- Poruka
- 125.648

Prvi bendovi koji su na našim prostorima koketirali sa rege muzikom datiraju iz novotalasnog perioda. Čuveni hit Šarla Akrobate, Ona se budi, verovatno je najuspelija rege stvar tog vremena. Bilo je tada nekoliko sastava koji su, u potrazi za svojim autentičnim zvukom, stvarali pesme koje su imale uplive u ska i rege (Idoli, Prljavo kazalište, Haustor i drugi). Ipak, prvi koji je odabrao rege kao svoje definitivno opredeljenje, svakako je beogradski Del Arno Bend.
Kada su u pitanju bendovi koji su doprineli popularizaciji ovog zvuka u Srbiji, potrebno je napraviti osvrt na istorijske okolnosti. Novi talas je definitivno bio mešavina „svega i svačega“, dok se Del Arno striktno držao svog pravca, na taj način postavši, ne samo prvi, nego i najuticajniji. Ono što razlikuje ovaj sastav od onih koji su isplivali na talasima petooktobarske revolucije, jeste malo drugačiji pristup, kako muzici, tako i životu. Muzičare okupljene oko Jovana Matića najbolje opisuje jedan od njihovih najvećih hitova, Dim iz moje lule, u kome se slušalac poziva da, uz dimove osušene konoplje i zvukove duboko ukorenjene u jamajkanskoj tradiciji i kulturi, „počne da kulira“, i blago omamljen, uživa u prizorima koji se pružaju pred njim.
Dolaskom ozbiljnijih vremena pojavljuju se i bendovi koji mnogo ozbiljnije pristupaju životnoj problematici, kao i političkim prilikama, koje su se tih godina zakomplikovale preko svake mere. Gotovo celokupno stanovništvo, osim pojedinih partijskih apartčika i tajkuna koji su ih finansirali, bilo je na ivici preživljavanja, jedva sastavljajući kraj s krajem. Posle decenije kolektivne frustracije, neizvesnosti i siromaštva, bilo je krajnje vreme da se nešto menja. Obrazovani, talentovani i osvešćeni mladi ljudi, okupljali su se u muzičke sastave, koji će, udruženi u borbi protiv pošasti koja je svima zagorčavala život, ubrzo postati svojevrstan oblik urbane gerile.
Zajedno sa kolegama koje su negovale zvuk baziran na distorziji i žestokom gitarskom prženju, na scenu stupaju Kanda, Kodža i Nebojša i Darkwood Dub, bendovi koji su takođe zastupali ideju da se stvari u zemlji menjaju iz korena, s tom razlikom što je muzička podloga za njihove, mahom anti-režimske tekstove, bila ipak malo drugačija. Era panka i nju vejva bila je na zalasku, a u Srbiji nailazi talas bendova koji su svoj zvuk bazirali na onome što su radili Bob Marley, Max Romeo, Lee Scratch Perry, Burning Spear, kao i mnogi drugi koji su mahom potekli sa Jamajke, Meke rege muzike.
Rege se itekako uklapao u koncept rušenja vlasti – što je na samom kraju postala opsesija većeg dela stanovništva. Muzika koja je prijemčiva za svakoga, imala je buntovničku tradiciju, dok su se rege bendovi uglavnom bavili socijalnom tematikom. Prilikom protesta koji su se dešavali u nekoliko navrata, sa razglasa su se često puštale Marlijeve pesme. Kada je došlo vreme da se neprijatelju zada poslednji, najsnažniji udarac, uz tada neprikosnoveni Sunshine (bar kada je u pitanju popularnost, jer je ovaj bend okupljao i rokenrol i hip-hop publiku), sve popularniji sastavi Darkwood Dub i KKN udružuju se sa liderima studentskog (kasnije i svenarodnog) pokreta Otpor, da bi krajem ’99. ova tri benda nastupila u 12 gradova u okviru turneje „Silence won’t do“, u organizaciji B92.
Povod za turneju bio je Zakon o informisanju, koji je umnogome ukidao slobodu nezavisnim medijima. Tada je nastala i parola „Nije srpski ćutati“, još jedna u nizu zloupotrebljenih floskula. Elem, saradnja između Otpora, B92 i ovih sastava bila je samo mali eksperiment za projekat koji je usledio desetak meseci kasnije – velika rokenrol turneja u kojoj su učestvovali tada najpopularniji rok bendovi, kako bi se zadao poslednji udarac onome koga je narod percipirao kao glavnog neprijatelja.
Uz sve što je donela dugoočekivana promena vlasti, takozvana revolucija je u tom momentu bila zaslužna za popularnost nekih bendova koji su izbili u prvi plan i postali najslušaniji. Koliko god da je istinita tvrdnja da je „savezništvo“ rokera i novih vlasti bilo veoma kratkotrajno, neki bendovi koji su isplivali na talasima promena izborili su se, isključivo svojim kvalitetom, za status lidera domaćeg roka, ostajući na površini mnogo duže nego što je trajao početni „pobednički“ entuzijazam.
Ko je ko, videlo se ubrzo nakon što je euforija oko 5. oktobra splasnula. Tako danas imamo bend čiji je svaki novi album sve bolji, a kontinuitet stvaranja pesama i svirki traje svih ovih godina. Baš ove jeseni, Kanda, Kodža i Nebojša izdali su novi, deveti po redu studijski album, jednostavnog naziva Beton, a ove godine obeležavaju tri decenije od osvajanja prvog mesta na Palilulskoj olimpijadi kulture, što predstavlja prvo priznanje koje je dobio tada mlad i perspektivan bend.
Guarda Toma! (1996)

Beogradski rok sastav čudnog imena, Kanda, Kodža i Nebojša, nastao je davne 1991. godine. Od tada pa do danas, menjale su se postave, kao i zvuk, ali je bend svih ovih godina po nečemu prepoznatljiv – po Oliverovom vokalu i po optimizmu koji se prožima kroz sve albume, bez obzira na vreme u kome su nastajali i na tematiku kojom su se bavili. Prvu postavu činili su Oliver Nektarijević (vokal), Rastko Lupulović (gitara), Vladislav Rac (bas) i Stevan Dimitrijević (bubanj), dok se Marko Petronijević (truba) priključio nešto kasnije. Ime je nastalo iz potpunog zezanja – iz starih prevoda dela Dostojevskog preuzet je pojam „kanda“ (čije je značenje – „valjda“, „izgleda da“), dok je „kodža“ reč koja u žargonu znači „mnogo“. Od ovih reči, u novoj verziji su nastale vlastite imenice, odnosno imena. Nebojša je bio dečak iz novobeogradskih blokova, koga je majka često dozivala sa terase, što se veoma dopalo Rastku, čijom zaslugom je „Nebojša“ postao „treći član“ sastava.
Prvi „značajan“ događaj za bend jeste osvajanje prvog mesta na Palilulskoj olimpijadi kulture, 1992. Ubrzo nakon toga dolazi do pauze u radu, jer se Oliver na neko vreme preselio u Ameriku. Po njegovom povratku, 1994. bend nastavlja sa radom, da bi ’96. izašao prvi album, Guarda Toma!, tada samo na kaseti. Album su činile dve pesme snimljene u studiju, Priroda i Put za Tunu, kao i zapisi sa koncerata održanih u KST-u i DOB-u krajem 1995. godine. Definitivno najveći hit koji je obeležio ovaj period benda jeste Priroda, za koju je snimljen i spot, dok su ostale zapažene i Toma Bebić, pesma posvećena kantautoru iz Splita, kao i Sisa, stvar koja je nešto ranije objavljena na kompilaciji Mi za mir, iza koje je stajao Centar za antiratnu delatnost. Na albumu Guarda Toma!, gostovao je Dejan Vučetić Vuča, tada član Darkwood Duba. O kvalitetu albuma dovoljno govori konstatacija Pere Janjatovića iz Ex-yu rock enciklopedije:
Njihove neformalne fanki i džezi kompozicije na tragu sastava Pere Ubu i Minutemen, obogaćene Oliverovim rege vokalnim interpretacijama, brzo su ih ustoličile na mesto omiljenih klupskih sastava.
Tek 2002. na istom disku se pojavljuju Guarda Toma! i debi album grupe Veliki prezir.
Ubrzo posle izlaska prvenca, bend napušta Rastko Lupulović, dok na njegovo mesto dolazi Ivan Topisirović Top.