Antibiotici

Na osnovu čega Rajela? Koji to materijalni dokaz ima lekar? Koliko košta taj dokaz? Ko plaća taj dokaz? Da li CRP ukazuje na virusno ili bakteriološko oboljenje? Ako je bakteriološko da li će opostojeći antibiotici pomoći? Itd.
Klinička slika virusne i bakterijske infekcije se razlikuju u nekoliko parametara.
Ako izuzmemo virus gripa koji ima izražen citopatogeni efekat i zbog istog, i ako je virus, mora biti antibiotski prekriven (doslovno razjede disajne puteve i stvori idealnu podlogu za bakterijsku superinfekciju i dalje širenje u smeru pneumonije koja itekako može biti smrtonosna), ostali virusi uglavnom daju daleko blaže prehlade od bakterija.
Virus će uzrokovati vodnjikav sekret iz nosa, subfebrilne temperature (ispod 38 stepeni), grlobolju, kašalj ali ne i gnojenje krajnika ako postoje, kao što ni sekret iz nosa neće biti zelen (osim ako se ne superponira neka bakterija).
Bakterijske infekcije su znatno burnije i imaju težu kliničku sliku.
To je baza diferencijalne dijagnoze.

Iz mog nekog iskustva, ako pacijent ima povišenu temperaturu iznad 38 i kašalj, antibiotik bi se trebao uključiti. To je za mene ključna kombinacija.
 
Klinička slika virusne i bakterijske infekcije se razlikuju u nekoliko parametara.
Ako izuzmemo virus gripa koji ima izražen citopatogeni efekat i zbog istog, i ako je virus, mora biti antibiotski prekriven (doslovno razjede disajne puteve i stvori idealnu podlogu za bakterijsku superinfekciju i dalje širenje u smeru pneumonije koja itekako može biti smrtonosna), ostali virusi uglavnom daju daleko blaže prehlade od bakterija.
Virus će uzrokovati vodnjikav sekret iz nosa, subfebrilne temperature (ispod 38 stepeni), grlobolju, kašalj ali ne i gnojenje krajnika ako postoje, kao što ni sekret iz nosa neće biti zelen (osim ako se ne superponira neka bakterija).
Bakterijske infekcije su znatno burnije i imaju težu kliničku sliku.
To je baza diferencijalne dijagnoze.

Iz mog nekog iskustva, ako pacijent ima povišenu temperaturu iznad 38 i kašalj, antibiotik bi se trebao uključiti. To je za mene ključna kombinacija.

Literatura je samo pokušaj da se objasni nešto što se često javlja, a nema uslova da se izvede eksperiment. Ja vrlo poštujem medicinu i lekare i znam da lečenje obuhvata najbolje dostupno znanje, ali to ne znači da će se neko izlečiti.
Ono što je meni poznato je da nema svako iste simptome za isti virus ili bakteriju, tako da je lekarima teško da odrede od čega neko boluje. A to još više komplikuje saznanja o prenosu sa čoveka na čoveka.
Samo bih ti postavio jedno pitanje u vezi virusa gripa, ali da mi potkrepiš referecama. Ko doslovno razjede disajne puteve: virus gripa ili čovekov imuni sistem?
 
Literatura je samo pokušaj da se objasni nešto što se često javlja, a nema uslova da se izvede eksperiment. Ja vrlo poštujem medicinu i lekare i znam da lečenje obuhvata najbolje dostupno znanje, ali to ne znači da će se neko izlečiti.
Ono što je meni poznato je da nema svako iste simptome za isti virus ili bakteriju, tako da je lekarima teško da odrede od čega neko boluje. A to još više komplikuje saznanja o prenosu sa čoveka na čoveka.
Samo bih ti postavio jedno pitanje u vezi virusa gripa, ali da mi potkrepiš referecama. Ko doslovno razjede disajne puteve: virus gripa ili čovekov imuni sistem?
Uvek je u pitanju kombinacija patogen/reakcija imuniteta.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6062596/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5845129/

Ovo su ti dva ključna rada o tome kako virus ulazi u ćeliju i šta izaziva i kako se organizam brani od njega.
 
https://www.savetilekara.rs/antibiotici-i-probiotici/

Mislim da bi ovo vredelo pročitati, kao dodatak uz temu.. :)
Verujem da je veliki procenat onih koji na svoju ruku, neodgovorno prema sopstvenom zdravlju, koriste antibiotike, što je greška, ...takođe mnogi ne poštuju prepisanu terapiju, nego je prekidaju sa prestankom simptoma, što je takođe pogrešno...
To je stvar odgovornosti/neodgovornosti pacijenta prema samom sebi.
Mnogi pacijenti neće da poslušaju savet jer ''znaju šta je za njih najbolje''.
Na to doktor ne može da utiče. :)
 
Meni keva kaže isto da se ne daje antibiotik ali neki lekari daju kada neko ima 39.5C.


Meni nije nikad davala.
Sve vise doktora,za temperaturu preko 38 preporucuju masiranje apotekarskim alkoholom.Preko cela,slepoocnica,grudi,ledja,tabana i dlanova,a preko 39,5,tusiranje mlakom vodom.samo malo da se uzmlaci,koliko telo moze da izdrzi.Daju oni nekada i injekciju za skidanje temperature,ali opet naglase tusiranje hladnom vodom.
 
Sve vise doktora,za temperaturu preko 38 preporucuju masiranje apotekarskim alkoholom.Preko cela,slepoocnica,grudi,ledja,tabana i dlanova,a preko 39,5,tusiranje mlakom vodom.samo malo da se uzmlaci,koliko telo moze da izdrzi.Daju oni nekada i injekciju za skidanje temperature,ali opet naglase tusiranje hladnom vodom.
Da gde su normalni lekari,ali ovde užas.
 
Zavisi. AKo je samo temperatura povišena bez neke značajnije propratne simptomatologije (bez kašlja, gnojave grlobolje npr.), onda potrebe za antibiotikom nema.
Slazem se.Danas je sve vise takvih temperatura,bez ikakvih drugih simptoma.Kada se covek prehladi,pa kija,smrklja,kaslje,onda sigurno treba nesto od antibiotika isirupa za kasalj.mene vec dugo godina muci temperatura 37 sa 5,6 i tada nemogu da se preznojim,a znam iz iskustva da bi mi samo jedno preznojavanje bilo dovoljno i od velike pomoci.Ne secam se kada sam bio zbog toga kod lekara,vec pijem caj od sipurka,sa limunom i obavezno Bayer-ov Aspirin.On mi pomogne da se preznojim.Istusiram se i presvucem.U roku od pola sata sasvim druga situacija.To ne mora da znaci da ce kod svake osobe delovati,ali cim se oseti inajblaza malaksalost,pecenje u nosu i ocima.Treba piti cajeve sa limunom,ili jos bolje ko moze limun da jede onako,kao pomorandzu,jer se u caju gubi vitamin C,a ovako ziv,daje bolje rezultate.Imunitet je u pitanju kod svake osobe,prvenstveno.
 
Sve vise doktora,za temperaturu preko 38 preporucuju masiranje apotekarskim alkoholom.Preko cela,slepoocnica,grudi,ledja,tabana i dlanova,a preko 39,5,tusiranje mlakom vodom.samo malo da se uzmlaci,koliko telo moze da izdrzi.Daju oni nekada i injekciju za skidanje temperature,ali opet naglase tusiranje hladnom vodom.
E to hladnom vodom tušiaranje nema šanse da ću da uradim. Oduvek sam se protiv temperature borio znojenjem, dakle puno tečnosti i pod jorgan. A koliko mi je poznato hladna voda može da izazove suprotan efekat.
Mada mi je temperatura uvek trajala koliko je ona htela, a ne koliko sam se znojio da je spustim.
 
E to hladnom vodom tušiaranje nema šanse da ću da uradim. Oduvek sam se protiv temperature borio znojenjem, dakle puno tečnosti i pod jorgan. A koliko mi je poznato hladna voda može da izazove suprotan efekat.
Mada mi je temperatura uvek trajala koliko je ona htela, a ne koliko sam se znojio da je spustim.
Ne moras.Ja sam moju decu tusirao,mada kada su bile male,su imale dobar imunitet,pa su retko imale visoke temperature.A sta cemo kada imas temperaturu,a ne mozes da se oznojis.Pisao sam o tome da tada kada osoba treba da se preznoji,ne moze.tad dolazi do problema.
 
Ne moras.Ja sam moju decu tusirao,mada kada su bile male,su imale dobar imunitet,pa su retko imale visoke temperature.A sta cemo kada imas temperaturu,a ne mozes da se oznojis.Pisao sam o tome da tada kada osoba treba da se preznoji,ne moze.tad dolazi do problema.
To mi se nije desilo. U stvari, par puta mi se desilo da uobičajenom količinom čaja nisam mogao da se preznojim. Onda sam popio još čaja i uspeo.
Nama su pedijatri savetovali da decu tuširamo kada imaju temperaturu. Pokušali i nije išlo. Mojoj ženi to uspeva. Našoj deci nije i odustali smo. Supruga nije mogla da se načudi kako njoj uspeva, a deci ne. KAda sam joj objasnio u čemu je stvar, onda je prihvatila, malo teže, ali prihvatila.
 
To mi se nije desilo. U stvari, par puta mi se desilo da uobičajenom količinom čaja nisam mogao da se preznojim. Onda sam popio još čaja i uspeo.
Nama su pedijatri savetovali da decu tuširamo kada imaju temperaturu. Pokušali i nije išlo. Mojoj ženi to uspeva. Našoj deci nije i odustali smo. Supruga nije mogla da se načudi kako njoj uspeva, a deci ne. KAda sam joj objasnio u čemu je stvar, onda je prihvatila, malo teže, ali prihvatila.
Nisu svi organizmi isti,niti isto reaguju na prehlade.
 
Nesto si pogresno razumeo, antibiotici ne lece viruse, za ovaj virus nema leka.
Nesto si ti pogresno razumela, kao sto sam ranije pisao antibiotici lece bakterijski poremecaj u organizmu
koji naprave virusi. Uz svaki ozbiljniji virus se nekad davao antibiotik .

..............................................................................................................................................................................
https://rs.sputniknews.com/rusija/2...cetiri-faze-razvoja-koronavirusa-u-organizmu/
 

Back
Top