alternativa

AntunTun

Veoma poznat
Poruka
10.793
dakle...bilo tema o religiji previshe...o bogu i o svemu vezano za to...mene zanima shta je sekta?...dakle shta je po vama sekta?...ok prihvatam i neke zvanichne definicije...no to je pomalo bezveze...al ajd...mislim ako kazhem da sam baptist dal sam sektash?...ovo je inache u nekakvom pravilniq krstarice...mislim shirenje sekti...no shta ako sam ja budist?...dal je to sekta?...naravno za bl-oidne mase sve je sekta sem sebe samih...mozhda i nije u redu da pravim josh jednu temu o ovome...al eto...
 
meni je sekta sve sto skuplja okolo pare i propoveda neke svoje istine
najvece sekte su islam,hriscanstvo i budizam,jer su uspele da deluju sa drzavom,neke su cak jace i od drzave
p.s.javite mi ako budu jurili vestice da obrisem ovo i napisem nesto bogougodno
 
AntunTun:
dakle...bilo tema o religiji previshe...o bogu i o svemu vezano za to...mene zanima shta je sekta?...dakle shta je po vama sekta?...ok prihvatam i neke zvanichne definicije...no to je pomalo bezveze...al ajd...mislim ako kazhem da sam baptist dal sam sektash?...ovo je inache u nekakvom pravilniq krstarice...mislim shirenje sekti...no shta ako sam ja budist?...dal je to sekta?...naravno za bl-oidne mase sve je sekta sem sebe samih...mozhda i nije u redu da pravim josh jednu temu o ovome...al eto...
Mogao si to i na Googletu da nađeš. Da ne bih kopirala evo ti link gdje su izdvojene dalekoistočne, islamske, oklutne, pseudohrišćanske sekte, te definicija sekti.

http://sekte.paracin.co.yu/sajt/stranice/Frameset.htm
 
fala evo...no dovoljno sam vesht da nadjem neshto na guglu...uzvichnik je bio na lichnom mishljenju...no nebitno....chu lov na veshtice....to je tako demode....

Everybody's so infatuated
Everybody's so completely sure of what we are
Everybody defamates from miles away
But face to face, they haven't got a thing to say
I bleed for this and I bleed for you
Still you look in my face like I'm somebody new
TOY - nobody wants anything I've got
Which is fine, because you're made of
Everything - I'm - NOT

If you're 555, then I'm 666
If you're 555, I'm 666
 
Кренимо етимолошки (мислим да се тако каже).
Негде сам прочитао да сама реч "секта" потиче од латинског segue што значи следити или следба. Дакле, реч је о некритичким следбеницима нечије мисли, лика & дела, неког скупа "једино релевантних истина". У том смислу је свака монотеистичка религија секте, а секте су и многи политички покрети - комунисти, нацисти, мондијалисти...
Осим тога реч "секта" веома подсећа на једну другу реч - "сектор". Дакле део шире стварности. На подфоруму "Политика" имамо тако ликове који само виде Чеду Јовановића или само Збор, Образ и сличне обскурне организације. Извесни "Димитрије" се тако "прославио" изједначавајући сваког свог неистомишљеника са Павелићем. Типично секташки.
Јасно, сви смо ми помало секташи у том смислу. Проблем настаје када се ово "секторско" виђење помеша са оним некритичким које сам горе описао.
Монотеистичке религије такође су секте и у овом смислу. То је зато што верују у објаве којим је Апсолут представљен на тачно одређени начин. Зашто би се Панкреатор Васељене занимао за то колико жена имам, на коју се страну крстим или да ли једем свињетину?!? Јасно је да је то само партикуларно виђење људи, логично или не, које се намеће као "Божија воља", као нешто што је једино релевантно.
Оно што је добро у хришћанству је пракса. Тако је и сама Црква одустала од неких библијских догми и прихватила доста тога паганског. Од ренесансе на овао између Европе и Цркве (и Библије) се не може поставити знак једнакости. Тако хришћани нису више само хришћани, као што ни будисти нису само будисти. Наравно - неки на овом форуму су непоправљиви (шта мислите на кога мислим ;) )
Међутим, муслимани су углавном само муслимани и они су у том смислу секташи. Јевреји су само Јевреји, мада је то код њих национално-племенски, дакле бар је повезано са неким основним инстинктима.
Оно што обично сматрамо сектама уклапа се највише у опис који сам горе дао, јер реч је о малим заједницама којима је услов опстанка (они то тако виде) да намећу своје учење и не дозволе никакву сумњу. И хришћани су у почетку били такви.
 
AntunTun:
fala evo...no dovoljno sam vesht da nadjem neshto na guglu...uzvichnik je bio na lichnom mishljenju...no nebitno....chu lov na veshtice....to je tako demode....

Everybody's so infatuated
Everybody's so completely sure of what we are
Everybody defamates from miles away
But face to face, they haven't got a thing to say
I bleed for this and I bleed for you
Still you look in my face like I'm somebody new
TOY - nobody wants anything I've got
Which is fine, because you're made of
Everything - I'm - NOT

If you're 555, then I'm 666
If you're 555, I'm 666
Jesi li pročitao o sektama na linku? Zanimljivo. Koga interesuje. :wink:
 
Sekta je organizovana grupa koja svojim ucenjem se razilazi od izvornog. Sekt znaci odvojenost, otpadnistvo. Tako se u Hriscanstvu svako tumacenje koje se razislo od osnovnog i jedinog a koje je poteklo od ljudskog a ne Hristovog i apostolskog ucenja smatralo kao jeres, a svako grupisanje u nekakve crkve pod pokriljem tih ucenja i nekakvih fanatika naziva sekta. One se prividno bave istom " materijom " i veruju u istog Boga ali su u velikoj suprotnosti sa osnovnim ucenjem i pracrkvom.
 
shta je pracrkva?....nekakvih fanatika?....oprosti ali zar bl nije fanatik?....zar je potrebno da vitlash sabljom da bi bio fanatik?....kako to da neko ko osudjuje sve druge nije fanatik?....kako nijedna zhena nije apostol?....to je nevezano za celu temu al kako majq mu nijedna zhena nije jbni apostol....hrishtjanstvo je najvetja sekta....ok i islam je....al hrishtjanstvom sam uqruzhen pa mi je previshe mrsko....verovatno da sam u pakistanu vishe bi mi se gadio islam....no u pakistanu nisam....
 
AntunTun:
shta je pracrkva?....nekakvih fanatika?....oprosti ali zar bl nije fanatik?....zar je potrebno da vitlash sabljom da bi bio fanatik?....kako to da neko ko osudjuje sve druge nije fanatik?....kako nijedna zhena nije apostol?....to je nevezano za celu temu al kako majq mu nijedna zhena nije jbni apostol....hrishtjanstvo je najvetja sekta....ok i islam je....al hrishtjanstvom sam uqruzhen pa mi je previshe mrsko....verovatno da sam u pakistanu vishe bi mi se gadio islam....no u pakistanu nisam....
БОГОРОДИЦА ЈЕ РАВНА АПОСТОЛИМА И АНЂЕЛИМА
 
molotovljev koktel

potrebno je....staklena boca...zapaljiva technost...krpa

idealan odnos je 3/4 benzin....1/4 motorno ulje...obratite pazhnju da boca ne bude do vrha puna jer postoji mogutjnost da se netje zapaliti pri udaru...fiksirajte krpu na grlitju boce...natopite benzinom...pozheljno je ubaciti u smesu neshto kao techni sapun ili shetjer...da dobijete na gustini mase da se ne bi olako skliznula sa mete...neshto shto dolazi isqstvom je da bacate prvo boce koje nemaju krpu i koje nisu zapaljene...zatim bacite jednu koja je zapaljena...tako tje tezhe uochiti odakle bacate koktele...dobro je dodati motorno ulje zbog crnog dima...molotovljev koktel je prilichno slichan napalmu tako da ako ste dovljno precizni...mozhete napraviti poprilichnu shtetu...
 
AntunTun:
shta je pracrkva?....nekakvih fanatika?....oprosti ali zar bl nije fanatik?....zar je potrebno da vitlash sabljom da bi bio fanatik?....kako to da neko ko osudjuje sve druge nije fanatik?....kako nijedna zhena nije apostol?....to je nevezano za celu temu al kako majq mu nijedna zhena nije jbni apostol....hrishtjanstvo je najvetja sekta....ok i islam je....al hrishtjanstvom sam uqruzhen pa mi je previshe mrsko....verovatno da sam u pakistanu vishe bi mi se gadio islam....no u pakistanu nisam....
Ponasas se kao da si zadesen nekakvim novim ucenjem koje je toliko banalno da moze potrajati par godina eventualno pet. Nije Hriscanstvo doslo juce u tolerantnu, multikulturnu ateisticku socijalisticku republiku ( ne, nikako monarhiju ) i pocelo da zbunjuje mladez i da otima pare onima koji bi da se krste i pomole. Pravoslavlje i Hriscanstvo uopste je bilo ovde pre pojave smrdljivog komunizma cije si ti verovatno 2. ili 3. koleno i veran naslednik i postovaoc. Tvoja vera - nevera je dosla ovde nepozvana i ta je koja treba da nestane. Hiljadu i koliko jos godina su Srbi pravoslavni a sada se neki nalaze i cude sta je to. Fanatizam postoji kod Hindusa i Japanaca ali ne i u pravoslavlju jer je to vera blagosti i trpeljivosti. Da ti ja pricam o apostolima necu a ni o pracrkvi a hriscanstvo je proglasavano sektom samo u Rimu. Rim je pao a sada pogledaj hriscanstvo - nikada ne propada a cak i otpadnici ga ne mogu pokvariti i umanjiti. Toliko samo ima biblija na svetu da ih ne moze milion neznabozaca zatrti. NEgo, reci mi koji ti je to jezik kojim pises? ugrozhen, previshe, vitlash, jako te je tesko razumeti.
 
da teshko me je razumeti...

nego da te pitam....ko je blizhi choveq ja koji ne verujem ili ti koji verujesh?....ljudi...prljavi mali sitni glavati ljudi....su pre 2000god seli i napravili religiju....religiju koja prodaje zhivot posle smrti....ako si siromah i zhivish u blatu....imash lepru i nemah jednu nogu....ne brini....jer samo veruj u ovo shto mi prichamo....i kad umresh bitje ti najbolje.....bitje ti super mega dobro....e sad ne znamo da ti kazhemo kako to izgleda....al ima veze veruj....mislim nemoj da se bunish shto onaj chovek je kralj a pritom je masovni ubica....jer chudni su putevi gospodnji....sveshtenici su tu da te uuupute....mislim da te priblzihe bogu...i tu su i crkve....znash ako hotjesh da budesh spashen ti morash da idesh u crkve....i ne veruj ovim drugima shto prichaju....oni lazhu njihovi bogovi su bezveze....nash je jedini pravi i nash je super....hej hajde da unishtimo sve shto je stvoreno do sada....i da uvedemo evropu u 2000god mraka....wow super ideja...siguran sam da glupi i zatucani ljudi mnogo lakshe gutaju nashe zhvake....i tako dalje i tako dalje....svaka religija kao takva smishljena je od strane ljudi....bog ne postoji....bog je priroda....sve ostalo su lazhi koje se proturaju hiljadama godina da bi se manipulisalo glupim masama....ti si taj koji je bitan ne bog ne isus ne marija i apostoli...vetj ti...ti si ovde koliko jesi...umiresh...i kraj priche...ti si taj koji mora da shvati koliko je zhivot dragocen...ali ne preko pricha koje ti neko ispricha....vetj tako shto tjesh sam sebe otkriti u prirodi u kojoj zhivish....poqshati shto vishe da razumesh i shvatish umesto da gutash shta ti se servira po rodjenju....da si rodjen u sudanu....isto bi tako hvalio muhameda i njegovu genijalnu ideju da ne jedu svinje....ali nemoj misliti da si sam sebi bog....misli da postoji neshto van svega...neshto shto je veliko i postojano i chemu se mozhesh obratiti ali shvati da je religija tu samo da prodaje svoje priche....ne bi li se shirila....ne bi li imala vishe pripadnika....motji...uticaja....hrishtjanstvo je chista glupost...zhena koja je nevina rodila choveka i zhivela sa muzhem koji je nije kresnuo....to je takva jedna glupost da svako ko mozhe da poveruje u to je ili glup ili ....paaa glup....netjemo ulaziti dalje u priche o popularizaciji religije....stanju svesti u kome se ova rupchaga od zemlje nalazi....o ljudima koji slave slave nose brojanice i misle da je isus bog....50% srba ako bi ih pitao dal je isus bog rekli bi da jeste....nemaju oni pojma....oni zapravo nikad nisu ni mislili o tome....zashto se npr qva zhito kad neko umre?....mislim pogledaj kakva glupost?...neko umre i ti qvash zhito koje potom svi na grobu tog nekog jedu?...vetjina ljudi je eto videla to i sve...i svi su oko njih hrishtjani....i ne tolerishe se previshe ako neko nije....probaj da odesh na sahranu i da se ne krstish kad pop peva...da vish kako svi primete....a zapravo niko i ne zna zashto se krste u odredjenom trenutq....samo se zna da popina pomene neq rech tipa gospodi pomiluj....svi se krste....ja nisam ovca....i ne trebaju mi lazhni pastiri....moj zhivot je moj zhivot samo....izvini ako sam nerazumljiv....no ne trudim se da budem razumljiv zaista....
 
anarchism.jpg


i rech dve o tome komunizmu kojega se plashish i kojeg spominja....komunizam kao takav je utopija....dakle ne mozhe da funkcionishe....jer su ljudi stoka....shto i jesu....ali ne postoji bolja ideja od ideje da smo svi jednaki....da nema razlike izmedju boja...veroispovesti...materijalnog...naravno to ne odgovara onima koji imaju....u tu grupu spada i crkva....nije nijednoj u interesu da narod bude slobodan...vetj da bude pod njihovom dogmom....shto je i razumljivo...a shto se mojij predaka tiche....budu siguran da su moje babe i dede umrle po protokolima hrishtjanstva....chak mislim da na chitavoj jelici nema neko ko nije hrishtjanin....shto ne znachi da ja moram biti....da da....tako je govorio dragachevac....lol
 
Kazes sjeli ljudi prije 2000 godina i napravili religiju...Ali jesi li se zapitao otkud to i zasto traje vec 2000 godina? Koliko poznajes stvari koje toliko dugo traju? Ajde ti sjedi i napravi nesto da traje toliko...:wink:
 
AntunTun:
paaa...po toj logici budizam je mnogo bolji...traje zato shto ima dogme...i vrlo dobru zhvaq...shto ne osporavam...aj sad ti ustani i reci kolko je star budizam...

iz nekog razloga on se ipak primio na istoku a ne ovde

pa crkva i jeste da nije samo zhvaka, nego i obredi.. u tome je valjda caka
ali moguce da se dosta toga iskvarilo
ali ko da je bitno
 

Back
Top