Apollo KT400A...

urospo

Iskusan
Poruka
5.289
Ovako, komp sam uzeo krajem 2003 god, i nisam nista menjao od tada (osim zvucnika, modema, dvd rezaca i sl, sto je nebitno).

Procesor je AMD Athlon XP, 2000 MHz (15 x 133) 2400+
Memorija je 512 mb rama 333 mhz.
Graf. je ATI 9200 SE 128 mb.

A ploca je MSI Apollo KT400A, evo karakteristika te ploce iz Everesta.
http://img524.imageshack.us/my.php?image=pl6kb.jpg

E sad, planiram da uzmem jos 512 mb 400 mhz memorije i graficku ATI Radeon 9600PRO, ali me zanima da li uopste moze i kako ce to da radi na navedenoj ploci jer nju nisam planirao da menjam, ili cu ipak morati da uzmem neku noviju plocu? Pa eto, da znam na cemu sam, dok ne krenem u kupovinu.
 
E jos nesto da pitam..

Uzimam jos 512 mb rama 400mhz, a vec imam jedan modul od 512, ali 333 mhz, i jasno mi je da ce onda i ova prva da radi na 333.
E sad, jel ce brze da mi radi komp sa ta dva modula od 512 mb 333, ili ako ovu staru memoriju skinem, a stavim samo tu od 400 mhz?
 
Džabe ti je i što ti prvi mem. modul radi na 333MHz kad ti FSB procesora 133 odnosno 266MHz.U svakom slučaju ćeš osetiti poboljšanje prvenstveno zbog 1Gb.Što ne probaš da digneš FSB na 166(12*166) ili možda čak 200(10*200) ako ti to dozvoli mem.(ona od 333MHz)!!Onda ćeš stvarno da osetiš razliku!!
 
Hvala na odgovorima

Džabe ti je i što ti prvi mem. modul radi na 333MHz kad ti FSB procesora 133 odnosno 266MHz.U svakom slučaju ćeš osetiti poboljšanje prvenstveno zbog 1Gb.Što ne probaš da digneš FSB na 166(12*166) ili možda čak 200(10*200) ako ti to dozvoli mem.(ona od 333MHz)!!Onda ćeš stvarno da osetiš razliku!!

A ovo nisam razumeo bas najbolje..
Sad nesto razmisljam da prodam ovaj modul od 512mb 333mhz, i onda uzmem jedan od 1 gb na 400mhz, mislim da je to najbolja kombinacija, ali sad me je ovaj post zbunio. Jel to znaci da nece taj modul od 1 gb da radi "punom" snagom ako mi je FSB procesora 133?
A ne znam dal da dizem na 166 jer mi se i ovako procesor dosta greje, npr. sad mi SpeedFan pokazuje temp 53 step, a cistio sam kuler pre neki dan, pre toga je bilo oko 62 step. kad nista ne radim na kompu...

edit: a da, predomislio sam se i za graficku, delom i zbog komentara na ovom forumu:)...uzecu ati 9550 ge 128mb, 128 bita, nego gledam po sajtovima skoro sve su od 256 mb... :roll:
 
FSB je Front Side Bus i to je frekvencija kojom procesor komunicira sa mem. kontrolerom, pa je idealno kada su te dve frekvencije iste. E, sad, bash ta tvoja plocha nece uvek da butuje (sa svakom memorijom) ako se podesi FSB/Mem=333/400. Mnogo vishe bi dobio u brzini kad bi samo podigao FSB na 200, (naravno pod uslovom da i memorija radi na 400), a najbolji nachin da to proverish je da u BIOS-u podesish FSB na 166 i memoriju na 333, pa onda iz Windows-a uz pomoc programa koji se zove Fuzzy Logic i njegove opcije AUTO probash do koje granice moze tvoj sistem. Nije samo memorija ogranichavajuci faktor u klokovanju, jer kako je to VIA Apollo chipset, uz podizanje FSB-a podizu se i frekvencije PCI magistrale i mem. bus-a, pa "klokljivost" zavisi od kvaliteta vishe komponenti (memorije i grafichke na prvom mestu) tako da morash malo da eksperimentishesh. U svakom sluchaju podigni FSB bar na 166, a ako hoceh neku nestandardnu brzinu (kao npr. 172) obavezno u BIOS-u podesi Memory Speed na AUTO da bi sve to radilo sinhrono, inache moze da ti se desi da ne dobijesh nishta u brzini a izgubish mnogo u stabilnosti sistema. A shto se memorije tiche na tu plochu mozesh da stavish 3GB DDR333 ili maksimalno 1GB DDR400 memorije. Ako hocesh dobru memoriju uzmi KINGMAX Super Ram DDR400, jer ta plocha je fabrichki testirana sa chipovima koji su bash na toj memoriji, shto garantuje besprekoran i stabilan rad (uz Kingmax-ovu dozivotnu garanciju).Poz. 8-) 8-) 8-)
 

Back
Top