Amy Chua - Battle hymn of the tiger mother

gost 223698

Domaćin
Poruka
4.747
http://online.wsj.com/article/SB10001424052748704111504576059713528698754.html

http://www.guardian.co.uk/lifeandstyle/2011/jan/15/amy-chua-tiger-mother-interview

Jedna od najkontroverznijih knjiga (a i vesti) u ovom mesecu.

Za one koji ne znaju engleski: Amy Chua, profesorka prava na Jejlu, objavila je svoje memoare, u kojima opisuje zašto su kineske majke superiornije u odnosu na zapadnjačke majke, i kakav model vaspitanja je ona primenjivala na svojim ćerkama - Sofiji i Lulu, kako bi od njih stvorila "top grade" učenike sa svim peticama, i kasnije desetkama, i decu koja sviraju klavir i violinu fantastično još od malih nogu, a jedna od njih (Sofija) je i nastupila u Karnegi holu.

Dakle, o čemu se radi?

Neki bi rekli tiranija, drugi - fantastičan model vaspitanja:

uglavnom, na prvom linku imate spisak stvari koje ona svojim ćerkama nikada nije dozvolila. To su:

• attend a sleepover

• have a playdate

• be in a school play

• complain about not being in a school play

• watch TV or play computer games

• choose their own extracurricular activities

• get any grade less than an A

• not be the No. 1 student in every subject except gym and drama

• play any instrument other than the piano or violin

• not play the piano or violin.

Takodje opisuje svoj odnos prema ćerkama, kako ih je nazivala djubretom kada nisu ispunile najviše standarde, recimo - kada joj je mlada Lulu napisala karticu sa rodjendanskom čestitkom, Amy ju je pocepala, uz reči: "nisi se dovoljno potrudila. napiši je opet, ovo je neinovativno, nekreativno, i prebrzo uradjeno"(parafraziram).

Na tim linkovima imate sve.

Uglavnom, šta mene zanima: šta vi mislite o ovakvom načinu vaspitavanja?

Uzmimo u obzir da je jako surov - to da.

Ali takodje uzmimo u obzir i ovo:

Lulu, koja ima 14, i Sofija, koja ima 18 godina, fantastične su učenice, briljantno sviraju violinu i klavir, imaju izuzetno razvijen rečnik i opšte znanje, jedna od njih je, takodje, nastupala u Karnegi holu.

Njihovi uspesi su ogromni, da ih ne nabrajam sada.

Dakle, vaše mišljenje? Ja ću kasnije izneti svoje.

Poslednja izmena:

Kaca 965

Zainteresovan član
Poruka
481
Zasto je vazno biti no.1 ucenik... uopste nje bitno... zasto se toliko truditi- nema svrhe... Mozda onaj ko ima sve petice bude gore zaposljen od men koja npr. nemam sve petice a odlicna sam .... bitnija je sreca
Ne smeju da igraju igrice, kompjuter ili sta vec... Zasto? To sva deca rade , a njih dve ne smeju? Zar se to nece lose odraziti na njihovu psihu? Nikada necu roditi dete i od pocetka raditi na tome da bude najbolje... jednostavno cu ga pustiti da samo nadje ono sto ga zanima, pa ako hoce da svira drombulje neka svira drombulje!!

1DaL

Iskusan
Poruka
5.531
Msm da je pomalo glupo iz prostog razloga zato sto deca moraju da razviju kriticku svest tako sto ce dobiti sansu da(bar ponekad) sama odlucuju, i da razvijaju svoju licnost, stavove itd
Mogu da se kladim da ce ova deca bukvalno zavrsiti radeci kao roboti za neku uspesnu kompaniju, a ko zna kako bi zavrsila da su se razvila kao licnosti
Msm treba decu interesovati za takve stvari, i vaspitavati ih da budu kulturna, ali ovo su ekstremi, ko da zive u Severnoj Koreji :lol:

GrimReaper

Iskusan
Poruka
5.036
Lechenje kompleksa. Keva je verovatno patila kao mala shto joj je falilo 0,5 poena da upishe bash taj koledzh koji je htela, ili je mozhda trudnoca prekinula i onemogucila joj dalje studiranje (neke moje pretpostavke), pa se sad izhivljava na cerkama. I verovatno je htela da svira violinu i klavir, ali je bila glupa za to, i verovatno je imala takve smradove za roditelje kao shto je ona sad, i generalno za sve shto radi, mozhe da se pronadje neki uzrok u detinjstvu. Ajde i da razumem da im zabrani da igraju igre i da gledaju TV, to je chak i produktivno, ali po chemu je gluma manje vredna od drugih predmeta? Mozhda opet neke frustracije shto je odbijena na nekoj dramskoj akademiji ili shta vec. Bizarno.

Petar BSK

Veoma poznat
Poruka
10.064
Lechenje kompleksa. Keva je verovatno patila kao mala shto joj je falilo 0,5 poena da upishe bash taj koledzh koji je htela, ili je mozhda trudnoca prekinula i onemogucila joj dalje studiranje (neke moje pretpostavke), pa se sad izhivljava na cerkama. I verovatno je htela da svira violinu i klavir, ali je bila glupa za to, i verovatno je imala takve smradove za roditelje kao shto je ona sad, i generalno za sve shto radi, mozhe da se pronadje neki uzrok u detinjstvu. Ajde i da razumem da im zabrani da igraju igre i da gledaju TV, to je chak i produktivno, ali po chemu je gluma manje vredna od drugih predmeta? Mozhda opet neke frustracije shto je odbijena na nekoj dramskoj akademiji ili shta vec. Bizarno.

Upravu si,prosto keva je debil. Evo citam sada zabranjeno im je da ne budu prvi u odredjenom predmetu?! Ja da sam ona cerka 18 godina oterao bih je u kur*ac...

gost 223698

Domaćin
Poruka
4.747

ne, ne

piše ti gore, keva je profesor prava na Jejlu, završila je Harvard i još neki faks, i doktorirala kao jedan od najboljih studenata, a mislim i da ume da svira

objavila je i nekoliko knjiga, imaš i njene ranije intervjue na netu, čak je imala kompletan intervju u emisiji "Conversations with History", i još dosta intervjua

znači, mnogo uspešna žena.

a taj princip primenjuje na ćerkama, jer su isti princip na njoj primenjivali i njeni roditelji, i uopšte, ona tvrdi da najveći broj Kineza primenjuje taj i takav metod vaspitanja, ili bar približan (od dece sa traži samo najviše, i najmanje greške se ne praštaju, strahovita disciplina, ogromna odricanja, konstantno usavršavanje etc. etc.)

recimo, ima u knjizi primer: kad je njena mladja ćerka Lulu na takmičenju iz mate završila na drugom mestu, iza nekog korejskog klinca, morala je te noći da uradi 2000 (i slovima: dve hiljade) zadataka iz te oblasti kako bi ga prevazišla, u čemu je i uspela kasnije.

drugi primer: isto mladja ćerka, nije mogla da uvežba neku lekciju za klavir, i morala je da radi satima, i satima, i kad je pala noć nije joj dozvolila da uzme ni čašu vode, ni da ode u WC, ni ništa, dok ne uspe. i kad je već počelo da svanjava, posle gomile mučnih sati vežbe, zasvirala je melodiju perfektno (a pre toga joj je jedna ruka stalno gubila ritmiku i govorila je "ja to ne mogu, ja to ne mogu")

dakle, o tome se radi.

ne govorimo o neuspešnoj i neostvarenoj osobi, već o izuzetno obrazovanoj, čiji je muž takodje profa na nekom uglednom univerzitetu, ali je Amerikanac, i za razliku od nje dosta liberalniji, kao Amerikanac.

knjiga je izazvala bujicu gneva Amerikanaca (Amy Chua živi u Americi, tamo i radi na Jejlu).

Mene je samo zanimalo šta ljudi misle o ovom načinu vaspitanja, a ne uzroci koji su doveli do nametanja takvog životnog režima.

Pozdrav

GrimReaper

Iskusan
Poruka
5.036
Aha. U sushtini, kao shto se da zakljuchiti iz prethodnog posta - ne svidja mi se. Naravno da ne treba pustiti dete da radi shta god hoce, ali ni ovakve drakonske mere ne pale uvek. Umerenost je kljuch uspeha u svemu, pa i u vaspitanju. Prochitao sam sad ceo chlanak, eto, na mladjoj cerki se vidi koliko je greshila sa vaspitanjem, kada je ova, kao ochita mentalno jacha osoba od svoje starije sestre, ustala protiv "inkvizicije", a za svoje dobro. A i vidi se iz tih situacija, da takvo oshtro vaspitanje ne da nije dobro, nego je kontraproduktivno, stvara zaista psihopate od ljudi - shta drugo da se kazhe, kad je klinka u sred restorana ustala i razbila chashu o zid. Ja na primer, sa sigurnoshcu mogu da tvrdim da sa svojim umerenim vaspitanjem nikad tako neshto ne bih uradio - jer sam dovoljno vaspitan da imam osnovnu kulturu ponashanja, a opet sam ostao dovoljno normalan da ne pucam pod malo vecim pritiskom. Dok s druge strane, za ovu decu sam siguran da ce posle prvog veceg neuspeha u zhivotu (a neuspesi u zhivotu su neminovni) da dozhive nervni slom, jer prosto, nisu naviknuta da gube, a to je vrlo, vrlo veliki propust u vaspitanju.

Abell

Iskusan
Poruka
5.757
Jao, danas smo ceo dan raspredali o tome na fizici, pričala nam profesorka za to, ceo čas prošao oko toga, spasla nas tigrica priče o centrifugalnoj sili...No, neki su bili za, neki protiv, epilog je bio da Amy Chua sigurno ne bi protraćila svoj čas kao mi što smo...
Ja sam i za i protiv... Iskreno, ne bih imala srca da tako mučim svoje dete. Očigledno da je uspela u tome što je želela, ali ta deca sigurno nisu savršena. Imam utisak da će dobiti šećer ili još neku goru bolest od tolikog stresa i onda joj neće biti važno da li je prefektno odsvirala Mocarta na klaviru... Druga stvar, ona je uslovljavala decu da ako sve dobro urade, tek onda će moći da imaju rođendansku žurku ili tako nešto. A kod mojih to nema, ili će me pustiti negde ili neće, to uopšte ne zavisi od mog uspeha u školi... Tako da mislim da su oni gori od ove Amy...Treća stvar, pitali su Amerikance i 75% Amerikanki je reklo da bi volele da vaspitavaju svoju decu kao Kineskinje, a nijedna Kineskinja nije rekla da bi vaspitala svoju decu kao Amerikanke... A činjenica je da je veliki procenat samoubistva tamo zbog poslovnog neuspeha... Sve mi je to mnogo programirano i mislim da to ljudsko biće ne može da izrdži, mora jednom pući.

Mil00rad

Veoma poznat
Poruka
12.892
Zbog boldovanog bi je spalio:
Ami Čua u svojoj knjizi opisuje svoje stroge metode.Ona svojim dvema ćerkama zabranjuje skoro sve što je za većinu druge dece i roditelja na zapadu potpuno normalno:igrice na kompjuteru,da prespavaju kod drugarica,da igraju u školskoj pozorišnoj predstavi.Jednom je Čua zapretila svojoj ćerki da će joj spaliti plišanog medvedića ako ne bude savršeno odsvirala partituru na klaviru.Posle toga više nije bilo grešaka u sviranju.
http://www.mondo.rs/s196312/Magazin/Porodica/U_cemu_je_tajna_uspeha_kineskih_djaka.html

Funny!

Buduća legenda
Poruka
37.524
Pa koliko god da su deca "savrsena" ipak je obaveza roditelja da im zivot ucine boljim i srecnijim, a ova kineskinja radi donekle suprotno od toga. Deca ce jednom biti uspesna, ali kakav je to zivot kad celo detinjstvo provedes radeci i muceci se, dozivljavajuci stres, a onda i srednje doba prozivis tako, a kad dodje penzija ti ne mozes normalno da se odmoris zato sto si navikao da budes robot.

Uvek sam bio za malo stroziji rezim, zato sto stvarno poboljsava neke stvari, npr. moj zet je strog prema deci, i oni su bukvalno u svemu vrh, najpoznatija deca u nasem gradu, puni nagrada i svega, ali im isto tako daje i da se igraju, idu kod drugova, pikaju igrice, i sve sto normalna deca rade...samo sto ih tera da uce i vezbaju, po tom pitanju je strog...ova riba bespotrebno maltretira decu, i da se ja pitam oduzeo bih joj decu jer ona ocigledno ima nekih problema, ne moze roditelj tek tako biti "zao" prema deci.

Lovorovo zrnevlje

Primećen član
Poruka
790
Niko u knjigu ne moze maksimalno detaljno da prenese slike iz zivota. Ova kineskinja je napisala ono sto je mislila da je najbitnije. Ali ja sam procitala to pismo njene cerke,u kome pominje neke divne trenutke koje je imala sa svojom majkom i totalno pozitivno gleda na sve sto je prozivjela u djetinjstvu. Mozda jeste zena pretjerivala sa kontrolom,ali ta djeca barem imaju milion uspomena sa roditeljima. Na neki nacin,ona ih je cvrsto drzala kroz to najosjetljivije razdoblje zivota i sprijecila da se raspadnu. Da li je tako dobro biti prepusten sam sebi?

gost 114527

Veoma poznat
Poruka
14.556
http://online.wsj.com/article/SB10001424052748704111504576059713528698754.html

http://www.guardian.co.uk/lifeandstyle/2011/jan/15/amy-chua-tiger-mother-interview

Jedna od najkontroverznijih knjiga (a i vesti) u ovom mesecu.

Za one koji ne znaju engleski: Amy Chua, profesorka prava na Jejlu, objavila je svoje memoare, u kojima opisuje zašto su kineske majke superiornije u odnosu na zapadnjačke majke, i kakav model vaspitanja je ona primenjivala na svojim ćerkama - Sofiji i Lulu, kako bi od njih stvorila "top grade" učenike sa svim peticama, i kasnije desetkama, i decu koja sviraju klavir i violinu fantastično još od malih nogu, a jedna od njih (Sofija) je i nastupila u Karnegi holu.

Dakle, o čemu se radi?

Neki bi rekli tiranija, drugi - fantastičan model vaspitanja:

uglavnom, na prvom linku imate spisak stvari koje ona svojim ćerkama nikada nije dozvolila. To su:

• attend a sleepover

• have a playdate

• be in a school play

• complain about not being in a school play

• watch TV or play computer games

• choose their own extracurricular activities

• get any grade less than an A

• not be the No. 1 student in every subject except gym and drama

• play any instrument other than the piano or violin

• not play the piano or violin.

Takodje opisuje svoj odnos prema ćerkama, kako ih je nazivala djubretom kada nisu ispunile najviše standarde, recimo - kada joj je mlada Lulu napisala karticu sa rodjendanskom čestitkom, Amy ju je pocepala, uz reči: "nisi se dovoljno potrudila. napiši je opet, ovo je neinovativno, nekreativno, i prebrzo uradjeno"(parafraziram).

Na tim linkovima imate sve.

Uglavnom, šta mene zanima: šta vi mislite o ovakvom načinu vaspitavanja?

Uzmimo u obzir da je jako surov - to da.

Ali takodje uzmimo u obzir i ovo:

Lulu, koja ima 14, i Sofija, koja ima 18 godina, fantastične su učenice, briljantno sviraju violinu i klavir, imaju izuzetno razvijen rečnik i opšte znanje, jedna od njih je, takodje, nastupala u Karnegi holu.

Njihovi uspesi su ogromni, da ih ne nabrajam sada.

Dakle, vaše mišljenje? Ja ću kasnije izneti svoje.

I koja poenta svega toga?
Da li su one srecne? Jel poenta zivota biti najbolji u svemu ili biti srecan?
Iskreno ne razumem svrhu toga.
Upoznala sam razne ljude u zivotu, oni koji su dobri isforsirano i oni koji su dobri prirodno.... uglavnom ovi drugi su srecni.
I zasto je pogresno svirati neki drugi instrument osim violine i klavira? Odakle im ta pravila?
Po meni je ovo ponizavanje i bezvezno lecenje kompleksa preko dece cemu su neki roditelji i te kako skloni.

gost 114527

Veoma poznat
Poruka
14.556
Niko u knjigu ne moze maksimalno detaljno da prenese slike iz zivota. Ova kineskinja je napisala ono sto je mislila da je najbitnije. Ali ja sam procitala to pismo njene cerke,u kome pominje neke divne trenutke koje je imala sa svojom majkom i totalno pozitivno gleda na sve sto je prozivjela u djetinjstvu. Mozda jeste zena pretjerivala sa kontrolom,ali ta djeca barem imaju milion uspomena sa roditeljima. Na neki nacin,ona ih je cvrsto drzala kroz to najosjetljivije razdoblje zivota i sprijecila da se raspadnu. Da li je tako dobro biti prepusten sam sebi?

Ne seri, bez uvrede.
Dete sam koje su roditelji "cvrsto" drzali,
I sve je to gomila sranja... ogromnih sranja. Eto... strucno receno tako kako je.... jeste imam uspehe i u skoli, i na faxu.... ali neke stvari ja nikad nisam prozivela i jednostavno sam neke faze razvoja preskocila. To je gomila gluposti. Dete moras osposobiti za zivot. A u zivotu njemu prinudno sviranje klavira ili sve desetke na faxu koje prinudno ima nikad nece pomoci.

[Ne_Vazim_Se]

Iskusan
Poruka
5.462
Dakle, vaše mišljenje?

Moje mishljenje je da je zena kreten, nula od majke i nula od choveka.

Zabraniti detetu da svira bilo koji instrument osim violine i klavira zato shto tvoja glupa kosooka ****** misli da su ova dva navedena instrumenta uzvishena ili tako neshto?

Morash biti zaista ogranichen pa da to uradish.

Takodje, ovde ima jakog osnova za krivichno gonjenje i oduzimanje dece zbog zlostavljanja i ugrozavanja prava deteta.

Sve u svemu, sreca je (i samo njihov lichni uspeh) te dece shto su izrasla normalna.

Vecina ne bi.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.