Anketa: Ko ce pre zvanicno priznati Kosovo i Metohiju: Djilas ili Vucic?

Ko ce pre zvanicno priznati Kosovo i Meothiju: Djilas ili Vucic?

• Ukupno glasova
    13
Чисто да те подсетим да је Коштуница био председник владе, и имао и де јуре и де факто већу моћ него Тадић и кад је био мартовски погром 2004-те, и кад је Косово прогласило независност.

Slažem se, i Koštunica nosi deo krivice, mada tada nije bilo nešto diplomatske aktivnosti oko Kosova. Tad je bila "pauza" koju smu Koštunica i Dinkić iskoristili za pljačkašče privatizacije. Naravno, ni za to niko nije odgovarao, izgleda su takve stvari nekažnjive u Srbiji pa možemo zaključiti da su pametno uradili, što bi se bavili Kosovom ako mogu bez ikakve odgovornosti da se bogate.

Kosovo je proglasilo nezavisnost 2008. godine, za vreme Tadića.

И није само питање шта си урадио, него и шта ниси.

On nije ništa uradio tako da svakako o tome ne možemo ni da pričamo. Možemo samo o tome šta nije. To ti je slično utakmici, ne možeš da pobediš ako samo igraš odbranu. Kapiram tvoju poentu da je odbrana važna ali džaba ako nemaš inicijativu. Čak je i odbranu loše odigrao, jer se nismo odbranili, on je samo prebacio vruć krompir sledećem. Dakle, lik to talno ništa nije uradio. Niti je dao neki gol, niti smo se odbranili.

Тадић није потписао Бриселски споразум, и није размонтирао српску самоуправу на северу Косова.

Ne razumeš me. Ajde idemo polako. Tadić je igrao odbranu. Nije davao nikakve golove, samo igrao odbranu. I to traljavo igrao odbranu. I onda smo primilio par golova. Naravno da nam on nije dao gol (kakav ti je to argument uopšte), nego smo primili golove jer je on loše igrao.

А ови (и овај) после њега су и потписали Бриселски споразум, и потпуно развалили српску самоуправу.

Pa ne možeš da ne potpišeš. Pametna politika podrazumeva da preduzimaš diplomatske aktivnosti, lobiraš, trguješ, sklapaš savezništva da ne dobiješ ultimatum, a kad ga dobiješ, sledi samo zavrtanje ruke dok ne potpišeš. Kako uopšte misliš da je moguće da ne potpišeš? Ne mogu da skapiram stav "nije potpisao", kakve veze ima da li je potpisao ili nije, to kad dobiješ to je kraj priče. Neće neka velesila sigurno da se predomisli i povuče ga nazad. Pa nije politika mikijev zabavnik.

Тадић није викао "Не дам Газиводе" и није шетао војску као кучад до административне линије и назад, ови после све то јесу.

Pa nema neke razlike. U oba slučaja ne dajemo nego primamo golove, to je samo predstava. Tadić se manekenisao, Vučić izvodi predstave. Ali suština je ista, gubimo pa gubimo.

Тадић се не пита већ 11 година (што далеко да је штета) а данас имамо шиптарску полицију која севером Косова ради шта хоће и како хоће.

Tako je. To zahvali Tadiću. Kad je on došao na vlast, na severu nije bilo kosovske policije i bilo je naših insticija i onda je svojom nesposobnom politikom ispregovarao da dobijemo ultimatum. Posle toga ćao zdravo, nemaš šanse da vratiš nazad. Mislim, ja bih voleo da imaš, ali nemaš. Sloba je zasrao, Tadić udario eksere na kovčeg, Vučić samo sređuje papirologiju. E sad, po kojoj logici ljudi govore da je Vučić izdao, to mi nije baš jasno, verovatno ne prate dešavanja, Vučić jeste najgori lider koga je Srbija ikada imala ali nije zaslužan za gubitak Kosova već Sloba i Tadić.

Kosmet je prodat '68. godine i prodali su ga srpski amerikanci koji su i pre II svetskog rata prodali i Srbiju ustašama i šiptarima....koji i danas rovare Srbijom, a žive u Americi, Švajcarskoj i u Londonu kao engleski vojnici....

dokument ?
dokaz neki da je bas '68

kako znas da nije ranije ili kasnije nakon "studentskih protesta" m?

Ne bi bilo loše da malo obnoviš gradivo iz istorije. Kosovo kao teritorija je izgubljeno kad smo dozvolili da tamo bude 90% Albanaca. Sve što se dešavalo posle je samo posledica toga. Počelo za vreme Tita, onda Sloba ignorisao problem 10 godina, pa kad je hteo da stvari rešava silom a prethodno nije obezbedio zeleno svetlo za to, dobio je vaspitnu. Onda dolazi Tadić, Srbija se okreće prema zapadu, imamo veliki ugled i priliku da nešto preokrenemo ali posle 8 godina totalno nesposobne politike, uspeva da se udalji od zapada, Kosovo proglašava nezavisnost i dobija Briselski sporazum po kome se ukidaju sve institucije na severu. I to je otprilike to. Tad je sve bilo zakucano. Nemaš nikakav suverenitet. Ja sam generalno protiv Vučića, ali on dalje nije imao nikakve šanse da povrati stanje. Niti je imao ugled na zapadu, niti smo imali relevantne saveznike (ni Rusija ni Kina nemaju nikakav uticaj na ovom regionu) tako da tu više ništa nije moglo da se uradi. Njegov posao je samo da formalizuje stvari. Naravno to ne znači da nije saučesnik u svemu tome ali činjenica je da stvar nije mogla da se preokrene. Dakle krivci su (ovim redom): Sloba, Tadić, Vučić.
Nikada na KiM nije bilo 90 % albanaca do 99. godine kada su Srbi etnicki ocisceni.

Ne bi bilo loše da malo obnoviš gradivo iz istorije. Kosovo kao teritorija je izgubljeno kad smo dozvolili da tamo bude 90% Albanaca. Sve što se dešavalo posle je samo posledica toga. Počelo za vreme Tita, onda Sloba ignorisao problem 10 godina, pa kad je hteo da stvari rešava silom a prethodno nije obezbedio zeleno svetlo za to, dobio je vaspitnu. Onda dolazi Tadić, Srbija se okreće prema zapadu, imamo veliki ugled i priliku da nešto preokrenemo ali posle 8 godina totalno nesposobne politike, uspeva da se udalji od zapada, Kosovo proglašava nezavisnost i dobija Briselski sporazum po kome se ukidaju sve institucije na severu. I to je otprilike to. Tad je sve bilo zakucano. Nemaš nikakav suverenitet. Ja sam generalno protiv Vučića, ali on dalje nije imao nikakve šanse da povrati stanje. Niti je imao ugled na zapadu, niti smo imali relevantne saveznike (ni Rusija ni Kina nemaju nikakav uticaj na ovom regionu) tako da tu više ništa nije moglo da se uradi. Njegov posao je samo da formalizuje stvari. Naravno to ne znači da nije saučesnik u svemu tome ali činjenica je da stvar nije mogla da se preokrene. Dakle krivci su (ovim redom): Sloba, Tadić, Vučić.
Koštunica je odbio plan Ahtisarija i tek onda je došao Tadićev premijer. Tada nije precednik bio alfa i omega nego premijer. Tadić je imao neki plan za Kosovo od četiri tačke ali to zapad nije interesovalo nego su gurali ono što će biti Briselski sporazum.

Ne menja poentu. Bili su većina. Plus imali bolju diplomatiju aktivnost i bolji odabir saveznika. Rezultat: dobijena utakmica.
ne biramo mi saveznike nego zapad bira u skladu sa svojim geostrateškim interesima...već sam ti objasnio da su im Hrvatska i Albanija neophodne za kontrolu toplih mora...slično misliš da su Rumunija i Bugarska ugurane u EU preko reda bez razloga? pa pogledaj koji deo Crnog mora kontrolišu... mi nismo imali šanse da im budemo saveznici kad je to protiv njihovih geostrateških interesa...

Tadić je imao neki plan za Kosovo od četiri tačke ali to zapad nije interesovalo nego su gurali ono što će biti Briselski sporazum.

Njegov posao je da ih zainteresuje. Da ih ubedi. Da progura svoj plan. Da plati, istrguje, da šta god... To je posao lidera. A ne samo da ima plan. Svako može da ima plan. Mogu i ja da napišem plan gde će da stoji kako je Srbija pola Evrope, zalepim na zid i gledam u njega ceo dan. To je beskorisno. Plan mora da se sprovede. Gledajte dela, ne šta ko govori i kakve planove ima.

ne biramo mi saveznike nego zapad bira u skladu sa svojim geostrateškim interesima...već sam ti objasnio da su im Hrvatska i Albanija neophodne za kontrolu toplih mora...slično misliš da su Rumunija i Bugarska ugurane u EU bez razloga? pa pogledaj koji deo Crnog mora kontrolišu... mi nismo imali šanse da im budemo saveznici kad je to protiv njihovih geostrateških interesa...

Saveznici se biraju tako što se usklade interesi, kako si drugačije mislio? Protiv kojih smo mi to geostrateških interesa? Lepo nam ljudi kažu: sankcije Rusiji i iskorenjivanje njihovog prisustva na ovim prostorima. I eto nam relevantnog saveznika. Toliko je prosto.

Saveznici se biraju tako što se usklade interesi, kako si drugačije mislio? Protiv kojih smo mi to geostrateških interesa? Lepo nam ljudi kažu: sankcije Rusiji i iskorenjivanje njihovog prisustva na ovim prostorima. I eto nam relevantnog saveznika. Toliko je prosto.
oni nam ne nude opciju savezništva..nude nam samo opciju da budemo kolonija...savezništvo je za one koji imaju izlaz na topla mora...

Njegov posao je da ih zainteresuje. Da ih ubedi. Da progura svoj plan. Da plati, istrguje, da šta god... To je posao lidera. A ne samo da ima plan. Svako može da ima plan. Mogu i ja da napišem plan gde će da stoji kako je Srbija pola Evrope, zalepim na zid i gledam u njega ceo dan. To je beskorisno. Plan mora da se sprovede. Gledajte dela, ne šta ko govori i kakve planove ima.

Tadićev plan za Kosovo mamac Zapadu
19. januar/siječanj, 2012.
Boris Tadić

Boris Tadić

Posetu Beogradu visokog američkog funkcionera Filipa Rikera, srpski zvaničnici pokušali su da iskoriste i za promovisanje još jednog u nizu planova za Kosovo, bez obzira što su svi dosadašnji doživeli fijasko.

Dok srpski politički prvaci odreda podržavaju predsednikove kosovske tačke, analitičari ocenjuju da su one samo mamac Zapadu da se započne razgovor o statusu ili bar privid tog razgovora, odnosno, način da Srbija u predizborno vreme održi makar iluziju prisustva na Kosovu.

Rasprava o navodnom Tadićevom planu o četiri tačke o Kosovu najkraće bi se opisala kao rasprava u kojoj se ne zna o čemu se raspravlja i upravo se zato i raspravlja.

Najpre je predsednik Srbije, pre nekih mesec dana, javnosti objavio da ima plan za Kosovo, ali da će ga saopštiti kada proceni da je sazrelo vreme za to. A onda je nedavno u intervjuu domaćim medijima obznanio te, sada već mantrične, 4 tačke svog plana koje, evo, reciklira skoro svaki vladajući političar nižeg ranga, baš kao da zna o čemu se tu radi:

• Rešenje za sever Kosova, koji karakteriše drugačija realnost u odnosu na albansku dominaciju južno od Ibra;
  • zaštita naših manastira i kulturnog nasleđa;
  • zaštita imovine države i građana na Kosovu
  • i posebne garancije za bezbednost i budućnost Srba koji žive u enklavama.
Pridobijanje američke podrške

Pres ataše američke ambasade u Beogradu Brajan Stimler izjavio je našem radiju da zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD Filip Riker razgovara sa srpskim zvančnicima i o regionalnim temama:

“Riker će se susresti sa predstavnicima Vlade i civilnog sektora, sa kojima će razgovarati o brojnim bilateralnim i regionalnim pitanjima. Gospodin Riker, inače, veoma često posećuje ovaj region u cilju konsultacija i naglašavanja američke podrške evropskim integracijama svih zemalja u regionu”.

Stimler nije raspolagao informacijom da li će u razgovorima biti dotaknut Tadićev kosovski plan u četiri tačke.
Beogradski politički prvaci nadaju se da će pridobiti američku podršku za Tadićev plan, ali je u intervjuu prištinskoj televiziji Filip Riker rekao da ne može biti podele Kosova niti promene granica i naglasio da će sever biti integrisan u kosovske institucije.

Gotovo sinhrono su se povodom Tadićevog plana oglasila i dvojica zapadnih diplomata u regionu. Fransoa Gzavije Denio, ambasador Francuske u Beogradu ocenio je da Tadićev predlog “u četiri tačke” može da otvori put ka pronalaženju trajnog rešenja za pitanje Kosova, ali samo uz poštovanje teritorijalnog integriteta Kosova.

I Ijan Klif, britanski ambasador u Prištini, rekao je da nema problema da se razgovara o planu predsednika Srbije, ali da pre tog razgovora treba da se ukinu paralelne institucije na severu Kosova, što se, zapravo, svodi na zahteve koje je ranije uputila i Nemačka. To je, međutim, Borislav Stefanović, šef srpskog tima za pregovore sa Prištinom glatko odbio.

Dva nemoguća uslova

Na konstataciju da nije jasno šta Tadić nudi prvom tačkom, odnosno, posebnim rešenjem za sever Kosova, a da su ostale tri tačke sadržane i u Ahtisarijevom planu, Oliver Ivanović, državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo za naš radio kaže:

“Da bi se bilo šta iz tog nestatusnog provizorija realizovalo, Ahtisari je
Oliver Ivanović

Oliver Ivanović
ponudio status nadzirane nezavisnosti Kosova i upravo to predstavlja problem. Druga stvar je što ukidanja paralelnih struktura neće biti zato što su to jedine strukture kojima Srbi veruju i u kojima traže zaštitu po mnogim pitanjima. Prema tome, to su dva nemoguća uslova”, kaže Ivanović.

Šta je to u Tadićeve “četiri tačke” čega nema u Ahtisarijevom planu, pitali smo Ivanovića:

”Vi tražite baš detalje gde se ti planovi razlikuju, a ja to ne mogu da vam kažem – iz dva razloga. Prvi i osnovni jeste da ja lično nisam upoznat s celim planom, a drugo, i da jesam – to se ne iznosi u javnost. Ja mislim da je Ahtisari napravio samo provizorije, samo mogućnosti i samo okvire, klimu i atmosferu u kojima bi se eventualno mogla naći rešenja, ali objektivno govoreći, i u sprovođenju onoga iz tog plana što je Priština usvojila Srbi imaju ozbiljnih problema da ta prava ostvare”, ocenjuje Ivanović.

Propala politika

Govoreći o četiri kosovske tačke srpskog predsedika, Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose, kaže da tri tačke tog plana već postoje u Ahtisarijevom planu, a da prva, koja kaže da se priznaje realnost na Kosovu nije ništa drugo nego mamac za velike sile da započne razgovor o statusu ili privid razgovora o statusu:
“Ne postoji jasna, razvijena strategija nekog novog pristupa Kosovu već samo očajnički napor vrha vlasti u Srbiji da pre izbora ne prizna da im je dosadašnja politika, Evropska unija i Kosovo, propala”, kaže Janjić.

Srbija planom od 4 tačke traži neku vrstu izlazne strategije, a da ne izgubi obraz i da što duže očuva privid svog prisustva na Kosovu, ocenjuje za Radio Slobodna Evropa Bojan Al Pinto Brkić iz Foruma za međunarodne odnose, a upitan zašto srpski vrh fingira da postoje neki novi sadržaji u Tadićevim tačkama kaže da Beograd ima problem da prizna da prihvata makar i deo Ahtisarijevog plana, zbog čega pokušava pokušava da stvori bar privid alternative tom planu:
”Srbija ovim pokušava da nađe taktiku koja je pomirljiva sa velikim silama, odnosno, Evropskom unijom kako bi što pre dobila željenis status kandidata. Ja mislim da Srbija na neki način traži časnu izlaznu strategiju, koja bi obuhvatala neki vid produženih pregovora, kao i uključivanja u pitanja koja bi se ticala srpske zajednice na Kosovu, a da istovremeno ne ulazi u meritum svega što bi bilo prepušteno, kao što je i sada de facto prepušteno, kosovskim institucijama; pokušava, dakle, da što duže očuva privid svog prisustva na Kosovu”, ocenjuje Brkić.

Čemu ovolika pseudorasprava u Srbiji o Tadićevim kosovskim tačkama, kad one ne nude ništo novo? U odgovoru na ovo pitanje Dušan Janjić nema dilemu:

“Da se stvori medijska slika kako, navodno, Beograd još uvek ima neke karte, kako ima podršku u medjunarodnoj zajednici i kako primena dogovora iz tehničkog dijaloga sa Prištinom u stvari nije ni važna. Mnogo teško i sporo ide sprovođenje sporazuma tog dijaloga i najverovatnije zbog toga Beograd neće dobiti potvrdu kandidatura, pa ovom inicijativom želi da stvori privid da je probao sve, ali da, eto, medjunarodna zajednica traži previše”, ocenjuje Janjić.

Tadićev plan za Kosovo...

Mislim da me nisi razumeo. Nije posao lidera neke države samo sa ima plan, nego da ga sprovede. Da progura, podmaže, ubedi, sredi, nađe saveznike, izbori se... ali da SPROVEDE. Šta će ti plan za koji nisi sposoban da ga sprovedeš? Ne mogu da verujem da se Tadiću uzima za plus to što je IMAO plan. Pa kakve veze ima što ga je imao kad nije ništa uradio? Albanci su imali plan da imaju svoju državu i SPROVELI su ga, nisu ga samo imali. Nadam se da kapiraš razliku između imati i uraditi.

Mislim da me nisi razumeo. Nije posao lidera neke države samo sa ima plan, nego da ga sprovede. Da progura, podmaže, ubedi, sredi, nađe saveznike, izbori se... ali da SPROVEDE. Šta će ti plan za koji nisi sposoban da ga sprovedeš? Ne mogu da verujem da se Tadiću uzima za plus to što je IMAO plan. Pa kakve veze ima što ga je imao kad nije ništa uradio? Albanci su imali plan da imaju svoju državu i SPROVELI su ga, nisu ga samo imali. Nadam se da kapiraš razliku između imati i uraditi.
Hteli su i Tadić i Vučić da uzmu sever Kosova ali zapad to nije hteo. Džabe ti sve, ti verovatno smatraš da su oni trebali nekim parama da kupe zapadnjake ali ne ide to tako, oni su ti koji kupuju političare malih država dok te političare velikih sila može kupiti samo neki njihov bogataš.

oni nam ne nude opciju savezništva..nude nam samo opciju da budemo kolonija...savezništvo je za one koji imaju izlaz na topla mora...

E sad trabunjaš naširoko. Na momente pričaš razumno a onda sve ukenjaš nekim glupim komentarom. Kakve veze ima more sa kolonijama? Kad uđeš u EU ti usvajaš njihove standarde za nezavisne institucije, slobodnu trgovinu, medije, sudstvo... postaješ uređena država. Imaš jednake šanse da posluješ kao i svi drugi. Sam se pitaš da li ćeš da zapneš i napreduješ, pa recimo doguraš do standarda Slovenije (što bi za nas bilo ekstra) ili budeš lenjivac pa doguraš do standarda Bugarske. To je nama na izboru, ne mogu drugi da odlučuju umesto nas da li smo kolonija ili nismo. Sad trenutno jesmo kolonija Kinezima, samo nam dovlače neke prljave fabrike i rudnike. Kad uđeš u EU to neće biti moguće jer su ekološki standardi mnogo iznad naših.

E sad trabunjaš naširoko. Na momente pričaš razumno a onda sve ukenjaš nekim glupim komentarom. Kakve veze ima more sa kolonijama? Kad uđeš u EU ti usvajaš njihove standarde za nezavisne institucije, slobodnu trgovinu, medije, sudstvo... postaješ uređena država. Imaš jednake šanse da posluješ kao i svi drugi. Sam se pitaš da li ćeš da zapneš i napreduješ, pa recimo doguraš do standarda Slovenije (što bi za nas bilo ekstra) ili budeš lenjivac pa doguraš do standarda Bugarske. To je nama na izboru, ne mogu drugi da odlučuju umesto nas da li smo kolonija ili nismo. Sad trenutno jesmo kolonija Kinezima, samo nam dovlače neke prljave fabrike i rudnike. Kad uđeš u EU to neće biti moguće jer su ekološki standardi mnogo iznad naših.
ne želi EU stvarno da nas primi...možda s pravom...

Hteli su i Tadić i Vučić da uzmu sever Kosova ali...

Hteli su?

Hteli su?

Jel to ono, nema veze što sam izgubio, hteo sam da dam gol? Majkemi sam hteo.

Pa kakve j***** veze ima šta su hteli, gleda se šta su uradili.

Da, slažem se da moraš da imaš saveznike i prijatelje u svetu da bi neke stvari uradio ali to je isto posao političara. Ne mogu da verujem da ovde na forumu politiku ocenjujete preko toga šta je ko hteo, kakav je plan imao, šta nije potpisao i slične bezvezne stvari. Jedino što je bitno je - šta si uradio. Odnosno - gde su rezultati.

Hteli su?

Hteli su?

Jel to ono, nema veze što sam izgubio, hteo sam da dam gol? Majkemi sam hteo.

Pa kakve j***** veze ima šta su hteli, gleda se šta su uradili.

Da, slažem se da moraš da imaš saveznike i prijatelje u svetu da bi neke stvari uradio ali to je isto posao političara. Ne mogu da verujem da ovde na forumu politiku ocenjujete preko toga šta je ko hteo, kakav je plan imao, šta nije potpisao i slične bezvezne stvari. Jedino što je bitno je - šta si uradio. Odnosno - gde su rezultati.
Dobro, kako treba neki političar da progura svoj plan za Kosovo na zapadu? Naveo sam teoriju lobiranja parama i objasnio zašto to nema uporište u realnosti. Mnogi smatraju da su Hrvati i Albanci dali više para zapadnjacima nego Srbi pa ih zato podržali. Meni to deluje kao naivno rezonovanje. Zapadne političare kupuju zapadni bogataši a ne neki Balkanci.

ne želi EU stvarno da nas primi...možda s pravom...

Pa naravno da ne želi, mi smo šupak Evrope. Odavde je prošle godine pobeglo 100.000 ljudi. Otišlo upravo tamo, u razvijen svet (ne Rusiju i Kinu). Po kojoj logici zdravog razuma bi nas primili? Pa naši ljudi beže iz zemlje. Pre 14 godina smo dobili spisak sa 35 poglavlja šta treba da se uradi. Kompletirali smo 2. Za 14 godina! I onda mrtav ladan kažeš "pa neće da nas prime". Pa zašto bi nas dođavola primili??

Dobro, kako treba neki političar da progura svoj plan za Kosovo na zapadu? Naveo sam teoriju lobiranja parama i objasnio zašto to nema uporište u realnosti. Mnogi smatraju da su Hrvati i Albanci dali više para zapadnjacima nego Srbi pa ih zato podržali. Meni to deluje naivno rezonovanje. Zapadne političare kupuju zapadni bogataši a ne neki Balkanci.
ovo što dobiju od Balkanaca za lobiranje je bakšiš...nema to uticaja na njihove odluke...odluke se donose na osnovu dugoročnih geostrateških planova koje prave njihove službe i duboka država... oni koji stoje iza američkih političara mogu da kupe ceo Balkan a da ne primete trošak...naivna je priča da su Šiptari kupili podršku...oni su samo imali sreće da se uklapaju u američku geostrategiju

Back