Alpine Linux

RIA77

Veoma poznat
Poruka
12.649
Као што вероватно знате, једна од познатијих дистрибуција барем када је у питању musl.
И за дивно чудо, Вајбер ради, проверено у виртуелној машини.
Моје питање гласи - како инсталирати Alpine на тачно одређену партицију, пробао сам упутства са Wiki-ja али не иде, увек избацује неку грешку.
Да ли је неко успео физичку инсталацију али да није цео хард диск заузет ? Хвала.
 
može...treba da uradiš -resize- particije ako imaš već neku postojeću linux ditribuciju ili win,
onda tu novu particiju formatiraš i instaliraš linux
Све то већ имам. У опцијама приликом инсталације има да се инсталира на целом диску и diskless. Постоји и посебна опција за инсталирање партиције, али то не ради.
 
radio sam to nekoliko puta i uspešno je bilo
e sad, tačno je da kad se uvek radi a praticijama može doći do pizdarije..jbg.

da, najbolje je da uradi prvo back up podataka
Инсталирам Линукс већ годинама, није ми први пут. Ради се о томе да је сама инсталација Alpine-a предвиђена за инсталацију на целом хард диску.
 
Инсталирам Линукс већ годинама, није ми први пут. Ради се о томе да је сама инсталација Alpine-a предвиђена за инсталацију на целом хард диску.

nemoguda se setim da da li sam pokušavao taj Linux da instaliram pošto sam se bakćao sa tim instalacijama sve i svašta
moguće da ima taj preduslov za Alpine, to stvarno ne mogu sa sigurnošću da tvrdim

ali opet, "moralo" bi da postoji neka opcija za instalaciju na posebnom delu diska
 
Све то већ имам. У опцијама приликом инсталације има да се инсталира на целом диску и diskless. Постоји и посебна опција за инсталирање партиције, али то не ради.
E pa sad, nije prvi put da neki Linux instaler trakira :p
 
nemoguda se setim da da li sam pokušavao taj Linux da instaliram pošto sam se bakćao sa tim instalacijama sve i svašta
moguće da ima taj preduslov za Alpine, to stvarno ne mogu sa sigurnošću da tvrdim

ali opet, "moralo" bi da postoji neka opcija za instalaciju na posebnom delu diska
Ja kolko znam moze automatski i manuelno u normalnim distribucijama.... manuelno sam napravis particije, specificiras /,/home i swap i dal oces efi ili mbr...
 
kod mene se dešavalo da neće ni svaki linux da se instalira
na starijim kompovima sam instaliravao recimo Knoppix, na novijim modelima, isntalaciju odbija

dobro, Knoppix i nije za instalaciju ali ja sam experimentisao malo
 
Imas zswap koji moze biti takodje handy, zato ti treba swap, ali imas i zram. Windows 10 je uveo taj feature jedno 10 godina nakon sto je Linux uveo...
macOS ima isto, ali ne znam od kada...

oko macOS-a ne znam baš puno i njegovu arhitekturu sistema
nešto sam imao prilike onko površno da dođem u dodir sa tim mašinama ali nikad sa instalacijom
 
Као што вероватно знате, једна од познатијих дистрибуција барем када је у питању musl.
И за дивно чудо, Вајбер ради, проверено у виртуелној машини.
Моје питање гласи - како инсталирати Alpine на тачно одређену партицију, пробао сам упутства са Wiki-ja али не иде, увек избацује неку грешку.
Да ли је неко успео физичку инсталацију али да није цео хард диск заузет ? Хвала.
Ovo sa njihovog wikija ne radi?

https://wiki.alpinelinux.org/wiki/Setting_up_disks_manually

Ako ni ovo je radi, najbolje da ih kontaktiraš ili pitaš na IRCu.
 
Има ли неко идеју како да покренем flatpak апликације ? Инсталирао сам их али их нема нигде у менију.
Пратио сам све са Alpine wiki-ja.
 
Има ли неко идеју како да покренем flatpak апликације ? Инсталирао сам их али их нема нигде у менију.
Пратио сам све са Alpine wiki-ja.
To ti je kao da si sjurio aplikaciju u jedan dir, nadji gde se sjuri pa startuj odatle...
 
To ti je kao da si sjurio aplikaciju u jedan dir, nadji gde se sjuri pa startuj odatle...
Важи, хвала. Како да учитам партиције ? Стално ми јавља да немам ауторизацију да их учитам.
Додао сам главни налог у групе audio, wheel итд.
 
Важи, хвала. Како да учитам партиције ? Стално ми јавља да немам ауторизацију да их учитам.
Додао сам главни налог у групе audio, wheel итд.
sudo -i, pa sa komandne linije. nece moci iz file managera, jer to zabranjuju ovih dana.. no ne znam o cemu pricas, ja imam pristup svemu iz file managera,
samo ne mogu svuda da pisem....
 
Aха... видим да је и то другачије јер Аlpine није дистро намењен примарно за десктоп него за FromRAM, Сервере, Телефонију и тако па има више група него друге диструбуције.


By default, a newly created user will not have enough privileges for most desktop purposes.

To add newly created users to groups that may come in handy for desktop useage, you run this command as root:


for u in $(ls /home); do for g in disk lp floppy audio cdrom dialout video netdev games users; do addgroup $u $g; done;done




1669490393880.png



Односно за људе који планирају да инсталирају Alpine Linux а да се ово не догоди нека укуцају
adduser -m -g <<grupa>> -G disk lp floppy audio cdrom dialout video netdev games users wheel -s /bin/bash <<ime>>
passwd
 
Poslednja izmena:
Односно за људе који планирају да инсталирају Alpine Linux а да се ово не догоди нека укуцају
adduser -m -g <<grupa>> -G disk lp floppy audio cdrom dialout video netdev games users wheel -s /bin/bash <<ime>>
passwd
A kako ce to da otkuca, u toku instalacije?
 

Back
Top