Anex ugovora o radu

jovans

Zainteresovan član
Poruka
437
Zaposlen sam na neodredjeno vreme I skoro sam unapredjen. Nisu mi napisali nov ugovor o radu vec su samo napisali anex ugovora. Zanima me sta ja time gubim sto su mi napisali samo anex I zbog cega su napisali samo anex, a nisu nov ugovor o radu ? Da li bi trebali negde da me prijave (biro, socijalno …) da sam na drugom radnom mestu, zbog bilo cega ?
 
Aneks ugovora i služi tome da se ne bi pisao novi ugovor, nego da se postojeći dopuni. Ako je aneksom ugovora obuhvaćeno sve, činjenice i odredbe, nema potrebe za novim ugovorom, ni na koji način ne gubiš, aneks ima istu težinu kao da su pisali nov ugovor.
što se tiče prijave na socijalno, trebalo bi da si već bio prijavljen i pre aneksa.. to se da proveriti kod knjigovođe ili u tzv. kadrovskoj službi ako je firma ima. U principu, bitno je po kojoj stopi ti uplaćuju pio i soc.osiguranje, mnogo važnije nego kako ti se "zove" radno mesto. Sve te informacije pitaj službu koja je zadužena za zaposlene, bez ikakvog ustručavanja, to imaš pravo da znaš.
 
U principu, bitno je po kojoj stopi ti uplaćuju pio i soc.osiguranje, mnogo važnije nego kako ti se "zove" radno mesto. QUOTE]

Da li stopa za pio automatski raste kako mi raste plata nevezano za radno mesto ili je vezana za radno mesto ? Recimo, ako sam ja cistacica i imam 15000din. platu ili ako sam dipl.inz. i imam 15000din. platu izdatak za POI ce biti isti ?
 
U principu, bitno je po kojoj stopi ti uplaćuju pio i soc.osiguranje, mnogo važnije nego kako ti se "zove" radno mesto. QUOTE]

Da li stopa za pio automatski raste kako mi raste plata nevezano za radno mesto ili je vezana za radno mesto ? Recimo, ako sam ja cistacica i imam 15000din. platu ili ako sam dipl.inz. i imam 15000din. platu izdatak za POI ce biti isti ?

doprinosi zavise od toga sa kojom stručnom spremom si prijavljen na radnom mestu.
npr. osoba radi kao sekretarica ima faks, ali za taj posao je dovoljna srednja škola, poslodavac će je prijaviti da radi sa srednjom školom i doprinosi su manji (poslodavac štedi, a može da je prijavi i da radi sa VSS
ali, ako neko radno mesto zahteva stručnost fakulteta, uglavnom poslodavac mora da prijavi osobu da radi sa VSS .... ne znam da li sam to jasno napisala.

te stope doprinosa (da li je prijava sa SSS ili VS ili VSS) se razlikuju procentualno, a obračunavaju se na osnovicu plate kolika god da je prijavljena plata i kako god da plata raste.

najbolje je da pitaš knjigovođu u firmi kako si prijavljen, sa kojom skolskom spremom, imaš pravo da to znaš. ili možeš to da saznaš i u Nemanjinoj, ako nećeš da pitaš u firmi.
 
Koja je to institucija u Nemanjinoj ? Pitam zbog toga sto nisam odande (pretpostavljam iz BG) vec iz Vrsca.
Ja sam ustvari radio sa 3im stepenom strucne spreme kao radnik i "ugovor o radu" mi je za to radno mesto. Unapredjenjem sam dobio anex za "zamenika rukovodioca" i to sa 4im stepenom strucne spreme. Automatski mi je podignut koeficijent za platu pa samim tim je skocila i vrednost koja se odbija za penziono. Da li su trebali u nekoj instituciji da prijave da su mi promenili radno mesto i stepen strucne spreme kako bi mi izdatak za penziono bio jos veci ? Mislim na onu stopu koju pominjete, a koja se menja zavisno od strucne spreme.

Inace imam 7/1 stepen strucne spreme ali to radno mesto ne zahteva.
 
da, naravno BG, nisam pogledala odakle ste... sorry :)
PIO FILIJALA VRŠAC - raspitajte se gde je - dakle, vaše pitanje za njih je da li vam poslodavac uplaćuje doprinose i po kojoj stopi, da li sa III ili IV sss.
 
doprinosi zavise od toga sa kojom stručnom spremom si prijavljen na radnom mestu.
npr. osoba radi kao sekretarica ima faks, ali za taj posao je dovoljna srednja škola, poslodavac će je prijaviti da radi sa srednjom školom i doprinosi su manji (poslodavac štedi, a može da je prijavi i da radi sa VSS
ali, ako neko radno mesto zahteva stručnost fakulteta, uglavnom poslodavac mora da prijavi osobu da radi sa VSS .... ne znam da li sam to jasno napisala.

te stope doprinosa (da li je prijava sa SSS ili VS ili VSS) se razlikuju procentualno, a obračunavaju se na osnovicu plate kolika god da je prijavljena plata i kako god da plata raste.

najbolje je da pitaš knjigovođu u firmi kako si prijavljen, sa kojom skolskom spremom, imaš pravo da to znaš. ili možeš to da saznaš i u Nemanjinoj, ako nećeš da pitaš u firmi.

stope doprinosa se NE RAZLIKUJU po strucnoj spremi! Pio je 11%, zdravstvo 6,15%, nezaposlenost 0.75%.
na direktoru je da odredi koliku ce ko platu da ima,i nema nikakve veze sa strucnom spremom(trebalo bi da onaj ko ima visoku strucnu spremu ima vecu platu,ali ako neko sa diplomom fakulteta radi na mestu sekretarice,njegova plata ce biti plata sekretarice).
 
Zaposlen sam na neodredjeno vreme I skoro sam unapredjen. Nisu mi napisali nov ugovor o radu vec su samo napisali anex ugovora. Zanima me sta ja time gubim sto su mi napisali samo anex I zbog cega su napisali samo anex, a nisu nov ugovor o radu ? Da li bi trebali negde da me prijave (biro, socijalno …) da sam na drugom radnom mestu, zbog bilo cega ?
Aneks ugovora je jedina pravna forma izmene postojeceg Ugovora. Ni jedan Ugovor ne moze da se menja drugacije nego aneksom.
 
Koja je to institucija u Nemanjinoj ? Pitam zbog toga sto nisam odande (pretpostavljam iz BG) vec iz Vrsca.
Ja sam ustvari radio sa 3im stepenom strucne spreme kao radnik i "ugovor o radu" mi je za to radno mesto. Unapredjenjem sam dobio anex za "zamenika rukovodioca" i to sa 4im stepenom strucne spreme. Automatski mi je podignut koeficijent za platu pa samim tim je skocila i vrednost koja se odbija za penziono. Da li su trebali u nekoj instituciji da prijave da su mi promenili radno mesto i stepen strucne spreme kako bi mi izdatak za penziono bio jos veci ? Mislim na onu stopu koju pominjete, a koja se menja zavisno od strucne spreme.

Inace imam 7/1 stepen strucne spreme ali to radno mesto ne zahteva.

Postoje ljudi koji vole sve crno na belo,pa menjaju sve te papire po svim mogucim institucijama. Tebi je aneksom utvrdjena nova bruto zarada na koju se obracunavaju pomenuti doprinosi od kojih neki ulaza u osnov za penziono.
Dakle,zakljucak je da time sto ces to da ozvanicis u svom fondu za penziono ne znaci da ce ti se uvecati zarada ili doprinosi,to radis samo ako bas insistiras,ili ako su u kadrovskoj tvog preduzeca perfekcionisti.
 
Knjigovodja, hvala sto si se javio.
Onda mi nesto nije jasno. Zbog cega poslodavci izbegavaju da prime nekoga sa 7im stepenom da radi sa 4im (na radnom mestu koje zahteva 4ti stepen). I tada ljudi imaju problemda se zaposle na radnom mestu koje zahteva nziz stepen.
 
Knjigovodja, hvala sto si se javio.
Onda mi nesto nije jasno. Zbog cega poslodavci izbegavaju da prime nekoga sa 7im stepenom da radi sa 4im (na radnom mestu koje zahteva 4ti stepen). I tada ljudi imaju problemda se zaposle na radnom mestu koje zahteva nziz stepen.

Nema na cemu:)
Za tako nesto nemaju nikakvog razloga. Kao ni da za poslove koje moze svako da radi zahtevaju visoku strucnost i svakave druge vestine i znanja,ali dobro,to nam nije tema.
Do pre neku godinu je imalo veze sa kojom si strucnom spremom prijavljen,i od toga ti je zavisila osnovica za platu,odnosno minimalna osnovna zarada se razlikovala po stepenu skolske spreme. To je ukinuto,i dato na volju direktorima da odredjuju zarade po svojoj volji,a minimalna zarada je za sve ista.
Takodje,uvek radnika sa visokom strucnom spremom mozes da prijavis na nizu,dok obrnuto,logicno, nije moguce.
Mozda izbegavaju jer su slabo obavesteni,ili su iz nekog prethodnog doba naucili da tako treba,pa po navici tako rade,ne znam.
I,naravno,sve je to malo imaginarno,obzirom na to da niko ne prijavljuje na stvarnu platu,osim u velikim firmama,tako da sva ova prica nema nekog smisla.
 
Izvinjavam se zbog ovog upada,al ko velim da ne otvaram novu temu kad se vec knjigovodje okupljaju na ovoj :wink:

Moja koleginica koja ima americko drzavljanstvo zeli da radi sa mnom na privatnoj klinici,pa nas interesuje da li je to moguce i na koji nacin?Unapred fala na svakoj mogucoj informaciji.
 
Izvinjavam se zbog ovog upada,al ko velim da ne otvaram novu temu kad se vec knjigovodje okupljaju na ovoj :wink:

Moja koleginica koja ima americko drzavljanstvo zeli da radi sa mnom na privatnoj klinici,pa nas interesuje da li je to moguce i na koji nacin?Unapred fala na svakoj mogucoj informaciji.

Strano lice ili lice bez drzavljanstva moze da zasnuje radni odnos na osnovu Zakona o radu (cini mi se Clan 29). To znam 100%. Sta joj tacno od dokumenata treba ne znam,pretpostavljam radna dozvola i gomila papira,a to sve moze da se sazna u Nemanjinoj 30, ukoliko ste iz Beograda,ili u lokalnom Fondu za pio ako ste iz nekog drugog grada.
 
Strano lice ili lice bez drzavljanstva moze da zasnuje radni odnos na osnovu Zakona o radu (cini mi se Clan 29). To znam 100%. Sta joj tacno od dokumenata treba ne znam,pretpostavljam radna dozvola i gomila papira,a to sve moze da se sazna u Nemanjinoj 30, ukoliko ste iz Beograda,ili u lokalnom Fondu za pio ako ste iz nekog drugog grada.

Ako sam dobro shvatila ima dosta gimnastike ,ali je u sustini moguce.
Hvala vam najlepse sad bar znamo odakle da krenemo.
 
Zaposlen sam na neodredjeno vreme I skoro sam unapredjen. Nisu mi napisali nov ugovor o radu vec su samo napisali anex ugovora. Zanima me sta ja time gubim sto su mi napisali samo anex I zbog cega su napisali samo anex, a nisu nov ugovor o radu ? Da li bi trebali negde da me prijave (biro, socijalno …) da sam na drugom radnom mestu, zbog bilo cega ?

potpisi.
kopiju svakako dobijas ako bude spora, plus trrbalo bi u ugovoru da pise ko je nadlezan.
Ali potpisi. To su ti ti kolektivni ugovori, pa kad nesto dodaju, dodaju u aneks - to je jedini nacin (osim ako nisi top menadzer pa ispregovarao posebne uslove kompenz. pakete a pri tom radis za multinacionalku)
 
Strano lice ili lice bez drzavljanstva moze da zasnuje radni odnos na osnovu Zakona o radu (cini mi se Clan 29). To znam 100%. Sta joj tacno od dokumenata treba ne znam,pretpostavljam radna dozvola i gomila papira,a to sve moze da se sazna u Nemanjinoj 30, ukoliko ste iz Beograda,ili u lokalnom Fondu za pio ako ste iz nekog drugog grada.

Radnu dozvolu izdaje Nacionalna sluzba zaposljavanja, a overava MUP. Ne treba gomila papira...idi na www.politika.co.yu pa potrazi u arhivi negde, saveti advokata.
 
Knjigovodja, bas kako si rekla.
Betty,
(osim ako nisi top menadzer pa ispregovarao posebne uslove kompenz. pakete a pri tom radis za multinacionalku).
Top menadzer je kako sam ja ucio direktor I zamenik direktora, a oni ce sebi uvek napraviti najbolje, tj. napravice nov ugovor o radu. Jedino ne razumem “kompenz. pakete a pri tom radis za multinacionalku”, kakve to veze ima I kakve kompenzacione pakete ?
 
doprinosi zavise od toga sa kojom stručnom spremom si prijavljen na radnom mestu.
npr. osoba radi kao sekretarica ima faks, ali za taj posao je dovoljna srednja škola, poslodavac će je prijaviti da radi sa srednjom školom i doprinosi su manji (poslodavac štedi, a može da je prijavi i da radi sa VSS
ali, ako neko radno mesto zahteva stručnost fakulteta, uglavnom poslodavac mora da prijavi osobu da radi sa VSS .... ne znam da li sam to jasno napisala.

te stope doprinosa (da li je prijava sa SSS ili VS ili VSS) se razlikuju procentualno, a obračunavaju se na osnovicu plate kolika god da je prijavljena plata i kako god da plata raste.

najbolje je da pitaš knjigovođu u firmi kako si prijavljen, sa kojom skolskom spremom, imaš pravo da to znaš. ili možeš to da saznaš i u Nemanjinoj, ako nećeš da pitaš u firmi.

Osnovice za placanje doprinosa se vise ne uskladjuju prema strucnoj spremi.Sve jedno koji ti je stepen strucnosti.
 
vratila sam se sa porodiljskog i rasporedili su me na niže radno mjesto. posao zahtijeva istu šk. spremu. koja su moja prava? napominjem da sam prijemom u stalni radni odnos, morala da potpišem blanko otkaz. je li to validno?
 

Back
Top