All together now.....ili mozda ipak jok?

anakin:
mislim da te je eho pitao u odnosu na koje vreme meris ovo sadasnje koje ne valja...

a i mene zanima...

vreme plemena, bez obzira shto se to po svim uslovima zhivota sa sadashnjim vremenomne mozhe nikako porediti, moral tada ipak je bio daleko iznad sadashnjeg
zatim koliko je samo dela, knjizhevnih, koliko je umetnika i pisaca i pesnika opisalo drushtvo ne bi li pronashli moral, uvek se kod takvih chita izmedju redova, ako je ovako loshe, suprotno bi bilo dobro, zar ne
zatim kod Dostojevskog
ma svi oni prikazuju na neki nachin kroz svoga junaka drushtvo, uticaj na choveka i po njegovim postupcima i moral, zar ne?
ne mogucje je da ideologija toliko ljudi koji su zheleli neshto drugo se nije odnosila i na moral
 
Tuzni_patak:
Da te pitam LExo. Iz ovoga što kažeš jedini način da moralne norme ne budu udvojene je da se napravi uniseks društvo.....Iz naivne težnje za ravnopravnošću mi i ulazimo u uniseks društvo u kome nisu ispoljeni ni muškarci ni žene.....A to već liči na pravdu slabih , ako ne mogu ja, onda ne može niko......

ne znam odakle si zaključio da zastupam ideju o uniseks društvu. ne spomenuh ni ravnopravnost polova, ni ''ako ne mogu ja ne može niko''...ništa od toga nije moj stav.


ovde govorim o LJUDSKIM BIĆIMA
šta misliš, da li je moralno da su neki jednaki, a neki jednakiji?
 
Zastupaš------ čim se groziš dvojnog morala....

A pošto su muški i žene različiti to i različito shvataju mnoge stvari , pa je pravo mučenje naterati ženu da se ponaša kao muškarac, ali je takodje mučenje i naterati muškarca da se ponaša kao žena......

Javno mnjenje vidim kao vid kontrole ličnosti pojedinca dok se ne izgradi njegova sama ličnost i samokontrola....kao mentora njegovog razvoja, mada naravno lenji i sebični ljudi izbrgnu tog mentora naopako....ako im se da.....
 
morphea:
kao shto je i sloboda uopshte produkt vlastionda sledi da se stalno menja
da li se onda moral mozhe takvim nazvati ili su to samo varijacije na temu?
Moral, kao produkt vlasti, je nešto što sam “učila u školi”, i to je retka stvar u vezi koje se slažem sa gos’n “drugom” Panićem…
Evo ti primer:
dragonfromdarkness:
Svi volimo peceno pile sa przenim krompiricima (ucinili smo ZLO ubijajuci pile) ali nas to ne cini nemoralnim. U nekoj blizoj buducnosti, ako ovi za zastitu zivotinja budu "glavne face" u svetu, onda cemo zbog toga verovatno i biti nemoralni.
A tvoja priča o slobodi mi je potpuno nejasna. Sloboda (naročito ovde) ima hiljadu tumačenja. Stvarno ne razumem...
 
Inače, sad sam shvatila šta je Ehov „moral“ i da, o njemu se, kanda, radi...
Dragon, slažem se ja da prevara vređa, da je loša i da je nije dobro činiti.
Nazivanje prevare „nemoralom“ je, danas, vrlo diskutabilno. Ne zato što sumnjam u „prevaru“ kao vid – prevare, već što sumnjam u moral, a naročito sumnjam u sve koji se njime gađaju.
Kao što postoji vladajući moral, moral opozicije, i svake partije, tako postoji i moral svakog pojedinca.
Trik je pronaći dva morala koji se mogu uklopiti i – uklopiti ih. Zato pri izboru partnera, kad pređeš određene godine, prestaješ da veruješ privlačnosti i magiji, već se okrećeš – uklapanju. I nema više samoće. Samo, to je đavolski težak posao...
A nemoralno je i imati više nikova, pa se različito predstavljati istoj osobi, zar ne? To je u mom sistemu...
Manipulacija... Vrlo ružno.
 
dragonfromdarkness:
I dalje bez i jednog (fycking) odgovora na postavljeno pitanje!

Opet pitam:
Smatrate li osobu koja ucini preljubu u braku nemoralnom? Sada, ovde, u ovoj drzavi, ovom okruzenju, ovoj situaciji..........???

heheh pa mogao si to pitanje konkretno da postavish na pochetku;) al je ipak zanimljivije
ne, ne i ne smatram osobu koja uchini preljubu u brku nemoralnom, to je uchinila zato shto u tom braku nije nashla srecju, brak je tu prvenstveno zbog toga a posle zbog svega ostalog, ali se ne mozhe podredjivati cilj sredstvu, ovde bi brak predstavljao cilj, zar ne? shto je smeshno, valjda je ljudski zhivot bitniji
sloboda o kojoj ja govorim je chudna, jer je danas sve tako apsurdno
zapitajte se shta smete a shta ne smete da chinite, i da li je to shto chinite vaSH SLOBODAN IZBOR ILI JE NESHTO DRUGO NA VAS UTICALO, DA LI VAM JE TAJ IZBOR PROSTO VECJ ODREDJEN OD STRANE DRUSHTVA? NEMA ONDA TU NIKAKAVE SLOBODE
 
aaaa....ova tema je u stvari zamka.....
sad tek shvatih!
znači mi treba ovde da se izjasnimo, pa ćeš ti onda da odrediš ko je ovde moralan a ko nemoralan..
kad se konačno bude znalo ko je kakav, ko je na ''našoj'' a ko na ''njihovoj'' strani, šta onda? ravrstaćeš nas u dve kolone, na crne i bele, i?

''nemoralne'' u konc logor?
 
i dobro...sad bi svi da se yebu u braku sa strane ali neki se ne yebu jer su moralni....iz ovog sledi da je covek zivotinja uslovljena drustvom...i nema slobode jer je sloboda iskljucivo odredjena takodje drustvom...

ovo je po meni cista sranye i demagogija koju propagira recimo vera....u sve se veruje - u Boga, dusu, zagrobni zivot, pakao, raj...samo se nikako ne veruje u samog coveka i njegov sud o tome sta je moralno a sta nije...
znaci, covek ne moze sam da ima osecaj za dobro i zlo i uvek mu je potrebno nesto u vidu uzde...i svoju slobodu meri iskljucivo time koliko je tu uzdu uspeo da zayebe...

ja u ovo ne verujem....citajte Nicea za promenu...
 
prvo, od tri primera koje si naveo pre par stranica, samo jedan je bio ''žena mu se *****'', druga dva su bila: ''bio sam joj s kevom'' i ''kara se sa šefom''...
gde u druga dva primera ti vidiš neverstvo u braku???
a ipak si i te žene okarakterisao kao *****! i još si rekao da ''u tvom selu sve žene koje imaju ljubavni život nazivaju kurvama''! lepo, pretpostavljam da te je keva začela bezgrešno jer nije imala ljubavni život.
ili je ipak bila *****? (ne shvati ovo kao uvredu)
ajd, odluči o čemu pričaš!


drugo, jel ti stvarno misliš da je sve u životu crno-belo???

prvo, nismo definisali šta smatraš pod prevarom. seksualni čin, poljubac, platonsku zaljubljenost, ljubav prema drugome, misao na drugog...ejjj...ima tu nijansi i nijansi!!

a i za ''čistu prevaru'' evo ti primer iz moje familije (na žalost)
moja rođaka se teško razbolela u trideset i nekoj, ostala je invalid i jedva pokretna, a dete još malo...
njen muž je godinama bio uz nju, negovao je (još uvek je neguje i pazi i dvori), praktično sam podizao dete....
i sad, nekoliko godina kasnije počinje po rodbini da se priča kako je viđen u ''ulici toj i toj, kako izlazi iz kuće žene te i te'' sa kojom, pretpostavlja se, ima vezu....
naravno, baba smiljana i tetka soka su odmah graknule o njegovom nemoralu, o ''kurvarluku'' (kao što bi i ti verovatno!).....
rodibina (naročito njena) je ''zgrožena'' njegovom ''prevarom''...i ispira usta njime, iako je on i dalje jedini koji se najviše brine o svojoj ženi.

da li je i on nemoralan, ili kao još uvek mlad i zdrav čovek ima pravo i na svoj intimni i seksualni život, bez obzira što još uvek voli svoju ženu i žrtvuje se za nju???
pretpostavljam da su ovde tetka soka i baba smiljana vrhunski merodavne da prosuđuju o njegovom moralu, jer se ''brinu'' za svoju rođaku, iako je vide jednom godišnje, dok je muž hrani i presvalči (bukvalno)

sad ćeš reći da je to ekstremni primer, ali ovo je samo ilustracije da postoje mnoge nijanse, da nije sve samo crno niti samo belo.

i dalje tvrdim da je ovoj temi mesto na LJIS, i da nema veze sa filozofijom, jer se bavimo tračerskim odnosom prema tuđim životima, a ne MORALOM kao kategorijom koja zaslužuje viši nivo komunikacije.
 
dragonfromdarkness:
Lexa:
Nazivanje prevare „nemoralom“ je, danas, vrlo diskutabilno....


Lexo, ovo nije odgovor, ovo je "mozda jeste - mozda nije"
U stvari, ti si podosta napisala samo nisi napisala ono sto sam trazio, zar ne?
Dobro, onda mi ti reci na koji (čiji) moral misliš? Tj. - čiji moral da uzmem za ocenu prevare? Moj? Moje je mišljenje da je prevara loša, i ne bih volela da me prevari neko koga volim, isto bih gledala da ja njega ne prevarim. Ali prevara nije - nemoralna, može se reći da ništa nije... Možeš samo da pitaš:
DA LI OPRAVDAVATE PREVARU, I ŠTA MISLITE O NJOJ?
A ova tema nije tako sročena...
 
da skratim...ako se ti yebes u braku sa strane to moze da znaci da ti je brak bezveze...ako ti jedan govnyivi brak odrzavas bez izleta samo da ti brkate babe u selu ne bi zamerale, onda si ti budala a ne moralan...
ako ti iskreno ne osecas potrebu da pravis izlete u braku, taj brak onda necemu vredi ali to te ne cini automatski moralnom osobom jer ces mozes imati super brak ali varati recimo drzavu i utajivati porez :) sta si onda, lopov koji je veran zeni?
 
I, najzad, ako si u braku sa nekim ko smatra prevaru njegovim sastavnim delom, a ti ne, onda ste oboje u problemu...
Jer, to nisu nebitne stvari... O tom sam uklapanju pričala, i ono se ne tiče samo prevare.
A ne možeš očekivati da ti svi ljudi sveta kažu da je prevara nešto strašno, samim tim što ih je mnogo koji su već prevarili...
 

Back
Top