Quantcast

ALKOHOLIZAM I RENESANSA, DEO DRUGI

Željko B.

Zainteresovan član
Poruka
418
Svi koji me poznaju, znaju da nemam tremu. Potpuno mi je svejedno da li govorim pred, nekim "jadnikom", slučajno nahvatanim, da sluša moje beskonačne tirade ili je to kafanski sto, tribina, neko slavlje. Gde god se sakupi kritična masa, voljnih da budu svedoci moje hronične logoreje. Uzroci se mogu pronaći u tome da sam jedinac, poprilično načitan i gladan dokazivanja. Sve se to nekako skladištilo u meni a finiš se desio pri polaganju mog prvog ispita. Prvenac, socijologija, profesor Aleksič. Prepun amfiteatar, što štrebera, što blejača, što nas koji smo hteli da samo prođe fakultetsko gubljenje nevinosti pa da nastavimo. Naravno, po mogućnosti, da to prođe što brže i da što manje boli. Al, međutim, student snuje a rektorat odlučuje. Neko pametan se setio da zgura sve, academic virginem, u jedan termin. Ja kao svaki prosečan štreber iz Grocke, dojahao sam pola sata ranije i zauzeo strateški dobro mesto. Ni previše blizu da ne budem uvlakač a ni previše daleko da me ne proglase kukavicom. Ispit se oduži. Bar se meni tako činilo.i ja naivno odoh u kafić "Crno bela devetka", potpuno adekvatan objekat za moje psiho-fizičko stanje. E tu se odvija drama, moja prva greška. Umesto nameravane kafe, naručih štok sa koka kolom, nadajući da će to da mi ulije preko potrebnu smirenost. Posle prvog, a pod obrazloženjem da sam ušao na dve noge, pade i drugi. Pažnja popusti i tu nastaje zaplet. Tempom od jedan štok na sat čekao sam da stigne sudnji čas. I stigao je, prerano ili prekasno prosudite sami. Oko sedam uveče sedoh ispred profe. Ni ne primećujući da treme nema. Pitanja laka, bar koliko sam mogao da ih pročitam. Performans kreće, ja u najboljem izdanju. Sijam, vatromet znanja, vrh oratorske veštine. Smeši se desetka. Dolazi treće, ja nemam pojma ni šta piše a ne šta treba da pričam. Stigla me promena temparature od šetnje na relaciji amfiteatar-kafić. Ja malo ćutim malo zaplićem jezikom dok se Aleksić nije smilovo i poklonio šesticu. Ja sretan odlazim a prati me savet da na sledeći ispit izađem trezniji. Od tada pa do današnjeg dana, straha i treme nemam a ljubav prema štoku je ostala.

NARAVOUČENIJE:KAD IMATE TREMU NIKADA NE PIJTE SAMO JEDNO ILI DVA PIĆA, TO JE SAMO RAZDRAŽI. POPIJTE DOVOLJNO DA JE KOMIRATE, TO JEDINO RADI.Pogledajte prilog 542527