Angela Merkel protiv Euro 7 standarda: "Ne treba odbacivati benzince i dizelaše"

Gresis.
Sokobanja je zabranila gradnju jer elektro mreza ne moze da podnese nove potrosace, ne znam da li su resili taj problem u medjuvremenu.
Vecina struje u Srbiji se proizvodi u sagorevanjem uglja a ne iz drugih izvora.

Uz to je i problem sto nemas gde da napunis taj elektro automobil jer je lose resena saobracajna indrastruktura u gradovima pa nemas ni parking a ne pristup garazi ili punjacu.

Vodonik i metan su bolja alternativa od struje.

Dizel motor je i dalje najbolji za radne masine.

Svi bi da zarade sto je u redu, problem je jer ne gledaju siru sliku.
Toliku struju ne može svariti japanska elektromreža, a ne srpska, pokazao sam vam na temi o Tojoti i vodoniku. Ali koga je briga, Elon Mask će po svaku cenu progurati superpunjače za svoja kola makar zbog toga pola grada ostalo bez struje. To je taj profil neograničeno alavih i beskrupuloznih IT menadžera.
 
Ne zaboravi da u vecini delova Kanade, Rusije, Aljaske naprimer elektricni automobili apsolutno ne mogu da se koriste... Drugar koji je radio u Amsterdamu, koji ima jako blage zime kaze da nov automobila zimi mora da puni dva puta dnevno, ako upali grejanje, a leti kad nema mnogo posla jednom u dva dana. I zamisli kako bi se ponasao takav automobil u Jakutiji naprimer, gde su temperature ispod nule i po 8 meseci godisnje, gde je uobicajena zimska -40 i vise. Mogao bi da radi samo preko produznog kabla....
Mislim da je Merkel ovog puta u pravu, previse je agresivan rez za 20ak godina da se predje na potpunu elektrifikaciju, a da nigde nema ni u planu kako ce se resiti proizvodnja i distribucija elektricne energije.
Mislim da grejanje u autu ne mora biti problem, grejanje moze biti i na neko fosilno goriv ili alkohol. Koristio sam za zagrevanje radionice od 200 M kvadratnih grejac od rashodovanog autobusa,
kada su temperarure bile ispod nule za ceo dan ode 4-5 litara nafte a plus je sto ostaci sagorevanja nisu opasni kao oni iz motora.
Kolika je potrosnja struje na dnevnom nivou samo za njih potrebna?
Iskoriscenost goriva u automobilskim motorima je oko 30% u elektraanama 80 + procenata.
Mozda je trebalo da ja krenem drugacije...
Mi u Srbiji imamo negativnu selekciju u razmisljanju i ponasanju vec vise od 30 godina...
To je efektivno i prakticno.
Znaci imamo bukvalno da se bolje radno mesto , bolja pozicija , bolje nagradjivanje desava onome ko razmislja gluplje, ne moze da ukapira bolje i agresivniji je u otimanju pozicija na neki od drugih nacina , muljaza, veza ili korupcija.

To sigurno donosi mnogo trajnih posledica i promena jer su ljudi vezani za sopstvenu karijeru i okruzenje oko te karijere.

Imamo vec dugu tradiciju da se cene i troskovi kreiraju prema dobiti a ne prema razvoju ili ceni kostanja ili prema benefitima koje zelimo da ostvarimo.
To je u vezi sa negativnom selekcijom na vise nacina, ali i na prost nacin da nam ne treba neko kvalitetniji nego nam treba jeftiniji koji nekako otaljava posao....logika, ako u redu pred salterom nemamo bar 7 stranaka, to znaci da je nas radnik slabo iskoristen i da trebamo smanjiti broj radnika u toj ekspozituri, na racun utiska musterija koji mogu da cekaju i trose svoje vreme jer su navikli.

Ali najvidljivije je ponekad kad u istom danu imamo odluku Skupstine da se smanjuju ili ukidaju porezi na rezervne delove i usluge za jahte a povecavaju se akcize za TNG i za uredjaje vezane za koriscenje gasa u automobilima..

Zasto?
Zato sto ima vise korisnika pa ce budzet vise da se puni , ta jednostavna logika kasike je dominantna u Srbiji.
U Srbiji zato treba ocekivati da ce otpor uvodjenju elektroautomobila biti mnogo drasticniji od straha prodavaca polovnih automobila da ce ostati bez posla...
Jer drzava ce ostati bez para od akciza za gorivo ako to opadne.....
Drzava nikada nece ostati be para uvek imaju mogucnost da povecaju akcize, kada svi ili vecina budemo vozili na struju i automobili ce imati strujomer pa cemo na struju potrosenu u autu placati akcize.
 
Toliku struju ne može svariti japanska elektromreža, a ne srpska, pokazao sam vam na temi o Tojoti i vodoniku. Ali koga je briga, Elon Mask će po svaku cenu progurati superpunjače za svoja kola makar zbog toga pola grada ostalo bez struje. To je taj profil neograničeno alavih i beskrupuloznih IT menadžera.

Rekao sam vec za Sokobanju, nove kuce nisu mogle da se prikljuce a ne da se radi mreza punjaca za elektricna vozila.
Beograd vec ima lose resenu saobracajnu infrastrukturu pa i tamo nema mesta za punjaca cak ni da elektro mreza to moze da izdrzi.

Mada me najvise brine sto se vise ne spominju biodizeli, ne znam sta se tu desilo.
 
Ljudi su neposteni, svi ...nesvesno i vrlo svesno...
Tako da ne moze se racunati nevino..
Evo klasika koja verujem da ucestvuje u porastu prodaje elektricnih automobila je upravo taj osecaj konzumera da ima asinhroni tork, tj ubrzanje u startu bez buke....ili osecaj novog...

Iako ja podrzavam odsustvo buke, istovremeno sam za smanjenje sigurnosti koja je prisutna , po meni nepotrebno , ali necu da se mesam.
Isto kao sto imam par projekata u zavrsnom stanju, ali nemam finansijera da izguram to osim kao nacrt, takodje steta...
Jednostavno kad si u trgovini sa ljudima dugo , pocnes da osecas komercijalizaciju ljudi, a to nije dobro , pogotovo u ovako shebanoj zemlji kao Srbija sto je...

Npr zbog autocenzure...ja i ne pomisljam da neke svoje dobre i kvalitetne izume uopste nekome i otkrijem...to su smesne stvari za Srbe..
Za Svedjane i Svajcarce mozda nisu , cak sigurno nisu , ali za Srbe su na nivou , cuti nemoj da te neko cuje..
 
Pa vidi, poznavao sam čoveka koji je u Beogradu vozio trolejbuse i autobuse i uvek je govorio da mu je ''trola'' bila lakša. Prema tome lakša vožnja zbog odmah dostupnog obrtnog momenta jeste stvar koju treba priznati električnim automobilima. Takođe kod njih se i u najosnovnijoj varijanti dobija automatski menjač (jer drugačije ne mogu da rade) pa i to dodatno olakšava vožnju. Ja jednostavno mislim da niko ne treba da bude favorizovan i da svako slobodnom voljom odluči šta će da kupi, a ne da propisima bude nateran da kupuje ''strujiće''. Situacija u kojoj bi elektroautomobili postali preovlađujući nije dobra iz razloga koje sam već naveo.
 
Pa nece kod nas da guraju, a hoce u Nemackoj, sta god da je Merkle rekla, ja ne verujem da ce uspeti da ista umanji pritisak Nemacke na auto industriju.
Nemacka je poslovno odgovorna, a shvata da ako se povuce a nema bas ni razloga jer su razvijali svoju energetsku mrezu, ocekuju jos prihode od tudjih elektromreza, proizvodjaci ce izgubiti trku.
Elektroautomobili imaju mnogo manje delova, manje i kvarova...Vec su spremni izumi koji su nekomercijalizovani ali su tu.
Vec sad mogu za izvesne pare da ukrasim svaki elektromobil sa novim solarnim panelima, koji ne daju vise od 10% vozne snage, ali daju konstantno dok je parkiran auto.
Ono sto naravno ne valja je sugestija ka privatnom prevozu , ali tu je kriv i kapitalizam koji radnika bas spusta u poslednje vreme i to uz prosirivanje ekonomskog uticaja dovodi do povecanja prosecnog radijusa kretanja a samim tim auto postaje potreba...

To znaci nema tu javnog saobracaja, mora licni prevoz...a to je uzasna sugestija.

Plus sto je pristup ovome ne u smislu tehnoloskog napretka nego u smislu novotarije koja omogucava da se uzmu pare...i da se isplate te pare...
Ali dosta je i sa politikom statisticke verovatnoce potreba, i to je bas bez veze....taj utilitarizam...
Evo gledajuci neke videe, tacno se vidi da ima 10tak tehnoloskih inovacija koje su odmah zrele za primenu, ali nisu isplative ili jeftine proizvodjacima i nece biti ugradjene..

U USA su vec automatizovani vozaci u Australiji isto...
Sto bi u EU pravili od sebe majmune...?
 
Zapravo je činjenica da je cela priča pod izgovorom da bude čistija životna sredina. U kojim zemljama ima najviše električnih automobila u upotrebi u ovom trenutku? U SAD i Kini. A koje zemlje su najveći zagađivači na planeti? Opet SAD i Kina. A to što se danas gura u Nemačkoj sutra će i kod nas, ne boj se, pogotovo što se proizvođači prisiljavaju da krenu s ukidanjem standardnih automobila tako da kupci širom sveta neće imati izbora.
 
Mislim da grejanje u autu ne mora biti problem, grejanje moze biti i na neko fosilno goriv ili alkohol. Koristio sam za zagrevanje radionice od 200 M kvadratnih grejac od rashodovanog autobusa,
kada su temperarure bile ispod nule za ceo dan ode 4-5 litara nafte a plus je sto ostaci sagorevanja nisu opasni kao oni iz motora.
Ti predlazes da se dodaje na elektricni automobil webasto na naftu? Koja je logika onda elektricnog automobila, skoro pa je isto kao cisti hibrid?
Iskoriscenost goriva u automobilskim motorima je oko 30% u elektraanama 80 + procenata.
Da, ali je pitanje bilo kolika dnevna kolicina struje treba da bi se napunila trecina automobila na struju? Ako ih ima 2 miliona, svaku noc ce se puniti oko 650 k automobila.
 
Ne mozes da postavis punjac pored pumpe, jedna varnica i moze da ode sve u dim.
Ne pored neg umesto.
Ti predlazes da se dodaje na elektricni automobil webasto na naftu? Koja je logika onda elektricnog automobila, skoro pa je isto kao cisti hibrid?

Da, ali je pitanje bilo kolika dnevna kolicina struje treba da bi se napunila trecina automobila na struju? Ako ih ima 2 miliona, svaku noc ce se puniti oko 650 k automobila.
Nije isto sto i hibrid, moja zena vozi Prius, potrosnja oko 5 litara na sto kilometara,
za grejanje na toj relaciji potrebno jedaleko manje od litre goriva i bezopasnih ostataka sagorevanja. Poenta je da se sa ugradjenim grejacem ne umanjuje radius kretanja u vrlo hladnim predelima. VW je u svoj model 411 iz 70ih ugradjivao grejac jer je motor bio vazdusno hladjen pa je temperatura bila zavisna od broja okretaja motora, skakala gore dole. Vecina automobila bi se punila nocnom strujom kada je jeftina a ta struja inace je nedovoljno iskoristena cak i kada se koristi za rad revizibilnih hidroelektrana koje je takodje skupo graditi.
 
Poslednja izmena:
Ti predlazes da se dodaje na elektricni automobil webasto na naftu? Koja je logika onda elektricnog automobila, skoro pa je isto kao cisti hibrid?

Da, ali je pitanje bilo kolika dnevna kolicina struje treba da bi se napunila trecina automobila na struju? Ako ih ima 2 miliona, svaku noc ce se puniti oko 650 k automobila.
Ovo prvo je bolja ideja....hybridi nove generacije jos ne postoje kao ideja, osim kod mene u glavi , ali niko ne vidi korisnost toga...
Odavno je to moja ideja, ali nije orginalna, nego inzenjerska, tj jeste da mi je palo na pamet ali sam video primenu toga da vec postoji.
Ne i u auto industriji.

Nisam siguran da ce postojati u skorije vreme u auto industriji.
 
I tu dolazimo do psihologije Srbije.
Ja u Srbiji nemam bas mnogo izbora kod trazenja entuzijasta...nekako su svi zatucani.
Jedno vreme je bilo radis DIY projekte, ti si lud....

Eno onaj ruzni kineski elektromobil iz USA koji nije toliko ruzan koliko je deciji , za 1000e, izdrza godinu dana a ima 5 baterija od po 12V i nabije to na 60V i max mu je 35km ili milja na sat, ne znam tacno..
A puni se preko PC kabla, tj kao racunar napajanje uticnica...na 220V.
Mali pokretan, nije brz, ali sasvim sigurno radi posao u nekom selu do prodavnice umesto benzinca, sitno jeste, ali tamo vamo, ili u USA gde su mali gradovi razvuceni kao prigradja BG ili kao u Vojvodini.

Srbi su mediokriteti uvek bili , znaci u selu gvire kako radi komsija pa tako rade. Isto i u gradu.
Da ne radim psihoanalizu zasto je to tako.
I onda ce biti onako kao da su pali sa marsa, svi pred svrsen cin...uz neki rok pa se produzi rok i sve tako.

Ne znam cak ni onaj sto je napravio elektroautomobil zasto nije uspeo da ga registruje...
Jer ne mozes ni da se pouzdas u logiku da covek zeli registrovan automobil u Srbiji.
Ljudi kupuju automobile i sa tom namerom da ih nikad ne registruju...
 
steam2-1.jpg


Automobil na paru, 1900 godine, nema kvacilo , nema menjac, ubijen od strane Henri Forda.
A zacementiran 1912 pojavom prvih elektricnih automobila.
 

Angela Merkel protiv Euro 7 standarda: "Ne treba odbacivati benzince i dizelaše"​

Nemačka kancelarka smatra da prelazak na električne automobile ne bi trebalo da bude brz i radikalan​


Nemačka kancelarka Angela Merkel upozorila je na preterano stroge standarde za emisiju izduvnih gasova koje se nameću automobilskoj industriji u Evropi.
Ideja Evropske unije je da donese novu Euro 7 normu prema kojoj benzinci i dizelaši ne bi bili direktno zabranjeni, ali će "čišćenje" emisija izduvnih gasova biti toliko skupo i tehnološki kompleksno - da će oni postati neisplativi za proizvodnju. Dakle, automobilima sa "klasičnim" pogonom indirektno preti izumiranje.
Merkelova tvrdi da Nemačka stoji iza tehnologije električnih automobila i prelaska na nju, ali smatra da prelazak na nju ne bi trebalo da bude brz i radikalan, odnosno da dizelašima i benzincima treba dati još neko vreme.
Anglea Merkel očigledno želi da zaštiti potrošače, ali i nemačku automobilsku industriju koja još neko vreme planira da živi od benzinaca i dizelaša.
https://www.telegraf.rs/auto/auto-v..._povezane_vesti&utm_content=horizontalno_kraj

Imajući u vidu koliko je jak lobi proizvođača i promotera elektroautomobila moguće je da je i ovo jedan od razloga za predviđeni odlazak nemačke kancelarke. :think:
štiti svoju auto industriju pre svega
a inače skroz pametno...preterali su
 

Back
Top