Анализа књижевног дела

Да ли мислите да је анализа књижевног дела корисна дисциплина

• да

glasova: 2 33,3%
  • не

glasova: 0 0,0%
  • да али мислим да је врло субјективна ствар

glasova: 4 66,7%

• Ukupno glasova
    6

milance19

Hot, blue and righteous
Moderator
Poruka
14.969
Књижевноуметничко дело представља сложену структуру чији је смисао могуће потпуно сазнати тек откривањем и анализом свих његових структурних елемената. Анализа књижевноуметничког дела подразумева:
- посматрање књижевног дела у контексту књижевног правца у коме је настало и стваралачког опуса аутора,
- одређивање књижевног рода и врсте,
- проучавање грађе и њених извора,
- анализу теме и тематике,
- анализу мотива и мотивације,
- анализу садржине и композиције дела,
- анализу ликова,
- однос приповедача према описаним збивањима,
- уочавање различитих облика казивања и њихове улоге,
- тумачење времена и простора у уметничком делу у вези са карактером ликова,
- анализу језика књижевноуметничког дела и пишчевог стила,
- анализу свеукупног смисла књижевноуметничког текста, његове идеје(поруке).

http://filolog.weebly.com/104010851...095108210861075-109010771082108910901072.html

suave

Aktivan član
Poruka
1.819
Analiza književnog dela kao deo predmeta Književnosti jeste korisna disciplina i teško mi je zamisliti čas bez nje, ali generalno, u obrazovanju ona je svedena na golo prepisivanje kritika i recenzija profesionalaca u toj oblasti. Sa druge strane ni to prepisivanje nije loše pošto samo prepisivanje tera čoveka da više pažnje posveti tome što prepisuje, kao i da posveti vreme tome što radi tako da oblikuje svoju predstavu što je kritika dela i koja su njena pravila.

milance19

Hot, blue and righteous
Moderator
Poruka
14.969
Analiza književnog dela kao deo predmeta Književnosti jeste korisna disciplina i teško mi je zamisliti čas bez nje, ali generalno, u obrazovanju ona je svedena na golo prepisivanje kritika i recenzija profesionalaca u toj oblasti. Sa druge strane ni to prepisivanje nije loše pošto samo prepisivanje tera čoveka da više pažnje posveti tome što prepisuje, kao i da posveti vreme tome što radi tako da oblikuje svoju predstavu što je kritika dela i koja su njena pravila.
Da li misliš da postoji samo "jedna, tačna" predstava o nekom delu?
Ili može da postoji više "istina", više interpretacija?

suave

Aktivan član
Poruka
1.819
Da li misliš da postoji samo "jedna, tačna" predstava o nekom delu?
Ili može da postoji više "istina", više interpretacija?
Istina je subjektivan pojam (bar je to moj stav:mrgreen:), zavisi od broja subjekata u nekom odnosu, pa tako i što se tiče književnog dela.

Po meni, postoji školska analiza dela i manje više je poznato što treba pisati u njoj i na što treba obratiti pažnju, a postoji i lični doživljaj dela koji čitalac provlači kroz svoje vlastite filtere, sastavljene što od ličnih kvaliteta, temperamenta, emocionalnosti, što od obrazovanja, što od iskustva. Moja lična analiza nekog dela da ga pišem danas sasvim sigurno bi se razlikovala od onog što sam pisao kad sam bio učenik u sedmom, osmom razredu osnovne ili u drugom ili trećem razredu srednje. I sam svet se neprestano menja. Tako se stalno pojavljuju nova tumačenja. Biće zanimljivo videti na što će ličiti kultura kad završi ovaj ljupki mali rat

milance19

Hot, blue and righteous
Moderator
Poruka
14.969
Istina je subjektivan pojam (bar je to moj stav:mrgreen:), zavisi od broja subjekata u nekom odnosu, pa tako i što se tiče književnog dela.

Po meni, postoji školska analiza dela i manje više je poznato što treba pisati u njoj i na što treba obratiti pažnju, a postoji i lični doživljaj dela koji čitalac provlači kroz svoje vlastite filtere, sastavljene što od ličnih kvaliteta, temperamenta, emocionalnosti, što od obrazovanja, što od iskustva. Moja lična analiza nekog dela da ga pišem danas sasvim sigurno bi se razlikovala od onog što sam pisao kad sam bio učenik u sedmom, osmom razredu osnovne ili u drugom ili trećem razredu srednje. I sam svet se neprestano menja. Tako se stalno pojavljuju nova tumačenja. Biće zanimljivo videti na što će ličiti kultura kad završi ovaj ljupki mali rat
Slažem se.
Retki su profesori književnosti koji daju slobodu i podstiču razmišljanje kod učenika.
Mi smo imali takvog nastavnika u OŠ.
Doduše to zahteva i vremena i posvećenosti dece književnosti

suave

Aktivan član
Poruka
1.819
Slažem se.
Retki su profesori književnosti koji daju slobodu i podstiču razmišljanje kod učenika.
Mi smo imali takvog nastavnika u OŠ.
Doduše to zahteva i vremena i posvećenosti dece književnosti
Apsolutno. Ali potrebno je i iskustvo. Kad pogledam koje sam distopije čitao svojevremeno (da uzmemo i da je proces neka vrsta distopije), za njihovo razumevanje i izvlačenje odgovarajućih zaključaka potrebno je mnogo više iskustva nego što ga ima prosečan srednjoškolac. Bogatsvo unutrašnjeg života dolazi s godinama

milance19

Hot, blue and righteous
Moderator
Poruka
14.969
Apsolutno. Ali potrebno je i iskustvo. Kad pogledam koje sam distopije čitao svojevremeno (da uzmemo i da je proces neka vrsta distopije), za njihovo razumevanje i izvlačenje odgovarajućih zaključaka potrebno je mnogo više iskustva nego što ga ima prosečan srednjoškolac. Bogatsvo unutrašnjeg života dolazi s godinama
Jeste tako.

Ima literature koja se poziva na literaturu.

Na primer čitao sam "Čarobni breg" prvi deo.
Sve je prošlo dobro, razumeo sam.
Međutim drugi deo knjige se poziva (u dijalozima) na literaturu (političku i filozofsku) koju nisam poznavao (znao sam za ta imena) ali mi više nije bilo zanimljivo.

Nesnadjena

Aktivan član
Poruka
1.661
Posebno je zanimljivo raditi analizu knjizevnog dela u osnovnim skolama. Jedan od najvecih problema sa kojima sam se susretala je alarmantno siromastvo recnika dece. Ne umeju da se izraze, nedostaju im osnovni pojmovi u recniku . Sta ocekivati onda od analize u takvim uslovima a svesni smo da je to postala epidemija , komunikacija se svela na tehnologiju, knjige guglaju sa skracenim sadrzajima.

Da biste mogli da otvarate nove teme i trajno koristite svoje ime - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.