Albanija, najveci privredni rast na Balkanu i najvece gradiliste u Evropi

migel59

Poznat
Poruka
8.319
Za razliku od drugih balkanskih zemalja od Bugarske do Hrvatske koje su imale pad BDP i lose ekonomsko stanje u krizi, Albanija prakticno nije bila u recesiji, sve vreme ekonomija ove zemlje ostvaruje rast koji je za balkanske i evropske prilike visok, ove godine su projekcije da ce iznositi 3,4%.

Evo kako bosanski Dnevni Avaz pise o Albaniji.

Albanija je najveće gradište u Evropi

www.dnevniavaz.ba/vijesti/teme/2745...radiste-u-evropi-i-sansa-za-bh-kompanije.html

Zemlja se tako brzo razvija da nas je davno pretekla, kaže bh. ambasador Čančar • U prošloj godini zabilježili privredni rast od 3,5 posto • Mnogo bolja poslovna klima, kaže bh. biznismen Harun Ališah

Albanija, zemlja za koju su vezane brojne predrasude, nije ono što je nekad bila. Čak i Albanci, koji su godinama izbivali van zemlje pri povratku ne mogu prepoznati svoju državu, koja je danas jedno od najvećih gradilišta u Evropi, privlačno kako zapadnim tako i investitorima iz arapskog svijeta. Svima osim bh. kompanijama.

Kapitalne investicije

Sa oko 3,5 miliona stanovnika, Albanija bilježi kontinuirani privredni rast, o čemu govore statistike, prema kojima je Albaniju u prošloj godini posjetilo oko 2,5 miliona turista. U 2004. ta brojka iznosila je oko 400.000 turista.

Razvoj turizma pratio je i razvoj privrede i infrastrukture. U posljednje četiri godine izgrađeno je više od 320 kilometara autoputa, a najzahtjevniji je put za Kosovo, Tirana - Prizren, na kojem je probijen tunel dužine oko pet kilometara. Grade se i putevi u tri smjera, prema Kosovu, Grčkoj i Makedoniji.

Da je Albanija jedno veliko gradilište, potvrdio je u razgovoru za "Avaz" i nerezidentni bh. ambasador u Albaniji Nusret Čančar.

On nam je pojasnio da je ova zemlja usvojila vrlo ambiciozan razvojni plan, prema kojem se svake godine iz ukupnog bruto društvenog proizvoda izdvaja deset posto sredstava za kapitalne razvojne investicije. S obzirom na to da on iznosi oko 23 milijarde dolara, znači da se godišnje izdvoji oko 2,3 milijarde dolara za kapitalne investicije.

...

Kuvajćani uložili više od pola milijarde dolara

Recept pomoću kojeg Albanci obaraju sve rekorde u privrednom razvoju jeste privlačenje stranih investicija. Veliko je prisustvo skandinavskih i austrijskih ulagača, privučenih dobrim poslovnim okruženjem, prilagođenom investitorima.

No, Albanija je rekorder i u privlačenju investicija iz arapskog svijeta te je punopravna članica Organizacije islamske konferencije. Samo su kuvajtske investicije u ovoj zemlji premašile pola milijarde dolara.
 
plazhi_i_golemit_gr.jpg

20080505031634_artikull.jpg

AlbanienAdriaShengjinBeach2.jpg

33237.jpg
 
Da bi Albanija ostvarila privredni rast od 3,4% dovoljno je da asfaltira 10km puteva.Sad ne znam da li to pokazuje da se tamo sprovodi uspesna ekonomska politika ili koliko je ta zemlja u zaostatku od normalnog sveta

Migele, nazalost, Albanija je u mnogo gorem stanju jos uvek i iza svih Balkanskih drzava u svemu.

Niste u pravu.

Prema Bruto domacem proizvodu po stanovniku prema paritetu kupovne moci (GDP per capita PPP) a to je jedan veoma relevantan pokazatelj Albanija je ispred Ukrajine, Gruzije i dr. O Moldaviji da ne govorim. I vrlo se priblizila Bosni i Hercegovini koju ce uskoro da prestigne.

GDP per capita PPP World Bank 2009

Albanija $8373

BiH $8491

Ukraine $6318

Georgia $4774

Moldova $2854
 
Niste u pravu.

Prema Bruto domacem proizvodu po stanovniku prema paritetu kupovne moci (GDP per capita PPP) a to je jedan veoma relevantan pokazatelj Albanija je ispred Ukrajine, Gruzije i dr. O Moldaviji da ne govorim. I vrlo se priblizila Bosni i Hercegovini koju ce uskoro da prestigne.

GDP per capita PPP World Bank 2009

Albanija $8373

BiH $8491

Ukraine $6318

Georgia $4774

Moldova $2854

Epistula non erubescit.
Realnost izgleda mnogo drugacije, nazalost.
 
Epistula non erubescit.
Realnost izgleda mnogo drugacije, nazalost.

Andjelce
Nije, nego je stereotip u pitanju.

Mnogi ljudi Albaniju jos zamisljaju da je u vremenu Envera Hodze i bunkera.

A stvarnost je sasvim drugacija.

Primera radi u Albaniji se neuporedivo brze grade autoputevi u poredjenju sa Srbijom koja za poslednje dve godine je uradila 30km autoputa koridora 10 koji je oznacila kao prioritetan.
 
Andjelce
Nije, nego je stereotip u pitanju.

Mnogi ljudi Albaniju jos zamisljaju da je u vremenu Envera Hodze i bunkera.

A stvarnost je sasvim drugacija.

Primera radi u Albaniji se neuporedivo brze grade autoputevi u poredjenju sa Srbijom koja za poslednje dve godine je uradila 30km autoputa koridora 10 koji je oznacila kao prioritetan.

Ma sta nas poredis sa Albanijom,pa na Kosovu se gradi vise puteva nego ovde...
 
Andjelce
Nije, nego je stereotip u pitanju.

Mnogi ljudi Albaniju jos zamisljaju da je u vremenu Envera Hodze i bunkera.

A stvarnost je sasvim drugacija.

Primera radi u Albaniji se neuporedivo brze grade autoputevi u poredjenju sa Srbijom koja za poslednje dve godine je uradila 30km autoputa koridora 10 koji je oznacila kao prioritetan.

Dobro je da je tako, ali svedocenja ljudi (sa zapada) i slike govore drugacije.
A sto se tice koridora 10 :lol: nema sta da dodam.
 
Andjelce
Slazem se, ali to je bila projekcija za 2010, kao sto vidis ostvareno za 2010 je bilo vece od projektovanog!

A sada je jos data projekcija za 2011.

Migele, Migele,
Epistula non erubescit.
Dokle god bude narod gladan, go i bos i dok nema uslove da posteno zaradi i vodi normalan zivot, ne moze se reci ni za jednu zemlju na Balkanu da napreduje i da je napredovala.
 
Da pomazu im islamske zemlje,i to ne zbog rudnih bogastva,vec jedina zemlja,malte ne u srcu evrope sa vecinskim muslimanskim stanovnishtvom.
A ti silni turisti,maxom su shiptari koji zive preko i dolaze da vide rodbinu-klanove.
Kao nacija sa najvishe gasterbajtera,njima se shalju milijarde evra kuci svojim porodicam, i plus dolazimo do onog najbitnijeg albanija ima najveci broj ilegalnih labaratorija za proizvodnj droge.Pa samo na heroinu obrnu 10-tine milijardi dolara,a gde ju tu trava, i sinteticke droge??
Aj nek neko ospori to
 
Migele, Migele,
Epistula non erubescit.
Dokle god bude narod gladan, go i bos i dok nema uslove da posteno zaradi i vodi normalan zivot, ne moze se reci ni za jednu zemlju na Balkanu da napreduje i da je napredovala.

Andjelce
U odnosu na stanje pre dvadeset godina od kog je krenula, Albanija je neuporedivo napredovala.

Znas li kolika je nekad bila razlika izmedju Bosne i Albanije a sada si videla prema GDP per capita PPP skoro su izjednacene sa trendom da Albanija prestigne Bosnu.
 
Andjelce
U odnosu na stanje pre dvadeset godina od kog je krenula, Albanija je neuporedivo napredovala.

Znas li kolika je nekad bila razlika izmedju Bosne i Albanije a sada si videla prema GDP per capita PPP skoro su izjednacene sa trendom da Albanija prestigne Bosnu.

Pa u tome je i poenta Migele, jer ako neko pocne od nule i ako pocne recimo od petice, nije isto i ne znaci da ce stici onog ko je poceo od petice i ako ovaj drugi sporije radi...
 
Pa u tome je i poenta Migele, jer ako neko pocne od nule i ako pocne recimo od petice, nije isto i ne znaci da ce stici onog ko je poceo od petice i ako ovaj drugi sporije radi...

Da, ali drugi su imali pad.

Albanija nijednom tokom krize nije imala pad BDP.

Kao sto si mogla videti Ukrajinu je po GDP per capita PPP vec dosta pretekla, a to je i usled rasta Albanije i usled pada Ukrajine.
 

Back
Top