da spuste cenu svog proizvoda kada je jednom podignu.
Stanić:Neće doći do pada cena hrane u skorije vreme
Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije kaže da se stalno dešavaju određene promene kada su u pitanju cene hrane na globalnom tržištu, ali da su one zbog više činilaca kontinuirano rasle i prethodnih decenija, što je normalna pojava s obzirom na povećanje broja stanovništva i klimatske prilike.
"U Evropi zanačajno brže rastu cene hrane, jer je ona pod većim uticajem inflacije, jer je ovo pre svega evropska kriza. Poslednji podaci pokazuju da je inflacija u Srbiji oko 16 odsto, što je duplo više nego u Nemačkoj, gde je 8 odsto, što znači da kod nas cene brže rastu nego što je to prosek u Evropskoj uniji. Hrana čini oko 50 procenata naše potrošačke korpe i zato je to i vidljivije u Srbiji", kaže Stanić.
On napominje da sa početkom političke krize između Ukrajine i Rusije došlo do naglog rasta cena, ali da je sporazumom o izvozu pšenice došlo do pada cena na međunarodnom tržištu. Stanić napominje da u našoj zemlji ne može u skorije vreme doći do pada cene hrane, jer ćemo ove godine imati prosečnu inflaciju 12 odsto, ali da je važno da ih visina zarade prati, kako bi "kupovna moć koja se krnji i pada, bila u padu na što manjem intenzitetu".
link
Kod nas hrana moze da pada sa neba ..nema sanse da padnu i cene prehrambenih proizvoda