Quantcast

Амфилохије: Вратићу Његоша на врх Ловћена

Alter_Ego_

Buduća legenda
Poruka
46.037
Амфилохије: Вратићу Његоша на врх Ловћена
С новим временима у Црној Гори расте и нада у градњу цркве Свете Тројице на простору између Биљарде и Владиног дома на Цетињу

Капела на Ловћену (Фото приватна архива)
Од нашег сталног дописника
Подгорица – Нећу умрети а да на врх Ловћена не вратим Цркву Светог Петра Цетињског и као народ испунимо завет Његошев. Немој да мислиш да сам стар за то. Не, Господ ће је, за мога живота, вратити тамо где је и била, рекао је нашем новинару архиепископ цетињски, митрополит црногорско-приморски, др Амфилохије (Радовић).
Од када је сео у столицу Светог Петра Цетињског, владика Амфилохије обећао је да ће Његош поново тиховати у заветној капелици коју саградише Петровићи. Мало ко казује да је управо Његош „дао обелити (цркву) и сваке се године по његовој заповеди литургија служила у њој за душу неумрлих црногорских јунака”. А било је то време када је цео народ био јуначки, гинуо за крст часни и слободу златну и Његош је заповедио да се „поју” литургије целом народу.
Када се 2013. године навршило двеста година од рођења митрополита Петра Другог Петровића Његоша, садашњи црногорски владика званично је од председника Владе Црне Горе, Игора Лукшића, затражио да се обнови Црква Светог Петра Цетињског на Ловћену.
И не би ништа, ни аргументованог отпоздрава од тадашњег премијера Лукшића па се садашњи митрополит поново јавља са Цетиња, испод Орлова крша, и подсећа будућу „демократску и цивилизовану власт” да ће испунити завет свог великана Петровић Његоша и „тако спрати љагу и скинути проклетство с недужног народа” коме је комунистичка власт оскрнавила гроб владике и господара најсветлије Црне Горе из његовог времена.
Веровао је те 2013. године монах Амфилохије да ће тадашња влада Лукшића као круну обележавања 200 година од Његоша овековечити враћањем капелице на Ловћен великом тајновидцу и песнику Владици Раду, и на тај начин осветлити, како је казао митрополит Амфилохије, „свеукупну духовност, културу и биће Црне Горе, па и много шире од ње”.
„Црква Светог Петра била његова задужбина, подигнута по његовом упутству и за време његовог живота (1846), на месту које је сам обележио и изричито завештао да у њој буде сахрањен. Свима је познато његово аутентично завјештање, тј. аманет и потоња жеља: ’Ја хоћу да ме сараните у ону цркву на Ловћену... То је моја потоња жеља, коју у вас иштем, да је испуните, и ако ми не задате божју вјеру да ћете тако учинит’, како ја хоћу, онда ћу ве оставити под проклетством, а мој посљедњи час биће ми најжалоснији и ту моју жалост стављам вама на душу.’ Зар да оставимо проклетство над потомцима и народом. Не, његова воља биће испоштована и тим чином проведриће се изнад Црне Горе”, каже нам митрополит Амфилохије.
Један број грађана који за себе кажу да су Монтенегрини, познати као носиоци црногорског национализма, обнављање капеле виде као поновну претњу од потомака Александра Карађорђевића, који је обновитељ ове светиње, да „Срби поново крећу у поробљавање Црне Горе које траје још од Светог Саве”.
Иста та националистичка дружина, која је сада себе промовисала у организацију „Црногорске комите”, прети да неће дозволити не само градњу црквице на Ловћену, већ ни градњу цркве Свете Тројице на простору између Биљарде и Владиног дома на Цетињу, у којој митрополит планира да похрани три највеће хришћанске светиње: Икону Филмосову, Честице Часног Крста и Руку која је крстила Христа.
„Подсећам на аманет краља Николе и на положен темељац за цркву Свете Тројице између Биљарде и Владиног дома, да у тој цркви треба да буду похрањене три највеће светиње Цетињског манастира”, каже владика Амфилохије и додаје: „Да обновимо цркву на Ловћену. Сада подижемо и цркву патријарха Гаврила у његовом селу Врујцима. Па сада, пре него што се вратимо на Ловћен, што ће, надам се, бити идуће године, да подигнемо прво 20. цркву која је слетела са Ловћена.”
Бројни интелектуалци, културни и јавни радници већ деценијама пишу петиције којима од власти траже повраћај Његошеве капеле на Ловћену.
Пре неки дан невладино удружење „Косовски луг” јавно је затражило од Митрополије црногорско-приморске и нове власти да се од камења „разрушене капеле Александра Карађорђевића поново направи капела и постави на врх Ловћена”.
„Сада, када је тај дух, антитрадиционални и скоројевићки, изгубио смисао и овде, код нас, у Црној Гори, верујемо како ће ускоро камење разрушене капеле, које је одложено на Ивановим коритима поред Храма Преображења Господњег и гувна које је узето као сценски основ ’Горског вијенца’, устати и вратити се на планину, да поново краси Ловћен”, пише у саопштењу које потписује протојереј-ставрофор Драган Станишић.

http://www.politika.rs/scc/clanak/462878/Amfilohije-Vraticu-Njegosa-na-vrh-Lovcena

Ја о овоме ништа нисам знао, па сам морао мало да гооглам. https://sr.wikipedia.org/sr-ec/Његошева_заветна_црква

Дифинитивно Пуковник мора да врати капелу на врх Ловћена!

Poruka
17.860
Шта би ти? Да се прича о џендерима? Имамо ми паметнија и права посла.
Pa svakako ne bi trebao da crta buducnost neki raspali mantijas koji naginje ka 100oj godini zivota i da vraca narod u srednji vek i zatucanost prve kategorije. I to u doba interneta i google trazilice.

Bolje bi bilo da na celo naroda stanu ljudi novog kova koji ce pripremiti narod za buducnost. Ljudi poput Elon Musk, Jeff Bezos, Zuckerberg, Jack Ma, Steve Jobs, Branson itd...

missortr

Domaćin
Poruka
3.255
Bolje bi bilo da na celo naroda stanu ljudi novog kova koji ce pripremiti narod za buducnost. Ljudi poput Elon Musk, Jeff Bezos, Zuckerberg, Jack Ma, Steve Jobs, Branson itd...
'ел им неко брани.

Pa svakako ne bi trebao da crta buducnost neki raspali mantijas koji naginje ka 100oj godini zivota i da vraca narod u srednji vek i zatucanost prve kategorije. I to u doba interneta i google trazilice.
Уранио благо нама, опет пишеш из шпајза.
СПЦ ради свој дио посла, невјерниче
1600678086665.jpeg

frootsman

Elita
Poruka
24.535

Он не црта будућност, него брани прошлост коју оћете да избришете.

veliki krang

Legenda
Poruka
55.225
Godina 2020.

Ovi vode rasprave ko u Talibaniji
Godina '91, Alija i društvo žele da uvedu islamsku republiku i šerijatski sistem pod koji bi potpali i Srbi. Godina 2020, Srbi se okreću svojoj duhovnosti bez pominjanja bilo koga drugog, a Alijini ideološki potomci i u tome vide nešto loše :kafa:

Alter_Ego_

Buduća legenda
Poruka
46.037
a ja mislio da si iz gornju trnavu.
Ја сам из Доњу Трнаву, али је све то јединствени простор наше српске културе, и Доња и Горња Трнава и Цетиње, и Дечани и Призрен и Фрушка Гора итд..итд...

al bundy

Legenda
Poruka
61.640
Puna podrska!

Sta je lose u tome sagraditi srusenu crkvu jednom velikom Njegosu koji je ostavio amanet da pociva u kapeli na vrhu Lovcena?

Ne u komunistickom mauzoleju vec u kapeli! U crkvenoj porti.
Mauzolej nije komunistički već masonski , kao i svi Meštrovićevi spomenici tog tipa , tako da verovatno ni vladika Rade , ni Aleksandar ne bi imali mnogo šta protiv protiv sa obzirom da su bili braća .Treba je napraviti pored radi mira u kući , ako je već prave , al mislim da nema od toga ništa za sada .
Eto Montenigersi su pod prokletstvom vladike Njegoša jer nisu ispunili njegov amanet otud podele i destrukcija u toj državi škaljarci i kavači itd. kad ga sarane na Lovćenu prokletstvo njegovo će nestati,trebalo bi.
Sigurno ,do rušenja kapele nije bilo zle krvi , bratoubistva , pohare i medjusobnih klanja medju plemenima , pasijih grobalja ,potkazivanja , zatvaranja , mučenja , pljačke ,siromaštva , gladi , bede već su bili poznati ko Luxemburg na kamenu ,tako da će ponovo biti sve idilično kad je vozdignu .

a bre Milun

Elita
Poruka
17.804
Ја сам из Доњу Трнаву, али је све то јединствени простор наше српске културе, и Доња и Горња Трнава и Цетиње, и Дечани и Призрен и Фрушка Гора итд..итд...
Fruska Gora, Arandjelovac, Cetinje, Decani........."jedinstven prostor srpske kulture" ????
ajd turi i Termopil..........posto je tamo car Dusan imao granicu sa Grcku.

psmaniac

Domaćin
Poruka
4.183

Кад их тако готивиш, могао си им послати ћеру на кастинг.

KraNp

Iskusan
Poruka
6.552
Имам утисак, и да је обнове, да ће "Хрвогорци" са Цетиња исту ноћ прво да је испишу графитима са словом "U" и шаховницом а седми дан ће неко да стави експлозив и дигне је у ваздух. То Цетиње је постало толико проусташко......као када би сад неко хтео да зида цркву у центру Љубушког или Широког Бријега.

Statler and Waldorf

Buduća legenda
Poruka
36.305
да, али рушење цркава и богомоља није никаква цивилизацијска тековина, него насиље и безакоње. а лек за такав криминал зове се restitutio in integrum.

Alter_Ego_

Buduća legenda
Poruka
46.037
Eto Montenigersi su pod prokletstvom vladike Njegoša jer nisu ispunili njegov amanet otud podele i destrukcija u toj državi škaljarci i kavači itd. kad ga sarane na Lovćenu prokletstvo njegovo će nestati,trebalo bi.
Ти се зезаш, али Његошева сахрана на Ловћену у Цркви би заиста смирила страсти у Црној Гори.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.