Amerika...?!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
@ moon
kakve testove si polagala?
:D i mene interesuje... mislim da je neko kod nas u skoli to pominjao, ali se nae secam jasno.
p.s. tebi bi garant bilo jako korisno da ides, posto si u filoloskoj. mislim, bavis se jezicima...:p
 
Uchenje jezika u Americi i sticanje novog iskustva slusajuci jednu godinu srednje skole tamo nije vredno odrastanja u nashim srednjoskolskim danima. Znam par ljudi koji su tako otisli ili na godinu dana ili za stalno i svima je srce ipak ostalo ovde ;) Tamo nema zivota ljudi!
 
И после свега цитираћу Алексу Шантића:
''Остајте овдје! Сунце туђег неба
неће вас гријат ко` што ово грије;
Грки су тамо залогаји хљеба
гдје свога нема и гдје брата није....'';-)
 
Kad_LupimLupim:
Uchenje jezika u Americi i sticanje novog iskustva slusajuci jednu godinu srednje skole tamo nije vredno odrastanja u nashim srednjoskolskim danima. Znam par ljudi koji su tako otisli ili na godinu dana ili za stalno i svima je srce ipak ostalo ovde ;) Tamo nema zivota ljudi!

a ti si bio, pa znas?:?
 
Ne znam sta da ti kazem. Ja sam bila, doduse ne kao ucenik u razmeni nego na odmoru ali moja drugarica je isla godinu dana da tamo uci. I utisci su totalno drugaciji : meni je bilo super, a njoj se nije svidelo. Znaci, Amerika nije losa ali zavisi u koji deo odes, u kakvo predgradje itd. Sto se skole i ucenja tice, tamo sigurno neces postati pametnija, cak naprotiv :) Ali kao iskustvo moze da bude super. Samo prvo pogledaj u kakav kraj te salju i po tome odlucuj, jer ako zapadnes u neko budjavo predgradje ogadice ti se za ceo zivot :)
 
Mislim da ja trenutno mogu najbolje da odgovrim na ovu temu, jer sam sada u Americi kao ucenik na razmeni u cetvrtoj godini srednje skole.
Da pocnem od pocetka, ja sam imao neverovatne srece da sam upao u porodicu koja zivi u Kaliforniji i to u elitnom delu Kalifornije. Cista neverovatna sreca. 99% ljudi koji idu ne mogu da dobiju Floridu ili Kaliforniju. Druga stvar je grad. Nikada nece smestiti strane studente u velike gradove.
Porodica ima raznih, moja je jako dobra i svi moji drugari iz Srbijie koji su trenutno u Americi(njih 9) kazu da se odlicno slazu sa porodicama. Naravno cuo sam slucajeve da se ljudi ne mogu da podnesu porodice pa se vrate posle nekoliko meseci.
Skole su potpuno drugacije od nasih. Imas sest predmeta od kojih 2 ili 4 sam biras zavisno od godine. Druga stvar je sto biras tezinu tih predmeta. Npr. matematika u cetvroj godini, postoje tri opcije algebra 2, precalculus, calculus. Algebra je smesno laka, precalc. je nesto laksi(ne preterano mnogo) od nase mate, dok je calculus college level i veoma tezak. Svaki predmet tipa fizika, hemija, biologija postoji G, CP i AP nivo. G-general je za debile i samo sluzi da maturiras, CP je ako hoces da ides na koledz i laksi je od nasih, dok AP(advanced placement) tezi od nasih u skolama jer je college level.
Za skolu u kojoj sam ja kazu da jedna od boljih. I stvarno uslovi ne mogu da se porede sa nasim skolama. Kad kazem uslovi misim na kompjutere, power point, klupe i ostalu opremu.
E sad sto se zivota tice. Opet ja sam imao mnogo srece pa sam na pola sata od Los Angelosa tako da sam vise puta bio u nocnim klubovima. Posto ces biti smestena u malom mestu ne ocekuj da ces videti neke klubove ili kafice ali zato ima mnogo zurki po kucama. Zavisi kako se uklopis u drustvo. Mene su zgotivili od prvog dana i bio sam pozvan na dosta zurki i mogu ti reci da su super. Dosta njih je imalo bazene i djakuzije u dvoristu...

Pre nego sto mogu da ti kazem nesto vise reci mi da li planiras da ostajes na koledzu ili da se vratis posle u Beograd?
 
UrosWasHere:
Mislim da ja trenutno mogu najbolje da odgovrim na ovu temu, jer sam sada u Americi kao ucenik na razmeni u cetvrtoj godini srednje skole.
Da pocnem od pocetka, ja sam imao neverovatne srece da sam upao u porodicu koja zivi u Kaliforniji i to u elitnom delu Kalifornije. Cista neverovatna sreca. 99% ljudi koji idu ne mogu da dobiju Floridu ili Kaliforniju. Druga stvar je grad. Nikada nece smestiti strane studente u velike gradove.
Porodica ima raznih, moja je jako dobra i svi moji drugari iz Srbijie koji su trenutno u Americi(njih 9) kazu da se odlicno slazu sa porodicama. Naravno cuo sam slucajeve da se ljudi ne mogu da podnesu porodice pa se vrate posle nekoliko meseci.
Skole su potpuno drugacije od nasih. Imas sest predmeta od kojih 2 ili 4 sam biras zavisno od godine. Druga stvar je sto biras tezinu tih predmeta. Npr. matematika u cetvroj godini, postoje tri opcije algebra 2, precalculus, calculus. Algebra je smesno laka, precalc. je nesto laksi(ne preterano mnogo) od nase mate, dok je calculus college level i veoma tezak. Svaki predmet tipa fizika, hemija, biologija postoji G, CP i AP nivo. G-general je za debile i samo sluzi da maturiras, CP je ako hoces da ides na koledz i laksi je od nasih, dok AP(advanced placement) tezi od nasih u skolama jer je college level.
Za skolu u kojoj sam ja kazu da jedna od boljih. I stvarno uslovi ne mogu da se porede sa nasim skolama. Kad kazem uslovi misim na kompjutere, power point, klupe i ostalu opremu.
E sad sto se zivota tice. Opet ja sam imao mnogo srece pa sam na pola sata od Los Angelosa tako da sam vise puta bio u nocnim klubovima. Posto ces biti smestena u malom mestu ne ocekuj da ces videti neke klubove ili kafice ali zato ima mnogo zurki po kucama. Zavisi kako se uklopis u drustvo. Mene su zgotivili od prvog dana i bio sam pozvan na dosta zurki i mogu ti reci da su super. Dosta njih je imalo bazene i djakuzije u dvoristu...

Pre nego sto mogu da ti kazem nesto vise reci mi da li planiras da ostajes na koledzu ili da se vratis posle u Beograd?

e, moram da kazhem da sam te se setila pre nego shto sam postavila temu (iako se sto godina nisi javio)... :D heh hvala na informacijama.... ja ne bih ostala na koledzu, vratila bih se da ovde zavrshim 3. god...
super mi je to za predmete. sama biram i predmet i nivo... cool.
 
Posto ne planiras da ostajes ne moras da prolazis ceo glupi birokratski proces.
Moj savet: Iskoristi priliku i tu godinu ces pamtiti do kraja zivota!


Jedini problem. Moras dobro da se raspitas u tvojoj srednjoj skoli kako ce i uopste da li ce ti priznavati tu godinu koju zavrsis u SAD. To moze(najverovatnije nece ali moze da se desi) da ti predstavlja problem kada budes htela da upises fakultet.
Ako te bilo sta zanima pitaj.... E da koliko dobro znas engleski?
 
ma kosta neku sitnu kintu,a moze ici onaj ko prodje nekoliko krugova i intervjua... bio je juce neki lik u mojoj skoli i pitao ima li zainteresovanih... mislim da nece biti :)
voljela bih ja,ali me nervira sto ce mi svi dragi biti preko okeana... totalna izolacija. da makar samo jedna poznata osoba ide sa mnom otisla bih ne na jednu godinu,nego citavu srednju!
 
joj, pa to je josh u sept./oktobru pochelo. bash kao shto reche sofffy, testovi iz engleskog i intervjui i eseji na foru kako bi se snashao u nekoj situaciji. nije uopshte bitno kakav si uchenik, samo da znash engleski kako-tako i da si ambiciozan ili shta vecj... i mogu samo '89, '90 i '91... projekat se zove a-smile pa ako vas bash zanima idite na sajt american councila pa potrazhite...
i sve je obezbedjeno, i put i troshkovi tamo, mada josh ne znamo neke pojedinosti...

nego uroshe jel istina da ne sme da se pije pushi i drogira? :) hehheh
i shta ako upadnesh u neku extremno smarachku porodicu :? ?
 
ja sam bila u julu u usa...preko slicnog programa, ali samo mesec dana...nemoj da se dvoumis sa odlaskom..ako te izaberu..to je moje najlepse islustvo...toliko dobrih stvari, ljudi, mesta, shopinga ;)...ma sve je bilo extra..zaista.
jedine stvari koje su mi nedostajale su vazduh i hrana...ali sve zavisi u koji deo usa odes......zelim ti da prodjes...meni je krivo jer ja ne mogu da se prijavim za taj program,jer sam 88 god a maximum je 89....pih...
 
ej...moja sestra je otisla u ameriku da zavrsi cetvrtu godinu...
i super joj je...upala je u super porodicu...u skoli se uklopila cak jer nasla drugarice...ide sa njima na utakmice,zurke...bila je i u njujorku.. 8)

kaze da uopste nije tesko...i ona se opterecivala takvi stvarima "da li cu moći sve da razumem?da li cu naci drustvo"ali je ve ispalo super... :p

naravno da ce ti svi punoooo nedostajati...ali godinu dana prodje brzo...ona je tamo već tri meseca...jos sest...i dolazi...naravno i ti ces svima punooo nedostajati znam to iz iskustva ;-)

caos....
 
_mis_:
ej...moja sestra je otisla u ameriku da zavrsi cetvrtu godinu...
i super joj je...upala je u super porodicu...u skoli se uklopila cak jer nasla drugarice...ide sa njima na utakmice,zurke...bila je i u njujorku.. 8)

kaze da uopste nije tesko...i ona se opterecivala takvi stvarima "da li cu moći sve da razumem?da li cu naci drustvo"ali je ve ispalo super... :p

naravno da ce ti svi punoooo nedostajati...ali godinu dana prodje brzo...ona je tamo već tri meseca...jos sest...i dolazi...naravno i ti ces svima punooo nedostajati znam to iz iskustva ;-)

caos....

Cek,cek ko ti sestra? Mozda je znam, jer smo svi bili zajedno u New Yorku
 
ja sam sada u Americi i uopste se nisam pokajala sto sam dosla... ovde sam 3 meseca, u West Virginii... sve sto su ti ljudi gore pisali je manje vise istina, skole su im daleko ispod nasih ali mislim da ti ni ne planiras da dodjes ovde da se rasturas od ucenja...nego da naucis jezik, sto hoces sigurno...ja vec sada pricam potpuno opusteno, a nisam ga znala bas nesto posebno kada sam dosla... godinu dana nije puno a to sto ovde mozes da vidis i dozivis je neprocenjivo... uglavnom je sve stvar srece... i puno zavisi od tebe ali i od toga kakvu porodicu dobijes...ja sam sto se toga tice imala puno srece...porodica mi je super...zena je penzioner, tako da mi pere ves, pegla, uvek je bila tu u pocetku da me vozi gde god sam htela (sada imam svoja kola), vodila me je u New York, Georgiu, za prolecni raspust idemo na Floridu... covek radi pa ga nesto posebno ni ne vidjam ali njega boli uvo za sve... meni je super sto su stari i nemaju dece, jer sam ja to i htela...nisam ja bas za malu decu... :o) sto se skole tice, ne ucim nista-ali ozbiljno...nisam jos ni jednu knjigu donela kuci za ova tri meseca... totalno je opusteno, svi testovi su open book tako da u sustini ne moras ni da razumes o cemu se radi.... ako ti treba bilo kakav savet ili bilo sta sto bi volela da znas mozes da mi pises na mail teai1987@yahoo.com...... volela bih da ti pomognem...
nadam se da ces odluciti da dodjes... a to da ce ti svi i sve nedostajati-hoce sigurno i nekada ce ti biti tesko i zeleces da se vratis ali kao sto sam ti vec rekla mnogo zavisi od tebe...oni imaju puno klubova i sportskih timova (ne znam koliko si sportski tip) -ja nisam...ali sam pronasla neki fitness studio i pravo da ti kazem nemam ni vremena da budem nesto preterano nostalgicna...drugovi te sigurno nece zaboraviti za godinu dana -mene moji svakoga dana obavestavaju 9o svemu sto se desava tako da se osecam skoro kao da sam tamo......
puno sreca sta god da odlucis i ako ti bilo sta treba..pisi......
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top