- Poruka
- 257.477
Ne, ne, nije se Trump predomislio. On i dalje ne može da smisli kineske automobile niti bilo šta drugo što potiče iz te zemlje. Zato je tamo još uvek na snazi zabrana uvoza kineskih automobila.
No, Kinezi su kao što znamo pametniji:
Kineski automobilski gigant Geely možda je pronašao najpametniji način za ulazak na američko tržište, i to bez direktnog sukoba sa političkim otporom koji poslednjih godina prati kineske proizvođače automobila u Sjedinjenim Američkim Državama. Dok kompanije poput BYD-a i Nija još pokušavaju da pronađu put do američkih kupaca, Geely već poseduje ono što je konkurenciji i dalje nedostižno, to jest razvijenu infrastrukturu, proizvodne pogone i prepoznatljive brendove koji godinama posluju u Americi.
Ključ Geelyijeve strategije krije se u vlasništvu nad poznatim evropskim markama. Kompanija kontroliše gotovo 79% Volvoa, poseduje 51% udela u Lotusu i ima snažan uticaj nad brendom Polestarom. Geely na američkom tržištu praktično već posluje kao domaći proizvođač, upravo zahvaljujući tim imenima, s postojećim prodajnim mrežama, servisnom infrastrukturom i proizvodnim kapacitetima.
Posebno važnu ulogu igra Volvoova fabrika u Čarlstonu, u američkoj saveznoj državi Južnoj Karolini. Pogon trenutno radi znatno ispod maksimalnog kapaciteta od oko 150 hiljada vozila godišnje, što ostavlja dovoljno prostora za dodatnu proizvodnju modela iz Geelyijeve grupacije. Čelnici Volvoa već su nagovestili da bi fabrika mogla da proizvodi nove hibride i krosoverske modele namenjene američkom tržištu, a upravo tu analitičari vide priliku za kineski konglomerat da izbegne ogromne carine na uvoz vozila iz Kine.
https://autorepublika.com/2026/05/1...-prvi-kineski-automobil-na-americkom-trzistu/
E sad samo ostaje pitanje kako će Amerikanci prihvatiti kineske automobile?
No, Kinezi su kao što znamo pametniji:
Kineski automobilski gigant Geely možda je pronašao najpametniji način za ulazak na američko tržište, i to bez direktnog sukoba sa političkim otporom koji poslednjih godina prati kineske proizvođače automobila u Sjedinjenim Američkim Državama. Dok kompanije poput BYD-a i Nija još pokušavaju da pronađu put do američkih kupaca, Geely već poseduje ono što je konkurenciji i dalje nedostižno, to jest razvijenu infrastrukturu, proizvodne pogone i prepoznatljive brendove koji godinama posluju u Americi.
Ključ Geelyijeve strategije krije se u vlasništvu nad poznatim evropskim markama. Kompanija kontroliše gotovo 79% Volvoa, poseduje 51% udela u Lotusu i ima snažan uticaj nad brendom Polestarom. Geely na američkom tržištu praktično već posluje kao domaći proizvođač, upravo zahvaljujući tim imenima, s postojećim prodajnim mrežama, servisnom infrastrukturom i proizvodnim kapacitetima.
Posebno važnu ulogu igra Volvoova fabrika u Čarlstonu, u američkoj saveznoj državi Južnoj Karolini. Pogon trenutno radi znatno ispod maksimalnog kapaciteta od oko 150 hiljada vozila godišnje, što ostavlja dovoljno prostora za dodatnu proizvodnju modela iz Geelyijeve grupacije. Čelnici Volvoa već su nagovestili da bi fabrika mogla da proizvodi nove hibride i krosoverske modele namenjene američkom tržištu, a upravo tu analitičari vide priliku za kineski konglomerat da izbegne ogromne carine na uvoz vozila iz Kine.
https://autorepublika.com/2026/05/1...-prvi-kineski-automobil-na-americkom-trzistu/
E sad samo ostaje pitanje kako će Amerikanci prihvatiti kineske automobile?