- Poruka
- 374.200
Alan Tjuring je u šaljivom tonu govorio o ograničenjima veštačke inteligencije: „Ona ne može da bude ljubazna, snalažljiva, lepa, da se zaljubi, da ima smisao za humor, da uživa u konzumiranju jagoda”
Revolucionarna naučna i tehnička dostignuća Alana Tjuringa i njegov tragičan život sada su mnogima poznati posle filma „Igra kodova”, koji je bio nominovan za nagradu Oskar, kao i posle nekih televizijskih emisija. Tokom Drugog svetskog rata, Tjuringovo znanje i rad na polju matematike i tehnologije računara omogućili su dekodiranje tajnih komunikacija nacista, ali su njegova dostignuća ostala nedovoljno poznata. Nacionalni heroj, posle rata uhapšen i kažnjen zbog svoje seksualne orijentacije prema tadašnjem homofobičnom zakonu u Engleskoj, rehabilitovan je tek dugo posle smrti.
Genijalni Alan Tjuring bio je više od kriptologa i razbijača šifri sa tragičnim životom. Bio je vizionar, briljantni matematičar, pionir računarstva, računarske tehnologije i veštačke inteligencije, filozof.
Rođen je kao Alan Matison Tjuring 1912. godine u Londonu. Roditelji su ga u ranom detinjstvu ostavili kod prijatelja i otputovali u tada Britansku Indiju, gde je njegov otac radio u državnoj službi. I pre polaska u školu bio je fasciniran brojevima. U školi se mučio sa društvenim naukama i engleskim jezikom, a istovremeno je pokazivao interesovanje i veliki talenat za prirodne nauke i posebno za matematiku. Sa svojim drugom se dopisivao šifrovanim porukama, pa je čak i šah igrao po nekim svojim izmišljenim pravilima. Završio je Kraljevski koledž Univerziteta Kembridž, gde je posebno proučio teoriju verovatnoće.