Alternativna medicina: biljke, homeopatija, bioenergija, akupunktura itd

Otprilike na to. Anakin - ako je placebo dovoljno dobar moze da izleci i najgoru bolest - cesto ne leci lek vec 'glava': ako glava veruje, telo ce je pratiti, to je sto puta dokazano u medicini i posebno u psihijatriji.
Mis Tix, najveci broj stvari koje si navela nisu greske 'klasicne medicine' vec greske i brljivost i nestriucnost onih koji tu klasicnu medicinu primenjuju - a to niti govori za niti protiv nekog pravca, kako klasicnog tako i alternativnog. Treba otvoriti svoj um za razlicite stvari: pres sto godina ljudi su umirali bez antibiotika, a niko nije verovao da s eon krije u - gljivi! dakle da ne bese penicilijuma ni penicilina ne bi bilo, pa sad ti vidi! :)
 
Zahvaljujem se kreatoru ove teme sto je pruzio mogucnost zagovornicima alternativne medicine i zagovornicima zvanicne medicine da suoce stavove, argumente, razmene iskustva i nakon toga svi zadovoljni sa vise korisnih informacija , bolje resavaju zdravstvene probleme.

Medjutim mnogi ovde nekoriste ovu mogucnost na pravi nacin. Ne iznose argumente.
Argumenata (kvalitetnih informacija) nema mnogo, ali ih ima i oni koji ih poznaju treba da ih ovde iznesu i na taj nacin pokazu respekt prema ovom auditorijumu.

Ja sam se licno uverio vise puta da ljudi koji su imali probleme sa cirom u probavnom traktu, sa kamenom u zuci, sa upalom slepog creva, sa kamenom u bubregu, ( problemi gde su bolovi intenzivni, a hitna aktivnnost neophodna), gde zvanicna medicina predlaze invazivne metode , alternativna medicina daje resenja koja resavaju probleme neinvanzivno, u kracem roku i posle tretmana stanje pacijenta je bolje nego da je primenjena invazivna metoda zvanicne medicine.
Postoje izuzetci. Ali vrlo, vrlo malo.

Meni je poznato da je na VMA testiran prosle godine jedan proizvod "alternativne medicine" (za lecenje cira na zeludcu i dvanaestopalacnom crevu) na pacijentima koji su dobrovoljno pristali da probaju taj proizvod, i rezultati su bili skoro maksimalni. VMA je izdala pisani dokument o tome,ali uprkos tome novi pacijenti se i dalje lece kao pre, po starom, a niko od zagovornika zvanicne medicine (institucija)ne pokazuje dalje interesovanje da se ljudima omoguci pristup ovom novom resenju, vec se dalji razvoj takvog proizvoda prepusta "entuzijastima alternativne medicine" . A trebalo bi da zvanicnici zvanicne medicine budu presrecni sto se pojavio jedan tako uspesan preparat i da ga u najkracem roku preporuce svim ustanovama i kolegama za koriscenje, ili da se izvrse dodatna ispitivanja i odklone sumnje ako ih iole ima. Ovako ovaj preparat stoji i dalje na raspolaganju pacijentima kao alternativna medicina, i svojim superiornim osobinama krnji ugled zvanicne medicine dok ga zvanicna medicina neuvrsti u svoju listu odobrenih lekova .

Da li je moguca profesionalna objektivnost izmedju ta dva tabora?

Slazem se da postoji znacajna neinformisanost izmedju zvanicne medicine i alternativne medicine, a one treba da se medjusobno dopunjuju na korist svih, a ne da se iskljucuju i neargumentovano
diskvalifikuju.

Voleo bih da ucesnici u ovoj temi iznesu konkretne slucajeve gde alternativna medicina ima bolje rezultate od zvanicne , kako bi se paznja strucne javnosti mogla usmeriti na prave informacije.

Hvala na paznji.
 
Rasha1:
Zahvaljujem se kreatoru ove teme sto je pruzio mogucnost zagovornicima alternativne medicine i zagovornicima zvanicne medicine da suoce stavove, argumente, razmene iskustva i nakon toga svi zadovoljni sa vise korisnih informacija , bolje resavaju zdravstvene probleme.

Da li je moguca profesionalna objektivnost izmedju ta dva tabora?
Upravo se o tome i radi....ne bi trebalo da postoje tabori !
Verujem u nauku, za pocetak. Izucavala sam klasicnu medicinu, alternativnu nisam.
Medjutim, to ne znaci da je negiram njeno postojanje i uspesno izlecenje pacijenata.
Trebalo bi sve pokusati, a u interesu pacijenata...
Informacija - uvek vredi...:D
 
MisTix:
Interesantno je cuti razlicita misljenja, ali mi nije jasno sledece:
Alternativna medicina je uglavnom dovodjena u vezu sa - neuspehom, prevarom, nadrilekarstvom i td...Uglavnom su navedeni negativni primeri i stavovi uvazenih Dr. zvanicne medicine. Ok.

Ako vec zvanicna medicina pruza sve odgovore, i leci sve bolesti, "proverenim" lekovima i sredstvima, zasto se ljudi uopste obracaju "alternativcima" :confused
Dobro pitanje.:
Otkud onolika deca bez ruku i nogu, nihove majke su pile "provereno neskodljive" lekove
zvanicne medicine , prepisivane od Dr zapadne medicine.
Neka stetna dejstva je tesko utvrditi u eksperimentalnoj fazi.Ona se tek pokazu u toku primene leka,na zalost.
Otkud tolika smrtnost usled : sepse ( u XX veku), pogresno postavljenih dijagnoza, metodama "naucno priznate" medicine,nestrucno izvedenih intervencija, HIVa, i hepatitisa C nastalog transfuzijom "proverene" krvi...
Sve su to individualne greske,ne mozes to pripisati zvanicnoj medicini.Ali,te greske se bar mogu videti i beleze se,a u alternativnoj ne,pa ni ne znamo da li neki melem i sl. nije stetan.A sepsa...ima tu i odgovornosti pacijenata.Koliko puta te je bolelo grlo,a nisi isla kod lekara.E,vidis,nekad si dosta rizikovala ozbiljne komplikacije.Nije samo do medicine.
O alavosti na novac necu ni da govorim, svako ko je na zalost dolazio u situaciju da trazi pomoc koja izlazi iz okvira najobicnijeg pregleda od lekara opste pr. zna o cemu govorim
Nemoj da govoris.Diskusija se vodi ne globalnom nivou,a ovo su pojedinacni slucajevi i problem naseg drustva,a ne medicinske nauke..

Ne bih ja tako olako bacala kamen na "Alternativce" postovani Dr. zvanicne medicine.
U svakom zitu ima kukolja i obratno.
Tacno.
Problem je samo sto se od zvanicne medicine ocekuje cudo,a od alternativne ne, a na osnovu te pretpostavke se gradi i stav,pa je alternativna u prednosti.Uz to.uspesi zvanicne se prihvataju kao ocekivani,a uspesi alternativne kao "cudotvorni".Prilican nesklad,jel da?
 
bundeva:
(niko me ne ebe ni za suvu sljivu :(...a mene samo interesovalo esu oni pesnici u pravu..)

Izvini bundevice, molim te, potpuno sam te previdela u zaru diskusije o alternativi. Dakle, po najnovijim istrazivanjima jos ce ispasti da pesnici - jesu u pravu, i da srce nije - samo motorna pumpa vec i izvesan cebtar emotivnih iskustava i 'secanja'. Naime istrazivanja se fokusiraju sve vise na cinjenice da primaoci organa tj. srca konkretno, nakon sto telo prihvati (ne odbaci) presadjeni organ pocinju da manifestuju odredjena ponasanja, stavove, emocije, preference (cak i seksualne!) koje je imao preminuli davalac. Pri svemu, primaoci ne znaju ko im je niti kakav bio donor (to je podatak zasticen zakonom i samo se manipulacijama zakona moze dobiti, sto je sustinski krivicno delo). Ovo naravno govori u prilog teoriji da celije (izvesne celije) tela imaju 'pamcenje' kakvo se smatralo do nedavno da moze da ostvari jedino mozak sa svojim celijama, odnosno da ostaju trajni zapisi na odredjena iskustva....Ova su istrazivanja jos uvek sveza, i ako se dokaze da celije srca zaista 'pamte' i da srce predstavlja rezervoar izvesnih 'secanja" (iskustvenih, emotivnih, i intelektualnih) to ce sokantno opovrgnuti sve dogme o tome da je centar kognitivnih funkcija iskljucivo mozak kao jedini takav organ.......Veoma smela pretpostavka i jedva cekam narednih desetak godina da vidim da li ce ovo biti jos jedna prica kao sa vodom koja pamti ili zaista revolucionarni pomak u shvatanju ljudskog tela, te konacno definisanje onoga sto su pesnici i romantici uvek intuitivno tvrdili - da je srce mnogo vise od mehanicke pumpe.

Eto pojasnjenja, tek da se ne ljutis - izvini sto sam te zaboravila! :)
 
WithdrawnWater:
Dakle, po najnovijim istrazivanjima jos ce ispasti da pesnici - jesu u pravu, i da srce nije - samo motorna pumpa vec i izvesan cebtar emotivnih iskustava i 'secanja'. Naime istrazivanja se fokusiraju sve vise na cinjenice da primaoci organa tj. srca konkretno, nakon sto telo prihvati (ne odbaci) presadjeni organ pocinju da manifestuju odredjena ponasanja, stavove, emocije, preference (cak i seksualne!) koje je imao preminuli davalac. Pri svemu, primaoci ne znaju ko im je niti kakav bio donor (to je podatak zasticen zakonom i samo se manipulacijama zakona moze dobiti, sto je sustinski krivicno delo). Ovo naravno govori u prilog teoriji da celije (izvesne celije) tela imaju 'pamcenje' kakvo se smatralo do nedavno da moze da ostvari jedino mozak sa svojim celijama, odnosno da ostaju trajni zapisi na odredjena iskustva....Ova su istrazivanja jos uvek sveza, i ako se dokaze da celije srca zaista 'pamte' i da srce predstavlja rezervoar izvesnih 'secanja" (iskustvenih, emotivnih, i intelektualnih) to ce sokantno opovrgnuti sve dogme o tome da je centar kognitivnih funkcija iskljucivo mozak kao jedini takav organ.......Veoma smela pretpostavka i jedva cekam narednih desetak godina da vidim da li ce ovo biti jos jedna prica kao sa vodom koja pamti ili zaista revolucionarni pomak u shvatanju ljudskog tela, te konacno definisanje onoga sto su pesnici i romantici uvek intuitivno tvrdili - da je srce mnogo vise od mehanicke pumpe.
Svaka cast za tekst WW...nisam znala za ove informacije.
Iskreno, i mene zanima ...:D
 
WithdrawnWater:
Naime istrazivanja se fokusiraju sve vise na cinjenice da primaoci organa tj. srca konkretno, nakon sto telo prihvati (ne odbaci) presadjeni organ pocinju da manifestuju odredjena ponasanja, stavove, emocije, preference (cak i seksualne!) koje je imao preminuli davalac.

Fascinantno,inspirativno,pomalo i zastrasujuce,ali u svakom slucaju revolucionarno,ako se dokaze definitivno da je tako.
Jedva cekam nove podatke.
WW,ako ih bude,molim vas da ih sto pre postujete ovde.
 
sto se toga tice stvarno nisam strucna ali gledala sam emisiju na discoveryju o presadjivanju raznih organa i kako se se oni koji su primili organ menjali, pa su radjena istrazivanja pa je utvrdjeno da su dobijali sklonosti i navike kao donatori, da su sanjali donatorovu porodicu ili je jedna zena sanjala tacno scenu kako je donator umro. u pricipu emisija je bila o celijskom pamcenju. i tvrdili su da sve celije, ne samo srcane pamte, bukvalno svaka celija na telu. naravno verujem da je ovo vrlo provokativna tema i da se ozbiljna istrazivanja u nekim bogatijim zemljama vec uveliko rade, ali nisam dovoljno obavestena, verovatno mozes dosta da pronadjes na netu...
 
DB 06:
Fascinantno,inspirativno,pomalo i zastrasujuce,ali u svakom slucaju revolucionarno,ako se dokaze definitivno da je tako.
Jedva cekam nove podatke.
WW,ako ih bude,molim vas da ih sto pre postujete ovde.


Hocu, ako ih bude i ako ja do njih dodjem. Slazem se da se radi o zaista fascinantnim tvrdnjama....mozda ne toliko fantasticnim kolko smo spremni da mislimo, jer to potkrepljuje moju tvrdnju da mi o savrsenoj biomasini koja se zove covek veoma malo znamo uprkos cinjenici da smo ga disecirali do poslednje celije, vec zbog toga sto mi je to jednako fascinantno kao otkrivanje neke nove zvezde ili planete...Citav jedan svemir se krije u nama, svemir o kome znamo jednbako malo kao i o onome u koji upiremo prst kada pogledamo u nocno nebo.....
 
WithdrawnWater:
Hocu, ako ih bude i ako ja do njih dodjem. Slazem se da se radi o zaista fascinantnim tvrdnjama....mozda ne toliko fantasticnim kolko smo spremni da mislimo, jer to potkrepljuje moju tvrdnju da mi o savrsenoj biomasini koja se zove covek veoma malo znamo uprkos cinjenici da smo ga disecirali do poslednje celije, vec zbog toga sto mi je to jednako fascinantno kao otkrivanje neke nove zvezde ili planete...Citav jedan svemir se krije u nama, svemir o kome znamo jednbako malo kao i o onome u koji upiremo prst kada pogledamo u nocno nebo.....
Ali pod uslovom da se na toj planeti otkrije i nekakav oblik zivota,a u najmanju ruku opipljivog dokaza da je on bar postojao nekad.
P.S.Mozda sam je malo vise fasciniran,pa mi ne zamerite.U svakom slucaju,ne pokusavam se nadmudrivati.Samo neka nauka napreduje. :-D
 
Pre svega pozdrav svima.Izneo bih vam svoje iskustvo sa akupunkturom kao alternativom.Bolujem od veoma retke bolesti mb.Behshet i u okviru te bolesti imam 4 razlicite dijagnoze,jedna od njih je i Paraparisis spastica zbog koje mi pada levo stopalo i tesko se krecem.Posto lekovi nisu dali nikakav rezultat obratio sam se za pomoc Vitalis centru za akupunkturu i dobio 5-odnevni tretman za stimulisanje nerava.Umesto poboljsanja zdravstvenog stanja dobio sam ZUTICU (hepatit B) koja se pojavila 20-ak dana nakon tretmana.Pretpostavljam da su koristili stare i nesterlisane igle pa zato svam zainteresovanim za ovaj vid lecenja preporucujem oprez da ih ne zadesi moja sudbina.
 
Radovan 3.:
Pre svega pozdrav svima.Izneo bih vam svoje iskustvo sa akupunkturom kao alternativom.Bolujem od veoma retke bolesti mb.Behshet i u okviru te bolesti imam 4 razlicite dijagnoze,jedna od njih je i Paraparisis spastica zbog koje mi pada levo stopalo i tesko se krecem.Posto lekovi nisu dali nikakav rezultat obratio sam se za pomoc Vitalis centru za akupunkturu i dobio 5-odnevni tretman za stimulisanje nerava.Umesto poboljsanja zdravstvenog stanja dobio sam ZUTICU (hepatit B) koja se pojavila 20-ak dana nakon tretmana.Pretpostavljam da su koristili stare i nesterlisane igle pa zato svam zainteresovanim za ovaj vid lecenja preporucujem oprez da ih ne zadesi moja sudbina.
Bez zelje da branim te probisvete,mislim da su male sanse da si kod njih pokupio Hepatitis B.Njegova inkubacija je duza(momenat od prodora virusa u organizam,pa do pojave simptoma).Veca je verovatnoca da si inficiran u toku lecenja.Moze on da se prenese i popravkom zuba,seksualnim putem...
 
Samo tako i nikako drugacije,jer veoma vodim racuna o licnom zivotu.Inace infekcija je otkrivena slucajno i bez pojave klasicnih simptoma,a zahvaljujuci redovnoj kontroli krvne slike.Transaminaze su bile drasticno uvecane cak su vrednosti dostizale oko 800 /1100 (ne pamtim tacne vrednosti).Zato i pominjem da je bilo nakon 20-ak dana.Da nije bilo kontrole ko zna kada bih primetio.
 
Ma nije mi vise ni bitno,bilo je to pre 12 god.uglavnom znam da su se lekari slozili s tim da je to uzrok.Drugo moje iskustvo sa alternativom bio je odlazak u Novi sad kod bioenergeticara,mislim da se zove Jovan (prezime ne pamtim).Prilikom prve posete poneo sam kompletnu med.dokumentaciju i da mu da prouci.Njegov komentar je bio da vredi pokusati,ali da ne garantuje uspeh.OK vredi,davljenik se za slamku hvata,pomislih a i cena od 250 DEM nije mi bila visoka i tako pocnam ja sa tretmanima.Prva 3 dana nista,a onda cetvrtog dana cudo.Kako covek rukama prodje PORED moje glave osetim silu koja me tako snazno gura unazad da ne mogu da se oduprem.Poradovao sam se da je to pravi nacin za resenje mojih problema,ali i tu sam lupio glavom u zid.Naime 10-15 dana nakon zavrsetka lecenja pocinju novi problemi,leva noga postaje "teska"kao da je od olova i problemi sa kretanjem postaju jos veci i mnogo uocljiviji.U razgovoru sa drugim bioenergeticarom saznajem da kod oboljenja krvnih sudova (kod mene je to tromboflebitis) nije preporucljivo koristiti ovaj vid lecenja jer za vreme tretmana krv "uzavri" tj dolazi do jakih reakcija i da stanje moze samo da se pogorsa.
Nakon ovoga izgubio sam nadu i hrabrost da ekperimentisem tako da sada povremeno probam po neki biljni preparat i nista vise.
 
Radovan 3.:
Naravno da nije,ali je jedna u nizu,a meni je volja za lecenjem istrosena nakon 25 god. bolesnickog staza.Kod lekara idem samo kad "dotera cara do duvara". ;)
Care,mnogo rizikujes.Verujem da je tesko,ali cemu sav dosadasnji trud,ako se sad ponasas neodgovorno prema sebi?Ozbiljnim stvarima pristupi ozbiljno,a zdravlje je ozbiljna stvar.Ne zelim da ti pridikujem,vec samo da te ohrabrim na prave postupke. :wink:
 

Back
Top