Američki ambasador u BiH Partrick Moon:Otcjepljenje bilo kojeg dijela BiH je nemoguće

  • Začetnik teme Začetnik teme Uysal
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Uysal

Elita
Poruka
16.872
Retorika kojom se makar nagovještava takva mogućnost je neprihvatljiva i opasna, rekao je Moon

Svi građani BiH moraju prihvatiti da je njihova budućnost u Bosni i Hercegovini - drugog izbora nema, istakao je danas američki ambasador u BiH Patrick Moon, u obraćanju studentima Fakulteta političkih nauka u Sarajevu.

- Otcjepljenje bilo kojeg dijela zemlje ne samo da je neustavno nego je i nemoguće. Retorika kojom se makar nagovještava takva mogućnost je neprihvatljiva i opasna. Jedino BiH, zasnovana na Ustavu i legislativi koja iz njega proizilazi, može ostvariti cilj integracije u Evropu, rekao je Moon na događaju koji je koincidirao s 19. godišnjicom američkog priznanja BiH.

Također je upozorio da građani BiH moraju prihvatiti činjenicu da daljnje promjene unutarnjih granica i teritorijalne organizacije nije moguće postići. Sjedinjene Države uvažavaju činjenicu da svi konstitutivni narodi imaju svoje legitimne probleme, ali svaki politički interes koji se fokusira na nemoguće teritorijalne zahtjeve samo će potpaliti etničke podjele i skrenuti pažnju s reformskih procesa i evropske integracije kojom bi se poboljšao životni standard i stvarile šanse za sve građane.

Ambasador Moon je ocijenio da je u proteklih pet godina, za razliku od svojih susjeda, BiH prošla kroz razočaravajući period stagnacije i propuštenih prilika.

- Veliki broj lidera političkih stranaka i izabranih dužnosnika su zanemarili svoju obavezu da konsenzusom grade zajedničku budućnost vaše zemlje. Ti lideri nisu tretirali pregovore kao racionalno istraživanje mogućih rješenja. Prečesto su pregovori bili igra sakupljanja poena, kazao je on.

Pritom je naglasio da će Sjedinjene Države podržati visokog predstavnika kada su njegove aktivnosti usmjerene na sprječavanje kriza kojima se na djelotvoran način ne bave lokalni političari. U tom kontekstu je naveo odluku visokog predstavnika da zaustavi jednostranu implementaciju zakona o državnoj imovini usvojenog u NS Republike Srpske, odluku o privremenom finansiranju u Federaciji i sprječavanje opasne krize suprotstavljenih ustavnih i zakonskih osporavanja vlasti u Federaciji BiH.

Ambasador Moon je kategorički odbacio optužbe za pristrasnost međunarodne zajednice zbog donošenja ovakvih odluka.

- Takve optužbe odbacujem. Naša podrška BiH u proteklih 15 godina dokazuje da smo se mi svrstali na samo jednu stranu, onu na kojoj su građani BiH i njihova zajednička budućnost, istakao je.

Budućnost BiH zahtijeva jake i funkcionalne vlasti na svim nivoima, a ovo se pokazalo tačnim najviše u pogledu pravosudnih institucija. Ambasador Moon je istaknuo da Sjedinjene Države u potpunosti podržavaju napore Visokog sudskog i tužilačkog vijeća, Suda BiH i Ureda glavnog tužioca da ojačaju vladavinu prava i pravosudne institucije.

Na kraju je naglasio da Sjedinjene Države vjeruju u građane BiH.

- Vjerujemo da zaslužujete mirnu i prosperitetnu budućnost u Evropi kojoj težite, kazao je ambasador SAD-a Patrick Moon.

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/iz...kojeg-dijela-bih-je-neustavno-i-nemoguce.html
 
Još malo pa njega neće niko ni za šta da pita.

A tebi je bolje da se okreneš korenima nego Amerikancima. Verovao si Turčinu daleko više nego njemu pa gde ti je sada Sulejman?

Tako će i ovaj da te ostavi samo još malo jadnije jer on ima sa tobomo zajedničkog isto koliko i marsovci sa zemljanima.

Turci su moja braca, meni izuzetno dragi, od svih muslimana meni najdrazi.
A Sulejman Velicanstveni je preselio na ahiret, nije vise medju zivima.
Ako kojim slucajem i ostave Amerikanci, nema problema. I 92. smo bili prepusteni sami sebi pa smo izdrzali.
Izdrzo' je Mujo i gore.;)
 
Retorika kojom se makar nagovještava takva mogućnost je neprihvatljiva i opasna, rekao je Moon

Svi građani BiH moraju prihvatiti da je njihova budućnost u Bosni i Hercegovini - drugog izbora nema, istakao je danas američki ambasador u BiH Patrick Moon, u obraćanju studentima Fakulteta političkih nauka u Sarajevu.

- Otcjepljenje bilo kojeg dijela zemlje ne samo da je neustavno nego je i nemoguće. Retorika kojom se makar nagovještava takva mogućnost je neprihvatljiva i opasna. Jedino BiH, zasnovana na Ustavu i legislativi koja iz njega proizilazi, može ostvariti cilj integracije u Evropu, rekao je Moon na događaju koji je koincidirao s 19. godišnjicom američkog priznanja BiH.

Također je upozorio da građani BiH moraju prihvatiti činjenicu da daljnje promjene unutarnjih granica i teritorijalne organizacije nije moguće postići. Sjedinjene Države uvažavaju činjenicu da svi konstitutivni narodi imaju svoje legitimne probleme, ali svaki politički interes koji se fokusira na nemoguće teritorijalne zahtjeve samo će potpaliti etničke podjele i skrenuti pažnju s reformskih procesa i evropske integracije kojom bi se poboljšao životni standard i stvarile šanse za sve građane.

Ambasador Moon je ocijenio da je u proteklih pet godina, za razliku od svojih susjeda, BiH prošla kroz razočaravajući period stagnacije i propuštenih prilika.

- Veliki broj lidera političkih stranaka i izabranih dužnosnika su zanemarili svoju obavezu da konsenzusom grade zajedničku budućnost vaše zemlje. Ti lideri nisu tretirali pregovore kao racionalno istraživanje mogućih rješenja. Prečesto su pregovori bili igra sakupljanja poena, kazao je on.

Pritom je naglasio da će Sjedinjene Države podržati visokog predstavnika kada su njegove aktivnosti usmjerene na sprječavanje kriza kojima se na djelotvoran način ne bave lokalni političari. U tom kontekstu je naveo odluku visokog predstavnika da zaustavi jednostranu implementaciju zakona o državnoj imovini usvojenog u NS Republike Srpske, odluku o privremenom finansiranju u Federaciji i sprječavanje opasne krize suprotstavljenih ustavnih i zakonskih osporavanja vlasti u Federaciji BiH.

Ambasador Moon je kategorički odbacio optužbe za pristrasnost međunarodne zajednice zbog donošenja ovakvih odluka.

- Takve optužbe odbacujem. Naša podrška BiH u proteklih 15 godina dokazuje da smo se mi svrstali na samo jednu stranu, onu na kojoj su građani BiH i njihova zajednička budućnost, istakao je.

Budućnost BiH zahtijeva jake i funkcionalne vlasti na svim nivoima, a ovo se pokazalo tačnim najviše u pogledu pravosudnih institucija. Ambasador Moon je istaknuo da Sjedinjene Države u potpunosti podržavaju napore Visokog sudskog i tužilačkog vijeća, Suda BiH i Ureda glavnog tužioca da ojačaju vladavinu prava i pravosudne institucije.

Na kraju je naglasio da Sjedinjene Države vjeruju u građane BiH.

- Vjerujemo da zaslužujete mirnu i prosperitetnu budućnost u Evropi kojoj težite, kazao je ambasador SAD-a Patrick Moon.

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/iz...kojeg-dijela-bih-je-neustavno-i-nemoguce.html

To je gomila fraza koja ne daje odgovor ni na jedno pitanje.Sve i da nekim čudom postane članica EU,to opet neće BiH dati bilo kakav smisao postojanja.
Za Amerikance u ovom trenutku i formalni raspad BiH nije prihvatljiv ali jasno je i njima i svima da će do toga doći.
 
To je gomila fraza koja ne daje odgovor ni na jedno pitanje.Sve i da nekim čudom postane članica EU,to opet neće BiH dati bilo kakav smisao postojanja.
Za Amerikance u ovom trenutku i formalni raspad BiH nije prihvatljiv ali jasno je i njima i svima da će do toga doći.

Do raspada BiH nece doci i to treba svima da je jasno. Kad nije uspjelo u ratu, nece ni u miru.
 
Turci su moja braca, meni izuzetno dragi, od svih muslimana meni najdrazi.
A Sulejman Velicanstveni je preselio na ahiret, nije vise medju zivima.
Ako kojim slucajem i ostave Amerikanci, nema problema. I 92. smo bili prepusteni sami sebi pa smo izdrzali.
Izdrzo' je Mujo i gore.;)

Izdržao je Mujo a onda bi ceo Balkan pod turcima a danas ?

A kad su te braća napustila zar ti to nije bio siguran znak da neće moći više kao nekada ?

Selite se i polako ga napuštate i idete u svoju rodnu grudu..... kako ste došli znaš odlično i moli boga da tako i ne odete. Bilo bi to pogubno. U dolasku ste hiljade Srba pobili, nemoj tražiti da vam se to sve vraća.

A ti samo dalje nastavi da veruješ Amerikancu pa posle nemoj da tražiš spas u zanji čas.
 
Izdržao je Mujo a onda bi ceo Balkan pod turcima a danas ?

A kad su te braća napustila zar ti to nije bio siguran znak da neće moći više kao nekada ?

Selite se i polako ga napuštate i idete u svoju rodnu grudu..... kako ste došli znaš odlično i moli boga da tako i ne odete. Bilo bi to pogubno. U dolasku ste hiljade Srba pobili, nemoj tražiti da vam se to sve vraća.

A ti samo dalje nastavi da veruješ Amerikancu pa posle nemoj da tražiš spas u zanji čas.

Ja nemam gdje ici, BiH je moja zemlja, ja sam svoj na svome.
 
Do raspada BiH nece doci i to treba svima da je jasno. Kad nije uspjelo u ratu, nece ni u miru.

Nemoj sam sebe da ubeđuješ i hrabriš. BiH je srpskla zemlja.

Turska je tu vladala kao okupator a danas je na sreću pod okupacijom još malo..... pitam se samo do kada će i taj mali deo moći još da se prži u turskom ćupu !?
 
Mujo je naebo, kako god okreneš. A tako mu i treba kad se ne vraća korenima. Koji moj vi tražite usred hrišćanskog sveta ? Ako vam je do muslimanluka, vozi Mujo u Tursku i daleko ti lepa kuća. Zavijaj s džamije i gledaj dimije.
Pogledajte po Evropi. Niko vas ne želi. Samo Hrvati, kad im zagusti protiv Srba. Onda ste cvijeće a posle opet glupi Mujo obrezani i ništa više. :think:
 
Mujo je naebo, kako god okreneš. A tako mu i treba kad se ne vraća korenima. Koji moj vi tražite usred hrišćanskog sveta ? Ako vam je do muslimanluka, vozi Mujo u Tursku i daleko ti lepa kuća. Zavijaj s džamije i gledaj dimije.
Pogledajte po Evropi. Niko vas ne želi. Samo Hrvati, kad im zagusti protiv Srba. Onda ste cvijeće a posle opet glupi Mujo obrezani i ništa više. :think:

Slozio bih se sa ovim. Evropa ne želi muslimane, kao sto nije željela ni židove. Oni nece reci da muslimane treba istrijebiti, ali nece nista uciniti da to sprijece. :ok:
 
Ništa tu nema tvoje. Ti si okupator a sa njima se zna šta se radi. Poživi još malo a posle ideš dalje. Praznite se i nestajete polako i sigurno sa Balkana.
Svi smo svjedoci ko se to prazni i nestaje, pogledaj malo natalitet i mortalitet naroda na Balkanu.

Takvu ideologiju koju prosipaš svijet je već osudio a sudi se još ponekim sličnim. Vidim fale ti Turci kad ih stalno spominješ, da su bili približno loši prema vama i kako ih opisujete nebi vi imali ni jednu crkvu niti bi bilo Srbije.
A o Bosni kao srpskoj zemlji možeš samo sanjati kao što su sanjali mnogi prije tebe (mnogi pomrli, mnogi po zatvorima a mnogim se sudi ili će im se suditi).

EU i SAD su mnogo krvi, vremena i novca uložili u BiH i nikad neće dozvoliti takvim kao što si ti da ostvariš svoje bolesne snove.
 
Svi smo svjedoci ko se to prazni i nestaje, pogledaj malo natalitet i mortalitet naroda na Balkanu.

Takvu ideologiju koju prosipaš svijet je već osudio a sudi se još ponekim sličnim. Vidim fale ti Turci kad ih stalno spominješ, da su bili približno loši prema vama i kako ih opisujete nebi vi imali ni jednu crkvu niti bi bilo Srbije.
A o Bosni kao srpskoj zemlji možeš samo sanjati kao što su sanjali mnogi prije tebe (mnogi pomrli, mnogi po zatvorima a mnogim se sudi ili će im se suditi).

EU i SAD su mnogo krvi, vremena i novca uložili u BiH i nikad neće dozvoliti takvim kao što si ti da ostvariš svoje bolesne snove.

Kakve bolesne snove . Svaki narod zeli slobodu na teritoriji na kojoj zivi , sta je tu bolesno
 

Back
Top