алтернатива за интел и амд цпу

Sensei

Master
Moderator
Poruka
67.233
Шта мислите колико још мора да се чека да се појави права алтернатива за компјутерски централни процесор који није амерички? Тренутно имамо само Интел и АМД који "ваљају".

Зашто то нису развијали французи или немци, или јапанци? Знам да Руси и Кинези јесу.
 
Шта мислите колико још мора да се чека да се појави права алтернатива за компјутерски централни процесор који није амерички? Тренутно имамо само Интел и АМД који "ваљају".

Зашто то нису развијали французи или немци, или јапанци? Знам да Руси и Кинези јесу.
Imas alternativu Apple M1 i sace M2. Malo skupo i ne mozes da vozis pola igara. Al ne greje se i imas performanse ko na desktopu.
 
nije toliko bitna tehnologija već ko ga i gde pravi.

Amerikanci trenutno drže monopol za PC i tako mogu da ucenjuju mnoge
Ma dizajn CPU-a je tezak posao. To rade amerikanci. Implementacija moze biti i x86 ruska, sta ti fali. Niko tamo nece da dizajnira procesore koji su
inferiorni. Moras biti kompatibilan sa nekim americkim dizajnom ili mrka kapa. Kazem eto ti ARM procesori, Rusi ih sigurno prave...
 
Ma dizajn CPU-a je tezak posao. To rade amerikanci. Implementacija moze biti i x86 ruska, sta ti fali. Niko tamo nece da dizajnira procesore koji su
inferiorni. Moras biti kompatibilan sa nekim americkim dizajnom ili mrka kapa. Kazem eto ti ARM procesori, Rusi ih sigurno prave...
kada neko krene da ih pravi pored postojecih proizvodjaca znaci da je ovladao tehnologijom
apple nikada nije zeleo da se zezne u tom poduhvatu pa je nabavljao od motorole i intela
sada kad su dovoljno bogati i i osposobljeni kadrovima mogu da zaokruze krug
novi m2 ce imati u najboljoj varijanti za mek pro do jeseni 40cpu jezgra i cak 128 grafickih
 
Руси имају Елбрус 8С и 16С (16 језгра). За Елбрус 8С знам да је у 28nm технологији, а за 16С не знам. Користе их за војне потребе и за сервере. Могу да извршавају и i86 инструкције, али имају и свој ОС.
У ствари Руси су дизајнирали процесоре Елрбус али се практично праве у Кини (Тајван)...

Иначе рачунари са Елрбус процесорима су доступни и као радне станице, а не само за сервере...

понуда тавих рачунара: https://bitblaze.ru/rabochaya-stancziya-sistemnyj-blok-bitblaze-oberon-em/

 
Elbrus nekako nije on par sa americkim procesorima, tj nema tu proizvodnju i konkurenciju, osim bas ako hoces neamericki
CPU, nekako proizvodjaci ni ne zele da se takmice jer unapred gube trku...
Да, тога су свесни и Руси и без обзира на рекламу ти те како су свесни да су њихови процесори у рангу америчких од пре 15ак година...

Срећом по њих па је Линукс отвореног кода те и такви процесори уз новије технологије израде могу бити употребљени у индустрији и као радне станице (типа канцеларија, неки оперативни центри, ...).

Нпр мали поглед на карактеристике нове верзије процесора Елбрус 2С3 (Elbrus2S3)

http://www.mcst.ru/elbrus-2c3

или ако желите да видите како изгледа један рачунар:

Како изгледа руски приступ безбедности рачунара?
Збаци што је могуће више шрафова и по могућности да на неком већ буде излизана глава... :dash::dash::dash:
 

Back
Top