Amerika: banana republika?

  • Začetnik teme Začetnik teme dess
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

dess

Poznat
Poruka
7.252
U svojoj kolumni na sajtu New York Times-a Nicholas D. Kristof, dobitnik dvije Pulicerove nagrade, zapaža da Amerikanci više nemaju potrebe da se lomataju po bijelom svijetu kako bi locirali "banana republike" s obzirom da im je jedna veoma blizu. Da, gospodin Kristof se usudio da Sjedinjene Države, prvu silu svijeta danas, `ladno proglasi banana republikom, i nešto nisam primjetio da se počešao po glavi nakon toga. Naime, u odnosnom članku autor naglašava da su banana republike, po definiciji, one države u kojima malobrojna oligarhija kontroliše ogroman dio društvenog bogatstva, a da danas jedan odsto Amerikanaca kontroliše 24% nacionalnog dohotka.

Ovde je interesantno nekoliko stvari.

U jednom od najuticajnijih američkih medija jedan novinar otvoreno kritikuje državnu politiku, a zašto ne reći, jasno se sprda i sa nacionalnim ponosom, pišući ono što ne izgovaraju niti Kastro ili Ahmedinedžad: SAD-jedna obična banana republika. I ne fali mu dlaka s glave zbog toga. Može, naravno, svako da ima stav kakav hoće, ali nesporno je da je stepen ljudskih prava i sloboda u Sjedinjenim Državama daleko iznad onoga što se u posljednje vrijeme percepira u ostatku svijeta, kad je Amerika u pitanju.

Zašto je to tako?

Pa upravo zato što su Amerikanci veoma osjetljivi na prava i slobode za koje su se izborili prilikom sticanja nezavisnosti od engleske krune. Ovakvi i slični novinski tekstovi služe upravo da njeguju slobodu na kritičku misao, bez da se ista sankcioniše od strane države. Amerikanci se bore za svoju slobodu, čak i onda kad im je država protivnik. Ljudi ovde ne shvataju da je Amerikancima Amerika jedino draga u slučaju kad je njihov servis, mjesto gdje mogu slobodno da žive i rade, bez da im se sama država nešto posebno tu petlja. Esencija američke ideje jeste sloboda pojedinca i minimalna uloga države. To je taj individualistički koncept, a o kojem govori Edward Griffin.

 
Koja bre sloboda,policija im hoda ulicama oklopljena ko SAJ,petoro ih startuje dvojcu crnaca sa pistoljima i sacmarama na gotovs,kamere svugde,2 mil. ljudi u zatvorima, izem ti ja takvu drzavu i njene vrednosti,nije to mesto gde bih voleo da zivim....
Nekada krajem XIX veka bila je ideal slobode, sada je postala polu diktatura kojom vlada korporacisko vojni kompleks.
 
У принципу екстремно либерелано баљезгање. Око 5000 чланова Савета за иностране односе који су уједно управљачи и власници највећих америчких комапнија контролише америчку политику. Не битно до тога да ли се они налазе ту заслужено или не, назвати Америку банана земљом може само будала. Америка је роб корпорација, банака и новца, али њена сувереност у односу на друге земље је необорива.
 
Koja bre sloboda,policija im hoda ulicama oklopljena ko SAJ,petoro ih startuje dvojcu crnaca sa pistoljima i sacmarama na gotovs,kamere svugde,2 mil. ljudi u zatvorima, izem ti ja takvu drzavu i njene vrednosti,nije to mesto gde bih voleo da zivim....
Nekada krajem XIX veka bila je ideal slobode, sada je postala polu diktatura kojom vlada korporacisko vojni kompleks.

vec mozda i vise od deceniju americki policajci u delovima prema kanadi, ono kao tvin piks, kao da su nacisti. voze se sredinom ulice, gledaju, vataju djake ako nisu u skoli, a upadaju u kuce iz proizvoljnih razloga npr povecana potrosnja struje

nista novo + hebe ih zatvorski sistem zvani 3 korne penal, nemaju dovoljno zatvora za tolike prestupnike povratnike. ako to nije `kriminalni` oblik gradjanskog rata...mislim
 
У принципу екстремно либерелано баљезгање. Око 5000 чланова Савета за иностране односе који су уједно управљачи и власници највећих америчких комапнија контролише америчку политику. Не битно до тога да ли се они налазе ту заслужено или не, назвати Америку банана земљом може само будала. Америка је роб корпорација, банака и новца, али њена сувереност у односу на друге земље је необорива.

I to što kažeš: ne bitno liberelano baljezganje :)
 
У принципу екстремно либерелано баљезгање. Око 5000 чланова Савета за иностране односе који су уједно управљачи и власници највећих америчких комапнија контролише америчку политику. Не битно до тога да ли се они налазе ту заслужено или не, назвати Америку банана земљом може само будала. Америка је роб корпорација, банака и новца, али њена сувереност у односу на друге земље је необорива.

sta si onda ti, ako si se zahebao?
 
I to što kažeš: ne bitno liberelano baljezganje :)

Рекао сам екстремно, не небитно :)

sta si onda ti, ako si se zahebao?

То није опција. Ако под банана земљом сматрамо ону која је под утицајем друге земље или других земаља онда САД никако не може упасти у ту категорију. Друго је рећи њима да њима влада елита која за своје интересе, а против општих делују по свету.
 
Рекао сам екстремно, не небитно :)



То није опција. Ако под банана земљом сматрамо ону која је под утицајем друге земље или других земаља онда САД никако не може упасти у ту категорију. Друго је рећи њима да њима влада елита која за своје интересе, а против општих делују по свету.

procitaj uvodni post, bolje ti je

naravno da amerika nije bukvalno banana republika, ali je ocigledno da je u pitanju potpuno nov sistem, koji autora texta po nekim pokazateljima direktno podseca na banana republiku
 

Back
Top