americki veto na rezoluciju savjeta bezbjednosti o izraelu

gost 191696

Elita
Poruka
16.691
Ne moze se sam na sebe, dzaba obama :lol:

US vetoes UN resolution condemning Israeli settlements
The US has vetoed an Arab resolution at the UN Security Council condemning Israeli settlements in the Palestinian territories as an obstacle to peace.

All 14 other members of the Security Council backed the resolution, which had been endorsed by the Palestine Liberation Organisation.

It was the first veto exercised by the Obama administration which had promised better relations with the Muslim world.

A Palestinian official said the talks process would now be "re-assessed".

Washington was under pressure from Israel and Congress, which has a strong pro-Israel lobby, to use its veto.
Stalled negotiations

The Obama administration's decision risks angering Arab peoples at a time of mass street protests in the Middle East, the BBC's Barbara Plett reports from the UN.

It had placed enormous pressure on the Palestinians to withdraw the resolution and accept alternatives, but these were ultimately rejected.

While stating that it opposed new settlements, the administration argued that taking the issue to the UN would only complicate efforts to resume stalled negotiations between Israel and the Palestinians on a two-state peace deal.

"Unfortunately, this draft resolution risks hardening the positions of both sides," said the US Ambassador to the UN, Susan Rice.

The resolution, sponsored by at least 130 countries, declared Israeli settlements in Palestinian territories were illegal and a "major obstacle to the achievement of a just, lasting and comprehensive peace".

Speaking from Ramallah in the West Bank, PLO secretary general Yasser Abed Rabbo said the US veto was "unfortunate" and "affected the credibility of the US administration".
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-12512732
 
Pa generalno su loše vesti. Taj veto je očito izlobiran, jer je uistinu na štetu SAD-a. I onako su zakrvili sa Arapskim svetom, a ovo je samo dosipanje ulja na vatru. Ta rezolucija sama po sebi ne znači ništa, odnosno, njeno usvajanje verovatno ne bi ništa bitno promenilo, a njeno neusvajanje, i to na ovakav način svakako samo podgreva ionako usijane tenzije.

p.s.

mingo neće ništa reći, eno ga trenira aktiviranje eksploziva :D
 
110219024.jpg

Foto: AP

Vijesti iz svijeta
SAD uložio veto na rezoluciju o širenju jevrejskih naselja

Sjedinjene Američke Države u petak su uložile veto na nacrt rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a kojom se osuđuje širenje jevrejskih naselja na palestinskoj teritoriji nakon što su Palestinci odbili da povuku dokument koji su predložile arapske zemlje.


Ostalih 14 članica Vijeća sigurnosti glasalo je za nacrt rezolucije. Međutim, SAD, jedna od pet stalnih članica VSUN-a koje imaju moć da blokiraju bilo koju odluku, glasao je protiv, čime je spriječeno njeno usvajanje, prenosi Reuters.

Američki predsjednik Barack Obama razgovarao je u petak telefonom s palestinskim predsjednikom Mahmudom Abbasom u pokušaju da ponudi kompromisno rješenje ili odgodi glasanje u VSUN-u o rezoluciji kojom se osuđuju jevrejska naselja na okupiranoj Zapadnoj obali.

Obamina administracija pokušala je zapravo izbjeći izbor između ulaganja veta na rezoluciju nakon što je dvije godine kritizirala izraelsku politiku naseljavanja palestinske teritorije ili dopustiti da se produbi nesporazum između SAD-a i Izraela, navodi američka štampa.

U predloženom dokumentu su jevrejska naselja označena preprekom za dvodržavno rješenje sukoba između dva naroda, odnosno stvaranje nezavisne Palestine.

Palestinskoj strani je nuđeno da povuče rezoluciju u zamjenu za neobavezujuće saopćenje predsjedništva VS-a kojim se osuđuje aktivnost u naseljima.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu i njegovi savjetnici rekli su američkim zvaničnicima da očekuju američki veto ako se bude glasalo o rezoluciji.

Nakon telefonskog razgovora s Obamom, koji je trajao 50 minuta, Abbas je sazvao hitan sastanak Palestinske oslobodilačke organizacije i rukovodstva svoje partije Fatah za danas u Ramali, naveo je njegov glasnogovornik Nabil Abu Rudeine.

Abbas i Obama su razgovarali ne samo o predloženoj rezoluciji nego i o protestima u Egiptu i Tunisu.

Abbas je odbio zahtjev Washingtona da se ne glasa u VS-u. Obama ga je upozorio na veto, jer SAD smatra da će takva rezolucija narušiti napore da se obnove mirovni pregovori između Izraela i Palestinaca.

Ti pregovori su u zastoju od kraja septembra nakon što je Izrael odbio produžiti moratorij na izgradnju novih kuća za Jevreje u naseljima na Zapadnoj obali.

Palestinska strana smatra da je izgradnja novih domova za Jevreje ne samo na Zapadnoj obali nego i u istočnom Jerusalemu glavna prepreka za obnovu pregovora. Palestinci planiraju da na tim teritorijama osnuju svoju državu koja će obuhvatiti i pojas Gaze.

U prijedlogu rezolucije je navedeno da su jevrejska naselja "nelegalna i da predstavljaju glavnu prepreku postizanju pravednog, trajnog i sveobuhvatnog mira", prenosi AP. Američka administracija, međutim, radije koristi izraz nelegitimna nego nelegalna.

Državna tajnica SAD-a Hillary Clinton ponovila je da će glasanje biti kontraproduktivno u vrijeme kada se Washington usredsređuje na poticanje pregovora koji će dovesti do dvodržavnog rješenja.

"Mi, kao svaka administracija decenijama, ne prihvatamo legitimitet nastavka aktivnosti u naseljima", rekao je glasnogovornik Bijele kuće Jay Carney, ponovivši podršku ne samo dvodržavnom rješenju sukoba nego i budućnosti Izraela, kako je rekao.

Abbas je odlučio da ide u VS nakon što četvorka bliskoistočnih mirovnih posrednika (SAD, UN, EU i Rusija ) na nedavnom sastanku u Minhenu nije osudila jevrejska naselja onako kako se očekivalo.

(FENA)
 
Mislim da Amerika jos ima snazne veze sa Izraelom jer ona je stavila veto na rezoluciju Vijeca Sigurnosti tako da se Amerika ne moze nadati muslimanskoj podrsci ako se ovako nastavi sa podrskom Izraela koji siri svoja naselja u istocnom Jerusalemu i Zapadnoj Obali.Mislim da su i muslimani svjesni da Amerika jos ne priznaje realnost i da zeli da putem slatkih rijeci pridobije muslimane a sa druge strane ima uskracuje pravo na posjedovanje Jerusalema koji je zacrtan u rezoluciji buduce Palestinske drzave.Mislim da Amerika nema kud medju Islamskim svijetom sa ovakvom politikom i da ovo dodatno otezava napore za uspostavljanje mira na Bliskom Istoku tako da se nadam da ce muslimani poslije ovoga reagirati drugacije i da nece ici Americi niz dlaku.Cijeli svijet je ustao i priznao Palestinsku drzavu a samo Amerika je ustrajna da Palestinu ne prizna i da pomaze Izraelu da drzi pod okupacijom Palestinske teritorije.To se nece tolerirati od strane muslimanskih drzava i mislim da ce se pojacati animozitet muslimana prema Americi.
 
Mislim da poslije ovoga Islamske drzave nece vise biti vezane za Ameriku i da ce se dalje pojacati ekstremna desnica u Islamskim zemljama tako da su dzabe gomila novca koje Amerika daje Egipttu i Tunisu radi preproda drzave.Islamisti ce uvijek mrzjeti Amerikance i uvijek ce teziti da idu putem podrske Al Kaide i ostalih organizacija.Cudno je.Bas kad se vidi da Amerika zeli pomcoi muslimanima ona ucini jedan nepromisljeni potez u kome izazove bijes muslimana koji zele da izve mirno i da imaju drzavu Palestinu koja je priznata od skoro svih drzava svijeta.Amerika ce ovako izazvati da Islamske zemlje budu protiv nje i da se pojaca otpor prema Americi a zna se da u Egiptu vise nije na vlast Mubarak koji je aminovao sve sto Izrael i Amerika kaze.Mislim da je ovo sokantna vijest za nas muslimane.
 
Mislim da Amerika jos ima snazne veze sa Izraelom jer ona je stavila veto na rezoluciju Vijeca Sigurnosti tako da se Amerika ne moze nadati muslimanskoj podrsci ako se ovako nastavi sa podrskom Izraela koji siri svoja naselja u istocnom Jerusalemu i Zapadnoj Obali.Mislim da su i muslimani svjesni da Amerika jos ne priznaje realnost i da zeli da putem slatkih rijeci pridobije muslimane a sa druge strane ima uskracuje pravo na posjedovanje Jerusalema koji je zacrtan u rezoluciji buduce Palestinske drzave.Mislim da Amerika nema kud medju Islamskim svijetom sa ovakvom politikom i da ovo dodatno otezava napore za uspostavljanje mira na Bliskom Istoku tako da se nadam da ce muslimani poslije ovoga reagirati drugacije i da nece ici Americi niz dlaku.Cijeli svijet je ustao i priznao Palestinsku drzavu a samo Amerika je ustrajna da Palestinu ne prizna i da pomaze Izraelu da drzi pod okupacijom Palestinske teritorije.To se nece tolerirati od strane muslimanskih drzava i mislim da ce se pojacati animozitet muslimana prema Americi.

Idi beži. Nitko vas ne voli. Briga SAD za arapske zemlje. Tko bude puno gnjavio proći će kao Irak:mrgreen:A zaboravio sam. Pa<lestinu su priznale sve države i ona je svetski poznata država. Idi begaj.:hahaha::rotf:
 
Istina je da su skoro sve drzave priznale Palestinu i Rusija je cak priznala Palestinu tako da Amerika ne moze bjezati od istina i ona mora p-riznati da je nezavisna Palestina realnost.Izrael se odrzava pomocu Amerike i boji se muslimana tako da nije Amerike Izrael bi odavno bio pokoren jer njegovo ponasanje je nezamislivo i ono je slicno Njemackim fasistima.Amerika mora da prizna da muslimani nece biti s njom ako ne bude reagirala zbog Palestine jer Palestina zeli ono sto je zelio Izrael nekada a to je svoju drzavu i Palestinu je priznalo preko stotinu drzava tako da Amerika ne moze vjecno racunati na veto jer Medjunarodna Zajednica mora osuditi Izrael zbog ponasanja i zbog izgradnje Zidovskih naselja tako da nije stvar uy ljubavi Amerike prema muslimanima nego u racunu Amerike koja je izgubila podrsku svih naroda svijeta tako da bi Americi odgovoralo kad bi s njom bile Islamske drzave.

palestine.gif


Mapa Palestine

Ova Palestina sa ove mape mora biti priznata od strane UNa i ova drzava mora biti fakticki nezavisna kao i glavni grad istocni Jerusalem koji ima svjetiliste Mesdzidil Aksaa.
 
Poslednja izmena:
Ovo je dokaz da Amerika jos kalkulira i da zeli podrzavati Izrael do kraja.Sta je u stvari cilj Amerikanaca?Njima je cilj da podrze Izrael i njihovu akciju sirenja naselja zato sto se Amerika zaklela na politicki princip podrske Izraelu i od toga ne smije odstupiti.To je ista stvar kao sa Kosovom u cemu Amerika podrzava svaki gest Kosova.Takva stvar se mora promijeniti i Amerika mora da podlegne pritisku Medjunarodne Zajednice da je Palestinska drzava jedna realnost i da kljuc dobrih odnosa muslimana i Krscana lezi u tome da pqalestina mora dobiti svoju drzavu jer u stvari muslimanima je Jerusalem svijeti grad i oni ne zele da odstupe od svijetog grada koji je bio muslimanski uvijek.Zato muslimani gledaju u Ameriku i zele da ona promijeni svoj stav u vezi palestine i da pocne podrzavati jednu relanost a to je stavranje Palestinske drzave u ovim granicama kako je postavljeno na gornjoj mapi,.Ta zemlja je svijeta i slatka i zato bi muslimanima ona koristila jer muslimani bi bili zadovoljni tolikom Palestinom i istocnim Jerusalemom gdje bi mogli muslimani klanjati u kupoli na stijeni.Mislim da je izrael pocinio dosta zlocina protiv Palestinaca i da zato treba snositi sankcije i da je duzan da se izvini Palestinskom narodu.
 
Циљ им је да пљачкају нафту и остале ресурсе као и до сада. Муслимани могу да гледају Америку како год хоће, али Америка на муслимане гледа као на шабане из каменог доба. Из искуства ти кажем, јер сам провео више година у Америци.
 
Ovo je dokaz da Amerika jos kalkulira i da zeli podrzavati Izrael do kraja.Sta je u stvari cilj Amerikanaca?Njima je cilj da podrze Izrael i njihovu akciju sirenja naselja zato sto se Amerika zaklela na politicki princip podrske Izraelu i od toga ne smije odstupiti.To je ista stvar kao sa Kosovom u cemu Amerika podrzava svaki gest Kosova.Takva stvar se mora promijeniti i Amerika mora da podlegne pritisku Medjunarodne Zajednice da je Palestinska drzava jedna realnost i da kljuc dobrih odnosa muslimana i Krscana lezi u tome da pqalestina mora dobiti svoju drzavu jer u stvari muslimanima je Jerusalem svijeti grad i oni ne zele da odstupe od svijetog grada koji je bio muslimanski uvijek.Zato muslimani gledaju u Ameriku i zele da ona promijeni svoj stav u vezi palestine i da pocne podrzavati jednu relanost a to je stavranje Palestinske drzave u ovim granicama kako je postavljeno na gornjoj mapi,.Ta zemlja je svijeta i slatka i zato bi muslimanima ona koristila jer muslimani bi bili zadovoljni tolikom Palestinom i istocnim Jerusalemom gdje bi mogli muslimani klanjati u kupoli na stijeni.Mislim da je izrael pocinio dosta zlocina protiv Palestinaca i da zato treba snositi sankcije i da je duzan da se izvini Palestinskom narodu.

То може да се деси једино АКО АМЕРИКА И ЈАВНО ПОСТАНЕ НОВИ РАЈХ...а ви њихови нови/стари савезници:





 
Mislim da Amerika jos ima snazne veze sa Izraelom jer ona je stavila veto na rezoluciju Vijeca Sigurnosti tako da se Amerika ne moze nadati muslimanskoj podrsci ako se ovako nastavi sa podrskom Izraela koji siri svoja naselja u istocnom Jerusalemu i Zapadnoj Obali.Mislim da su i muslimani svjesni da Amerika jos ne priznaje realnost i da zeli da putem slatkih rijeci pridobije muslimane a sa druge strane ima uskracuje pravo na posjedovanje Jerusalema koji je zacrtan u rezoluciji buduce Palestinske drzave.Mislim da Amerika nema kud medju Islamskim svijetom sa ovakvom politikom i da ovo dodatno otezava napore za uspostavljanje mira na Bliskom Istoku tako da se nadam da ce muslimani poslije ovoga reagirati drugacije i da nece ici Americi niz dlaku.Cijeli svijet je ustao i priznao Palestinsku drzavu a samo Amerika je ustrajna da Palestinu ne prizna i da pomaze Izraelu da drzi pod okupacijom Palestinske teritorije.To se nece tolerirati od strane muslimanskih drzava i mislim da ce se pojacati animozitet muslimana prema Americi.

Pa onomad si bio spreman da das sestru ili udas 9-o godisnju cerku za Amera. Kako te nije sramota da sada menjas misljenje kada vetar ne duva vama u ledja... Samota i licimerje.
 
Циљ им је да пљачкају нафту и остале ресурсе као и до сада. Муслимани могу да гледају Америку како год хоће, али Америка на муслимане гледа као на шабане из каменог доба. Из искуства ти кажем, јер сам провео више година у Америци.

Tačno.

I nema sumnje da je mržnja muslimana prema americi opravdana. Doduše, ne samo muslimana ... Mnogo su zla naneli mnogim narodima.
 
Ovo je dokaz da Amerika jos kalkulira i da zeli podrzavati Izrael do kraja.Sta je u stvari cilj Amerikanaca?Njima je cilj da podrze Izrael i njihovu akciju sirenja naselja zato sto se Amerika zaklela na politicki princip podrske Izraelu i od toga ne smije odstupiti.To je ista stvar kao sa Kosovom u cemu Amerika podrzava svaki gest Kosova.Takva stvar se mora promijeniti i Amerika mora da podlegne pritisku Medjunarodne Zajednice da je Palestinska drzava jedna realnost i da kljuc dobrih odnosa muslimana i Krscana lezi u tome da pqalestina mora dobiti svoju drzavu jer u stvari muslimanima je Jerusalem svijeti grad i oni ne zele da odstupe od svijetog grada koji je bio muslimanski uvijek.Zato muslimani gledaju u Ameriku i zele da ona promijeni svoj stav u vezi palestine i da pocne podrzavati jednu relanost a to je stavranje Palestinske drzave u ovim granicama kako je postavljeno na gornjoj mapi,.Ta zemlja je svijeta i slatka i zato bi muslimanima ona koristila jer muslimani bi bili zadovoljni tolikom Palestinom i istocnim Jerusalemom gdje bi mogli muslimani klanjati u kupoli na stijeni.Mislim da je izrael pocinio dosta zlocina protiv Palestinaca i da zato treba snositi sankcije i da je duzan da se izvini Palestinskom narodu.


Blesavo dijete, neka zivi nama bratski Izrael, pusti ti te islamiste sektase obozavaoce pedofila !!
 

Back
Top