AKSIOMA VANJE ZELJICA

pomeri se iz 12. veka...
Fibonaci je poslednji koristio ideju da je nula simbol a ne broj...tj.poslednji dokazivao da moze da bude samo simbol...
onda je nastao tajac...poprilicno dug tajac...
pa su onda uvedene tzv. aksiome o nuli kao o broju:
- nula je celi broj koji prethodi broju 1 i sledbenik je broju -1.
- nula moze biti i prirodan broj, zavisi kako definisemo skup prirodnih brojeva.
- nula je broj koji kolicinski ima zbir ili sumu velicine nicega. ako je broj brace koju imas nula, znaci da nemas brace i ako nesto ima tezinu nula, znaci da nema tezine, i ako kod brojanja nekih stvari, stvari nema, rezultat ce biti nula.
- dok svi matematicari priznaju nulu kao broj, mnogi ne-matematicari reci ce jos uvek da nula nije broj, jer niko ne moze imati nulu necega ;)

i ovo je trenutno koliko ja znam jos uvek osnovna definicija...bar sturi pocetak...
a mnozenje i deljenje nulom je kompleksnije nego sto se cini...

daklem...ako imas neke novosti iz matematickog svesta, prosvetli nas... ;)
 
eh, pa znam ja za Fibonacijevu ideju , ali nema tu, to ti je ne dokazano.Kao sto je veliki znak pitanja sta je zapravo "ta nula" tako postoji i na milione teorema i dokaza koje potvrdjuju da je ona "broj", a tako i da je "cifra"...Sve se tu brate vrti oko neke vise sile, polozena osmica, vreme, svemir, sve je to zapravo ne dokazano, ima likova koji smatraju da su potpuno u pravu sa svojim tvrdjenjem, ali nasuprot tome, nisu...Cisto sumnjam da ce neko ikada definisati i objasniti sve ove pojave koje nas drze u nedoumici vekovima vec !??!?!
 
fibonaci je toliko insistirao da ne koristi nulu kao broj da je pri mnozenju npr. gde je rezultat 2016 pisao kao 2 (razmak) 16 ... covek nikada nije zapravo dokazao zasto je to cifra ... jos gore je bilo ako je mnozio sa 10 ... ono sto je jos ironicnije kod njega je to sto je IPAK na kraju koristio nulu kao broj ...
Dekart kad je uveo svoj sistem gde je 0 sredina izmedju -1 i 1 to je onda pokrenulo polemiku i da razvija dalja tvrdjenja da je 0 ipak broj ...

vidis, Brate, nula je vec definisana i objasnjenja, mnozenje i deljenje sa nulom je tek posebno ...

p.s. tvoju Aksiomu uglavnom deca koja se iole zanimaju vise sa matematikom primete jos i u cetvrtom ... (ovo nije zamisljeno kao uvreda...)

nadam se da ti je svo ovo moje piskaranje bar nesto znacilo...
 
jes' vala bas ce 9-ogodisnjak i 10-ogodisnjak da zadje na temu prirodne nauke ... :roll:
jeste da su se pomerile granice, i da na krstarici ima dece od 11-12 godina (i mladje mozda...), ali opet, i od njih samo jedan Mozda klikne na prirodne nauke...

nisi nista postavio od tvog trenutnog objasnjenja u postavci teme...
iskreno licilo je kao da je s nekim drugim ciljem...
i nije mi bilo tesko da napisem...ne moze da skodi nadam se...
 
KADA BROJ 9, POMNOZIMO BILO KOJIM BROJEM PRVE DESETICE,ZBIR CIFARA PROIZVODA CE UVEK BITI 9 !!!

SUMNJATE, PA ONDA PROVERITE !?:confused:

Vanja Zeljic(15), ucenik Srednje Turisticke Skole, Beograd

evo na primer
9*1 = 9 ako 9 : 1 = 9
9*2 = 18 '' 18 : 2 = 9
9*3 = 27 '' 27 : 3 = 9
9*4 = 36 '' 36 : 4 = 9
9*5 = 45 '' 45 : 5 = 9
9*6 = 54 '' 54 : 6 = 9
9*7 = 63 '' 63 : 7 = 9
9*8 = 72 '' 72 : 8 = 9
9*9 = 81 '' 81 : 9 = 9
9*10 = 90 '' 90 : 10 = 9
 
blahhh, pa sta si tu radio, to si samo delio to je isto kao da sam rekao 2*1 =2/1 =2 blahhhh

9*1 = 9 9 = 9
9*2 = 18 '' 1 +8 = 9
9*3 = 27 '' 2+7=9
9*4 = 36 '' 3+6=9
9*5 = 45 '' 4+5=9
9*6 = 54 '' 5+4=9
9*7 = 63 '' 6+3=9
9*8 = 72 '' 7+2=9
9*9 = 81 '' 8+1=9
9*10 = 90 '' 9+0=9
 

Back
Top